Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Receptie radio de calitate.

  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

View PostMarius3k, on 12th October 2009, 17:27, said:

HU Sony sunt ok daca dai mai mult de 400 de lei pe el. Alea "la oferta" sunt praf.
Amp ia Magnat, Mac audio, etc.

Ca si HU am avut mai multe modele, de la ei, cu setari facute la "precizie" un GT929 m-a astras ca auditie, dar GT620 nu, suna la fel ca si cele din seria 400 iar gama 2009 cam acelasi lucru , doar functii noi, ZappIN, iPod si alte "minuni" .

Pe partea de auditie difuzoare si amplificatoare sper sa am acelasi noroc, cum avut la SW, la Be-Loud, unde am avut ocazia sa aud mai multe configuratii in suma/marimea dorita .

Edited by connectorxp, 12 October 2009 - 16:51.


#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postconnectorxp, on 12th October 2009, 17:25, said:

cum sta treaba cu intermodulatia in oras ?, nu le am cu radio .
Adica sa zic asa in rezumat, ai capabilitatea de a asculta corect si constant un post de radio mai slabut cand treci printr-o zona cu alte emitatoare puternice pe frevente apropiate, nu-ti "fuge" aiurea receptia sau sa se intrerupa. Mai detaliat, emitatoarele puternice si apropiate de frecventa ascultata creeaza intermodulatii care sunt combinatii intre frecventele lor, sa zicem f1+f2/f1-f2 sau f1+f2+f3 samd, f fiind frecventa emitatoarelor puternice locale. Fenomenul este unul normal in fizica si este folosit in mod constant la heterodina si mixere in general, bagi 2 semnale intr-un mixer si obtii un al treilea sau al n-lea care poate fi suma dintre cele 2 sau alte variante depinde ce formula se foloseste. Dupa care in schema cele inutile se filtreaza si ramane produsul dorit, acest lucru se intampla si in eter sau mai exact la intrarea radioului pentru ca vorbim de semnale puternice.
Un radio cu filtrare slaba sufera in mod inerent de intermodulatii deci o scula e cu atat mai buna cu cat poate receptiona in continuare un post slab desi ai altul la 0.3-0.5mhz distanta si esti parcat in fata sediului/antenei lor sau in miscare prin zona. Intermodulatiile sunt cu atat mai puternice cu cat si numarul de emitatoare in zona e mai mare si apar combinatii multiple de frecvente. Mai intervine si selectivitatea dar aia se rezolva ceva mai usor cu filtre de calitate, selectivitatea e alta problema si afecteaza numai semnale foarte apropiate de cel receptionat, 0.2mhz de ex.

Edited by andreic, 12 October 2009 - 16:59.


#39
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004

View Postandreic, on 12th October 2009, 17:54, said:

... si selectivitatea dar aia se rezolva ceva mai usor cu filtre de calitate, selectivitatea e alta problema si afecteaza numai semnale foarte apropiate de cel receptionat, 0.2mhz de ex.

Problema asta o aveam pe Sony-ul vechi, in zona Militari (pe langa Leu) nu se mai auzea corect modulatorul FM si se suprapunea cu alt post de radio , desi frecventa aleasa pe modulator nu "avea semnal" , dar cu un Clarion nu am avut atat de deranjanta aceasta problema, urmeaza sa-l testez si pe cel nou, ca in modul FM cauta mai atent si mai bine .

Edited by connectorxp, 12 October 2009 - 17:35.


#40
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Andreic, miercuri imi caut bat de antena, de 75cm. M-ai convins. O sa pun o poza cu ce am eu acu pe masina, Cred ca si de aceea am receptie proasta.
Batul trebuie sa fie metalic, sau din acele cum e original pe VW, mai noi ca o spirala ?

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Nu, dintr-o bucata cum sunt antenele de la taximetristi. Fa o proba daca poti si esti la o piata ceva, sa fii sigur cum merge daca se potriveste la mufare si alte detalii dinastea, te pui pe un post slab care intra cu fasait considerabil, schimbi antena si compari receptia, trebuie sa fie o imbunatatire considerabila la ureche, o scadere a fasaitului iar in mers in zone unde stii cum se aude e edificator. Acu nici sa nu te astepti ca ceva care abia se aude acolo de abia intelegi ce zice crainicul sa se auda perfect dintr-o data, ce am eu in filmulet acolo daca cumva doar ala te-a convins tine si de propagare sa stii, vara semnalele vhf mai salta in distanta in functie de tropo sau reflexie sporadica iar in Constanta e ceva la ordinea zilei, sau mai excat a serii si noptii sa auzi usor turcii, de remarcat era insa taria ca vorba aia intra si rds-ul si nu fasaia deloc. In final de verificat si cablarea sa faca contact si tresa/masa si caldul sa te asiguri ca semnalul ajunge in radio cum trebuie sa nu fie ceva intrerupt pe traseu si sa faci receptie doar cu coaxuialu'... ca e posibil :D Eu de ex aud in Bucuresti posturile locale si fara antena... doar cu ce preia coaxialul.

Edited by andreic, 12 October 2009 - 22:33.


#42
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
am sa incerc cu o bucata dintr-o antena veche de 1m, de la o Dacia veche
ii sudez un surub de 5` si o infiletez pe corp, asa de proba.

Daca as sti ca face treaba, as pune una de taxi, :rolleyes: .

#43
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
AM facut in seara asta o proba pe radio la "scula", se aude mai bine, dar tot nu este Blaupunkt, am la servici unul ieftin, cel mai ieftin cu CD MP3, este model nou, are ecran VFD, e din seria 100, prinde al naibi si cu o lita pusa in spate .

#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpowershot, on 13th October 2009, 11:01, said:

Daca as sti ca face treaba, as pune una de taxi, :rolleyes: .
Prea lunga si aia mai include si bobina ca e antena de emisie/receptie. Tie iti trebuie ceva simplu, un radiant de 75cm fara bobine sau altceva.

#45
feri68afn

feri68afn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2009
USB SAU ALTE OPTIUNI NU-S DELOC FITE..ASA A FOST SI TRECEREA DE LA CASETA LA CD SI-N DOMENIUL AUDIO BLAUPUNKT SINT DE DEPARTE LIDERI EI AU SCOS CD IN '82 SI-N DOMENIUL DIFUZOARELOR AU FACUT TRECEREA DE LA CON LACUIT LA POLYPROP AU PUS PRIMII SUSPENSIA CAUCIUCATA IN GENERAL AU FACUT TOT SINGURI IN VREME CE ALTE FIRME DOAR AU COPIAT CUMPARAT PATENT

#46
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007

View Postferi68afn, on 20th October 2009, 22:57, said:

USB SAU ALTE OPTIUNI NU-S DELOC FITE..
Daca HU nu are un tuner de calitate toate anexele enumerate mai sus te plictisesc daca nu incarci permanent muzica noua . Un tuner de calitate superioara costa de zeci de ori mai mult decit gaurelele alea in fata aparatului  :P  , trebuie tinut cont ca mai nou de la telefon mobil la periuta de dinti toate au suport SD card - mare lucru sa-l inozi acolo sa asculti muzica de pe ele , dar un tuner bun e un tuner bun  ;) . De citeva zile il tot imbrobodesc pe unu de cap sa-mi vinda sau sa-i dau un hu pe care il vrea el pentru un HU Becker fara mp3 , fara sd , doar cd audio si asta pentru tuner .

#47
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

View PostNeohori, on 21st October 2009, 19:26, said:

Daca HU nu are un tuner de calitate toate anexele enumerate mai sus te plictisesc daca nu incarci permanent muzica noua .
Lasa-ne bre cu tunerul, eu nici macar nu am antena legata in spatele HU. :lol:

#48
Neohori

Neohori

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 19.08.2007
:lol: mi-e ciuda pe voi ca gasiti muzica noua , pe click net nu am retea si nu mai sunt la curent cu noutatile numai pe radio - practic asta e problema mea  :w00t:

#49
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Nu gasim bre, cumparam!

#50
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
ce radiouri au astrele H? ca prind si fara antena cateva posturi. cu antena (normala) rup.

Edited by undercoverbrother, 06 November 2009 - 13:29.


#51
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Blaupunkt OEM!
[ http://193.158.235.136/images/7644221310_4.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
powershot

powershot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 05.01.2008
Ia sa vedem... dupa ceva ani... ce radiouri mai avem prin masini.
Eu tot la.parerea ca cel mai bun tuner a ramas Philipsul de la Logan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate