Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Descarcari Electrice si JetStream

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
adrian_yo9

adrian_yo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 21.10.2008
Despre descarcari electrice nu prea am citit nimic pe aici cu toate ca din ce in ce mai multi cercetatori pun pe seama lor ionizarea stratului E pe perioada verii. Am urmarit cu atentie activitatea solara din Mai si pana in ziua de astazi...cu exceptia a 5-6 pete care nu au produs decat solar flares mai mici de B1(nesemnificative) nu a existat nicio schimbare. Si totusi am avut Es..... Am pus cap la cap hartile cu legaturi de pe vhfdx.net cu hartile meteo din aceeasi perioada si am descoperit ca in centrul Europei au avut loc multe furtuni insotite de descarcari electrice. Ceea ce nu stiam pana acum este ca un fulger nu se intinde doar intre nori si Pamant. La capatul de sus se poate ridica deasupra norilor pana in ionosfera ceea ce poate produce ionizare si in mod direct propagare radio. Astept pareri si observatii , in cazul in care ati observat si voi o legatura intre furtunile severe si propagare (mai ales Es).

#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

View Postadrian_yo9, on 15th September 2009, 14:14, said:

Despre descarcari electrice nu prea am citit nimic pe aici cu toate ca din ce in ce mai multi cercetatori pun pe seama lor ionizarea stratului E pe perioada verii. Am urmarit cu atentie activitatea solara din Mai si pana in ziua de astazi...cu exceptia a 5-6 pete care nu au produs decat solar flares mai mici de B1(nesemnificative) nu a existat nicio schimbare. Si totusi am avut Es..... Am pus cap la cap hartile cu legaturi de pe vhfdx.net cu hartile meteo din aceeasi perioada si am descoperit ca in centrul Europei au avut loc multe furtuni insotite de descarcari electrice. Ceea ce nu stiam pana acum este ca un fulger nu se intinde doar intre nori si Pamant. La capatul de sus se poate ridica deasupra norilor pana in ionosfera ceea ce poate produce ionizare si in mod direct propagare radio. Astept pareri si observatii , in cazul in care ati observat si voi o legatura intre furtunile severe si propagare (mai ales Es).
cu chestia asta spun eu ce am vazut de 2 ani , cum da primul fulger in aprilie mai , astept 1 zi sau 2 sa vad siria tv sau iordania pe E3 , deci fulgerele de pe traseu , plsu cele de pe mare , formeaza ceva ajutor pe strat E
Uitate la aspectul meu , am prins pe traznet un TRT pe 88.7 cu rds 1 sigura secunda , deci clar ca e bun conducator ca o antena naturala producerea fiind pe traseul intre noi si ei sau chiar si asa , la noi sau la ei .

#3
adrian_yo9

adrian_yo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 21.10.2008

View PostZvartoshu, on 15th September 2009, 15:31, said:

cu chestia asta spun eu ce am vazut de 2 ani , cum da primul fulger in aprilie mai , astept 1 zi sau 2 sa vad siria tv sau iordania pe E3 , deci fulgerele de pe traseu , plsu cele de pe mare , formeaza ceva ajutor pe strat E
Uitate la aspectul meu , am prins pe traznet un TRT pe 88.7 cu rds 1 sigura secunda , deci clar ca e bun conducator ca o antena naturala producerea fiind pe traseul intre noi si ei sau chiar si asa , la noi sau la ei .
Buna treaba, asta este reflexie directa pe traznet si are efect mai accentuat cu cat urci mai sus in frecventa , ideal in 1,2 giga unde putem receptiona mira repetoarelor radioamatoricesti daca la jumatatea distantei este furtuna de traznete. Eu ma refeream in special la stratul E. Cand am avut spanioli si catalani pe toata banda o furtuna matura centrul italiei.
Si pentru ca am pus titlu "Descarcari electrice si jetstream" vorbim si de jetstream. JetStream este un curent de aer care are viteze foarte mari si care circula pe culoare relativ inguste la altitudini foarte mari. Jetstream nu este un singur culoar, este o multitudine de culoare care se deplaseaza , se unesc formand unul mai lung, se despart..etc.. Exista 4 zone majore unde isi fac aparitia: subpolare(de la 50 grade N/S pana la polul N/S) si subtropicale (de la 30 grade N/S pana la 50 grade N/S). Daca prindem capatul unui astfel de culoar putem asista la receptii senzationale. Harti real-time pot fi gasite pe internet si ne pot ajuta la predictia super-propagarilor FM, VHF si UHF.

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
pai eu ma gandesc cum pana mea pot veni egipteni pe tropo .. ploaie fuse la ei , si spre turci , dar cinestie intensitatea si daca avea ceva ce poate aduce 1600km .. eu totus ma intreb ca un neputincios in fata unui astfel de fenomen , a unei astfel de receptii , cum de ajunge semnalul util atat de inteligibil si nu franturat de la tatea traversari si filtrari rpin straturi de aer .. oare ...
ar mai fi de zis  iran luat cand  ploua de rupea pamantul , si cum sa oprit ploaia nu sa mai prins nimic pe sporadic , evident tunete si fulgere la greu , ar mai fi de zic cand a fost in bucuresti prima inundatie siria si iordania se vedea lacrima si dublate dara nu cu purecii lor tipici . ci semnale tarisoare ..
pe radio am prins de 2 ori pana acu sporadic cu italieni cand ploua tare la croati si macedoni

Edited by Zvartoshu, 15 September 2009 - 16:32.


#5
Antenistu'

Antenistu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 17.09.2006
Saptamana trecuta , fulgerele au jucat un rol in w de europa , au reusit sa deschida stratul E in zona inferioara si s-au auzit din nou in peninsula iberica tunisie , germanie si italie de papuc .

#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Ionizare daia scurta poti face cu arabii si acu :
Attached File  image_b_eu.png   36.92K   13 downloads
trebuie rabdare sa mai agate ceva fulgere sa incepa reflexia de maxim 1 minut si e de ajuns

#7
adrian_yo9

adrian_yo9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 21.10.2008
Mare atentie cu UIF-ul! Eu receptionam pe vremuri ProTv ch31 de la 80 km distanta cu un yagy si un amplif turcesc 3*bfr90(nu aveam satelit, cablu ori alta modalitate de receptie). Erau multe momente cand semnalul venea mediocru insa dupa trecerea avioanelor ce lasau un jet puternic de condens in urma lor aveam adevarate scatere, foarte puternice. A mai incercat cineva ceva de genul asta?

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
La rasuceala macaralelor din unirii am observat asta , ori imi baga semnal ori imi atenueaza .

#9
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Attached File  sprites caraibe.jpg   55.63K   4 downloads

Sezonul fenomenelor SPRITE este in plina desfasurare. Iata o poza facuta in vestul PUERTO RICO la Cabo Rojo realizata pe 1 mai cand au fost suprinse mai multe SPRITE-URI deasupra regiunii.
Pentru necunoscattori sprite-urile sunt niste descarcari electrice in atmosfera care sunt intalnite in zonele exotice cunoscute in lume ca si fultgerele din spatiu.
In aceeazi zona in CABO ROJO au mai fost descarcari electrice de tip sprite in anul 1989 si pe atunci pozate de amatorii de fenomene meteorologice.

Edited by Zvartoshu, 03 May 2016 - 19:01.


#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Astazi a aparut o prima poza cu SPRITE-URI puternice deasupra TEXASULUI.
Attached File  sprite texas.png   141.58K   4 downloads

Aceasta poza este realizata dupa o furtuna foarte violenta asupra texasului exacta la 1 ora dupa ce s-a limpezit cerul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate