Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

cum se poate interzice accesul unei persoane intrun bar public

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
E greu pentru un marocan să facă dovada că nu a fost lăsat în bar pentru faptul că este de culoare!!!
Cum poate dovedi el că a fost discriminat? :eek:
Teoretic ar putea să dovedească așa ceva cu clienții care la o anumită oră (cea la care el nu a fost lăsat să intre) se află în local, dar... cine să constate așa ceva?
Poliția nu are competență în astfel de cazuri (și chiar dacă are avea, nu se bagă pentru că, din punctul lor de vedere, este de preferat un caz de discriminare chiar și rasială, în loc de potențiale scandaluri, provocate de marocan  :coolspeak: ), iar cei de la CNCD nu au program non-stop, ca la poliție!
Rezultatul: liniște!
Q.E.D.

#20
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Daca face reclamatie si organele de constatare constata ca nimeni din bar nu este marocan, dar populatia din jur este 30-50% asa, a pus-o. Sau avocatul trimite altul de test cu camera pe el... nu subestima avocatii :)

Edited by SuperDuper, 27 September 2009 - 16:44.


#21
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Care organ de constatare?
Poliția? Am spus, nu se bagă, chiar dacă situația de fapt este reală...
CNCD nu are program de constatare la orele la care persoana în cauză vrea să intre într-un local anume!  :huh:
Iar un avocat....  mă cam îndoiesc să existe vreunul care să-și piardă timpul cu astfel de cauză!

Din practică:
De regulă, cam peste tot în România (și în Europa de Est unde sunt probele cu minoritatea de culoare), există localuri și localuri!
Astfel, în unele NU intră nici un astfel de individ, în altele au acces liber, iar în altele....ATENȚIE! nu vezi nici un exemplar al populației majoritare!
Deci... realitatea întrece imaginația!  :huh:  iar cauza... fiecare trage ce concluzie vrea!

#22
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
buna ziua

am si eu intrebare vizavi de acest subiect.

am un bar,persoana fizica.cum pot sa ii interzic accesul unei persoane,nu e tigan,etc,ci doar ca vine pt sotul meu aici?si nu mai vreau sa frecventeze acest local.

am citit cele 2 pagini.si despre acele legitimatii.voiam sa scriu si cu barul are dreptul sa-si aleaga clientii.dar nu cred ca e legal.

as putea face ceva legal?daca m-ati putea ajuta cu un raspuns.

va multumesc.

Edited by sunandmoon, 03 May 2016 - 15:42.


#23
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsunandmoon, on 03 mai 2016 - 15:37, said:

am un bar,persoana fizica.cum pot sa ii interzic accesul unei persoane,nu e tigan,etc,ci doar ca vine pt sotul meu aici?si nu mai vreau sa frecventeze acest local.
N-ai cum dacă nu face nimic ca să-ți ''deranjeze'' afacerea. Iar dacă știe unde să te reclame poți lua amendă și de la ANPC și de la Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării.
Rezolvă problema cu soțul :)

#24
sunandmoon

sunandmoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 11.07.2012
althea,multumesc pt raspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate