Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor cu consum URIAS

Topul rușinii la nivelul PE

probleme domeniu sau configuratie...

Se poate vedea on-line filmul ...
 Mazda 3 IV Sedan 2.0 e-SkyActiv-G...

NATO - Articolul 5

Recomandare pentru un acoperis di...

Schimbare DVR/NVR Sistem de supra...
 Suspensie sa bicicleta (fatbike)

Recomandare masina de facut cubur...

Racirea camerei

Incident in trafic
 Boilere electrice slim / compacte

Problema de sunet tv LG conectat ...

Intrebari legate de CERBO GX

Sfat achizitie masina buget 35k e...

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

blueday

blueday

blue monday

• Grup: Senior Members

barbu78, on 28 aprilie 2013 - 17:29, said:

Inainte de a te bucura de darurile primite intreba-te daca le meriti, daca tu ti-ai da acele daruri!

Darurile nu se dau pe merite ci dupa cum vrea Duhul, si dupa cum este stabilita chemarea .

........................

si ce vrei sa spui, Vali29?

ce ai scris tu nu are nicio concluzie.

Edited by blueday, 28 April 2013 - 21:11.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

barbu78, on 28 aprilie 2013 - 00:06, said:

Cui li se adreseaza cei care vorbesc in limbi?

1. Se adresează lui Dumnezeu.

Cel care vorbește în limbi nu se adresează doar oamenilor, așa cum este crezut de cei mai mulți.

În majoritatea covârșitoare a cazurilor de vorbire în alte limbi pe care le întâlnim în Noul Testament, creștinii vorbeau în alte limbi cu Dumnezeu. Adică se rugau în alte limbi. Avem trei cazuri de vorbire în alte limbi în NT. În două dintre ele cel mai probabil a fost rugăciune în alte limbi. Este posibil ca și în cel de-al treilea.

a) În Efes - rugăciune în limbi. Fapte 19:1-7. Erau prezenți 12 bărbați, Pavel și 11 ucenici ai lui Ioan Botezătorul. Pavel le vorbește despre Botezul cu Duhul Sfânt, își pune mâinile peste ei și aceștia vorbesc în alte limbi. Niciun auditoriu, toți cunoșteau ebraica, de ce s-a vorbit în limbi? Este un singur răspuns în opinia mea: s-au rugat în limbi.

b. În Cezareea - rugăciune în limbi. Faptele apostolilor 10:44-46. Erau în casa lui Corneliu, sutașul roman. Petru predică Cuvântul. Duhul Sânt se revarsă peste neamuri și ascultătorii încep să vorbească în alte limbi. Cui se adresau, erau doar apropiații lui Corneliu, Petru și însoțitorii lui. Cei care vorbeau în alte limbi NU aveu cui să predice evanghelia în alte limbi. Ei s-au rugat în alte limbi. De altfel versetul 46 subliniază: Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi și slăvind pe Dumnezeu

c) În Ierusalim - nu este sigur dar este posibil să fi fost rugăciune în alte limbi. Faptele apostolilor 2:1-11. Nu se specifică dacă a fost rugăciune sau predicare. Pasajul spune doar că neamurile din auditoriu îi auzeau vorbind în limbile lor lucrurile minunate ale lui Dumnezeu. Lucrurile minunate ale lui Dumnezeu puteau fi grăite în rugăciune către Domnul sau în predicare către neamuri. Nu știm.

În afară de cartea Fapte mai găsim scris despre vorbirea în limbi în 1 Corinteni. Și aici se vorbește despre rugăciunea în limbi. Despre oamenii care vorbesc în alte limbi și se adresează lui Dumnezeu. Menționez doar: Pentru că cel ce vorbește într-o limbă străină nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu 1 Corinteni 14:2

2. Se adresează oamenilor.

Uneori cei care vorbesc în alte limbi se adresează oamenilor. Și aici sunt mai multe situații:

a) xenolalia - credinciosul vorbește o limbă necunoscută de el însă cunoscută de auditoriu. De exemplu un misionar merge într-un trib african și vorbește suahili fără să fi învățat vreodată această limbă

b. akolalia - credinciosul vorbește limba lui maternă însă în auditoriu străinii aud vorbindu-se în limba lor

c) glossolalie urmată de tălmăcire. Un credincios vorbește în limbi și apoi tot el sau un altul din adunare tălmăcește aceste limbi printr-un alt dar distict al Duhului Sfânt: tălmăcirea limbilor. 1 Corinteni 14:27

barbu78

barbu78

Guru Member

Sf Jakob, Dumnezeu nu mai intelege ebraica? Cu Dumnezeu poti vorbi in ce limba vrei!
Atunci cind se vorbeste in limbi oamenilor, cind este nevoie, este cu adevarat un dar. Este greu sa deosebesti un dar adevarat de o lucrare necurata! Darul adevarat vine cind este nevoie si nu vine pentru a impresiona!

Eu m-am ars, aveti grija sa nu fiti pacaliti!
blueday, darul adevarat se primeste cu un scop si de multe ori cei care primesc un dar nu sint constienti de el.

zexelica

zexelica

Nebisericos relaxat

EmaS, on 27 aprilie 2013 - 22:39, said:

Eu cer botezul
Deageaba ceri. Nu te asculta.

Ioan 9
31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.

Deci, inainte sa ai Duhul care te face sa faci fapte, nu te asculta.

Este alegerea si hotararea mea

Romani 9
16Aşa dar, nu atîrnă nici de cine vrea, nici de cine aleargă, ci de Dumnezeu care are milă.

Asta scrie. Tu sustii contrariul Scripturii si te autonumesti crestina.

Sfantul Jakob, on 28 aprilie 2013 - 22:52, said:

.......

Vad ca daca trebuie sa-ti analizezi doctrina in lumin aScripturii, fugi. Te-am intrebat din care inima alegi tu pe Dumnezeu?

Ezechiel 36

26Vă voi da o inimă nouă, şi voi pune în voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatră, şi vă voi da o inimă de carne.

27Voi pune Duhul Meu în voi, şi vă voi face să urmaţi poruncile Mele şi să păziţi şi să împliniţi legile Mele.

Ca din inima "de piatra" nu poti face nimic placut Lui. Aici ti-a murit doctrina satanica, stimabile. Cu Scriptura nu merge.
Asa si cu "darurile" vorbirii in limbi, majoritatea niste mincinosi care pretind, iar cei care chiar vorbesc sunt demonizati.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

zexelica, on 29 aprilie 2013 - 08:16, said:

Vad ca daca trebuie sa-ti analizezi doctrina in lumina Scripturii, fugi. Te-am intrebat din care inima alegi tu pe Dumnezeu?

Ezechiel 36: 26, 27

Ca din inima "de piatra" nu poti face nimic placut Lui.
Nu fug de tine, fiule. Alerg spre Domnul care m-a iubit și S-a dat pe sine însuși pentru mine.

Dumnezeu a făcut tot ce era necesar pentru mântuirea omului.
Dumnezeu oferă mântuirea în dar. Cine vrea o primește, cine nu, o respinge.
Asta e doctrina Scripturii.

Zexelismele și americanismele gen: "Domnul a făcut totul și tu NU trebuie să mai faci nimic" sunt anti evanghelie.
În toată Scriptura Dumnezeu cere oamenilor să îl aleagă pe El.
Poantele cu "Dumnezeu te mântuiește fără voia ta, ba chiar împotriva voinței tale și apoi mântuirea asta nu se mai poate pierde" sunt scornite de niște americani care s-au plictisit de moarte și au simțit nevoia să inventeze ceva nou în teologie.
Howgh!

zexelica, on 29 aprilie 2013 - 08:16, said:

Asa si cu "darurile" vorbirii in limbi, majoritatea niste mincinosi care pretind, iar cei care chiar vorbesc sunt demonizati.
Acuzații prostești nefondate poate să arunce oricine.
Despre vorbirea în limbi discut cu tine DOAR pe baza Scripturii.
Și doar dacă ai studiat cât de cât subiectul.

kruger

kruger

Guru Member

• Grup: Moderators

Sfantul Jakob, on 29 aprilie 2013 - 09:00, said:

Pai vedem cat de bazat esti pe Scriptura:

Sfantul Jakob, on 28 aprilie 2013 - 22:52, said:

a) xenolalia
b. akolalia
c) glossolalie urmată de tălmăcire.

Ai uitat sa dai referinte la versetele astea ? Sau crezi ca e de ajuns un Howgh!?

blueday

blueday

blue monday

barbu78, on 29 aprilie 2013 - 00:22, said:

da, sunt numeroase astfel de cazuri.

mai ales cei care provoaca vorbirea in limbi, prin tehnici de tip "mantra", repetitii pentru a obosi mintea si altele asemenea.

blueday, darul adevarat se primeste cu un scop si de multe ori cei care primesc un dar nu sint constienti de el.

daca darul e de la Dumnezeu, sunt foarte constienti, crede-ma !

Cunoastem ca ramanem in El si ca El ramane in noi prin faptul ca ne-a dat din Duhul Sau. (1Ioan.4:13)

EmaS

EmaS

Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

Sf Jakob, Dumnezeu nu mai intelege ebraica? Cu Dumnezeu poti vorbi in ce limba vrei!
Atunci cind se vorbeste in limbi oamenilor, cind este nevoie, este cu adevarat un dar. Este greu sa deosebesti un dar adevarat de o lucrare necurata! Darul adevarat vine cind este nevoie si nu vine pentru a impresiona!

Daca exista o moneda autentica va exista si una falsa.Dar Dumnezeu va da Duhul Sfant celor cu inima sincera.

blueday, on 29 aprilie 2013 - 09:11, said:

[/size]

da, sunt numeroase astfel de cazuri.

mai ales cei care provoaca vorbirea in limbi, prin tehnici de tip "mantra", repetitii pentru a obosi mintea si altele asemenea.

daca darul e de la Dumnezeu, sunt foarte constienti, crede-ma !

Cunoastem ca ramanem in El si ca El ramane in noi prin faptul ca ne-a dat din Duhul Sau. (1Ioan.4:13)
Dupa roada ii veti cunoaste.Galateni 5.

kruger

kruger

Guru Member

• Grup: Moderators

Dumnezeu a făcut tot ce era necesar pentru mântuirea omului.
Dumnezeu oferă mântuirea în dar. Cine vrea o primeşte, cine nu, o respinge.
Asta e doctrina Scripturii.
Asta e doctrina penticostala, vrei sa spui. Chiar nu realizezi ce aiurea e sa iei invataturi de la oamenii din cultul tau si sa pui pe ele stampila: Asta e doctrina Scripturii ? Eugen3 face la fel cand da cate-o duma de aia iehovista...

Scriptura vorbeste de rascumparare, de un pret nespus de mare platit de Dumnezeu pentru cei ai Lui. Un om rascumparat apartine lui Dumnezeu, este schimbat de El ... si nimeni nu poate sa-l smulga pe om din mana Domnului

EmaS

EmaS

Femeia frumoasa e o bijuterie. Femeia buna e o comoara intreaga

kruger, on 29 aprilie 2013 - 09:15, said:

Asta e doctrina penticostala, vrei sa spui. Chiar nu realizezi ce aiurea e sa iei invataturi de la oamenii din cultul tau si sa pui pe ele stampila: Asta e doctrina Scripturii ? Eugen3 face la fel cand da cate-o duma de aia iehovista...

Scriptura vorbeste de rascumparare, de un pret nespus de mare platit de Dumnezeu pentru cei ai Lui. Un om rascumparat apartine lui Dumnezeu, este schimbat de El ... si nimeni nu poate sa-l smulga pe om din mana Domnului
Un om nascut din nou din Duhul lui Dumnezeu,da ,nimeni nu il poate smulge din mana lui Dumnezeu.

blueday

blueday

blue monday

Un om rascumparat apartine lui Dumnezeu, este schimbat de El ... si nimeni nu poate sa-l smulga pe om din mana Domnului

cat timp cel in cauza ramane fidel,
dar daca da inapoi:

Si cel neprihanit va trai prin credinta; dar, daca da inapoi, sufletul Meu nu gaseste placere in el." (Evr.10:38)

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

Asta e doctrina penticostala, vrei sa spui. Chiar nu realizezi ce aiurea e sa iei invataturi de la oamenii din cultul tau si sa pui pe ele stampila: Asta e doctrina Scripturii ?

Scriptura vorbeste de rascumparare, de un pret nespus de mare platit de Dumnezeu pentru cei ai Lui.
Contrazici de dragul contrazicerii.

Asta am scris și eu "Dumnezeu a făcut tot ce era necesar pentru mântuirea omului". A plătit prețul răscumpărării.
Asta ai spus și tu "Scriptura vorbeste de rascumparare, de un pret nespus de mare platit de Dumnezeu"

Un om rascumparat apartine lui Dumnezeu, este schimbat de El ... si nimeni nu poate sa-l smulga pe om din mana Domnului
Spre deosebire de Zexelică, tu eviți să afirmi că voința omului nu este necesară.
Trebuie să te explici:
Cum ajunge să aparțină lui Dumnezeu?
Cum ajunge în mâna Domnului?

Împotriva voinței lui? Respingându-l pe Dumnezeu? Înjurându-L?

Hristos este Jertfa de ispășire pentru păcatele întregii lumi.
Dar sunt schimbați de El, aparțin Lui și ajung în mâna Lui DOAR cei care îl aleg, îl primesc, doresc.

"Pocăiți-vă, dar, și întoarceți-vă la Dumnezeu!" este porunca Bibliei. Aceasta NU se poate face fără Duhul Sfânt. Dar porunca pocăinței este adresată omului. El, omul, trebuie să vrea se pocăiască, el, omul trebuie să vrea să se întoarcă. Omul trebuie să vrea să-L primească pe Hristos (tuturor celor ce L-au primit, adică celor ce cred în Numele Lui, le-a dat dreptul să se facă copii ai lui Dumnezeu )

Voința umană este necesară dar nu suficientă în procesul mântuirii.
Voința umană nu este suficientă dar este necesară în procesul mântuirii.

Asta cred eu că afirmă Biblia. Tu?

blueday

blueday

blue monday

Chiar nu realizezi ce aiurea e sa iei invataturi de la oamenii din cultul tau si sa pui pe ele stampila: Asta e doctrina Scripturii

exact asa procedeaza cei care au un interes in cultul respectiv, adica le ies niste bani.

blueday

blueday

blue monday

Cu Dumnezeu poti vorbi in ce limba vrei!

da, dar nu ar fi benefic din punct de vedere spiritual sa vorbeasca Duhul prin tine, mijlocind?

MTS1

MTS1

Senior Member

Acuzaţii prosteşti nefondate poate să arunce oricine.
Şi doar dacă ai studiat cât de cât subiectul.
Dar cu mine poti discuta pe baza scripturii despre aceeasi vorbire in limbi???

husand

husand

Senior Member

EmaS, on 29 aprilie 2013 - 09:17, said:

Un om nascut din nou din Duhul lui Dumnezeu,da ,nimeni nu il poate smulge din mana lui Dumnezeu.

Cu exceptia lui insusi mult stimata pot dar nu vreau

Luati seama bine ca nimeni sa nu se abata de la harul lui Dumnezeu, pentru ca nu cumva sa dea lastari vreo radacina de amaraciune, sa va aduca tulburare, si multi sa fie intinati de ea. (Evr.12:15)

Edited by husand, 29 April 2013 - 19:35.

Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

membru anodin

MTS1, on 29 aprilie 2013 - 18:13, said:

Dar cu mine poti discuta pe baza scripturii despre aceeasi vorbire in limbi???
Sigur, cu plăcere. Poftiţi!

MTS1

MTS1

Senior Member

Sfantul Jakob, on 29 aprilie 2013 - 19:46, said:

Sigur, cu plăcere. Poftiţi!
Ok, din cate stiu eu Isus le-a promis apostolilor ca va trimite duhul sfant peste ei si asta s-a intamplat in ziua cinzecimii.Ce fel de limbi vorbeau apostolii in acea zi??

Edited by MTS1, 29 April 2013 - 19:51.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate