Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

District 9

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

District 9 [2009]

[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTM2MjYzNDc3Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwMzI3MzQ3Mg@@._V1._CR101,0,400,400_SS90_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Fanii science-fiction sunt dintre cei mai batjocoriti in lumea cinematografiei de azi, probabil intrecuti doar de fanii filmelor de groaza, care sunt dezamagiti in mod repetat de pelicule colorate in verde inchis care reusesc sa ajunga la ecran. Scenariul de science-fiction inteligent, adica unul unde sa avem parte de un dialog vioi si o poveste poveste care sa se potriveasca bine cu extraterestrii cu fete suieratoare si razele de laser se pare ca murit prin anii 90 si a fost inlocuit cu multe efecte speciale care in final lasa audienta cu o senzatie de gol de aer sau neimplinire.

Am sperat ca Districtul 9 sa fie diferit, pentru ca vizionand filmul de scurt metraj pe care acesta s-a bazat, am simti ca poate Peter Jackson este capabil sa captureze acelasi sentiment de compasiune si mila intr-un lung metraj. Ar fi trebuit totusi sa stiu ca sansele pentru ca asa ceva sa se intample sunt la fel de bune cu... sa zicem sansa de a-l invita pe Becali la o discutie televizata in direct care sa se termine cu bine si fara injuraturi, sau poate Nicoleta Luciu trecand un test de virginitate.

Toate elementele sunt prezente, extraterestrii care clonkane precum niste gaini in perioada fertila, rasism institutionalizat sub o forma vaga de birocrati arieni, o substanta neagra care in mod misterios iti amorteste cea mai buna mana din doua in materie de auto-masturbare si daca mai adaugam si o epurare etnica pe cale sa se intample, se pare ca avem un castigator cel putin privind ingredientele dintr-o perspectiva sociala critica.
Acesta este momentul in care imi imaginez discutiile legate de creatia in discutie; un birou mare cu o masa lunga ovala in jurul careia stau creatorii si diseca scenariul si punctele cheie ale viitorului blockbuster:
"Bah!" zice unul dintre sefii (cu finantarea) "extraterestrii astia ar trebui sa aiba niste armament care te da pe spate si-ti rupe gura, nu-i asa?"
"Correct sefule!" se grabeste sa confirme unul dintre scenaristii de duzinia.
"Pai atunci cred ca ar trebui a avem o scena in care, sa zicem, le testam, nu? Stiu eu, pe porci morti si alte chestii. Si reciproc."
"Daaaa, am inteles" confirma scenaristul intrebandu-se unde dracu vrea sa ajunga asta.
"Si la sfarsit cred ca ar trebui sa avem un carnagiu de vreo juma' de ora in care tragem cat de multe gloante se poate, traznete din armele extraterestre, multe rachete sol-sol, sol-aer si alte tipuri. Oh, o idee grozava, batalia o facem in trei: capetele rase ale trupelor speciale, o banda de nigerieni fiorosi si un robot mecanic de ne-oprit."

Pentru ca exact asta vor fanii sa vada: 10 tone de sânge, mitraliere si gloante, explozii multe unse pe finalul unui film precum un deget mijlociu urias, ultra violent, ridicat catre oricine din audienta care poseda mai mult de jumatate de creier. Imi aduc aminte de Kill Bill si individul din spital, pe nume Buck, care ii spune lui Uma Thurman "The name's Buck and I'm here to fuck!"; la fel si aici "The name's District 9 and I'm not here to think, i'm here to fuck" si cu certitudine o sa lase o mare pata pe patul tau la terminare.
In multe privinte acest film reprezinta exact ce este in neregula cu toate aceste torturi ce servesc gunoi cu farasul pe gât fanilor sci-fi sau horror. Cu ani in urma regizorii stiau sa mearga pana la limita credibilului, stiau sa creeze tensiune si actiune. Azi insa, tot ce-i intereseaza este sa arunce cat de mult sânge si explozii pe ecran inainte sa-si semneze pelicula la credite, ca o pictura obscena realizata fara ajutorul pensulei.

De ce te chinui sa creezi un caracter extraterestru imperios daca ai de gand ca in urmatoarea ora sa-i scoti matzele pentru placerea publicului? De ce te chinui sa parchezi o naveta spatiala extraterestra in ceruri daca tot ce o sa faca este sa rugineasca acolo timp de 20 de ani, iar in ultimele 10 minute se va comporta precum arca lui Noe? Dar probabil intrebarea finala ar fi de ce sa iti irosesti timpul si banii la Districtul 9 cand la fel de bine ai putea pe o farfurie sa construiesti castelul Bran din piure de cartofi si sa obtii acelasi nivel de bucurie artistica?

Data viitoare cand iti schimbi carnetul de conducere si vei fi intrebat daca vrei sa optezi pentru a deveni donator de organe, alege "Da". In felul asta Peter Jackson o sa aiba mai mult material pentru a-l exploda in urmatoare pelicula. Grozav!

Vizionare Placuta!

Nota mea: 4 (inca o dovada ca Jesus s-a sacrificat degeaba)

#2
bebeee

bebeee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2009
Te iei numai de storyline si dai nota 4 filmului,fiindca probabil la ora cand il vizionai nu erai toane bune?Pe logica asta si tarantino e prost iar cinematografia asiatica e pentru copii de pana-n 16 ani.Ai nota 4 de la mine. :puke:

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
@ Bitch - io zic ca nu are rost sa te uiti la filme pe care nu le intelegi, sau cel putin sa-ti pastrezi recenziile geniale pt. tine.

#4
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

 Bitch_in_Red, on 17th September 2009, 16:33, said:

District 9 [2009]

[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTM2MjYzNDc3Ml5BMl5BanBnXkFtZTcwMzI3MzQ3Mg@@._V1._CR101,0,400,400_SS90_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Fanii science-fiction sunt dintre cei mai batjocoriti in lumea cinematografiei de azi, probabil intrecuti doar de fanii filmelor de groaza, care sunt dezamagiti in mod repetat de pelicule colorate in verde inchis care reusesc sa ajunga la ecran. Scenariul de science-fiction inteligent, adica unul unde sa avem parte de un dialog vioi si o poveste poveste care sa se potriveasca bine cu extraterestrii cu fete suieratoare si razele de laser se pare ca murit prin anii 90 si a fost inlocuit cu multe efecte speciale care in final lasa audienta cu o senzatie de gol de aer sau neimplinire.

...............
Nota mea: 4 (inca o dovada ca Jesus s-a sacrificat degeaba)




Wow !!!!!!! Asta da surpriza ! Ce ai inteles din filmul asta !!! pacat !

Filmul este absolut genial din toate punctele de vedere: idee, morala, joc actoricesc , imagine , scenariu, regie etc  ! Am fost profund marcata de el si imediat dupa ce s-a terminat am simtit nevoia sa il vad din nou !

Chiar si plasarea actiunii in Africa de sud ...inima apartheid-ului !!!!  este in sine un simbol !

Din partea mea 10/10 ...si il recomand oricarui fan Sci-Fi capabil sa digere un film diferit si inteligent !

Edited by ryanna, 16 December 2010 - 19:04.


#5
Cortex187

Cortex187

    Imaginatia te va duce oriunde!

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 17.08.2008
Filmul a fost mediocru. Nu m-as uita a doua oara la el.


 edy_wheazel, on 2nd December 2009, 06:45, said:

@ Bitch - io zic ca nu are rost sa te uiti la filme pe care nu le intelegi, sau cel putin sa-ti pastrezi recenziile geniale pt. tine.

Mda, ca a fost A Clockwork Orange sau mai stiu eu ce film cu subinteles.
A fost un science-fiction! Ce e de priceput la el?

#6
CristianDia

CristianDia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,195
  • Înscris: 08.04.2003
L-am vazut recent. Recenzia n-am putut s-o citesc. Pur si simplu este execrabila, sorry.

Film genial, cu 10 din 10 nu mai gasesc la ora actuala. NU mai pot da un 10 niciunui film. Dar i-am dat acestui SF un 8 pentru ca a fost altceva, pentru ca a te uita cu placere la un SF actual care sa-ti aduca ceva nou, este rarisimo.

#7
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007
un film exceptional, cu un mesaj destul de usor de inteles, chiar si pentru creierele mai putin dezvoltate...exact :uhuhno:

#8
bfg2008

bfg2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 15.08.2008

 CristianDia, on 29th January 2011, 09:46, said:

L-am vazut recent. Recenzia n-am putut s-o citesc. Pur si simplu este execrabila, sorry.

Film genial, cu 10 din 10 nu mai gasesc la ora actuala. NU mai pot da un 10 niciunui film. Dar i-am dat acestui SF un 8 pentru ca a fost altceva, pentru ca a te uita cu placere la un SF actual care sa-ti aduca ceva nou, este rarisimo.
De acord, nu este cine stie ce, dar un film foarte foarte original. Mi se pare unic. 8/10 si eu.

#9
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Eu i-as da 10/10 pentru prima jumatate a filmului (cea facuta stil documentar) , si un 8/10 petru cea de a doua jumatate ( cea action-style).Evident , nu puteau face tot filmu in stilul primei jumatati , ca nu prinde la public si nu aveau ce baga in trailere.

#10
dino_zaur12

dino_zaur12

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.04.2012
mie mi-a palcut ii dau 9

#11
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
pai tot 9 iese si la mine :D

#12
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
9
Un film foarte bine regizat, l`am vazut de 2 ori.

#13
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Un film incomparabil mai  bun fata de multe altele care au fost trambitate si mediatizate peste tot; nu auzisem nimic de el si a fost o surpriza placuta. Peste tot este loc de mai bine, dar autoarea/autorul primului post ii face o mare nedreptate.

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Astept Chappie!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate