Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP

Se opreste motorul in mers Golf 5
 

North Lane Residence

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#1
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009
Salutare!

Stie cineva ceva de acest ansamblu,de dezvoltator?plusuri,minusuri?
Eventual a cumparat cineva acolo si daca s-a mai negociat la pret?

Edited by terratec, 26 August 2011 - 09:02.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
North Lane Residence


[ http://www.north-lane.ro/img/logo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"...vedere catre Padurea Baneasa si catre Lacul Grivita transforma acest nou complex rezidential in solutia ideala pentru persoanele moderne, care doresc sa beneficieze din plin de avantajele orasului, dar si de posibilitatea de a evada, oricand doresc, din atmosfera specifica unei metropole."


LOCATIE


Vad ca nu s-a discutat despre complex pe forum.
De pe site vad ca e in zona Straulesti, in spatele Univ Bioterra.
Am trecut pe acolo cu masina si iti pot spune 2 probleme evidente:

- iesirea spre Bucuresti e blocata: DN1 sau inspre Pajura-Chitila.
- sper ca iti plac avioanele

Nimic nu e perfect, macar de ar fi ieftin...

Imagini aici

[ http://www.north-lane.ro/img/galerie/constructie20.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009
Doamne ajuta cu pasajul, poate rezolva din probleme...mai sunt variante ocolitoare ale intersectiei de la pasaj...pe str straulesti,expozitiei si iesire la piata chibrit,si astfel ocolesti toata zona casei scanteii si kisseleful.

Cu avioanele nu stiu, eu am fost acolo si am stat cam jumatate de ora si am vazut avioane care aterizau pe baneasa dar nu se auzea nici un fel de zgomot...nu trec pe deasupra ansamblului...

#4
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009

 bubuianu82, on 14th September 2009, 11:41, said:

Doamne ajuta cu pasajul,poate rezolva din probleme...mai sunt variante ocolitoare ale intersectiei de la pasaj...pe str straulesti,expozitiei si iesire la piata chibrit,si astfel ocolesti toata zona casei scanteii si kisseleful.

Cu avioanele nu stiu,eu am fost acolo si am stat cam jumatate de ora si am vazut avioane care aterizau pe baneasa dar nu se auzea nici un fel de zgomot...nu trec pe deasupra ansamblului...


Uite traseul de aterizat al avioanelor...e departe de blvd a[icultorilor

Attached Files



#5
Blogdebucurestean

Blogdebucurestean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 25.04.2009
Northlane e pe Bd. Apicultorilor (din Sisesti), accesul e ok (m-am miscat prin zona destul de mult) iar avioanele nu sunt deranjante. Intr-adevar, culoarul de zbor e destul de departe astfel incat sa nu te trezeasca noaptea. Ar putea fi mai enervant traficul de pe Sisesti (camioane, basculante) sau liniutele facute de motociclisti noaptea. De vanzare e doar unul din blocuri, celalalt nu e finalizat (la interior). Nici cel pus in vanzare nu e gata, in ciuda reclamei agresive facute de dezvoltator (Conlux Development srl). Apartamentele au montate centrala termica si radiatoarele, gresia si faianta dar nu si parchetul sau obiectele sanitare. Preturile la "prima strigare" sunt mari, dar dezvoltatorul e deschis la negocieri. In dreapta blocului pus in vanzare e un teren liber ce apartine aceluiasi proprietar si care ar putea fi folosit pentru alta constructie, cu toate ca deschiderea la strada e destul de mica. Desi Northlane a avut initial autorizatie de P+3, ulterior aceasta metamorfozandu-se in P+5+6 retras.

#6
bubuianu82

bubuianu82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 05.08.2009
Intr-adevar terenul de langa e o mare dilema...am auzit de la o prietena care a fost acolo si i-au spus cei de la biroul de vanzari ca nu se va construi in veci ca terenul e al propietarului...noi cand am fost ni s-a spus ca dezvoltatorul(propietarul de mai sus) se lupta sa cumpere terenul dar nu se intelge la pret cu cel de are terenul dar ne-au asigurat ca nu se va construi nimic acolo si daca se va construi ceva p+1+m maxim,ceea ce e nu e convenabil avand in vedere ca ce ma intereseaza se gaseste la parter...
Si mie mi se pare mare pretul...desi la inceput mi s-a spus ca sunt 48 de mp utili,sunt defapt 46,5mp...cota indiviza a terenului si spatiile comune insumeaza inca 20 de mp,pe care-i platesti ajungandu-se la aproape 1300 de euro/mp fara tva...mi se pare un pic cam mult avand in vedere vremurile prin care trecem...
Cand spui ca se poate negocia cam cat la suta sunt dispusi sa lase?(daca nu sunt prea indiscret)...Cei de la vanzare au zis ca nu mai e loc de lasat...

#7
MARSTAN

MARSTAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010
Blocul de la numarul 38a are ca vecin casa concordia de copii handicapati si daca privesti pe geam vezi casa vecinilor .Nu se merita un pret asa de mare ,vara noaptea se aud curse de motociclete,se aud si avioanele si mai ales elicopterele de la baza de antrenament a jandarmeriei.NU SE MERITA 50000 de euro pe o garsoniera pe langa banii astia mai platesti si partea comuna

#8
MARSTAN

MARSTAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.02.2010

 bubuianu82, on 14th September 2009, 07:41, said:

Salutare!

Stie cineva ceva de acest ansamblu,de dezvoltator?plusuri,minusuri?
Eventual a cumparat cineva acolo si daca s-a mai negociat la pret?
apartamentele orientate spre institutul Cantacuzino au o priveliste minunata de oi ,porci si vaci vara cred ca miroase senzational

#9
illina33

illina33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2008

 MARSTAN, on 20th February 2010, 13:18, said:

apartamentele orientate spre institutul Cantacuzino au o priveliste minunata de oi ,porci si vaci vara cred ca miroase senzational
Te contrazic. Privelistea este intr-adevar minunata, seara este liniste si nu ai parte de decorul despre care spui.

#10
SmallFry

SmallFry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.03.2010
Pana la urma avem vreun proprietar printre noi? Sunt interesat dar as vrea sa aud si pareri. Zona e decenta, cam departe dar macar e linistit...

#11
taurasu

taurasu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 14.07.2005

 SmallFry, on 12th March 2010, 18:07, said:

Pana la urma avem vreun proprietar printre noi? Sunt interesat dar as vrea sa aud si pareri. Zona e decenta, cam departe dar macar e linistit...
Cumnata mea  sta acolo. A cumparat in rate pe 2 ani. Avioanele nu deranjeaza.

Edited by septimiu80, 30 July 2010 - 22:06.


#12
cipridra

cipridra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 15.03.2010

 bubuianu82, on 14th September 2009, 19:49, said:

Intr-adevar terenul de langa e o mare dilema...am auzit de la o prietena care a fost acolo si i-au spus cei de la biroul de vanzari ca nu se va construi in veci ca terenul e al propietarului...noi cand am fost ni s-a spus ca dezvoltatorul(propietarul de mai sus) se lupta sa cumpere terenul dar nu se intelge la pret cu cel de are terenul dar ne-au asigurat ca nu se va construi nimic acolo si daca se va construi ceva p+1+m maxim,ceea ce e nu e convenabil avand in vedere ca ce ma intereseaza se gaseste la parter...
Si mie mi se pare mare pretul...desi la inceput mi s-a spus ca sunt 48 de mp utili,sunt defapt 46,5mp...cota indiviza a terenului si spatiile comune insumeaza inca 20 de mp,pe care-i platesti ajungandu-se la aproape 1300 de euro/mp fara tva...mi se pare un pic cam mult avand in vedere vremurile prin care trecem...
Cand spui ca se poate negocia cam cat la suta sunt dispusi sa lase?(daca nu sunt prea indiscret)...Cei de la vanzare au zis ca nu mai e loc de lasat...


Ei da..am mai citit acelasi comentariu pus de tine si candm m-am dus sa vad blocul mi s-a explicat foarte clar...partile comune sunt incluse in acest pret.Nu exista costuri ascunse.

Asa ca nu dezinforma si pe altii daca tu nu ai inteles.

 taurasu, on 15th March 2010, 12:20, said:

Cumnata mea  sta acolo. A cumparat in rate pe 2 ani. Avioanele nu deranjeaza.
O bila neagra dezvoltatorului care sta cu parcarea goala si nu permite accesul masinilor locatarilor. Astfel locatarii stau cu masinile in strada iar dezvoltatorul cu parcarea goala si cu speranta sa obtina 10000 de euro fara tva pe un loc de parcare.
Si inca o bila neagra pentru lipsa magazinelor din zona. Daca nu ai masina esti mort.
Si era sa uit ca sa duci gunoiul iesi din bloc il ocolesti faci echilibristica pe o scandura lunga de 4-5 metri suspendata la 3 metri deasupra solului ca in final sa il arunci intr-o basculanta   :deadtongue:


Asa cum i-am spus si lu MRSTAN- cand m-am dus sa vad blocul am plecat cu o ideea preconceputa facuta dupa astfel de comentarii . Am ajuns acolo si am cerut lamuriri referitoare la cele spuse:
-parcarea - mi s-a spus ca e 9000 eur cea din curtea dintre blocuri nicidecum 10.000.

- gunoiul- acel exercitiu de "echilibristica" cum spui tu se face tot pentru ei - ca nu platesc contractul cu firma de salubritate..asa se face economie tot pentru locatari. Si nicidecum nu trebuie sa te cocoti pe acea scandura ci trebuie sa arunci doar punga in camion.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Am programata o intalnire in seara asta cu cei de la North Lane...revin cu detalii.

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Fost, vazut, placut relativ.
Cand am fost eu putea infernal. Am mai trecut pe seara si miasmele disparusera.
Apartamentul care ma interesa, cel de 2 camere si 57000 EUR e de fapt o garsoniera cu un perete pus in mijloc. Extraordinar de mic.

Fata care e reprezentant vanzari cred ca are max. 18 ani si nu stie sa scoata o vorba. Si nici informatii prea multe nu da.

Altfel, in apartamentul demo finisajele sunt de calitate, mai bune decat in majoritatea complexelor vizitate pana acum.

#15
SmallFry

SmallFry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 06.03.2010
taurasu, multumesc de raspuns.

Cu parcarile stiam ca asa e si am observat si ca in zona nu prea sunt magazine, dar asta cu gunoiul chiar mi se pare aiurea. Sa ies afara pentru a duce gunoiul, cam urat... Dar daca astea sunt singurele minusuri, deja suna bine, avand in vedere ca m-am tot uitat pe la altii...

Eu sunt curios mai mult despre blocuri. Cum sunt construite? Foarte multe blocuri noi din capitala au probleme cu finisajele si cu izolatia fonica, cu alte cuvinte le cade gresia din baie si aud tot ce fac vecinii...

Eu ma uit si la al treilea bloc, de el stie cineva ceva? Stiu ca e gata in August, dar sunt curios cand m-as putea muta in el in eventualitatea in care as cumpara acolo...

#16
RA_M

RA_M

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2010
Buna

Pe mine m-ar interesa in mod special calitatea constructiei, izolarea fonica ar fi de exemplu una din motivele principale pentru care m-as muta dintr-un bloc vechi intr-unul nou.

Finisajele sunt in regula?

De asemenea, cum difera suprafata utila a apartamentului fata de suprafetele afisate pe planuri?

Multumesc.

#17
xzipp

xzipp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.02.2005
ceva informatii noi? impresii etc.

#18
dogy

dogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 20.11.2007
Stiu doar ca preturile de pe net sunt mai mici decit in realitate

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate