Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Formula 1 -Sezonul 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Federația Internațională de Automobilism (FIA) a anunțat, luni, calendarul Campionatului Mondial de Formula 1, ediția 2010, principala noutate constituind-o Marele Premiu al Coreei de Sud, din 17 octombrie !


        14 martie: Marele Premiu al statului Bahrain

  28 martie: Marele Premiu al Australiei

  4 aprilie: Marele Premiu al Malaysiei

  18 aprilie: Marele Premiu al Chinei

  9 mai: Marele Premiu al Spaniei

  23 mai: Marele Premiu al Principatului Monaco

  30 mai: Marele Premiu al Turciei

  13 iunie: Marele Premiu al Canadei (neconfirmat încă)

  27 iunie: Marele Premiu al Europei (la Valencia, Spania)

  11 iulie: Marele Premiu al Marii Britanii

  25 iulie: Marele Premiu al Germaniei

  1 august: Marele Premiu al Ungariei

  29 august: Marele Premiu al Belgiei

  12 septembrie: Marele Premiu al Italiei

  26 septembrie: Marele Premiu al statului Singapore

  3 octombrie: Marele Premiu al Japoniei

  17 octombrie: Marele Premiu al Coreei de Sud

  31 octombrie: Marele Premiu al orașului Abu Dhabi

  14 noiembrie: Marele Premiu al Braziliei


#2
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
FIA a anunțat că Lotus F1 Team a fost acceptată pe grila de start a sezonului 2010, în locul celor de la BMW-Sauber.

#3
GEROsu

GEROsu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.07.2008
In 2010 s-ar putea sa lipseasca din calendar circuitul de la Spa din Belgia , acesta fiind inlocuit cu cel al Canadei .

#4
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Pilotul spaniol Fernando Alonso a parafat un contract pe sase sezoane cu echipa Ferrari, urmand a fi recompensat in prima stagiune cu 25 milioane euro, informeaza cotidianul iberic AS, citand postul de radio Cadena Ser.

#5
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Cica revine Kimi la McLaren. Cat de rau mi-a parut cand a plecat, dar acum nu prea as cam vrea sa revina.
Imi place mai mult de Rosberg   :thumbup: .

Edited by antinVidia, 29 September 2009 - 12:38.


#6
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Constructorul de automobile Toyota nu va mai furniza motoare echipei britanice de Formula 1 Williams după încheierea acestui sezon, cele două părți punând astfel capăt unei colaborări ce a început în 2007.
(Toyota Motorsport confirms it has reached agreement with Williams F1 to end its engine supply contract at the end of the 2009 Formula 1 season.)


Probabil, Williams va opta, începând de anul viitor, pentru motoare Renault sau Cosworth.


În acest moment, echipa ocupă locul șase în clasamentul constructorilor, cu două etape înainte de final.

#7
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Toyota i-a oferit campionului din 2007, Kimi Raikkonen un post de pilot in cadrul echipei japoneze pentru urmatoarele sezoane ale Campionatului Mondial de Formula 1.


Presedintele scuderiei, John Howett a confirmat oficial intentia de a semna cu pilotul Ferrari: "Am inaintat oferta noastra si credem ca este una potrivita pentru aceasta perioada. Cred ca putem sa lucram foarte bine cu Kimi si putem sa ii oferim o masina care sa fie rapida".

Edited by marius_tm, 20 October 2009 - 10:32.


#8
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Din cate se vorbeste, finlandezul ar fi primit 25 de milioane de euro pentru a pleca de la Ferrari. Si ar fi cerut aceeasi suma pentru a concura in 2010 fie la McLaren, fie la Toyota. Ceea ce i-ar fi facut pe conducatorii celor doua team-uri sa considere pretentiile sale ca fiind exagerate.

Seful echipei Toyota, John Howett, a vorbit despre aceasta problema in "Motorsport Aktuell": "Ne-a cerut o suma care este foarte ridicata. Ne-a spus ca va trebui sa aleaga intre doua optiuni. Asa ca noi asteptam sa se decida".


#9
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Jenson Button, actualul Campion Mondial al Formulei 1, a declarat ca vrea sa ramana in continuare cu echipa Brawn, impreuna cu care a castigat Campionatul Mondial la piloti si la echipe.

''Nu au mai castigat niciodata in istorie doi piloti britanici titlurile de Campion Mondial in ani consecutivi, asa ca acest lucru mi-a oferit incredere. Aceasta echipa nu are succes trecator si cu siguranta nici eu. Mi-as dori sa raman in continuare impreuna cu echipa Brawn' a declarat Button.


#10
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Pilotul spaniol Pedro de la Rosa nu este pregatit sa semneze un acord cu scuderi iberica Campos, debutanta in Formula 1.

"Inca astept. Este o problema cu toate echipele noi in Formula 1. Daca fac acest pas si in ianuarie sunt anuntat ca nu mai exista bani pentru a continua, atunci voi pierde si ceea ce am acum. In prezent sunt cu McLaren, apoi vom mai vedea ce se intampla", a spus #####


#11
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Francezul Jean Todt este noul presedinte al FIA !!!!

Francezul Jean Todt, fost director al Peugeot Sport și al echipei de Formula 1 Ferrari, a fost ales, vineri, în funcția de președinte al Federației Internaționale de Automobilism (FIA), a anunțat forul mondial, informează AFP.


Jean Todt îi succede la conducerea forului mondial lui Max Mosley, care a ocupat funcția de președinte din 1993 până în acest an.

Edited by marius_tm, 23 October 2009 - 16:17.


#12
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Campionul Mondial al Formulei 1, Jenson Button, a fost anuntat ca pretendent pentru echipa McLaren in sezonul 2010, unde l-ar avea coechipier pe Lewis Hamilton.

''Am vorbit cu mai multi piloti. Nu vrem sa spunem mai multe decat este necesar in acest moment. Vom angaja cei mai buni piloti care vor fi dispusi sa ni se alature, asa cum facem de fiecare data'', s-a limitat sa spuna seful echipei McLaren, Martin Whitmarsh.


#13
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Bruno Senna, nepotul fostului campion mondial Ayrton Senna, va pilota in 2010 in Campionatul Mondial de Formula 1 pentru echipa Campos Racing F1.

"Anuntam cu placere semnarea contractului cu Bruno Senna si pentru echpa Campos este o extraordinara onoare sa readuca in Formula 1 numele Senna", a declarat Enrique Rodriguez de Castro, patronul echipei Campos Racing.

"Sunt absolut incantat sa-mi vad visul de o viata implinit. Dupa multe saptamani de munca si negocieri, eu si echipa mea am ajuns in cele din urma la un acord", a spus Senna.


#14
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Brazilianul Rubens Barrichello și germanul Nicolas Hulkenberg vor pilota din sezonul 2010 pentru echipa de Formula 1 Williams, a anunțat constructorul britanic.

Cei doi îi vor înlocui pe germanul Nico Rosberg și japonezul Kazuki Nakajima. Hulkenberg, în vârstă de 22 de ani, campion la GP 2 în 2009, era deja pilot de teste la Williams.


#15
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Un nou scandal de spionaj este pe cale sa inceapa in Formula 1, intre Force India si Lotus.

Principalul suspect in acest caz este Mike Gascoyne, seful tehnic al echipei Lotus, care in trecut a avut tangente si cu scuderia indiana.



"Daca este adevarat acest lucru atunci exista o problema legala intre Fondtech si Force India" a semnalat Mike Gascoyne.

#16
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Toyota se retrage din Formula 1.

#17
marius_tm

marius_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 12.06.2009
Scuderia Toyota a respins ideea de a urma exemplu colegilor producatori de automobile Honda si BMW de a vinde echipa de Formula 1.

Cand Honda s-a retras din Formual 1, producatorul auto japonez a fost de acord sa vanda echipa britanicului Ross Brawn, cu tot cu manageri si echipa tehnica pentru suma modica de o lira sterlina.


La fel a facut si BMW cand a hotarat sa se retraga din Marele Circ, a vandut echipa de F1 consortiului Qadbak.

"Poate ca acesta idee o sa revina in discutie, insa, de moment, nu este cazul sa vindem echipa de Formula 1", a spus presedintele Toyota, John Howett.

#18
zumzu

zumzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.09.2007
Salut,

Nu stiu daca aici e locul potrivit sa ma interesez, daca nu va rog sa ma scuzati:)
Sotul meu este si el un impatimit al acestui sport si la anul as vrea sa-i fac o supriza si sa pregatesc o vacanta mai speciala:)
M-am orientat catre Valencia. Imi puteti indica de unde anume se pot cumpara bilete pt F1(nu am reusit sa gasesc, sau poate nu s-au pus inca in vanzare)
Aveti idee care ar fii un pret estimativ?Stiu ca sunt de mai multe feluri, pe zile gold, silver etc. dar nu am notiunea la cat ar putea duce un bilet (pt calificari si cursa-sambata si duminica)
Din cate am inteles calendarul 2010 nu este inca batut in cuie?

Va multumesc mult:)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate