Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie bicicleta oras

"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...
 Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#1261
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008

View PostThinkAbout, on 28 mai 2014 - 17:55, said:

lasa asta, mai bine-mi raspunzi la intrebarea, in ce loc din beirut te-ai nascut
sa vedem limba Posted Image

nu cunosc decat limba romana, iar alte informatii nu sunt relevante.Posted Image

#1262
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostBeirut_girl, on 28 mai 2014 - 18:38, said:


nu cunosc decat limba romana, iar alte informatii nu sunt relevante.Posted Image
lasa draga, trebuie sa stii macar locul unde te-ai nascut in Beirut
dar la cat te-ai sucit sa nu raspunzi e clar :lol:

#1263
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Va intelegeti sau vorbiti in limbi?

#1264
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Oare Jakob mai vorbeste in limbi?

#1265
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Ideea e : oare înţelege ce vorbeşte ?

#1266
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,172
  • Înscris: 26.01.2007
Sigur.
Și mai ales ce scrie.

#1267
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postgenius, on 29 mai 2014 - 10:15, said:

Ideea e : oare înţelege ce vorbeşte ?
Cu siguranta. El le inventeaza.

#1268
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,172
  • Înscris: 26.01.2007
Bah Zexe nu te împovărezi tu suficient cu păcatul minciunii când propovăduiești ereziile ecleziologice, acum ai trecut și la atac la persoană? :)

#1269
niculina

niculina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 12.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 10:24, said:

Sigur.
Și mai ales ce scrie.
Despre vorbirea în limbi, nu prea ai mai scris în ultimul timp, frate Nicu.

#1270
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postniculina, on 29 mai 2014 - 13:53, said:

Despre vorbirea în limbi, nu prea ai mai scris în ultimul timp, frate Nicu.
Și ideile pe care le exprimă în mod curent sînt tot o formă de vorbire în limbi, soră Niculina. E mai mult decît suficient.

#1271
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 10:52, said:

Bah Zexe nu te împovărezi tu suficient cu păcatul minciunii când propovăduiești ereziile ecleziologice, acum ai trecut și la atac la persoană? Posted Image
Erezia fiind ca dau TOATA slava lui Dumnezeu? Cand spun ca omul nu are niciun aport in procesul mantuirii? Cand spun ca doar Dumnezeu mantuieste? Sau...cum? Cand imi permit sa te intreb despre intelesul duhovnicesc si nu esti in stare sa spui macar care sunt notiunile duhovnicesti?

#1272
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,172
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 29 mai 2014 - 18:12, said:

Erezia fiind ca dau TOATA slava lui Dumnezeu?
Sau...cum?
Erezia fiind în principal o eclesiologie șchioapă în care biserica a fost biruită și nu mai există pe fața pământului. Din nu știu ce an.
Iar pe de altă parte o formă de gnosticism „creștin” în care faptele bune sunt pur și simplu satanizate.
Aceste erezii aduc necinstire lui Dumnezeu, nicidecum slăvire a Lui.

View Postzexelica, on 29 mai 2014 - 18:12, said:

Cand imi permit sa te intreb despre intelesul duhovnicesc si nu esti in stare sa spui macar care sunt notiunile duhovnicesti?
Îți permiți să întrebi aiureli de tine inventate pretextând că Biblia ar fi (sau ar conține) o listă de „noțiuni duhovnicești”.
Te înșeli. Așa cum se înșelau gnosticii care pretindeau necesitatea accesului inițiaților la o cunoaștere ezoterică.

#1273
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 20:03, said:

Erezia fiind în principal o eclesiologie șchioapă în care biserica a fost biruită și nu mai există pe fața pământului.
Inspectore,
te-ai gandit de ce Apocalipsa nu mai vorbeste despre Biserica lui Hristos, nici macar despre urmasa[samanta] ei, ci despre "ramasita semintei ei"?!?
mai mult, de ce prorocia Apocalipsei spune explicit ca "i s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruiasca"?
Hai ca ti-am dat tema de casa! ;)

si mai mult: spune-mi daca Biserica Penticostala in care esti tu Sef, este compatibila cu "ramasita semintei " Bisericii lui Hristos. ok?

#1274
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,172
  • Înscris: 26.01.2007

View PostDude_2nd, on 29 mai 2014 - 20:15, said:

te-ai gandit de ce Apocalipsa nu mai vorbeste despre Biserica lui Hristos...?
Mie mi s-a părut că vorbește.
În capitolele 1, 2, 3, 7, 19, 21, 22. Și poate mai sunt dar nu îmi aduc acum aminte.

View PostDude_2nd, on 29 mai 2014 - 20:15, said:

mai mult, de ce prorocia Apocalipsei spune explicit ca "i s-a dat sa faca razboi cu sfintii si sa-i biruiasca"?
Pentru că așa se și întâmplă în unele perioade istorice: sfinții sunt martirizați. Dumnezeu îngăduie să fie biruiți. Fizic desigur.
Doar nu crezi că sfinții (cu articol hotărât) lui Dumnezeu sunt înfrânți de Bestie în sensul că le este biruită credința?

View PostDude_2nd, on 29 mai 2014 - 20:15, said:

spune-mi daca Biserica Penticostala in care esti tu Sef, este compatibila cu "ramasita semintei " Bisericii lui Hristos.
Nu.

#1275
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008

View PostDude_2nd, on 29 mai 2014 - 20:15, said:

Inspectore,

inspector de cult?

#1276
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 23:47, said:

Mie mi s-a părut că vorbește.
În capitolele 1, 2, 3, 7, 19, 21, 22. Și poate mai sunt dar nu îmi aduc acum aminte.
pune-le jos, sa le desfiintam discutam pe rand. :bigwhitegrin:

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 23:47, said:

Pentru că așa se și întâmplă în unele perioade istorice: sfinții sunt martirizați. Dumnezeu îngăduie să fie biruiți. Fizic desigur.
Doar nu crezi că sfinții (cu articol hotărât) lui Dumnezeu sunt înfrânți de Bestie în sensul că le este biruită credința?
nu stiu ce ai invatat tu, dar eu stiu ca venirea lui Isus va avea loc când "puterea poporului sfant va fi zdrobita de tot" - si nu Israel este acel popor la care se face referire in profetie.
Iar Isus se intreaba retoric:
"Dar cand va veni Fiul omului, va gasi El credinta pe pamant?" (Luc.18:8)"

iar tu stii bine ca nu moartea asta fizica este problema crestinilor, ci cea a doua.
Fiara ii va omori in acel sens ca va reusi sa suprime credinta de pe Pamant, fapt care va prevesti iminenta revenirii lui Isus, caci...la ce sa mai astepte când pe Terra nu mai este/sunt  credinta/credinciosi?

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 23:47, said:

Nu.
cam ce nu pusca cu caracteristicile acelei ramasite a Semintei Bisericii lui Hristos?

#1277
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 29 mai 2014 - 20:03, said:

Erezia fiind în principal o eclesiologie șchioapă în care biserica a fost biruită și nu mai există pe fața pământului. Din nu știu ce an.
Iar pe de altă parte o formă de gnosticism „creștin” în care faptele bune sunt pur și simplu satanizate.
Aceste erezii aduc necinstire lui Dumnezeu, nicidecum slăvire a Lui.
Stimabile, biserica eterna, formata din cei salvati, exista. Numai ca nu mai este adunarea care a inceput la Cinzecime, caci nici atunci nu erau adunati numai sfinti. Si cu Hristos era Iuda, nu? Dar in bisericile nominale voi va considerati cu totii salvati, de aia bagi versul cu portile iadului. Voi ca considerati mantuiti pt ca FACETI ceva: crdeti, marturisiti, va pocaiti, etc... Si va inselati cu totii. D-aia si ADAUGATI la Scriptura si nu cunoasteti niciunul intelesul duhovnicesc al Scripturii.

Quote

Îți permiți să întrebi aiureli de tine inventate pretextând că Biblia ar fi (sau ar conține) o listă de „noțiuni duhovnicești”.

Apocalipsa 11
8Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` şi ,,Egipt``, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Scrie? Ia explica-ne si noua cum, te rog!

Ca scrie sa vorbesti comparand lucruri duhovnicesti. Poti sa le enumeri care sunt acele lucruri duhovnicesti?

1 Corinteni 2
10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.
11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.
13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.

Tu de ne nu intrebuintezi niciodata aceasta vorbire? Nu poti, cumva?

Quote

Te înșeli. Așa cum se înșelau gnosticii care pretindeau necesitatea accesului inițiaților la o cunoaștere ezoterică.
Stimabile, eu iti arat ca iti cer eu SCRIE ca trebuie sa stii, iar tu nu stii. Si tot incerci sa eviti subiectul si sa ma acuzi de diverse chestii numai ca sa nu recunosti ca , pur si simplu nu stii si esti inca in pacatele tale. Macar tie sa-ti recunosti.

Isaia 6:10
Împetreşte inima acestui popor, fă -l tare de urechi, şi astupă -i ochii ca să nu vadă cu ochii, să n'audă cu urechile, să nu înţeleagă cu inima, să nu se întoarcă la Mine, şi să nu fie tămăduit.``

Edited by zexelica, 31 May 2014 - 19:07.


#1278
Beirut_girl

Beirut_girl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 21.08.2008

View PostDude_2nd, on 31 mai 2014 - 09:20, said:


cam ce nu pusca cu caracteristicile acelei ramasite a Semintei Bisericii lui Hristos?

Biserica crestina e una singura, aceea infiintata de Domnul Iisus. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate