Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

North Lane Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
xzipp

xzipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2005
Incerc sa gasesc persoane care au contractat un apartament in blocul de la nr.38A si citeste acest thread - pls private (sau pe forum) pentru impresii

#20
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Salve,

in privinta costurilor de intretinere si administrare in north lane stiti ceva?
Am auzit ca, in complexele rezidentiale costurile lunare de intretinere sunt elevate 200-300 euro...cum este posibil?  Sora mea locuieste in Germania intr-un bloc superdecent (gradina, lift, iluminare externa...fara paznic intr-adevar, si plateste 30 euro pentru 80 m si doar in cazuri exceptionale (reparatii diverse) suma creste de 10-20 euro. Aici sunt cu totii nebuni? Se viseaza pe meleaguri straine, cu un salariu pe economie de mai mare rasul!!!

#21
cipridra

cipridra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2010
Cand am fost acolo costurile de intretinere (fem de serv, apa din apartament+apa pentru parti comune, electrica apartament+electricitate parti comune, paza, detergentii pt curatenie,lift etc) mi s-a spus ca sunt pentu un apartament de 2 camere 200-250 ron (fara sa fie inlcuse gazele).

Costurile acestea mi s-au parut acceptabile comparativ cu alte blocuri noi unde se ajunge la 200-300 eur. Ce mai e interesant si de retinut este ca se infiinteaza asociatie de locatari . In primul bloc stiu ca se depusesera actele la momentul acela.







View Posttaurasu, on 24th May 2010, 05:06, said:

Astia sunt culmea cu parcarea!! Vor sa faca bani din piatra seaca!! Am parcat pe strada paralel cu complexul iar paznicul a venit la mine sa ma mut pe motiv ca patronii au zis asta! Eu parcam pe domeniul public nici vorba de terenul lor!!!!!!!!!!! Paznicul a recunoscut ca masura e luata astfel ca locatarii sa cumpere locurile de parcare dar eu nu eram locatar. Norocul lor e ca faza s-a intamplat sambata asta si nu gaseam pe nimeni la primarie sa vina sa constate ca e un paznic pus pe domeniul public si sa-i amendeze.


eu am parcat in zona si nu mi s-a spus acest lucru... am parcat si la ei in fata si nu s-a luat nimeni de mine. Adevarul e ca nu am stationat mai mult de 4-5 ore ...(merg in vizita la un amic destul de des acolo).

#22
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Multumesc Ciprida... daca in 200-250 ron este inclus consumul individual de apa si deasemeni consumul individual de energie electrica (sigur, calculat pe un consum minim) atunci se plateste mai putin decat in Drumul Taberii unde au apartamentul parintii mei.
Este o suma rezonabila, imi pare bine ca acolo sunt corecti. Asociatia de locatari este o bila alba. Ne gandim serios la cumpararea unui apartament acolo, este o zona linistita, decenta, parca ar fi rupta de realitatea Bucurestiului.

#23
cipridra

cipridra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2010

View Postpituion, on 29th July 2010, 17:08, said:

Multumesc Ciprida... daca in 200-250 ron este inclus consumul individual de apa si deasemeni consumul individual de energie electrica (sigur, calculat pe un consum minim) atunci se plateste mai putin decat in Drumul Taberii unde au apartamentul parintii mei.
Este o suma rezonabila, imi pare bine ca acolo sunt corecti. Asociatia de locatari este o bila alba. Ne gandim serios la cumpararea unui apartament acolo, este o zona linistita, decenta, parca ar fi rupta de realitatea Bucurestiului.


Eu am vizitat din nou complexul sa vad ce se anunta in privinta finalizarii imobilului 3 al complexului. Am vazut ca s-a avansat la finisaje...deja s-a pus granit-ul pe holuri si baietii slefuiau de zor la peretii holurilor.

Mi-a placut ce am vazut ...spre deosebire de alte santiere se lucreaza :).

:coolspeak:

#24
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Da, intr-adevar se lucreaza o.k daca confrunti cu alte blocuri in constructie. Noi am fost in iulie si am hotarat sa cumparam o garsoniera sau un apartament, sa vedem...Tu? Esti deja propietara sau urmeaza sa cumperi? Stii ceva despre finisajele interne? Noi inca nu am vazut nimic, am vizionat doar 38-ul si inca nu incepusera sa puna nimic.

#25
cipridra

cipridra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2010

View Postpituion, on 10th August 2010, 17:33, said:

Da, intr-adevar se lucreaza o.k daca confrunti cu alte blocuri in constructie. Noi am fost in iulie si am hotarat sa cumparam o garsoniera sau un apartament, sa vedem...Tu? Esti deja propietara sau urmeaza sa cumperi? Stii ceva despre finisajele interne? Noi inca nu am vazut nimic, am vizionat doar 38-ul si inca nu incepusera sa puna nimic.


Eu nu m-am decis inca...dar tind sa ma indrept spre apartamentul de 3 camere cel la 112 mii eur. candm am vazut eu ultima oara era pusa gresia,faianta si obiectele sanitare cam in toate apartamentele de la et 1 iar in garsoniere si parchetul (astea 2 erau finalizate).

Bafta la achizitie indiferent ce va hotarati.

Mie imi place zona f mult...voi?

#26
parti2010

parti2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2010
Locuiesc de aproape 9 luni intr-un rezidential din Apicultorilor Nr.10, Bucuresti.Am vazut ca sunt cativa care sunt interesati de acest rezidential.Aveti mare grija oameni buni, nu este ceea ce pare,am luat cea mai mare teapa din cele posibile in Bucuresti.Totul este imbietor la inceput,dar dupa ce se vad cu banii in cont se schimba totul la 180 grade,veti fi pur si simplu jecmaniti de dezvlotatorul care finiseaza celelalte aprtamente cu energia electrica platita de dumneavoastra,vi se impun niste costuri demne de duplexuri,nu veti reusi nici macar in 12 luni sa va treceti contractul la energie electrica pe numele dumneavoastra, este cumplit.Ne chinuim de cateva luni sa infiintam asociatie de proprietari si ne pune bete in roate,deci pe afara vopsit gardul, iar dupa gard cine credeti ca este?(LEOPARDUL).Din pacate suntem obligati sa nu vindem 5 ani pentru ca am cumparat prin programul Prima Casa dar va spun sincer, si maine as vinde!Aveti grija, noi nu am avut pe nimeni care sa ne atentioneze, aveti grija cum hegociati de la inceput si dati o ultima parte din bani abia dupa ce va vedeti cu utilitatile pe numele dumneavoastra

#27
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Salve parti, cat platiti pe luna energia electrica? Daca nu ati reusit sa aveti contract individual este posibil sa fie inca contractul dezvoltatorului (in mod normal ar trebui sa platiti mai putin, costurile pentru ei sunt mai mici). Ati facut personal cerere la enel si v-au refuzat? Problema este ca, fara o asociatie de locatari nu prea se rezolva nimic. Oricum, multumesc, o sa fim atenti la clauzele contractului si vom plati ultima rata atunci cand va fi totul o.k.

#28
xzipp

xzipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2005

View Postparti2010, on 11th August 2010, 22:44, said:

Locuiesc de aproape 9 luni intr-un rezidential din Apicultorilor Nr.10, Bucuresti.Am vazut ca sunt cativa care sunt interesati de acest rezidential.Aveti mare grija oameni buni, nu este ceea ce pare,am luat cea mai mare teapa din cele posibile in Bucuresti.Totul este imbietor la inceput,dar dupa ce se vad cu banii in cont se schimba totul la 180 grade,veti fi pur si simplu jecmaniti de dezvlotatorul care finiseaza celelalte aprtamente cu energia electrica platita de dumneavoastra,vi se impun niste costuri demne de duplexuri,nu veti reusi nici macar in 12 luni sa va treceti contractul la energie electrica pe numele dumneavoastra, este cumplit.Ne chinuim de cateva luni sa infiintam asociatie de proprietari si ne pune bete in roate,deci pe afara vopsit gardul, iar dupa gard cine credeti ca este?(LEOPARDUL).Din pacate suntem obligati sa nu vindem 5 ani pentru ca am cumparat prin programul Prima Casa dar va spun sincer, si maine as vinde!Aveti grija, noi nu am avut pe nimeni care sa ne atentioneze, aveti grija cum hegociati de la inceput si dati o ultima parte din bani abia dupa ce va vedeti cu utilitatile pe numele dumneavoastra


Sal. Am citit si eu cu interes cele spuse de tine. Noi suntem pe cale sa achizitionam un apartament in blocul 38. Ce pot sa iti zic.. Pana acum nu am avut probleme. Poti sa fi un pic mai detaliat legat de acele "bete in roate" si cam care ar fi dezavantajele majore identificate de tine.
Merci..

#29
parti2010

parti2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2010

View Postpituion, on 11th August 2010, 23:47, said:

Salve parti, cat platiti pe luna energia electrica? Daca nu ati reusit sa aveti contract individual este posibil sa fie inca contractul dezvoltatorului (in mod normal ar trebui sa platiti mai putin, costurile pentru ei sunt mai mici). Ati facut personal cerere la enel si v-au refuzat? Problema este ca, fara o asociatie de locatari nu prea se rezolva nimic. Oricum, multumesc, o sa fim atenti la clauzele contractului si vom plati ultima rata atunci cand va fi totul o.k.
Deci vor trece luni intregi sa ajungeti sa faceti contract cu Enel.Noi ne chinuim de luni de zile si abia pe 1 iulie au adus contorul apartamentului meu cu toate ca noi ne-am mutat acolo din Sept 2009.Dezvoltatoarea are relatii la Enel Muntenia si e imposibil sa reusesti sa-ti faci contractul pentru ca interesul ei ei sa platesti la pausal, adica eu care am apartament de 2 camere platesc la fel ca cei de la 4 camere la energia electrica, pana acum o luna nu a m avut aer conditionat si in conditiile in care noi venim acasa la ora 19 seara imi factura dezvoltatoarea 150 RON si parti comune de fiecare 50 ron , ti se pare OK?
Astazi pe primul bloc, Apicultorilor 10 a iesit documentul de la Judecatorie pentru asociatia de proprietari, document pe care dezvotatoarea nu a vrut sa-l semneze, deci ea nu face parte din asociatie.Eu fac parte din aceasta asociatie, impreuna cu alti cative locatari ne-am zbatut sa obtinem semnaturile suficineta pentru infiintare si astazi in sfarsit am invins , si prin metode corecte!

#30
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Daca am inteles bine, voi platiti pentru un ap. de 2 camere 150 ron/luna doar pentru energia electrica... :o , mai sus am impostat o intrebare privind costurile individuale pentru intretinere/luna, poti sa ne spui care este realitatea avand in vedere ca voi sunteti deja locatari? Noi vrem sa cumparam in 38 dar cum nu vom locui zilnic acolo, nu vreau sa avem de platit lunar sume pentru consumuri care nu ne apartin. Asociatia de locatari administreaza doar blocul 10 sau tot complexul rezidential?

#31
parti2010

parti2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2010

View Postpituion, on 12th August 2010, 16:11, said:

Daca am inteles bine, voi platiti pentru un ap. de 2 camere 150 ron/luna doar pentru energia electrica... :o , mai sus am impostat o intrebare privind costurile individuale pentru intretinere/luna, poti sa ne spui care este realitatea avand in vedere ca voi sunteti deja locatari? Noi vrem sa cumparam in 38 dar cum nu vom locui zilnic acolo, nu vreau sa avem de platit lunar sume pentru consumuri care nu ne apartin. Asociatia de locatari administreaza doar blocul 10 sau tot complexul rezidential?
Asociatia de proprietari este doar pentru Apicultorilor NR.10, la celelalte adrese trebuie sa va ocupati separat, sa va infiintati separat dupa ce veti strange 1/2+1 semnaturi ale proprietarilor din blocul vostru.Pana atunci trebuie sa se vanda apartamentele in bloc sa aveti suficienti proprietari.
Bafta multa!

#32
xzipp

xzipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2005

View Postparti2010, on 13th August 2010, 11:15, said:

Asociatia de proprietari este doar pentru Apicultorilor NR.10, la celelalte adrese trebuie sa va ocupati separat, sa va infiintati separat dupa ce veti strange 1/2+1 semnaturi ale proprietarilor din blocul vostru.Pana atunci trebuie sa se vanda apartamentele in bloc sa aveti suficienti proprietari.
Bafta multa!

sa inteleg ca o perioada destul de lunga nu vom putea (cei de la 38) sa ne facem contracte separate... cam nasol ce pot sa iti zic... plus timpul cu actele pana se infiinteaza asoc de proprietari :(
Acum intrebarea mea este urmatoarea: Avand un precedent pe voi (cei de la 10) se pot obtine mai usor hotararile pt asoc de proprietari sau putem fi afiliati sau ceva de genul? tin sa precizez ca sunt novice in tot ce inseamna "hartii de plimbat".

#33
parti2010

parti2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.08.2010

View Postxzipp, on 13th August 2010, 13:12, said:

sa inteleg ca o perioada destul de lunga nu vom putea (cei de la 38) sa ne facem contracte separate... cam nasol ce pot sa iti zic... plus timpul cu actele pana se infiinteaza asoc de proprietari :(
Acum intrebarea mea este urmatoarea: Avand un precedent pe voi (cei de la 10) se pot obtine mai usor hotararile pt asoc de proprietari sau putem fi afiliati sau ceva de genul? tin sa precizez ca sunt novice in tot ce inseamna "hartii de plimbat".
Nu cred ca sa poate din moment ce este alta adresa!Iar cu actele , trebuie sa va puneti de acord toti de acolo de la 38, sa fie cineva care face munca voluntara, si alti cativa care sa se implice in aceasta problema.

#34
pituion

pituion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 27.07.2010
Dragi prieteni si viitori vecini, trebuie sa ne mobilizam! 38 este si va fi cel mai bun!!!!! :first:

View Postpituion, on 13th August 2010, 22:19, said:

Dragi prieteni si viitori vecini, trebuie sa ne mobilizam! 38 este si va fi cel mai bun!!!!! :first:
Cine se inscrie pentru voluntariat?

#35
xzipp

xzipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2005
Eu cred ca inainte de voluntariat trebuie sa ne cunoastem vecinii (cei care sunt si vor fi) si sa vedem disponibiliatea si aportul fiecaruia (timp, cunostinte, etc).

#36
cipridra

cipridra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2010
Hei...se pare ca ati dezbatut problema in lipsa mea destul de detaliat.

Eu  cand am vizitat am cerut sa vad pentru un aapartament  intretinerea pe 3-4 luni in urma....Nu am vazut nicaieri  pretul pe curent in apartamente 150 ron sau pe parti comune 50 ron....

Stiu de la birou ca partile comune sunt 15 ron si in apartament 50 ron/luna (sume vazute pe acele desfasuratoare de la fetele din birou). Oricum asta puteti cere la vizita sa vi se arate...sunt destul de vizibili la tot ce inseamna costuri.

M-ati cam bagat in ceata...asa ca sapt asta ma duc iar in vizita si o sa cer  niste copii ale acelor fise....daca le obtine...va fac cinste cu ele:))

O zi buna!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate