Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum se urca la Babele, cu masina!

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007

View Postflor1n, on 25th September 2009, 15:36, said:

@jay333: Te las pe tine sa descoperi unde sunt babele, cu toate ca sunt pe la toate portile barfind una alta. Oricum, iti dau un pont, poti ajunge foarte simplu cu telecabina, asa ca scuza cu caratul copilului in spate nu prea tine.
Multumesc de pont, habar n-aveam ca e telecabina prin zona.  :rolleyes:

#20
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
O întrebare . Cu gume de vară cam tocite , acum când terenul este ud am șanse să urc cu bine ?

Edited by ady_chesnoiu, 14 October 2009 - 21:26.


#21
Bughy

Bughy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 12.12.2004
Nu va faceti griji pentru Matiz.. Nici nu va imaginati ce poate :D

#22
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
pana la urma am fost doar la pestera damboviciora, drumul n`a fost rau, dar extraordinar de plictisitor, aproape 40 de km pe drum de piatra... la intoarcere n`am mai rezistat am mers aproape numai cu a 3`a.

#23
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Fara sa aduc vreo ofensa cuiva,personal as interzice urcatul masinilor pana la Babele;plec din oras,sa urc sus pe munte sa respir aer curat,liniste si aud cate un taran care ambaleaza motorul pe munte ca sa vada si fraierii care urca cu telecabina sau pe jos ce "puternic"este el. :puke:

Edited by Groh, 19 October 2009 - 08:56.


#24
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
te anunt ca am urcat cu telecabina de la 1400 la 2000 si cand am coborat (pe jos), ce sa vezi... se lucreaza din plin la un drum pentru masini.

#25
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
foarte pacat atunci :(

#26
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Pentru a ajunge la Piatra Arsa exista doua variante:
- de la Cuibul Dorului
- de la Moroeni (Glod)

Drumul de la Cuibul Dorului nu este intretinut. L-am facut in februarie si era relativ ok, l-am refacut in septembrie si era grav.
La ora asta, cu masina mica nu ai ce sa cauti pe Cuibul Dorului. Va spun asta ca 'offroader'. Am testat ambele variante atat cu Patrolul 'de concurs' cat si cu un LandCruiser inaltat. Nu are rost sa bagi o masina mica pe Cuibul Dorului. E mult mai greu decat era pe Transalpina pe vremuri... Si mai greu decat era pe Cuibul Dorului pe vremuri. Au fost niste ploi puternice in vara asta si au facut dezastru.

In schimb, de la Moroeni (Glod) drumul e foarte usor pe timp de vara indiferent de masina. El este intretinut (cu buldozerul), si exista o cursa de maxitaxi care merge de la Busteni la hotel Pestera in feicare zi pe drumul ala, asta ca sa va faceti idee cat de ok e drumul. Nu e asfaltat (!) . Si iarna se deszapezeste drumul, caci hotelul Pestera are putere financiara si multi clienti :-)

Urcarea incepe pe langa Sanatoriu si te duce pana pe platou. Odata acolo ai de ales daca mergi spre Pestera (stanga) sau spre Piatra Arsa (dreapta).
Iata un indicator care ilustreaza zona:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/05/indicator.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In zona sunt multe lucruri frumoase de vazut:
Lacul Scropoasa, Lacul Bolboci, Cheile Tatarului, Pestera Ialomicioara, Piatra Arsa, Babele, Omul.
Mare atentie: cu mijloacele de transport motorizate (auto, atv, moto) este legal a se merge pana la Piatra Arsa (in directia babele).
Mai departe se intra in rezervatie, iar amenda (care este enforced, ca e plin de rangeri!) este de 3000 ron!!!

In schimb, inspre Bolboci si Pestera se merge fara problema, iar la Hotel Pestera se ajunge si cu telecabina, peste munte...

Va arat si cateva poze (unele din primavara altele din septembrie 2009) ca sa va faceti idee de cat e de frumos:
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/05/purple-meadow-piatra-arsa-02.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/09/web-lake-bolboci.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/10/web-manastirea-pesterei-ialomicioara.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://watcherromano.files.wordpress.com/2009/10/web-pestera-ialomicioara-6.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by watcher, 20 October 2009 - 17:18.


#27
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007
@ watcher

ce reprezinta primele doua poze?
merci!

#28
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
1) Indicatorul schematic al hartii drumurilor, indicator pe care il intalnesti daca urci dinspre cuibul dorului.
Daca urci dinspre moroeni gasesti unul la fel, dar in care punctul cu 'sunteti aici' e pus in partea cealalta :-)

2) o pajiste plina de bujori in drumul spre Piatra Arsa.

Ambele sunt facute in mai anul asta, cand am urcat pe partea cu cuibul dorului. La momentul ala drumul se putea face si cu masini mici...

#29
need_alex

need_alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 03.04.2007

View Postwatcher, on 21st October 2009, 10:55, said:

Ambele sunt facute in mai anul asta, cand am urcat pe partea cu cuibul dorului. La momentul ala drumul se putea face si cu masini mici...

Imi cer scuze ma refeream la pozele 2 si 3. In prima ma gandeam eu ca este un indicator. :))

In poza 2 in spate se vede cabana de la Piatra Arsa sau .....?

Multumesc pt raspuns.

#30
watcher

watcher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 26.03.2004
Cred ca mai bine le scriu pe toate :-)

1) Harta drumurilor de pe platou
2) Campie de bujori in mai (nu e piatra arsa ci una de pe drum, cu un colorit asemanator. Piatra arsa este in prezent MULT MAI MARE decat o tineam eu minte de mic...
3) Lacul Bolboci
4) Manastirea Pesterii Ialomicioara
5) Unul din 'saloanele' pesterii Ialomicioara


Fara reclama la blog te rog.

Edited by ferrellroo, 29 July 2010 - 08:23.


#31
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postwatcher, on 20th October 2009, 18:18, said:

In zona sunt multe lucruri frumoase de vazut:
Lacul Scropoasa, Lacul Bolboci, Cheile Tatarului, Pestera Ialomicioara, Piatra Arsa, Babele, Omul.
Mare atentie: cu mijloacele de transport motorizate (auto, atv, moto) este legal a se merge pana la Piatra Arsa (in directia babele).
Mai departe se intra in rezervatie, iar amenda (care este enforced, ca e plin de rangeri!) este de 3000 ron!!!

As adauga Cheile Horoabelor, un traseu dificil care in mod normal se face impreuna cu cei de la Salvamont (eu asa l-am facut).
Confirm si eu amenda aia si faptul ca baietii nu stau la discutie.

#32
Tetica

Tetica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 07.04.2009

View Postzzangaboy, on 18th October 2009, 00:04, said:

pana la urma am fost doar la pestera damboviciora, drumul n`a fost rau, dar extraordinar de plictisitor, aproape 40 de km pe drum de piatra... la intoarcere n`am mai rezistat am mers aproape numai cu a 3`a.

Sa inteleg ca a 2-a oara nu ai mai face acest drum? Eu te-am avertizat, bine ca te-ai convins si tu.

#33
zzangaboy

zzangaboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 14.02.2005
ba l`as mai face, ca pestera aia merita tot, repet am fost doar pana la pestera pe drumul din moroieni, doar ca a fost foarte foarte plictisitor

#34
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View Postady_chesnoiu, on 14th October 2009, 21:26, said:

O întrebare . Cu gume de vară cam tocite , acum când terenul este ud am șanse să urc cu bine ?

Eu nu m-as risca chiar si cu 4x4. Aderenta e foarte importanta. Plus ca niste anvelope tocite pot fi usor taiate in niste pietre colturoase.

#35
b30kdt

b30kdt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.02.2006
drumul asta l-am facut cam in 1998 cu o dacia break ,4 persoane in masina,si cu multa atentie :) mai bine cu telecabina

#36
andreehhha

andreehhha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 25.11.2009
Am fost si noi in week-end-ul 28-29 nov. si am luat-o pe drumul de la Bolboci-Sinaia  cu un Suzuki Sx4 4x4 si intradevar drumul este foarte deteriorat.Ca si in pozele postate la inceputul subiectului...nu pare a fi asa deteriorat..zici ca intri cu orice masina, dar nu e asa..in realitate e mai rau.Sau cum a mai spus cineva pe aici...de la volan se vad altfel "portiunile grele" decat in poze sau pe jos.Noi cu mare grija am trecut ca ne era mila de masina...si are garda mai inalta decat loganul.De mers spre babele...nici nu s-a pus problema..O sa pun si eu cateva poze...dar repet, in realitate e mai rau.
Dar culmea...am intalnit pe drum si un matiz care venea de la Sinaia...si ne-am gandit...dc ala a trecut..trecem si noi. :D Nu vreau sa-mi imaginez cum a trecut ala.

Attached Files


Edited by andreehhha, 08 December 2009 - 16:49.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate