Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cablu Conectare PC-LCD

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Tocmai ce mi-am cumparat un LG 32LH2000 si vreau sa imi cumpar un cablu tv-out (sau cum se numeste) ca sa pot connectez tv-ul la calculator.

Problema este ca nu stiu nici cum sa cer cablu si nici ce mufa pt. TV. imi trebuie pentru ca acolo in spate are mai multe spatii sa zic asa. Si m-ar mai interesa si cat este lungimea maxima a cablului deoarece calculatorul este intro camera iar televizorul in alta.


#2
domnulus

domnulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 06.06.2007
e un kit special, du te la un magazin specializat si sigur iti da ce iti tb

#3
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003
Nu este nevoie de kit pentru ca platesti si ce nu ai nevoie. trebuie sa vezi ce intrari ai pe televizor si ce iesiri ai pe placa video. Pori sa legi televizorul pe VGA sau, daca ai DVI pe placa, pui un adaptor DVI-HDMI si in cablu HDMI de lungimea pe care o vrei. Da mai multe detalii sau, daca nu stii cum se numesc, spune si ce placa video ai (sau fa o poza cu iesirile acesteia).

#4
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Pai am foarte multe intrari in televizor. Am vreo doua pentru SCART, am intrari dinalea rosu/galben/alb, 2 intrari am cam ca si mufa aia de la monitor si mai sunt vreo doua feluri de intrari: una usb si una cam ca si aia de la usb dar mai diferita.

Revin cu o poza cat pot de repede.


Placa video ii nVidia GeForce 9600 GT, iesire ii un fel de cerc negru. (TV Out parca ii zice)

#5
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
[ http://i27.tinypic.com/200w804.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i28.tinypic.com/osy684.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://i29.tinypic.com/be7na.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acestea sunt imaginile cu intrarile de la TV. (claritatea este cam proasta deoarece sunt facute cu telefonul.)

#6
iosfoamea

iosfoamea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 22.01.2007
cred ca iti trebuie un cablu care sa aiba intr-o parte dvi si in cealalta parte hdmi.  
dvi pui la placa video de la calculator si hdmi bagi la televizor.
masoara distanta dintre calculator si televizor sa nu ai "placerea" sa cumperi un cablu mai scurt, ele fiind majoritatea de 1.5 m.
daca nu te grabesti mai asteapta inca o parere.

#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
tv-ul tau are mufa HDMI, placa video suporta HDMI dar prin adaptor DVI , e exact cum a zis iosfoamea, trebuie sa cumperi un cablu HDMI -DVI !

#8
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Daca nu ai inca un VGA (mufa albastra) sau inca un DVI (mufa alba) pe placa video (deci in total minim 2 iesiri) ci doar tv-out atunci o sa ai probleme cu calitatea imaginii primite de LCD.
Un cablu tv-out peste 5m are pierderi destul de bune si doar ceva pro ti-ar fi de folos (nu stiu pret)
Un cablu VGA de 30mnu are pierderi si ar ajunge la 80 de lei

sau... vezi mai sus

Edited by Ravy, 18 September 2009 - 14:31.


#9
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Am mai gasit o poza in manualul PDF al televizorului:

[ http://i31.tinypic.com/2zeeavn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In legatura cu lungimea, cred ca o sa dau gaura in perete deoarece daca nu imi trebuie foarte lung cablul.

Mersi de informatii, pana la urma o sa caut un cablu HDMI -DVI


EDIT: @Ravy: Pe placa video am doar 3 iesiri: Una in care este monitorul, una mai lunga galbena, si acel cerc negru (TV Out). Acuma pe mine nu m-ar supara cand vreau sa am uit la un film pe LCD sa connectez cablul de la LCD in loc la monitor daca se poate.

Edited by robyzz, 18 September 2009 - 14:33.


#10
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Scuzati-ma ca postez iar dar nu mai merge EDIT mai sus.

Am reusit sa rezolv problema cu un cablu dinacela cu 3 mufe: alb/rosu/galben.

Inca odata multumesc tuturor si pentru celelalte solutii.


#11
NightWishMaster

NightWishMaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 16.12.2006
Din pacate ati rezolvat problema prin cea mai slab calitativ solutie. Nu veti avea parte de High-Definition. Veti avea o imagine cel mult egala cu cea de pe cablul TV, cu rezolutie mica si instabilitate.

#12
robyzz

robyzz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 06.07.2008
Da am observat si eu acuma, claritatea este destul de slaba si problema cea mai mare este ca nu imi merge sunetul deloc pe televizor doar imaginea. :(

PS: Acest cablu este HDMI-DVI ? Sa stiu cum arata macar cand ma duc sa cumpar.

[ http://i35.tinypic.com/fazz21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by robyzz, 20 September 2009 - 21:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate