Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

INTRUNIREA SANTA FE-ISTILOR

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Incercam sa ne intalnim cat mai multi daca se poate ( deocamdata suntem 5 care putem in aceasta perioada ) ... inca se mai dezbate problema locului intalnirii !

" Dezbateri tehnice, schimburi de masini, noi cunostinte, voie buna si tot ce mai vreti si voi  ;)  "

Ce ziceti de Sarata Monteoru ca punct de intalnire?

http://www.turistinf...a_monteoru.html

Sau Amara ?

http://www.roturism....mita/amara.html

Edited by Marius3k, 21 September 2009 - 19:09.


#2
Emy_B_cta

Emy_B_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 06.08.2007
M-as baga si eu dar trebuie sa alegem o locatie care sa convina fiecaruia! Undeva pe Valea Prahovei sau pe partea cealalta la Moeciu , Bran, habar nu am , dar pe undeva prin zona.

Merci Sorin pentru promptitudine! Sunt cam multe de vizitat insa voi vedea ce drumuri de acces sunt la aceste obiective.

#3
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Sau rasnov - am tot fost anul asta acolo, cazarea e in limite rezon si am inteles ca in apropiere este si un loc pe unde putem face asa o mica iesire in natura - cu masinile evident. Sper ca in weekend asta sa mi se spuna si mie cate nunti si cate botezuri voi mai avea si sper sa nu mai apara surprize.

#4
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Am pus Sarata Monteoru pentru ca e cam la mijloc intre Bucuresti (Giorgel), Constanta (Emy), Galati (Sorin) si Sinaia (noi)...

Daca vreti Valea Prahovei sau Moeciu pentru noi e super ... asa ca voi decideti... :console:

Hai sa incercam sa stabilim macar weekend-ul, ce ziceti 2-4 octombrie sau 9-11 octombrie ?

Edited by Crispy23, 18 September 2009 - 21:22.


#5
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Nu va suparati pe mine, vad Sinaia, Constanta, Galati....eu sunt din Craiova. Sa ajung la Constanta.......in 2-4 octombrie nu pot sa ajung (pomana lui tata de 1 an)....sper sa mi se comunice in timp util datele cand trebuie sa mai cotizez la eventuri.......

#6
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
Da, cam departe Constanta pentru cei din Vest/ Sud-Vest/ Nord-Vest...

Din Galati sunt eu, dar nu am pus vreodata problema unei intalniri aici!...  :nonobad:
Asta exceptand, desigur, cazul in care sunteti pasionati de turismul "industrial": puteti vedea un dinozaur (industrial, desigur) in agonie!... Faleza Dunarii e intr-adevar frumoasa, dar in afara de asta, mai nimic pentru un vizitator (care nu vine din Lumea a III-a...). Avem chiar si destule strazi in oras unde se pot testa suspensiile, mai ceva ca la Zarnesti pe poligon!...

Ideea intalnirii acesteia a venit "spontan" si "cam din scurt", deci era de asteptat ca pe destui dintre noi sa ne surprinda nepregatiti. La mine e o chestie de pura intamplare si noroc ca pot "evada" (din rutina zilnica) pe 2 - 4 octombrie, initial imi parea rau ca aveam sa pierd inca o intalnire...

Indiferent cum vor evolua "negocierile", daca @Crispy nu are nimic impotriva, pe 2 - 4 octombrie va fi o intalnire cu cel putin doua SF-uri, ca daca nu ajungem la un alt acord, macar pana la Sinaia noi tot ne ducem (doar eu cu sotia, copilul e "prins" cu scoala) week-end-ul acela.


 phaustus, on 19th September 2009, 14:29, said:

Am tot auzit ca sunt probleme cu semnalul GPS daca ai parbriz atermic. Din cate stiu eu, cam toate SF-urile au acest tip de parbriz.
Voi aveti vreun navigator? Daca da, ati avut probleme cu el din cauza parbrizului?

Eu am un Mio 720, montat chiar pe mijlocul parbrizului.
Parbrizul de pare ca e atermic (si ai dreptate, asta poate duce la probleme cu receptia), dar nu am avut nici cea mai mica problema cu semnalul de la satelit.

#7
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

 Sorin D534, on 20th September 2009, 12:07, said:

Da, cam departe Constanta pentru cei din Vest/ Sud-Vest/ Nord-Vest...

Din Galati sunt eu, dar nu am pus vreodata problema unei intalniri aici!...  :nonobad:
Asta exceptand, desigur, cazul in care sunteti pasionati de turismul "industrial": puteti vedea un dinozaur (industrial, desigur) in agonie!... Faleza Dunarii e intr-adevar frumoasa, dar in afara de asta, mai nimic pentru un vizitator (care nu vine din Lumea a III-a...). Avem chiar si destule strazi in oras unde se pot testa suspensiile, mai ceva ca la Zarnesti pe poligon!...

Ideea intalnirii acesteia a venit "spontan" si "cam din scurt", deci era de asteptat ca pe destui dintre noi sa ne surprinda nepregatiti. La mine e o chestie de pura intamplare si noroc ca pot "evada" (din rutina zilnica) pe 2 - 4 octombrie, initial imi parea rau ca aveam sa pierd inca o intalnire...

Indiferent cum vor evolua "negocierile", daca @Crispy nu are nimic impotriva, pe 2 - 4 octombrie va fi o intalnire cu cel putin doua SF-uri, ca daca nu ajungem la un alt acord, macar pana la Sinaia noi tot ne ducem (doar eu cu sotia, copilul e "prins" cu scoala) week-end-ul acela.




Eu am un Mio 720, montat chiar pe mijlocul parbrizului.
Parbrizul de pare ca e atermic (si ai dreptate, asta poate duce la probleme cu receptia), dar nu am avut nici cea mai mica problema cu semnalul de la satelit.

SA vin poate sambata seara pe 3 si sa plecam pe 4....daca e Sinaia...cred ca ma bag. Dar sper sa fie mai multi de 2-3...

#8
Emy_B_cta

Emy_B_cta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 06.08.2007
Ma bag si eu pe 3-4 octombrie. Deci suntem 3 pana acum......

#9
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Super ... deci suntem pana acum 4 Santa Fe - uri ( noi ,Sorin, Emy si Daemonus )  :coolspeak:

Weekend-ul 2-4 octombrie, locatie Sinaia !

Daca vreti va putem ajuta cu cazarea ( noi avem un apartament si sigur nu putem sta toti in el )...dati un mail pe adresa noastra cu nr. de telefoane ca sa putem dezvolta ideea  ;)

Daca mai sunt doritori nu ezitati sa ne contactati... pana la urma poate chiar iese ceva frumos !

#10
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
Frumos din partea ta, dar nu trebuie sa-ti faci griji pentru noi, ne descurcam cu cazarea, avem locurile noastre unde "tragem" deobicei la Sinaia.

Eventual, daca gasim o pensiune sau un hotel unde sa ne cazam toti (ceilalti) trei in acelasi loc, e si mai interesant...

Vezi "date tehnice" pe PM.

 Marius3k, on 18th September 2009, 23:07, said:

Sa aveti distractie faina la intalnire. Btw, ati putea s-o faceti "publica", mai ales ca avem si sub-arie de Intalniri: http://forum.softped...p?showforum=457

Pai, daca deja suntem 4, putem s-o numim "intalnire oficiala" si sa urmam sfatul lui Mak, facand public anuntul pe pagina "cu pricina"!
@Crispy, tu ai venit cu ideea, deci ar trebui sa-ti rezervam tie onoarea asta...

Edited by Sorin D534, 20 September 2009 - 22:06.


#11
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008
Deci ramane in perioada 3 - 4 octombrie. Eu o sa vin seara pe 3, insa am ceva intrebari:
1) Unde ramane cazarea ?
2) Vreau sa vina si fie-mea (are 4 ani) - mai gasim pe cineva cu kinderi acolo ?
3) In mod necesar, intalnirea ar trebui insotita si de licoarea lui Bachus si de un gratarel....gasim o locatie care sa ne permita asta ? (Se leaga direct de intrebarea nr. 1). Ca sa completez: sotia are permis, dar nu a facut cu masina asta mai mult de 100km si la cati cretini sunt pe sosele, decat sa beau - mai bine conduc...dar vreau sa beau.....deci :)

Eu ma gandeam sa incercam sa gasim o vila ceva unde sa putem lasa si masinile in siguranta si sa avem un gratar in curte (stiu un astfel de loc in Rasnov, ramane sa ma interesez de preturi). In curte ar incape vreo 5 SF, si in fata portii lesne 2-3...Cum as fi vazut eu lucrurile, seara sa tragem ceva pe gratar si sa ne potolim setea cu ceva berica, vin sau tarie (dupa preferinte) - aprovizionarea se face repede din Brasov (Este la vreo 10-12km distanta), iar pe 4 mergeam sa ne invartim prin zona - poate chiar Sinaia - dupa care fiecare la casuta lui. Ma rog....eu am facut niste sugestii. Daca este altceva concret, dati sfoara in tara cu detaliile.

In alta ordine de idei....cui ii las un nr. de telefon ? :))

#12
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
1. Problema inca in studiu... Noi avem locul nostru in care "tragem" deobicei la Sinaia, dar un loc unde sa stam cu totii ar fi interesant. Ne poti "supune atentiei" ceva date (imagini, web-site...) despre cazarea de la Rasnov la care te gandesti?... (pe mine nu ma prea incanta, ca Rasnovul e cam "in afara muntelui"...).

2. Fiica-mea e la liceu si ramane acasa. @Crispy nu are inca copii, si cred ca nici @Emy_b, deci raspunsul ar fi cam nu...

3. Eu unul nu prea ma am pe bune cu zeul Bachus (beau rar, cel mult bere sau vin alb dulce), asa ca aspectul asta ma lasa relativ rece (o bere seara, nu refuz totusi). Sotia mea are carnet dar n-a condus nici ea mai mult decat a ta pe SF, asa ca sunt singur la volan... :)

4. Ti-am trimis niste "date tehnice" (adica personale) pe PM, dar inca nu stiu cine ar fi dispus sa coordoneze totul (nu vreau ca @Crispy sa se simta "numita voluntara"  B) , chiar daca ea a venit cu ideea si "joaca acasa"...). Pana una-alta zic ca e bine sa ne dam unii altora numerele de telefon si indicativele de messenger-e.

In alta ordine de idei, am ramas absolut impresionat de fotografiile din albumul tau (pe care l-am accesat din profilul tau)! Cine e "artistul" (si n-ar fi trebuit sa pun ghilimele) familiei, tu sau sotia?

#13
daemonus

daemonus

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 06.05.2008

 Sorin D534, on 21st September 2009, 00:20, said:

In alta ordine de idei, am ramas absolut impresionat de fotografiile din albumul tau (pe care l-am accesat din profilul tau)! Cine e "artistul" (si n-ar fi trebuit sa pun ghilimele) familiei, tu sau sotia?

Eu ma ocup de fotografie. O sa caut ceva fotografii de la Rasnov, cu vila unde am stat (fiecare camera cu baia ei - lucru la care tin), o sala de mese la parter, o bucatarie imensa dotata cu absolut de toate, o curte pavata unde pot trage masinile noastre fara sa se calce pe "bataturi", un foisor, un gratar clasic (nu zidit). Din cate am inteles, in apropiere de Rasnov este un loc de antrenament pentru vanatorii de munte, superb (Asa mi-a fost descris si sper sa nu incurc borcanele) si drumul pana la el este un pic off-road. Mai multe nu stiu ce sa zic.

Azi, maine o sa incerc sa caut cateva fotografii cu pensiunea (indoor and outdoor) si o sa le pun in galeria mea sa le puteti vedea. Repet, sunt deschis oricaror sugestii si locatii (cu conditiia sa nu fac 10 ore pe drum).

#14
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Emy, Daemonus si Sorin v-am dat PM ... asteptam "pareri"...

Pentru ceilalti doritori : incercam sa facem o intalnire a Santa Fe-istilor in weekendul 2-4 octombrie la Sinaia...dati PM

#15
giorgel

giorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.03.2009
salutare!

cred ca se vor supara moderatorii, suntem off topic. de acord cu intalnirea, decat Sinaia prefer Rasnov (Crispy, fara suparare) sau ce ziceti de Fundatica, pensiunea Piatra Alba? noi am fost acolo de Dragobete si de Paste. superb. daca sunteti interesati, trebuie sa sun sa vad daca este liber si sa cer oferta de pret. eu as prefera intrare vineri seara, sambata am avea timp de ceva zglobii prin zona.

www. piatraalba.ro

messID - george_anghelus - ne "auzim" diseara, sau primesc pm?

0742 368 479

daemonus, craiova-pitesti-campulug-rucar-fundatica aprox.200 km, si in marsarier daca vii faci mai putin de 10 ore.

on topic: aproape 13000 km, troncane (la altitudine mare troncane FOARTE tare, nu inteleg de ce, prima data am crezut ca s-au dus dreaq articulatiile, cand am revenit la nivelul baltii nu mai facea asa tare) scartaie bordul (in functie de temperatura). la ultima iesire off-road am zgariat-o pe ambele laterale. in rest merge bine. astept remaparea...sorin, ma lasi sa dau o tura cu a ta?



 Sorin D534, on 20th September 2009, 22:36, said:

Pai, daca deja suntem 4, putem s-o numim "intalnire oficiala" si sa urmam sfatul lui Mak, facand public anuntul pe pagina "cu pricina"!
@Crispy, tu ai venit cu ideea, deci ar trebui sa-ti rezervam tie onoarea asta...

sorin, era sfatul lui marius3k, MAK ne-a parasit in decembrie anul trecut...

#16
Sorin D534

Sorin D534

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 22.07.2007
N-ar trebui sa fie prea off-topic, in ultima instanta Parpaneata a deschis topicul asta orientat mai mult pe calatorii decat pe problemele tehnice cu care "l-am denaturat" noi...  :naughty:

Am fost la Fundatica, dar doar in vizita (n-am stat acolo), e intr-adevar splendid acolo, absolut perfect pentru o intalnire! Ramane de vazut daca pretul (x2.5 fata de propunerea avansata de @Crispy pe PM) nu-i va descuraja pe ceilalti (ca suntem totusi inca in criza...). Si eu sunt interesat de cazare vineri si sambata noaptea.

Ciudate simptome la "submarinul" tau!... Daca zici ca zgomotele scad cu altitudinea, poate au proiectat masina pentru functionare... sub nivelul marii (vreun model special pentru cei de la Marea Moarta?!...). Bineinteles ca un "schimb de mame" (sau de Sante) intra obligatoriu in program, nici eu n-am mai condus alta pana acum.

Edited by Sorin D534, 21 September 2009 - 17:28.


#17
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Iata ca suntem deja 5 Santa Fe cu Giorgel !  :clapping:  

Bine macar ca am stabilit weekend-ul... :D

E cam greu cu locul intalnirii dupa cate se pare ... noi venim oriunde se va stabili ! :D  

Cred ca cel mai important lucru este sa fim toti ( cinci pana acum   :bicycle: ) in acelasi loc, nu unii intr-o parte si altii in alta ! Deci ar trebui sa ajungem la un compromis - altfel nu se va rezolva nimic !

#18
giorgel

giorgel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.03.2009
am trimis mail la pensiune acum 1 minut.
nu este chiar ieftin, insa superb. au doua tipuri de camere, 140 RON si 180 RON. restul (mancare, bautura) se face o oferta pt. pensiune completa.
de paste am platit 400 EURO vineri-luni, pensiune completa all inclusive, si masa festiva. oricum trebuie sa mananci si sa bei ceva, si este superb sa nu trebuiasca sa te foiesti tot timpul "unde si ce mancam???"
sa vedem ce spune si daemonus de pensiunea din Rasnov, daca e vreo sansa.
sa fie democratic: daca 4 ati hotarat deja pt. Sinaia, venim acolo.

nu stiu sorin, oricum acolo sus si pe "drumurile" acelea batea rau de tot, mai ales pe partea stanga in viraje la dreapta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate