Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

cit costa un buillding ?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

El-Vis, on May 14 2005, 16:29, said:

Incearca la alimentara de pe colt.
P.S. Japonezu` ala e batut in cap de nu se poate interesa el singur?  :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


nu a fost niciodata in romania , si daca vrea sa vina tre sa-l dadacesc eu  si n-am chef .

Edited by toyomi, 14 May 2005 - 09:33.


#20
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
:huh:

#21
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Mai bine sa ia terenuri si sa construiasca pe ele. Oportunitatile sint imense. Ia pune-l in legatura cu mine.

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
in ro nu prea mai merita nimic, daca te gandeshti si la profituri. iar afacerile sunt pentru profit. mana de lucru e din ce in ce mai scumpa, iar calitatea e indoielnica.

un alt aspect demn de remarcat este felul in care te potzi intzelege cu romanii... adica foarte greu. ideea ca cineva i'a angajat sa faca un job e perceputa f greshit in majoritatea covarshitoare a cazurilor... si asta de la cele mai populare business'uri gen MacDonalds si pana la ultima distributzie....

profit bun potzi avea doar daca te intelegi cu spagiuitorii sa inchida ochii in diverse momente... la vama, la impozite, la contabilitate.... daca vrei sa faci totul legal, ieshi in paguba. pana cand legislatzia nu sprijina climatul de afaceri in ro nu se poate face absolut nimic.

nu vorbesc pe langa, am incercat personal, au incercat si altzii.. (ikea a vrut si s'a lasat) si mai stiu pe cineva (roman) care a facut un hotel in ro, in bucu si care nu mai stie cum sa scape de poveste. pagube.. cam $2M and counting.

una din singurele afaceri care mai merita ACUM in ro este sa investeshi in imobiliare. orice, tereneuri, case, apartamente, blocuri...nu conteaza. in 1 an  ishi tripleaza pretzul. iar in 2 se face de 6 ori.

sau.. exporturi de materii prime, lemnoase, sau mobila ieftina si de calitate...(deshi e tot mai greu)

perspectivele nu sunt tocmai bune... costul vietzii in ro e tot mai mare, dint toate aspectele. eu ma ashtept soon la un crash serios acolo... dupa acalmia care domneshte de catziva ani.

momentul UE va fi unul crucial, foarte greu de suportat, om vedea ce iese si din asta.... personal nu sunt prea optimist... cum spuneam, IMOBILIARE, acum, cat se mai poate... nu construitzi, nu e vreme, cumparatzi ce exista.

#23
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

arty, on May 16 2005, 04:53, said:

in ro nu prea mai merita nimic, daca te gandeshti si la profituri. iar afacerile sunt pentru profit. mana de lucru e din ce in ce mai scumpa, iar calitatea e indoielnica.

un alt aspect demn de remarcat este felul in care te potzi intzelege cu romanii... adica foarte greu. ideea ca cineva i'a angajat sa faca un job e perceputa f greshit in majoritatea covarshitoare a cazurilor... si asta de la cele mai populare business'uri gen MacDonalds si pana la ultima distributzie....

profit bun potzi avea doar daca te intelegi cu spagiuitorii sa inchida ochii in diverse momente... la vama, la impozite, la contabilitate.... daca vrei sa faci totul legal, ieshi in paguba. pana cand legislatzia nu sprijina climatul de afaceri in ro nu se poate face absolut nimic.

nu vorbesc pe langa, am incercat personal, au incercat si altzii.. (ikea a vrut si s'a lasat) si mai stiu pe cineva (roman) care a facut un hotel in ro, in bucu si care nu mai stie cum sa scape de poveste. pagube.. cam $2M and counting.

una din singurele afaceri care mai merita ACUM in ro este sa investeshi in imobiliare. orice, tereneuri, case, apartamente, blocuri...nu conteaza. in 1 an  ishi tripleaza pretzul. iar in 2 se face de 6 ori.

sau.. exporturi de materii prime, lemnoase, sau mobila ieftina si de calitate...(deshi e tot mai greu)

perspectivele nu sunt tocmai bune... costul vietzii in ro e tot mai mare, dint toate aspectele. eu ma ashtept soon la un crash serios acolo... dupa acalmia care domneshte de catziva ani.

momentul UE va fi unul crucial, foarte greu de suportat, om vedea ce iese si din asta.... personal nu sunt prea optimist... cum spuneam, IMOBILIARE, acum, cat se mai poate... nu construitzi, nu e vreme, cumparatzi ce exista.

<{POST_SNAPBACK}>


multumesc ptr. detalii .ai dreptate  :coolspeak:
:arigato:

#24
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Cineva care locuieste in SUA ii da sfat alteia care locuieste in Japonia despre piata imobiliara din Romania... :D
Daca vrei sa faci afaceri imobiliare in Romania, si ai bani seriosi, trebuie sa iei legatura cu firmele de profil, marile firme de constructii, sau agentii imobiliare, nu sa citesti anunturile de la mica publicitate.
Cunosc cateva firme de constructii israeliene care fac profituri de zeci de milioane de USD (nu neaparat ii si declara ca profit) din investitii imobiliare, in special constructii.
Acum marea afacere pe piata imobiliara este CONSTRUIREA de imobile, sau renovarea celor puternic afectate, si nicidecum achizitionarea de imobile deja construite.
Si in perioada imediat urmatoare japonezii se vor implica in cateva proiecte mari de infrastructura in Bucuresti, deci cred ca vor descoperii si ei Romania.

#25
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

arty said:

cum spuneam, IMOBILIARE, acum, cat se mai poate... nu construitzi, nu e vreme, cumparatzi ce exista.

pai nu prea se mai poate... preturile deja au luat-o razna... se cere usor 50k eur pe un apartament cu 3 camere in buc... chiar mult mai mult... poate mai sunt ocazii, dar nu-s multe....
cum spunea si avocatpro, numai construirea mai merita (in general)

Edited by gtk, 16 May 2005 - 19:00.


#26
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

arty, on May 15 2005, 21:53, said:

in ro nu prea mai merita nimic, daca te gandeshti si la profituri. iar afacerile sunt pentru profit. mana de lucru e din ce in ce mai scumpa, iar calitatea e indoielnica.

un alt aspect demn de remarcat este felul in care te potzi intzelege cu romanii... adica foarte greu. ideea ca cineva i'a angajat sa faca un job e perceputa f greshit in majoritatea covarshitoare a cazurilor... si asta de la cele mai populare business'uri gen MacDonalds si pana la ultima distributzie....

profit bun potzi avea doar daca te intelegi cu spagiuitorii sa inchida ochii in diverse momente... la vama, la impozite, la contabilitate.... daca vrei sa faci totul legal, ieshi in paguba. pana cand legislatzia nu sprijina climatul de afaceri in ro nu se poate face absolut nimic.

nu vorbesc pe langa, am incercat personal, au incercat si altzii.. (ikea a vrut si s'a lasat) si mai stiu pe cineva (roman) care a facut un hotel in ro, in bucu si care nu mai stie cum sa scape de poveste. pagube.. cam $2M and counting.

una din singurele afaceri care mai merita ACUM in ro este sa investeshi in imobiliare. orice, tereneuri, case, apartamente, blocuri...nu conteaza. in 1 an  ishi tripleaza pretzul. iar in 2 se face de 6 ori.

sau.. exporturi de materii prime, lemnoase, sau mobila ieftina si de calitate...(deshi e tot mai greu)

perspectivele nu sunt tocmai bune... costul vietzii in ro e tot mai mare, dint toate aspectele. eu ma ashtept soon la un crash serios acolo... dupa acalmia care domneshte de catziva ani.

momentul UE va fi unul crucial, foarte greu de suportat, om vedea ce iese si din asta.... personal nu sunt prea optimist... cum spuneam, IMOBILIARE, acum, cat se mai poate... nu construitzi, nu e vreme, cumparatzi ce exista.

<{POST_SNAPBACK}>


Trebuie sa recunoastem ca Romania este sub nivelul marii cu cativa kilometri si eu inca ma mai intreb cum de avem bani sa ne luam de mancare. Faptul ca avem bani de telefonie este foarte incurajatoare. UE se va trezi cu un cacat de tara pe capu' lor si nu vor sti cum sa se scape mai repede pe noi, dupa ce ne vor plezni cu un haos economic din toate punctele de vedere.
Momentan tara in care traim nu isi merita numele de tara ci de groapa de gunoi, iar din 2007 nici termenul de groapa de gunoi nu va fi demn de "tara" in care traim. O sa ajungem inapoi in istorie, vremea cu "prea-tarziu-impuscatu" se va repeta mai repede decam ne asteptam.
Absolut nimic nu merge in tara asta, exceptand treburile private. Posibil ca persoanele care ne arunca in (m)UE ori nu au venit in vizita pe la noi, ori isi vor deschide niste afaceri imense din momentul integrarii.
Tovarasi compatrioti, pana in 2007 nu mai este mult. V-ati facut proviziile cu mancare?  :death:

#27
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

Quote

una din singurele afaceri care mai merita ACUM in ro este sa investeshi in imobiliare. orice, tereneuri, case, apartamente, blocuri...nu conteaza. in 1 an ishi tripleaza pretzul. iar in 2 se face de 6 ori.


   @arti : esti la gara , si nu pentru prima data . Pai daca un apartament este 50.000 Euro acuma si tu spui ca vor fi de 6 ori mai scumpe peste 2 ani , inseamna ori ca vor fi de 3 ori mai scumpe ca la Madrid  , ori esti nebun de-a binelea .
Asta daca nu mai pui la socoteala si diferenta de confort si de calitate intre Madrid si Bucuresti .

   Deja este mult mai rentabil sa construesti decat sa cumperi din astea gata facute , si cu risc seismic . Cei care investesc in imobile , sunt niste prosti .  Daca nu ai unde locui , este logic ca ai nevoie de asa ceva . Este clar ca oamenii cu bani vor pierde bani daca ii baga in asa ceva .

   In curand , sistemul bancar ii va scoate pe tusa pe toti "marii   " investitori in afaceri imobiliare . Mai mult de atat , cutiile de chibrituri vor deveni mai mult ca sigur subiect de "demolare precoce " din pricina ca nimeni nu va mai dori sa locuiasca acolo si deci , terenul de sub imobil va valora mai mult decat imobilul in sine .


   Bagati bani baieti !!

#28
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005
voi chiar nu stit,aia care ziceti ca e nasol in  ro, ca rata de profit e 30-40% pe an, cand in ue e de 8%?
anul asta va fi cea mai mare afacere sa faci blocuri de apartamente si birouri, ca o mai poti face 3,4 ani, dupa care intra cei foarte mari( cei de acum sunt medii, doar austriecii sunt mari)

bai toyo, daca ala vrea sa investeasca 2 mil euro si te intreaba pe tine, e nasol.
sunt oameni care fac consultanta, avocati adevarati care fac contracte, precum si constructori seriosi care fac treaba foarte buna la noi.
deci, zii sa vb cu profesionisti, ca sunt din astia din belsug si pe la noi, in ultima vreme.
numa' sa se grabeasca

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cspot: fa ce vrei cu banii tai :) construieshte :) comparatziile in extrema sunt convins ca nu ajuta pe nimeni. pretzurile apartamentelor din madrid/ spania nu le cunosc si sincer, ce il priveshte pe bucureshtean. daca vrei, itzi dau pretzurile din Orange County, CA... te ajuta cu ceva? nope. noi vorbim de Bucuresti aici...

btw, am bagat un ochi pe ceva listinguri de realestate in madrid... pretzuri bune... pt un 3 bedrooms e ushor pe la 400k Euro ... evident ca gaseshti si mai scumpe... so, eu am zis asha.. 6 ori, poate mai mult, poate mai putzin, depinde de zona, nu... de conditzii, imbunatatziri interioare, etc...

avocatpro: tu vorbeshti de proiecte mari... acolo e rentabila construirea. pt UN BUILDING nu merita. e mai mare daraua decat ocaua. si nu uita de ce am spus... LEGAL cu toate in regula, urbanism, toate autorizatziile, etc...

marile proiecte in ro se desfashoara 100% (pana acum) din cazuri sub privirile lacome ale guvernantzilor partashi/coruptzi (demonstrabil sau nu)... asta daca nu cumva ro s'a schimbat de 6 luni incoace... heh

#30
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
zen: tre sa te gandeshti cum se obtzine rata aia de profit. uite, un holdup la banca se soldeaza cu 100% profit :) daca e unul reushit, fireshte ... conteaza enorm ce e in joc...

sa nu vi sa'mi spui care e marja de profit in ue si sa o compari cu cea din ro. din mai multe motive.. 1. daca faci afaceri sti ca fara "saritul in schema" nu potzi face fatza. 2. caile legale uneori nici nu exista pentru ca poteca shpagii e atat de batatorita. ar mai fi si altele insa am sa insist daca e cazul

#31
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

Absolut nimic nu merge in tara asta, exceptand treburile private. Posibil ca persoanele care ne arunca in (m)UE ori nu au venit in vizita pe la noi, ori isi vor deschide niste afaceri imense din momentul integrarii.
Tovarasi compatrioti, pana in 2007 nu mai este mult. V-ati facut proviziile cu mancare?

in sfarsit un roman care-si da seama de situatia si rangul romaniei pe mapamond.

@zen , el se poate interesa si singur  , dar eu fiind amica lui ma-ntrebat pe mine in mare cam despre ce este vorba.

@ arty , iarta-mi indrazneala , cind vii in japan ? de ce .ptr. ca vreau s-aud ce parere ai despre Japonia si " nefericitii robotei " sau " fraierii " de japonezi , asa cum ii numesc si evalueaza unii  romani .

va multumesc la toti ptr. detalii . :arigato:

Edited by toyomi, 17 May 2005 - 02:22.


#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
ma tenteaza, chiar foarte tare, problema mea e timpul. sunt absolut convins ca voi sta inlemnit despre ce au realizat baietzii aia acolo. am sa te anuntz,

fenomenul cu "fraierii de X" potzi sa'l auzi din gura oricui roman care e stabilit in alta tzara. in versiunea americana, o aud la aproape la fiecare intalnire cu un grup de romani. m'am si plictisit sa'i mai intreb ce'i retzine atunci in mizeria asta de tzara....

dar sti ce e culmea.. totzi deshteptzii ashtia conduc mashini de vai de capu' lor, nu te invita la ei acasa de rushine si locuiesc in cine shtie ce zona, lucreaza pe undeva unde evident ca sheful lor (multimilionar) este un dobitoc, care profita de pe urma lui si ca ce s'ar face firma respectiva fara el (romanul) and so on...

subiectele de discutzie sunt mereu despre bani, cum sa faci si mai economiseshti 3 bucks facand nustiu ce minune.. chestii d'astea.



patetism la patrat...

Edited by arty, 17 May 2005 - 03:04.


#33
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

arty, on May 17 2005, 10:01, said:

ma tenteaza, chiar foarte tare, problema mea e timpul. sunt absolut convins ca voi sta inlemnit despre ce au realizat baietzii aia acolo. am sa te anuntz,

fenomenul cu "fraierii de X" potzi sa'l auzi din gura oricui roman care e stabilit in alta tzara. in versiunea americana, o aud la aproape la fiecare intalnire cu un grup de romani. m'am si plictisit sa'i mai intreb ce'i retzine atunci in mizeria asta de tzara....

dar sti ce e culmea.. totzi deshteptzii ashtia conduc mashini de vai de capu' lor, nu te invita la ei acasa de rushine si locuiesc in cine shtie ce zona, lucreaza pe undeva unde evident ca sheful lor (multimilionar) este un dobitoc, care profita de pe urma lui si ca ce s'ar face firma respectiva fara el (romanul) and so on...

subiectele de discutzie sunt mereu despre bani, cum sa faci si mai economiseshti 3 bucks facand nustiu ce minune.. chestii d'astea.
patetism la patrat...

<{POST_SNAPBACK}>


ai dreptate . :coolspeak:

iar cei din romania zi  ca ne-am dus pe " coclauri straine ptr. o paine in plus " sau ca noi nu am fost suficient de inteligenti ca sa ne realizam in romania .

tare dezamagita voi fi cind ii voi spune japonezului situatia economica din tara .

Edited by toyomi, 17 May 2005 - 04:36.


#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
am vazut trenurile de la "cetz doresc eu tzie" nu ma bag in mizeria aia si eu ... lol, dar auzi, alea's trenuri "cursa de personae" obishnuite japoneze?

aici, trenurile de calatori se cam duc de rapa... la marfuri e altceva,

era un project pt un tren spre las vegas din LA, ceva similar, insa levitatzie magnetica. nu shtiu daca se mai face sau nu, aici lumea umbla cu mashina :)

acu se baga astia (prosti si dobitoci care habar n'au de nimic) sa supraetajeze autostrada 5, una din cele mai vechi autostrazi ca e jale pe ea in rush hours. so, soon, vor autoriza probabil constructzia a cateva benzi deasupra... asta in timp ce evident dedesubt se circula... e imposibil sa opreshti 5 sau 405... milioane de mashini zilnic cred.

in comparatzie cu ro ... imi aduc aminte de o pasarela facuta in zona Ungheni in judetzul muresh, pasarela asta trece peste o cale ferata. constructzia a durat cel putzin 5 ani. am vazut'o si eu "operand" si am trecut peste ea in decembrie anul trecut. nu e rea, dar s'a lucrat cu incetinitorul.... asha ceva, aici se face in 3 luni maximum, evident de nishte prosti... ma intreb daca dobitocii ar fi smart, in cat timp ar face'o ...

sti ce e si mai interesant? vorbeam de povestea cu pasarela aia, cu cineva in tg.mures si ala mi'a zis, lasa ma ca shi la voi cad autostrazi.... zic... ce autotrada a cazut? .. ca a vazut el la tv, cum la nush ce cutremur s'a rupt o pasarela si au cazut unii.... heh... s'a intamplat... e true, insa la cate autostrazi sunt si la cate pasarele si la ce traffic e, poate ca mai intzeleg ca la un cutremur 7 pe richter cat a fost s'a rupt 1 pasarela, odata :) lol .. asta e perecptzia...

#35
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

Quote

am vazut trenurile de la "cetz doresc eu tzie" nu ma bag in mizeria aia si eu ... lol, dar auzi, alea's trenuri "cursa de personae" obishnuite japoneze?

da , sint trenuri obisnuite japoneze si stai mult mai comfortabil decit in avion  plus servirea. eu de cite ori ma duc in tokyo sau alt oras cu unu' din astea calatoresc , cu exceptia celui albastru ptr. ca-i cel mai scump .

apropos , de autostrazi ,  nu exista comparatie intre cele din USA cu cele din ro. din toate punctele de vedere ,  si in Japan se mai intimpla  sa se surpe  vreuna din cauza miscarilor seismice cu toate ca ei baga in ele foarte mult silk  , si in builldinguri la fel , ca sa fie mai usoare .
aici cind se construieste o  autostrada etc ....muncesc zi si nopate ca s-o termine .

Attached Files


Edited by toyomi, 17 May 2005 - 05:17.


#36
avocatpro

avocatpro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 05.11.2004
Probabil ca voi suferiti de o anomalie genetica, probabil ceva legat de Cernobal, de va credeti atat de buni fata de cei ce au ramas in tara.
Si in Romania se lucreaza zi si noapte, si repede si bine, daca se plateste corespunzator. Daca ai bani si te duci la firmele serioase, iti vei schimba parerea, dar daca vrei sa dai lovitura si te orientezi spre cea mai ieftina oferta, fara sa te intereseze ce este in spatele ei, peste tot in lume vei lua teapa, nu doar in Romania.
Nu cred ca cineva din America sau Japonia munceste zi si noapte pe gratis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate