Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

despre vorbirea in limbi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1282 replies to this topic

#1189
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 18 mai 2014 - 15:01, said:

Da, da, chiar asa...zici bine.

Într-o împrejurare, apostolii, mai „sectari” de fel, s-au supărat că un om, fără să facă parte din grupul apropiaților lui Isus, făcea exorcizări în Numele Lui.
Isus, având vederi care cuprindeau întreaga Împărăție și nu doar o grupare elitistă, li s-a împotrivit.
„ - Nu vă grăbiți să-i opriți pe cei care nu sunt în grupul vostru! Lepădați mentalitățile sectare!” i-a învățat Isus.

Ioan I-a zis: „Învățătorule, noi am văzut pe un om scoțând draci în Numele Tău; și l-am oprit, pentru că nu venea după noi.” „Nu-l opriți”, a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, și să Mă poată grăi de rău îndată după aceea. Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.


 november_soul, on 18 mai 2014 - 15:01, said:

p.s.: am copiat tot ce ai postat pana acum, toate ideile enuntate si voi face o expunere intr-o sesizare scrisa, adresata pastorului Rotaru, sa vedem pastorul tau ce parere are de toate cate le-ai scris aici.
Știu că ai fost informator la viața ta Posted Image
Dar sunt sigur că, dacă va vedea cât de bine scriu, pastorul Rotaru mă va promova păstor alături de el.
Slăvit să fie Domnul!

 november_soul, on 18 mai 2014 - 15:01, said:

Un ortodox intotdeauna va contrazice pe penticostal cu privire la Sfintele Taine, Icoane, Maica Domnului, Sfinti etc., totusi pot ei sa se roage impreuna, in limbi, prin acelasi duh, daca nu s-au pus in acord in ceea ce priveste invatatura de credinta?
Asta nu e treaba mea sau a ta, bah Nove.
Așa cum nu era treaba lui Corneliu că Duhul Sfânt s-a revărsat peste neamuri în casa lui Corneliu, Fapte 10.
Dar Duhul s-a pogorât. Chiar fără ca iudeii și neamurile să se fi „pus în acord in ceea ce priveste invatatura de credinta”

Iudeii din primul veac au fost cel puțin tot atât de uluiți că Duhul Sfânt s-a pogorât peste neamuri pe cât ar fi un penticostal obișnuit văzând că s-a pogorât peste un catolic. Sau un ortodox.
Dar Dumnezeu vede altfel decât putem vedea noi.

Mai ales atunci când ne încăpățânăm să purtăm ochelari de cal.
Și când ne mai și dăm mari cu ochelarii noștri considerându-i un semn de mare duhuvnicie.

#1190
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 18 mai 2014 - 11:23, said:

Este o chestie privată. Între mine și Dumnezeu.
Eu zic ca ar fi mai potrivita chestia intre tine si satan sau intre tine si un psihiatru. Dumnezeu nu va da nimic din ce pretindeti voi.

#1191
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 18 mai 2014 - 20:50, said:

[/i]
Într-o împrejurare, apostolii, mai „sectari” de fel, s-au supărat că un om, fără să facă parte din grupul apropiaților lui Isus, făcea exorcizări în Numele Lui.
Isus, având vederi care cuprindeau întreaga Împărăție și nu doar o grupare elitistă, li s-a împotrivit.
„ - Nu vă grăbiți să-i opriți pe cei care nu sunt în grupul vostru! Lepădați mentalitățile sectare!” i-a învățat Isus.

Fals. Complet fals. Acel exorcist nu invata alte lucruri decat "grupul lui Isus". Fiindca tot Isus zice: Cine nu este cu Mine este impotriva Mea (Luc.11:23). Acel exorcist era cu Isus, fiindca scotea demonii in numele lui Isus. Dar ortodocsii, catolicii, penticostalii, adventistii etc. sunt foarte diferiti intre ei, invatand dogme complet contradictorii. Crestinii sunt "una" : Ioan.17:11. Ei nu pot sa se anatemizeze reciproc, asa cum au procedat cultele religioase.
Uite, canonul spune clar:
Canonul 45 al Sfintilor ApostoliEpiscopul, sau prezbiterul, sau diaconul, impreuna cu ereticii rugandu-se, sa se afuriseasca numai; Iar de au dat lor voie, ca unor clerici a lucra ceva, sa se cateriseasca. - PIDALION (Carma Bisericii Ortodoxe)

1 Cor 1:10. Va indemn, fratilor, pentru Numele Domnului nostru Isus Hristos, sa aveti toti acelasi fel de vorbire, sa n-aveti dezbinari intre voi, ci sa fiti uniti, in chip desavarsit, intr-un gand si o simtire.

Dupa cum te-am rugat, la plecarea mea in Macedonia, sa ramai in Efes, ca sa poruncesti unora sa nu invete pe altii alta invatatura (1Tim.1:3)
Si multe alte exemple, toate aratand ca cei care sunt din Biserica lui Cristos, trupul Sau, nu pot invata lucruri diferite, si sa se anatemizeze reciproc. Ecumenismul este o farsa, fiindca aduce sub aceeasi umbrela persoane care nu s-au pus in acord in ceea ce priveste INVATATURA DE CREDINTA. Eu invat una, tu inveti alta, cum sa fie asta placut lui Dumnezeu? Doar unul are dreptate, cel care predica conform Cuvantului. Iar ceilalti sunt eretici.

 Sfantul Jakob, on 18 mai 2014 - 20:50, said:

Iudeii din primul veac au fost cel puțin tot atât de uluiți că Duhul Sfânt s-a pogorât peste neamuri pe cât ar fi un penticostal obișnuit văzând că s-a pogorât peste un catolic. Sau un ortodox.

Dar Duhul sfant nu s-a pogorat peste farisei, nu s-a pogorat peste saduchei ! Eu sunt de acord ca si catolicul poate beneficia de darul Duhului sfant, insa dupa ce renunta la practicile pagane gen: adorarea statuetelor, inchinarea la spiritele mortilor, renuntarea la a idolatriza un om, pe papa, ca loctiitor al lui Cristos etc.

Tu esti intr-o situatie extrem de periculoasa. Desi Ioan spune ca nu toate duhurile sunt de la Dumnezeu, matale iei de bun totul. Desi "cei ce zic ca sunt apostoli"  trebuie pusi la proba, verificati, matale nu verifici.

ca ai pus la incercare pe cei ce zic ca sunt apostoli, si nu sunt, si i-ai gasit mincinosi. (Apoc.2:2)
Verifica invatatura catolicului. Vezi, e in conformitate cu Biblia? Este papa apostol de la Domnul? Daca nu e, cum sa beneficieze de Duhul sfant?

 Sfantul Jakob, on 18 mai 2014 - 20:50, said:

Dar sunt sigur că, dacă va vedea cât de bine scriu, pastorul Rotaru mă va promova păstor alături de el.

Cred ca mai degraba te va da afara din cult !

Sa nu va lasati amagiti de orice fel de invataturi straine (Evr.13:9)

Matale te incadrezi aici:
Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor, (1Tim.4:1)

Pastorul Rotaru va porunci in biserica insemnarea ta ca "frate dubios" :
In Numele Domnului nostru Isus Hristos, va poruncim, fratilor, sa va departati de orice frate care traieste in neoranduiala, si nu dupa invataturile pe care le-ati primit de la noi. (2Tes.3:6)
Si, daca n-asculta cineva ce spunem noi in aceasta epistola, insemnati-vi-l si sa n-aveti niciun fel de legaturi cu el, ca sa-i fie rusine. (2Tes.3:14)
Tu nu asculti de Biblie. Iar Rotaru va lua masuri !

#1192
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 zexelica, on 18 mai 2014 - 22:20, said:

Eu zic ca ar fi mai potrivita chestia intre tine si satan sau intre tine si un psihiatru. Dumnezeu nu va da nimic din ce pretindeti voi.
E opinia ta Zexelică și eu o respect.
Atâta te duce capul.
Eu cred însă că tu nu ai de unde să știi dacă Dumnezeu îmi dăruiește mie ceva sau nu.
Nu ești secretarul Lui, personal.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 07:45, said:


Acel exorcist nu invata alte lucruri decat "grupul lui Isus".
Acel exorcist era cu Isus, fiindca scotea demonii in numele lui Isus.
Mai citește o dată. Cu atenție.

Ioan I-a zis: „Învățătorule, noi am văzut pe un om scoțând draci în Numele Tău; și l-am oprit, pentru că nu venea după noi.” „Nu-l opriți”, a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, și să Mă poată grăi de rău îndată după aceea. Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.

Nu ai tu de unde să știi ce ÎNVĂȚA acel om. Învățătura lui nu este redată în Scriptură. Deloc.
Ceea ce scrii nu dovedește decât mentalitatea ta îngustă, sectară, ca și a a ucenicilor înainte de a fi corectați de Isus.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 07:45, said:

Dar ortodocsii, catolicii, penticostalii, adventistii etc. sunt foarte diferiti intre ei, invatand dogme complet contradictorii.

Dogmatica celor de mai sus este în mare măsură aceeași.
Probabil 80% din doctrinele pe care le le învață sunt similare.

Există însă și diferențe semnificative.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 07:45, said:

Crestinii sunt "una"

Dacă știi acest adevăr tu de ce nu ești una cu ei?
De ce trăiești singur cuc, fără să fii în părtășie cu niciunul din ei, disprețuindu-i și batjocorindu-i pe toți?

#1193
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 07:58, said:

ai tu de unde să știi ce ÎNVĂȚA acel om.

Nu putea preda alte invataturi, omule ! Mata citesti ce scrii? La fel si Apolo, nu era in comuniune deplina cu biserica, dar nu predica alte invataturi, ci preda niste lucruri incomplete, incat Aquila si Priscila l-au luat cu ei, si i-au aratat mai clar ce trebuia sa invete.
Va laud ca in toate privintele va aduceti aminte de mine si ca tineti invataturile intocmai cum vi le-am dat. (1Cor.11:2)
Vezi duhul cel rau care iti provoaca bolborosirea, cum te face sa uiti Sfintele Scripturi si sa impartasesti pareri "moderne" de tip ecumenic?

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 07:58, said:

Probabil 80% din doctrinele pe care le le învață sunt similare.

Pai 80% din dogmele fariseilor erau corecte. Dar 20% era OTRAVA (invataturi introduse de ei, extrem de nocive). Nu trebuie sa bei un pahar plin de otrava ca sa mori, e suficient ca doua-trei picaturi intr-un pahar de suc sa te doboare la podea, in cateva minute !

#1194
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 07:58, said:

Există însă și diferențe semnificative.
Între catolici și ortodocși, nu.

#1195
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006
Isus ce spune?
Isus le-a zis: "Luati seama si paziti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor." (Mat.16:6)
Tu te-ai ferit de aluatul catolicilor? De aluatul ortodocsilor?
NU ! si nici nu intentionezi!
ATUNCI CONCLUZIA: CUM SA VORBESTI DUMNEATA IN LIMBI, PRIN DUHUL SFANT ???!!!! Este un duh amagitor care iti provoaca bolborosirea. Fiindca se vede ca predici contra spiritului Bibliei.

#1196
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:03, said:

Nu putea preda alte invataturi, omule !
A, nu putea :)
Că nu-ți iese ție la socoteală?
Ai vreun argument sau nu?

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:03, said:

Pai 80% din dogmele fariseilor erau corecte. Dar 20% era OTRAVA (invataturi introduse de ei, extrem de nocive).

Ia-o încetișor!
Fariseii erau niște evrei foarte OK. NU aveau învățături-otravă. Saducheii avea învățături false.
Fariseii interpretau habotnic învățături bune. Și adăugau la lege anumite porunci pe care le accentuau în detrimentul Legii lui Moise.

Dar mai ușor cu pianul pe scări!
Problema fariseilor era una de interpretare, de ortopraxie, de ipocrizie, de accent.
Nu de doctrină „extrem de nocivă”.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:03, said:

Nu trebuie sa bei un pahar plin de otrava ca sa mori, e suficient ca doua-trei picaturi intr-un pahar de suc sa te doboare la podea, in cateva minute !
Aici suntem de acord

#1197
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 08:23, said:


Stimabile, nu ai raspuns daca vorbitul in limbi aduce EXACT ce scrie in Biblie sau altceva, o ADAUGARE la ce scrie.

#1198
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 08:23, said:

Ai vreun argument sau nu?

Daca preda alte invataturi, Isus l-ar fi oprit si i-ar fi explicat ce este corect. Sau mata nu crezi ca e important ce inveti? Eu ti-am aratat din Biblie cat de important este ce inveti. Si exista si o slujba de invatator in biserica primara. Dar tu iti bati joc. In ultimul hal !

Mai nea' viitor pastor, ia citeste si plangi:
Oricine o ia inainte, si nu ramane in invatatura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine ramane in invatatura aceasta are pe Tatal si pe Fiul. (2Ioan.1:9)
Daca vine cineva la voi, si nu va aduce invatatura aceasta, sa nu-l primiti in casa si sa nu-i ziceti: "Bun venit!" (2Ioan.1:10)
Dar am ceva impotriva ta. Tu ai acolo niste oameni care tin de invatatura lui Balaam, care a invatat pe Balac sa puna o piatra de poticnire inaintea copiilor lui Israel, ca sa manance din lucrurile jertfite idolilor si sa se dedea la curvie. (Apoc.2:14)
Tot asa, si tu ai cativa care, de asemenea, tin invatatura nicolaitilor, pe care Eu o urasc. (Apoc.2:15)

Incet, cu atentie, citeste.Si dupa aia, continua:
Caci va veni vremea cand oamenii nu vor putea sa sufere invatatura sanatoasa; ci ii vor gadila urechile sa auda lucruri placute si isi vor da invatatori dupa poftele lor. (2Tim.4:3)
sa se tina de Cuvantul adevarat, care este potrivit cu invatatura, pentru ca sa fie in stare sa sfatuiasca in invatatura sanatoasa si sa infrunte pe potrivnici. (Tit.1:9)
Tu insa vorbeste lucruri care se potrivesc cu invatatura sanatoasa. (Tit.2:1)

Edited by november_soul, 19 May 2014 - 08:34.


#1199
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:05, said:

Isus ce spune?
Isus le-a zis: "Luati seama si paziti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor." (Mat.16:6)
Tu te-ai ferit de aluatul catolicilor? De aluatul ortodocsilor?
Fariseii sunt catolicii și saducheii, ortodocșii?
Ai vreun vers, stimabile? Posted Image

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:05, said:

NU ! si nici nu intentionezi!

Nu, nu intenționez să îi judec pe oameni en-gross.
Eu o voi face en-detail. ÎNTOTDEAUNA. Cu orice preț.
Așa să-mi ajute Dumnezeu.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:05, said:

ATUNCI CONCLUZIA: CUM SA VORBESTI DUMNEATA IN LIMBI, PRIN DUHUL SFANT
Concluzia asta nu-i treaba ta.
Felul în care mă rog eu, după Scripturi, nu e obiectul vreunei dezbateri.
E o chestie privată între mine și Dumnezeu.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:05, said:

Fiindca se vede ca predici contra spiritului Bibliei.
Întotdeauna fac exegeza Scripturilor. Studiu biblic inductiv. Apoi învăț.

#1200
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 07:58, said:

E opinia ta Zexelică și eu o respect.
Atâta te duce capul.
Eu cred însă că tu nu ai de unde să știi dacă Dumnezeu îmi dăruiește mie ceva sau nu.
Nu ești secretarul Lui, personal.
Nu sunt, insa Scriptura porunceste sa testez duhurile daca sunt de la Dumnezeu. Si tot Scriptura spune ca cei cu Duhul vorbesc duhovnicesteiar matale numai asta nu faci si cand te intreb, o dai la intors .

#1201
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 zexelica, on 19 mai 2014 - 08:29, said:

Stimabile, nu ai raspuns daca vorbitul in limbi aduce EXACT ce scrie in Biblie sau altceva, o ADAUGARE la ce scrie.
Exact ce scrie în Biblie, Zexe.
Nimic altceva.

Noi nu avem voie să adăugăm sau să scădem nimic.

#1202
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 08:23, said:

Problema fariseilor era una de interpretare, de ortopraxie, de ipocrizie, de accent.
Nu de doctrină „extrem de nocivă”.

Aici suntem de acord

Ei nu zau?
El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. (Marc.7:9)
La fel fac si astazi, sa zicem catolicii, desi au porunca sa nu vorbeasca cu mortii, ei cheama spiritele decedatilor. ETC.

Edited by november_soul, 19 May 2014 - 08:38.


#1203
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 zexelica, on 19 mai 2014 - 08:35, said:

Nu sunt, insa Scriptura porunceste sa testez duhurile daca sunt de la Dumnezeu.
Asta trebuie să faci.
Dacă ești creștin.

Dacă asculți ce te învață Scripturile. În mod special versetul:

Evrei 10:25
Să nu părăsim adunarea noastră, cum au unii obicei; ci să ne îndemnăm unii pe alţii şi cu atât mai mult, cu cât vedeţi că ziua se apropie.

 zexelica, on 19 mai 2014 - 08:35, said:

Si tot Scriptura spune ca cei cu Duhul vorbesc duhovniceste iar matale numai asta nu faci.
Asta și fac. Dar fără să insist în fiecare postare: „bah fraților, atenție: io vorbesc duhovnicește”.
Mai relaxat așa. Că ne șade mai bine.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:37, said:

Ei nu zau?
El le-a mai zis: "Ati desfiintat frumos porunca lui Dumnezeu, ca sa tineti datina voastra. (Marc.7:9)

Aici era problema: accentul pe care ei îl puneau pe datinile lor.
NU că datinile lor erau „învățături otrăvitoare”.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:37, said:

La fel fac si astazi, sa zicem catolicii, desi au porunca sa nu vorbeasca cu mortii, ei cheama spiritele decedatilor.
Nu cred că un creștin catolic cheamă spiritele decedaților.
Astea sunt minciuni sectare. Marca Nove.

Edited by Sfantul Jakob, 19 May 2014 - 08:41.


#1204
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

 Sfantul Jakob, on 18 mai 2014 - 20:50, said:


Ioan I-a zis: „Învățătorule, noi am văzut pe un om scoțând draci în Numele Tău; și l-am oprit, pentru că nu venea după noi.” „Nu-l opriți”, a răspuns Isus, „căci nu este nimeni care să facă minuni în Numele Meu, și să Mă poată grăi de rău îndată după aceea. Cine nu este împotriva noastră este pentru noi.


Vorbitorule in limbi, ai si subliniat. Ucenicii il oprisera, nu pentru ca invata altceva, ci pentru ca nu venea dupa ei. Ulterior, apostolii cand au predicat, s-au despartit. Pavel a luat neamurile iar Petru la iudei. Cand Pavel era in Tesalonic, Petru poate era la Ierusalim etc. Ma gandesc ca Andrei explica evanghelia in Dobrogea etc. Retine, motivul opririi nu a fost o alta invatatura. Asa ca acel verset nu poate fi folosit cum vrei mata.

Iar daca catolicul vorbeste in limbi ca si penticostalul, nu inseamna automat ca o face Unul si Acelasi Duh Sfant. Eu sunt convinsa ca ambii vorbesc de la draci.

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 08:44, said:

Nu cred că un creștin catolic cheamă spiritele decedaților.
Astea sunt minciuni sectare. Marca Nove.

Chiar ieri a fost sanctificat un anume Anton Durcovici, la Iasi. Si credinciosii catolici au inceput sa se roage: sfinte Antoane Durcovici, mijloceste pentru noi la Dumnezeu. Asta ce inseamna? Nu au chemat pe acel mort? Iar acel mort, e sub forma de spirit, nu? ca trupul i-a putrezit. In fine, hai ca ne-am cam departat de subiect. Oricum, esti complet in afara Scripturilor. Ia citeste mata Vechiul si Noul, ai gasit undeva vreun mort invocat?

Edited by november_soul, 19 May 2014 - 08:50.


#1205
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,190
  • Înscris: 26.01.2007

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:49, said:

Ucenicii il oprisera, nu pentru ca invata altceva, ci pentru ca nu venea dupa ei.
Da. Nu era din „secta” lor. Și l-au oprit. Pentru că aveau un spirit sectar.
Ei au fost corectați de Isus. Și s-au schimbat.
După ce Isus te va corecta și pe tine, vei fi un alt om.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:49, said:

Iar daca catolicul vorbeste in limbi ca si penticostalul, nu inseamna automat ca o face Unul si Acelasi Duh Sfant.
Nu automat.
Ci foc cu foc :)

Este posibil ca un penticostal și un catolic, chiar dacă nu fac parte din aceeași „sectă”, să vorbească în limbi de la Duhul Sfânt.
Nu toți. Și nu automat. Unii însă, da.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:49, said:

Eu sunt convinsa ca ambii vorbesc de la draci.
Păi e normal. Dacă nu vin după tine și secta ta?
Formată din tine și persoana ta.
E normal să crezi ceea ce crezi. Așa cred toți sectarii.

 november_soul, on 19 mai 2014 - 08:49, said:

Asta ce inseamna? Nu au chemat pe acel mort?
Nu.

#1206
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Sfantul Jakob, on 19 mai 2014 - 09:00, said:

Păi e normal. Dacă nu vin după tine și secta ta?
Formată din tine și persoana ta.
Te corectez. Și Pacopaco face parte din secta respectivei. A mărturisit el, că a fost ademenit de Blue.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate