Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#1207
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 09:00, said:

Da. Nu era din „secta” lor. Și l-au oprit. Pentru că aveau un spirit sectar.
Ei au fost corectați de Isus. Și s-au schimbat.

Deci Isus, apostolii, dupa parerea matale de bolborositor in limbi dracesti, crezi ca incuviintau faptul ca diversi crestini, umpluti cu Duhul, pot invata lucruri diferite, contradictorii? Ma opresc aici cu calificativele, fiindca nu vreau sa fiu sanctionata, dar le meriti, sa stii.
Exemplu de invatatura gresita, ce prinsese la unii radacini:
care s-au abatut de la adevar. Ei zic ca a si venit invierea si rastoarna credinta unora. (2Tim.2:18)
Ai habar ce inseamna sa te abati de la adevar?In fine, ne oprim aici. Topicul este despre "vorbirea in limbi". Nu stau acum sa-ti demonstrez ca invatatura crestina e unitara si e numita "adevarul" - 1Ioan.2:21.
E treaba dumitale ce faci. Oricum, sunt consternata. Dar nu are importanta. Matale sa te simti bine, sa fii sanatos, ca pana in ziua Judecatii mai este. Cu toate ca poate fi chiar maine.

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 09:00, said:

Este posibil ca un penticostal și un catolic, chiar dacă nu fac parte din aceeași „sectă”, să vorbească în limbi de la Duhul Sfânt.

Atata timp cat duhul fiecaruia ii invata lucruri diferite si contradictorii, nu se poate sa primeasca acelasi dar. E clar ca dracul provoaca acea bolborosire. Te-am intrebat inainte, cum e posibil ca Duhul sfant sa predice in bisericile penticostale contra inchinarii la icoane si la oameni decedati, dar sa provoace, in Irlanda - Cork, o cantare in limbi in cazul unui catolic care se ruga la icoana Maicii Domnului. Nu ai raspuns. Dar o dai inainte cu aceleasi aiureli, "secta lui Blue" (ce o fi aia?).

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 09:00, said:

Nu.

Nu l-au chemat pe Anton Durcovici, sa-i ajute?!!!!!!!!!!!!!!

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 09:00, said:

Nu automat. Ci foc cu foc

Automat, vorbesc in limbi penticostalii, iar catolicii vorbesc si ei in limbi, dar foc cu foc?!!! Ce explicatii militaresti sunt astea??
[ http://i57.tinypic.com/2dgtlqa.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1208
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 09:44, said:

Diversi crestini, umpluti cu Duhul, pot invata lucruri diferite, contradictorii?
Da.
Noi nu suntem roboți.
Suntem oameni, suntem diferiți.
Asta e frumos. E dumnezeiește.

Este normal ca și în aspectul spiritual al vieții să fim diferiți. Și asta nu e chiar NICIO problemă.
Atâta timp cât credem la fel asupra doctrinelor fundamentale ale Bibliei.

Gândul acesta, dar, să ne însuflețească pe toți care suntem desăvârșiți; și, dacă în vreo privință sunteți de altă părere, Dumnezeu vă va lumina și în această privință.


Într-adevăr, dacă cineva crede și învață nu doar diferit ci în contradicție cu ceea ce învață creștinii, NU poate fi numit creștin.
Dacă învățătura lui este contradictorie în ce privește doctrina despre Dumnezeu, despre păcat, mântuire, Biserică și altele ca acestea, NU poate fi creștin.

Dacă, de exemplu se închină la doi Dumnezei, NU este creștin.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 09:44, said:

invatatura crestina e unitara si e numita "adevarul" - 1Ioan.2:21.
Și e cea în care crezi tu și cu Popa Paco? Posted Image

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 09:44, said:

  ca pana in ziua Judecatii mai este.
S-ar putea să fie chiar azi.
Mai bine te-ai pocăi decât să tot amâni de azi pe mâine.

#1209
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 10:02, said:

Suntem oameni, suntem diferiți.

Dar una in Cristos ! ---> asta presupune aceleasi invataturi ! Zici pe aici ca invatatura e unitara cu privire la mantuire, pai ai uitat ca la catolici poti sa-ti cumperi mantuirea? Ca faptele rele se pot rascumpara prin indulgente? Ca poti plati pacatul tau arzand in purgatoriu? ETC. In fine, vad ca ai grave probleme. Toate invataturile gresite si contrare Bibliei, sunt nocive, nu doar unele. Sa chemi un mort, este foarte nociv. ETC. Si tot catolicii au invatatura: "in afara Bisericii [lor], nu este mantuire". In fine. Eu ma opresc aici. Daca vrei, poti continua, insa atat iti spun: esti in afara trupului lui Cristos, posedat de un duh rau care te face sa bolborosesti si sa nu tii cont de invatatura Bibliei.

Edited by november_soul, 19 May 2014 - 10:06.


#1210
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Dar, fiindca unii ramaneau impietriti si necredinciosi si vorbeau de rau Calea Domnului inaintea norodului, Pavel a plecat de la ei, a despartit pe ucenici de ei si a invatat in fiecare zi pe norod in scoala unuia numit Tiran. (Fapt.19:9)

Tu nu te desparti de ereziile catolice, ortodoxe s.a. Esti tu insuti, un eretic. Iar vorbirea in limbi pe care o ai, de la diavolul.

#1211
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 10:05, said:

Dar una in Cristos ! ---> asta presupune aceleasi invataturi !
În ceea ce privește doctrinele fundamentale.
În multe alte aspecte putem fi diferiți.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 10:05, said:

la catolici poti sa-ti cumperi mantuirea?

Nu.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 10:05, said:

Si tot catolicii au invatatura: "in afara Bisericii, nu este mantuire".

Este o învățătură adevărată.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 11:15, said:

Dar, fiindca unii ramaneau impietriti si necredinciosi si vorbeau de rau Calea Domnului inaintea norodului, Pavel a plecat de la ei, a despartit pe ucenici de ei si a invatat in fiecare zi pe norod in scoala unuia numit Tiran. (Fapt.19:9)

Tu nu te desparti de ereziile catolice, ortodoxe s.a.
Ai niște interpretări „absolut-delirant-literale” Posted Image
Catolicii și ortodocșii:
  • NU rămân împietriți
  • NU sunt necredincioși
  • NU vorbesc de rău Calea Domnului.
Și atunci, când premisele sunt greșite, concluziile tale sunt, în mod evident, false.

Edited by Sfantul Jakob, 19 May 2014 - 12:28.


#1212
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 08:37, said:

Exact ce scrie în Biblie, Zexe.
Nimic altceva.

Noi nu avem voie să adăugăm sau să scădem nimic.
Si atunci? Care-i scopul? Inafara de faptul ca cei necredinciosi se mira ca muta la ... altceva cand vad d-astea? Si cum explici ca iti lipseste cu desavarsire vorbirea despre intelesurile duhovnicesti? Ca despre vorbitul in limbi scrie ca poate fi o lucrare de amagire trimisa de Dumnezeu, insa despre intelegera duhovniceasca scrie ca numai cei cu Duhul o au.

Iar eu te incerc, dupa cum scrie si am sa te rog sa ne explici duhovniceste cateva versuri.

Edited by zexelica, 19 May 2014 - 13:30.


#1213
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

Si atunci? Care-i scopul?
Scopul este scris în Noul Testament.
Fă un efort și citește.

Bine, pentru că sunt milos, nu-ți cer să-l citești tot.
Măcar cartea 1 Corinteni. Vei pricepe.

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

Inafara de faptul ca cei necredinciosi se mira ca muta la ... altceva cand vad d-astea?
Asta ai face tu?

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

Si cum explici ca iti lipseste cu desavarsire vorbirea despre intelesurile duhovnicesti?
Asta e observația ta?
Krek ai trăit degeaba, fiule.

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

Ca despre vorbitul in limbi scrie ca poate fi o lucrare de amagire trimisa de Dumnezeu
Asta prin broșuricile scrise de tine.
În Biblie scrie că e un dar al Duhului Sfânt.

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

insa despre intelegera duhovniceasca scrie ca numai cei cu Duhul o au.

Adică numa' TU. Posted Image
Singur-singurelul de pe fața pământului.

Hai, pe bune, bah Zexe, mai cunoști încă măcar un om (în afară de ilustra-ți persoană) care să înțeleagă Biblia duhovnicește?
Răspunde sincer dacă te țin brăcinarii!

View Postzexelica, on 19 mai 2014 - 13:29, said:

Iar eu te incerc, dupa cum scrie si am sa te rog sa ne explici duhovniceste cateva versuri.
Eu sunt gata oricând să explic așa cum Duhul Sfânt mă călăuzește, orice verset mi se pune în față.
Sincer, deschis, relaxat.

Dacă însă îmi ceri mie să ghicesc trăznăiile pe care ți-au trecut ție prin cap, la așa ceva NU mă prind
De exemplu nu voi explica niciodată și în veci de veci cum că „botezul e spălarea picioarelor”. Posted Image

#1214
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 12:06, said:

Catolicii și ortodocșii:
  • NU rămân împietriți
  • NU sunt necredincioși
  • NU vorbesc de rău Calea Domnului.
Și atunci, când premisele sunt greșite, concluziile tale sunt, în mod evident, false.

Pai lor li se aplica principiul de aici:
Rom 10:2. Le marturisesc ca ei au ravna pentru Dumnezeu, dar fara pricepere:3. pentru ca, intrucat n-au cunoscut neprihanirea pe care o da Dumnezeu, au cautat sa-si puna inainte o neprihanire a lor insisi si nu s-au supus astfel neprihanirii pe care o da Dumnezeu.
Duhul, inainte de a le da vreun dar, cum ar fi VORBIREA IN LIMBI, intai le da pricepere, nu crezi? Dar ei nu au pricepere, de ce? Fiindca nu au cunoscut neprihanirea pe care o da Dumnezeu, si-au pus neprihanirea lor, adica dogmele lor, crezurile lor ! Da omule!

[ http://oi40.tinypic.com/euoe0x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 14:05, said:

Eu sunt gata oricând să explic așa cum Duhul Sfânt mă călăuzește, orice verset mi se pune în față.
Sincer, deschis, relaxat.


Da, altfel cum ti-ai mai lua banii? Uite eu, Dude, Robe, Paco si altii, nu suntem platiti. Noi citim Biblia si analizam, fara a ne pune ochelari obligatorii ai vreunui cult. De aia Dumnezeu ne iubeste.

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 12:06, said:

Ai niște interpretări „absolut-delirant-literale”

Nu, domnule. Nu e nimic delirant. Oare catolicii sau ortodocsii, nu vorbesc "de rau" cultul penticostal? Ia zi? Sau va lauda? Ce zic ei de manifestarile de acolo, pe care voi le atribuiti Duhului sfant? Ei le atribuie diavolului! Nu ma crezi? Treaba ta. Inseamna ca nu stii pe ce lume traiesti.

#1215
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Yv2a6c5jSx8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1216
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

Duhul, inainte de a le da vreun dar, cum ar fi VORBIREA IN LIMBI, intai le da pricepere, nu crezi?
Nu.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

Dar ei nu au pricepere, de ce?
Pentru că nu-s după chipul și asemănarea ta.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

Uite eu, Dude, Robe, Paco si altii, nu suntem platiti.
Știu că nu ești plătit cu salariu. Pentru că nu muncești. Dar pensia?
Pensia nu se pune?

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

Noi citim Biblia si analizam, fara a ne pune ochelari obligatorii ai vreunui cult.
Îi aveți deja pe ai cultului iehovist.
Toate doctrinele de acolo le-ați asimilat.
Și nu vă puteți lepăda de ele. E nevoie ca Duhul Sfânt să vă elibereze.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

De aia Dumnezeu ne iubeste.
Dumnezeu vă iubește și are un plan minunat pentru viața voastră. Dar voi ați păcătuit și sunteți lipsiți de slava lui Dumnezeu. Doar prin pocăință și credința în Hristos se poate ridica zidul de despărțire între voi și Dumnezeu. Tatăl.

View Postnovember_soul, on 19 mai 2014 - 15:32, said:

Oare catolicii sau ortodocsii, nu vorbesc "de rau" cultul penticostal? Ia zi?
Nu toți. Nu mai judeca oamenii en-gros!
Și chiar dacă toți ar vorbi de rău, ce ți-ar place ție să fac și te-ar unge pe suflet? Să le răspund cu aceeași monedă? Să mă răzbun pe ei?
Nu se poate, fiule. Eu voi răspunde cu dragoste. Așa m-au învățat mentorii mei.

#1217
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Dar in primul rand cu minciunii si acuze, cred ca ai uitat de astea.

#1218
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007
Uite aici niște minciunele pentru tine, Marcule:

Attached Files



#1219
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 14:05, said:

Hai, pe bune, bah Zexe, mai cunoști încă măcar un om (în afară de ilustra-ți persoană) care să înțeleagă Biblia duhovnicește?
Răspunde sincer dacă te țin brăcinarii!
Pai tu niciodata nu discuti despre asta, desi scrie ca cei cu Duhul asta fac. Nu ai preocuparea, stimabile.


Quote

Eu sunt gata oricând să explic așa cum Duhul Sfânt mă călăuzește, orice verset mi se pune în față.
Sincer, deschis, relaxat.

Dacă însă îmi ceri mie să ghicesc trăznăiile pe care ți-au trecut ție prin cap, la așa ceva NU mă prind
De exemplu nu voi explica niciodată și în veci de veci cum că „botezul e spălarea picioarelor”. Posted Image
Bine, stimabile, atunci ce reprezinta sarea dpdv duhovnicesc? Cu versuri proba care sa arate sau sa sugereze asta.

#1220
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Observ ca ai disparut, stimabile. Cum te intreb ceva duhovnicesc...dispari.

#1221
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007
Ai înțeles greșit, stimabile.
Nu dispar. Doar nu te bag în seamă Posted Image

Dar, pentru că insiști, îți voi răspunde curând.

Edited by Sfantul Jakob, 20 May 2014 - 18:46.


#1222
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 20 mai 2014 - 07:42, said:

Pai tu niciodata nu discuti despre asta, desi scrie ca cei cu Duhul asta fac.
Deci recunoști că nu ai cunoștință nici măcar de una bucată om (în afară de ilustra-ți persoană) care să înțeleagă Biblia duhovnicește.
Pe toată planeta. Ești singurul care are Duhul Posted Image

Asemenea mutații spirituale chiar că sunt greu de imaginat.

View Postzexelica, on 20 mai 2014 - 07:42, said:

Bine, stimabile, atunci ce reprezinta sarea dpdv duhovnicesc? Cu versuri proba care sa arate sau sa sugereze asta.
Mă prind să răspund la întrebarea asta. Probabil că va fi prima și ultima.

Cel mai important verset legat de subiect este cel în care Isus le descoperă ucenicilor că ei sunt Sarea Pământului.

NU le-a cerut să fie sare, NU le-a zis că „trebuie” să fie sare. Ci le-a precizat explicit: Voi sunteți sarea pământului.

Creștinii sunt sarea pământului. Fără să facă vreun efort pentru asta.

Singura grijă a creștinului trebuie să fie aceasta: să nu-și piardă gustul.

Ce înseamnă că ucenicii lui Isus sunt sarea pământului?

1. Ei dau gust societății în care trăiesc. Prin umilința, dragostea, generozitatea sau bunătatea lor, ei transmit o mireasmă plăcută

Iov 6:6
Poți mânca ce-i fără gust și fără sare? Are vreun gust albușul unui ou?

Matei 5:13
Voi sunteți sarea pământului. Dar dacă sarea își pierde gustul, prin ce își va căpăta iarăși puterea de a săra? Atunci nu mai este bună la nimic decât să fie lepădată afară și călcată în picioare de oameni.

2. Ei stopează putreziciunea, degradarea morală în jurul lor. Prin vorbirea și exemplul lor personal.

Un verset biblic care sugerează stoparea degradării prin sare: Judecători 9:45 Abimelec a bătut cetatea toată ziua; a luat-o și a ucis poporul care se afla în ea. Apoi a dărâmat cetatea până în temelie și a presărat sare peste ea.

3. Ei aduc vindecare mediului în care trăiesc.

La fel cum Elisei a vindecat apele: 2 Împărați 2:20, 21. El a zis: „Aduceți-mi un blid nou și puneți sare în el.” Și i-au adus. Apoi s-a dus la izvorul apelor și a aruncat sare în el și a zis: „Așa vorbește Domnul: „Vindec apele acestea; nu va mai veni din ele nici moarte, nici sterpiciune.”

4. Toate jertfele lor sunt „sărate cu sare”. Vorbirea lor, milostenia lor, închinarea lor. Tot ceea ce fac pentru oameni sau pentru Dumnezeu va avea consistență, gust, curăție.

Leviticul 2:13
Toate darurile tale de mâncare să le sărezi cu sare; să nu lași să lipsească niciodată de pe darurile tale de mâncare sarea, care este semnul legământului Dumnezeului tău; la toate darurile tale de mâncare să aduci sare.
Ezechiel 43:24
Să-i aduci înaintea Domnului; preoții să-i presare cu sare și să-i aducă Domnului ca ardere de tot.
Marcu 9:49
Pentru că fiecare om va fi sărat cu foc, și orice jertfă va fi sărată cu sare.
Coloseni 4:6
Vorbirea voastră să fie totdeauna cu har, dreasă cu sare, ca să știți cum trebuie să răspundeți fiecăruia.



#1223
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
De ce nu deschideti un topic pentru aceste idei filozofice? Parca era unul, cu chestii "duhovnicesti". Duceti-va acolo.

#1224
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,206
  • Înscris: 26.01.2007
Lui Zexe îi place vorbirea în limbi. Ce ai cu el?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate