Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cum se urca la Babele, cu masina!

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
N-a incercat nimeni mai departe? Eu am fost pana la Costila (DRTV), cam locul unde se poate ajunge cel mai sus la noi _pe drum_ (mie imi arata GPS-ul ~2480m).
Pana la Babele am vazut urcand cu aproape orice; dincolo insa este mai tricky: fara 4x4 e complicat fiindca trebuie sa te cateri pe niste stanci. Am vazut odata un spectacol foarte tare: a incercat unul cu un Panda 4x4, a trecut dar neatent si si-a taiat cauciucul intr-un bolovan. Dupa el, a incercat o Octavie normala, care insa n-a mai trecut (ar fi trecut cu avant, dar isi taia si asta cauciucul garantat, fiindca bolovanul poate fi ocolit doar daca dai incet). Un mosulete din Octavie se plangea ca el urca lejer la Costila cu orice masina in 1960 cand cica s-a facut drumul etc.

Cand e ud: daca nu aveti dotari si cunostinte off-road, macar dincolo de Piatra Arsa nu va bagati, fiindca pe "drum" sunt niste sleauri uriase care acum lumea le ocoleste prin camp; cand e noroi insa... nu mai tine.

Am auzit ca s-a ajuns cu masina si pe vf. Omu... (4x4 preparat) as fi curios de un .kml ceva...

#38
CALDEA

CALDEA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.09.2009
eu am fost ieri! va spun sigur SA NU incercati singuri cu o masina normala!!!

Attached Files



#39
stanic

stanic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 30.12.2009

 CALDEA, on 27th December 2009, 20:31, said:

eu am fost ieri! va spun sigur SA NU incercati singuri cu o masina normala!!!
vezi de treaba fratica ca merge si cu loganul
si nu te mai lauda ca nu ai ajuns la Babele ca nu a fost fratele tau cu tine fratica
:cheers:  :cheers:  si LA MULTI ANI

#40
unrealgeb1978

unrealgeb1978

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,607
  • Înscris: 17.08.2007
Merge telecabina din Busteni ? Am tot zis sa merg sa vad din nou Babele dar nu am mai ajuns...

#41
danpopescu36

danpopescu36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 18.03.2006
Am urcat si eu pana la Babele dar...pe doua roti motorizate(numai una dintre ele) :w00t: .Adica cu BMW  F650

#42
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Salut,

Dar parca nu era interzis cu masina la babele?
Stie cineva ceva in sensul asta?

Multumesc

#43
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Corect.
De la piatra arsa la babele, desi exista drum, are indicator pe care scrie "interzis, rezervatie, 3000 ron amenda" (evident ca nu scrie atat de clar, ca ar fi mai putini 'fraieri' care sa 'muste')

Poti face o oarecare taranie, sa mergi la cabana piatra arsa, si de acolo exista un drum prin jnepenis pe care nu e interzis accesul (trebuie doar sa stai pe drum). Cand se termina drumul esti la baza unui deal (destul de abrupt) pe care, cu masina de teren, pe uscat (fara zapada) cred ca l-ai putea urca...Tarania consta in aceea ca
1) te rogi sa nu fie rangerii sus
2) cobori tot pe acolo

#44
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Cu mai multi ani in urma am vazut un Trabant la Babele si un camion militar la Omu.

#45
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
cum ajung la Lacul Bolboci?

multumesc

#46
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

 zugry, on 28th July 2010, 23:25, said:

cum ajung la Lacul Bolboci?

multumesc
Pe drumul dintre Targoviste si Sinaia, in localitatea Moroieni se face un drum la stanga, spre sanatoriu.
Se merge pe el. se trece de sanatoriu si se continua drumul. Trece pe la Bolboci.

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,526
  • Înscris: 15.06.2007
Daca ar fi dupa mine , eu as bloca accesul complet in zona aia. Cel putin temporar. Anul trecut am reusit sa urc acolo cu telecabina...
Dupa o asteptare la coada de vreo 3-4 ore, am ajuns sus.
Dezamagire: sus numa "gipane" lume multa,  iar rezervatia de mizerie, o porcarie. Cata mizerie!
Cine dracu ii lasa pe tiganii aia sa tot vinda porumbi fierti, dupa care peste tot e plin de coceni azvarliti aiurea, conserve, cioburi , PET uri colorate cat vezi cu ochii.
Locul acela ar trebui protejat impotriva oamenilor.
ATV urile ar trebui interzise, nu fac decat sa tulbure linistea muntilor, sa sperie ursii, si sa lase urme peste vegetatie. NIMIC BUN. Doar o distractie pentru blazatii de la oras, care nu au pic de consideratie pentru natura.

Traiasca-v-ar Elena Udrea!

#48
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007

 lori_2001, on 29th July 2010, 08:16, said:

Pe drumul dintre Targoviste si Sinaia, in localitatea Moroieni se face un drum la stanga, spre sanatoriu.
Se merge pe el. se trece de sanatoriu si se continua drumul. Trece pe la Bolboci.

deci nu este vorba de drumul care urca la Piatra Arsa si se bifurca pe o culme?

#49
cristiconea

cristiconea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 14.07.2008

 zugry, on 29th July 2010, 12:13, said:

deci nu este vorba de drumul care urca la Piatra Arsa si se bifurca pe o culme?

nu, e sas cum a zis lori; drumul te duce pana la Pestera, deunde se ia telecabina la Babele

#50
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

 tfmercedez, on 29th July 2010, 11:58, said:

Daca ar fi dupa mine , eu as bloca accesul complet in zona aia. Cel putin temporar. Anul trecut am reusit sa urc acolo cu telecabina...
Dupa o asteptare la coada de vreo 3-4 ore, am ajuns sus.
Dezamagire: sus numa "gipane" lume multa,  iar rezervatia de mizerie, o porcarie. Cata mizerie!
Cine dracu ii lasa pe tiganii aia sa tot vinda porumbi fierti, dupa care peste tot e plin de coceni azvarliti aiurea, conserve, cioburi , PET uri colorate cat vezi cu ochii.
Locul acela ar trebui protejat impotriva oamenilor.
ATV urile ar trebui interzise, nu fac decat sa tulbure linistea muntilor, sa sperie ursii, si sa lase urme peste vegetatie. NIMIC BUN. Doar o distractie pentru blazatii de la oras, care nu au pic de consideratie pentru natura.

Traiasca-v-ar Elena Udrea!
Stai sa inteleg si eu: ideal era sa astepti 3-4 ore si un sfert (ca sa urc si eu in telecabina). Apoi desigur ca aia cu gipanele fac mizeria si nu pantofarii si cocalaresele in pantofi cu toc care ajung acolo, ghici cum? Cu telecabina... Si de ce se intampla asta: dupa ce au stat 3-4 ore la coada, nu pot sa plece imediat inapoi, pe vreun traseu si-ar rupe picioarele, asa se apuca de mancat tot felul de chestii iar ambalajul se arunca in functie de cultura.
Mai mult, tiganii cu porumbul sunt de vina (BTW odata mi-a si zis tiganul sa-i aduc resturile inapoi) si nu incultii care arunca aiurea gunoiul.
Si pana la urma mai bine sa-mi moara si mie capra decat sa nu moara aia a vecinului.

Luand solutia ta in serios: opreste telecabina si ai sa vezi cum brusc si peste noapte se va curata zona. Da, vor mai fi pantofari care o s-o ia pe Jepi, dar dupa cateva morti in direct la TV, se vor linisti si aia. Despre drum: cu rezervatie sau fara, SNR Costila este inca locatie strategica asa ca nu merge sa-l infunzi.

#51
aden

aden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.12.2004

 lori_2001, on 29th July 2010, 08:16, said:

Pe drumul dintre Targoviste si Sinaia, in localitatea Moroieni se face un drum la stanga, spre sanatoriu.
Se merge pe el. se trece de sanatoriu si se continua drumul. Trece pe la Bolboci.

Va recomand cu incredere cabana Bolboci, este una extrem de primitoare, peisaje mirifice si personal excelent (fam. Nache).
Urcarea se face din localitatea Moroieni (Glod). Aici se poate ajunge pe drumul Bucuresti - Targoviste - Sinaia pana in localitatea Moroieni - gipsy side - unde s-a filmat BORAT :)) - aveti un indicator pe partea stanga cu Hotel Pestera) sau pe DN1 Bucuresti - Ploiesti - Sinaia si va intoarceti inspre Targoviste aprox 20km (marea majoritate curbe).
Din Moroieni urmati indicatorul de hotel Pestera, si incepe urcarea. Urmeaza 7 km de asfalt (cu gropi) pana la Sanatoriul Moroieni. De acolo, faceti stanga si intrati pe drumul forestier care duce la cabana Bolboci. Drumul este ok, eu l-am facut cu un Logan pe timp de zi, pe noapte, noapte cu ceata si zapada.
Sunt sigur ca si Matizurile urca fara probleme. Urmeaza aprox 20-25 km de urcare pe drum montan, foarte frumos ca si peisaje. La toate intersectiile pe care le intalniti tineti dreapta si urmati indicatoarele de Hotel Pestera. La un moment dat o sa dati de un indicator pe partea dreapta pe care scrie intr-o parte Moroieni si in cealalta Sinaia (interzis iarna). Inainte se merge spre Sinaia pe cuibul dorului (drum daramat la propriu), la cabana Piatra Arsa si la cabana Babele (alt drum daramat - facut cu ATV-ul). Revenind la intersectia noastra, facem stanga. In aprox 1-2 km dam pe partea dreapta de cabana Zanoaga si mergand inainte pe partea stanga a barajului Bolboci dam de cabana Bolboci care este chiar pe malul lacului..
Tot inainte se merge la cabana Padina, Diana, Coteanu si mai inainte la pestera si manastirea Ialomitei. Si ultimul reper, hotel Pestera.
Dintre toate aceste unitati eu va recomand sincer cabana Bolboci unde am fost cazat de mai multe ori, si de fiecare data m-am simtit excelent atat ca si conditii cat si ca preturi.
Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.

Adrian

#52
ofitzer

ofitzer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.05.2004

 aden, on 3rd August 2010, 13:20, said:

Va recomand cu incredere cabana Bolboci, este una extrem de primitoare, peisaje mirifice si personal excelent (fam. Nache).
Urcarea se face din localitatea Moroieni (Glod). Aici se poate ajunge pe drumul Bucuresti - Targoviste - Sinaia pana in localitatea Moroieni - gipsy side - unde s-a filmat BORAT :)) - aveti un indicator pe partea stanga cu Hotel Pestera) sau pe DN1 Bucuresti - Ploiesti - Sinaia si va intoarceti inspre Targoviste aprox 20km (marea majoritate curbe).
Din Moroieni urmati indicatorul de hotel Pestera, si incepe urcarea. Urmeaza 7 km de asfalt (cu gropi) pana la Sanatoriul Moroieni. De acolo, faceti stanga si intrati pe drumul forestier care duce la cabana Bolboci. Drumul este ok, eu l-am facut cu un Logan pe timp de zi, pe noapte, noapte cu ceata si zapada.
Sunt sigur ca si Matizurile urca fara probleme. Urmeaza aprox 20-25 km de urcare pe drum montan, foarte frumos ca si peisaje. La toate intersectiile pe care le intalniti tineti dreapta si urmati indicatoarele de Hotel Pestera. La un moment dat o sa dati de un indicator pe partea dreapta pe care scrie intr-o parte Moroieni si in cealalta Sinaia (interzis iarna). Inainte se merge spre Sinaia pe cuibul dorului (drum daramat la propriu), la cabana Piatra Arsa si la cabana Babele (alt drum daramat - facut cu ATV-ul). Revenind la intersectia noastra, facem stanga. In aprox 1-2 km dam pe partea dreapta de cabana Zanoaga si mergand inainte pe partea stanga a barajului Bolboci dam de cabana Bolboci care este chiar pe malul lacului..
Tot inainte se merge la cabana Padina, Diana, Coteanu si mai inainte la pestera si manastirea Ialomitei. Si ultimul reper, hotel Pestera.
Dintre toate aceste unitati eu va recomand sincer cabana Bolboci unde am fost cazat de mai multe ori, si de fiecare data m-am simtit excelent atat ca si conditii cat si ca preturi.
Pentru alte detalii, va rog sa ma intrebati.

Adrian

Salutare!
Ce preturi ai intalnit la cazare pe acest traseu (ex: cabana Bolboci)?

#53
aden

aden

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 08.12.2004
Anul trecut, la Bolboci, aveau camere la 60 si 80 de ron (vb de camere duble).
Vi le recomand pe cele de 80 de ron in vila nou construita.
La mancare, preturi rezonabile adica friptura cu garnitura 15 lei, ciorba 7 lei...si mancare delicioasa. D-na Nache e o bucatareasa excelenta :)

#54
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,381
  • Înscris: 23.04.2007
Vreau sa fac si eu in week-endul acesta din Bucuresti o excursie de o zi spre targoviste-pucioasa-fieni-moroeni-bolboci-si apoi cat mai sus spre padina.
Ce sanse am cu masina personala(hatch ,garda joasa).Cam pana unde pot merge fara sa ma "julesc" pe dedesubt?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate