Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

INTERNET ORANGE

- - - - -
  • Please log in to reply
3646 replies to this topic

#3583
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Dacă de trafic național îți e teamă ca termen, da, este exact cum a zis helper-ul. Se referă la trafic consumat în țară. E un termen generic folosit chiar și la conexiunile care depind de o zonă geografică. Deci, stai liniștit. Pe traficul inclus poți să descarci și din Australia și din SUA și din China fără să fii taxat sau ceva.

#3584
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Cred că au mulți clienți „fericiți” la zonele de frontieră, unde roaming-ul este la putere.

#3585
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
În țările membre UE nu mai există roaming. Îți poți folosi facilitățile din propriul abonament. La internet însă, se aplică un FUP (Fair User Policy) care după ce e depășit, nu mai funcționează.

#3586
mihnea2011

mihnea2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2011
SebyD:Toti sunt fericiti cat totul este bine. Cand apare o problema (cost suplimentar, lipsa semnal etc), se citeste contractul. Iar acolo va scrie: "trafic national".
Adica Orange va avea dreptate la orice, pentru ca nu-i asa, "trafic national" inseamna "national" adica "in Romania".
Ba chiar sa fiu multumit ca am reusit sa prind si ceva de pe afara. Sau ca nu am fost taxat si din urma.

Orange Helper - Ar fi in interesul Orange sa clarificati asta pe Site si pe Contracte ori se vor abona doar naivii (numiti si "fraieri" cateodata)..

A, pardon..firmei Orange ii convine sa arate contractul facut in acest mod, cu "trafic national" si inchide gura clientului.</p>

Edited by mihnea2011, 24 February 2017 - 16:22.


#3587
SebyD

SebyD

    Radio de la A la... Play!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,436
  • Înscris: 20.11.2010
Ești tu pățit? Fii serios. Eu folosesc netul mobil la greu și am sincronizari permanente pe Android cu serverele Google care, ghici ce... Nu sunt în România. Nu mai zic de cat streaming audio fac pe afară. Ascult de exemplu foarte mult Jazz Radio din Franța, Dance Fm din Olanda, Z100 din SUA și multe altele. Nu am niciun trafic sau cost suplimentar în afară de ceea ce am inclus în abonament. Pune mâna și citește un contract să vezi cum e definit traficul național și lasă teoriile conspirației. Vrei să fii client Orange, bine. Nu vrei? Ai Vodafone, Digi și Telekom care, ghici ce... tot trafic național e definit traficul inclus.

#3588
Alex_23

Alex_23

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 01.09.2012
Greu de cap mai sunt unii sa nu intelegi ce inseamna defapt trafic national de internet

Dracu poti folosi internetul din abonament oriunde in Romania ai semnal , dar poti descarca , asculta, citi etc... orice chiar daca sunt site.uri sau nu stiu mai ce din afara tari

#3589
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012
La ora asta tarzie, indoor - 3G - H+
Mai mult decat super. Chiar daca pe harta lor de pe site apare 4G "bun" mi-au confirmat telefonic ca acel "bun" e generat pe calculator, iar situatia din teren e ca nu exista nici urma de 4G, insa nu ma pot plange la asemenea viteze pe 3G

Attached Files


Edited by iulian93, 25 February 2017 - 01:29.


#3590
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
La mine e 4G excelent și în teren e abia slab. În schimb 3G-ul gâfâie rău de tot, abia mere cu 1 Mb/s pe download și sub 1 Mb/s pe upload.

#3591
mihnea2011

mihnea2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2011
O persoana care a prins anii in care abonamentul pentru internet prevedea "trafic internet" + "trafic metropolitan" + "trafic national". stie foarte bine ce spun. Nu mai spun de o persoana ce lucreaza in domeniul respectiv sau in domeniul juridic.

Cine nu pricepe, este rugat sa-si tina insultele pentru familia lui.

Orange-helper, eu am citat din pliantul Orange. Aveti contractul-tip pentru Internet-Home-4G pe undeva, pe site? Contractul este ceea ce conteaza iar Contractul il vezi doar dupa completarea datelor, la semnare, cand este ... destul de tarziu. Multumesc.

Edit: Am patit chestia cu contract/clauze neclare. Am "internet", doar vreau un "internet" mai bun.

Edited by mihnea2011, 25 February 2017 - 18:49.


#3592
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmihnea2011, on 25 februarie 2017 - 18:37, said:

(...) Am "internet", doar vreau un "internet" mai bun.
Nu cred că (mai) e vreunu' pe aici care să înțeleagă ce vrei cu adevărat! Suntem în 2017, ce naiba!
Deci:
- dacă vrei să fii acoperit din punct de vedere juridic, te duci la un avocat! Aici, chiar dacă primești sfaturi competente și de la persoane avizate, nu înseamnă nimic!
- vrei contract? Te duci fain frumos într-un shop Orange (nu store, nu altceva) și nu ieși de acolo fără un draft de contract pentru internet fix. Dacă nu-l înțelegi, nu mai întreba aici, du-te direct la un avocat (scutești și nervii tăi și pe a noștri)...
- ceri serviciul telefonic (sau pe mail). Vei avea astfel un contract încheiat la distanță, ceea ce îți permite (conform legii) să îl poți denunța unilateral în termen de 14 zile, fără să oferi o motivație și fără să fie nevoie de plăți compensatorii. Vei plăti doar ceea ce ai folosit și/sau consumat. Probabil că Orange va încerca să pună oarece piedici, dar ANPC-ul veghează...
Lămurit acum?

#3593
mihnea2011

mihnea2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 18.10.2011
@crislacor: Vad ca tu esti cel care are neclaritati. Mai mult, incerci sa-mi complici viata. Orange, support-suport-etc, ANPC-etc, intelegere-amiabila, plati -  timp irosit.
Eu doar astept pe Orange-helper sa dea o adresa de unde poate fi citit contractul. Restul sunt vorbe.

@Orange-Helper: Contractul trebuie sa fie disponibil fara sa ma rog etc de cei de la Shop. Nu spun ca asta se intampla doar la Orange.

Furnizorii de servicii ar trebui sa aiba disponibil oricand contractul-tip pentru a fi studiat de catre posibilii clienti, inainte de semnarea acestuia. Bancile il ofera -dupa ce a iesit mare scandal cu creditele si au fost obligate prin lege. Trebuie lege pentru fiecare furnizor? Intai pacaleala, apoi legea? Bunul simt unde este?

Ironic, citesc un motto de la @crislacor: "Mult mai bine-ar fi, se înțelege, bunul simț de-ar ține loc de lege - Jean de La Fontaine".

edit: corectare nume utilizator

Edited by mihnea2011, 27 February 2017 - 14:06.


#3594
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postmihnea2011, on 27 februarie 2017 - 14:04, said:

@crislacor: Vad ca tu esti cel care are neclaritati. Mai mult, incerci sa-mi complici viata. Orange, support-suport-etc, ANPC-etc, intelegere-amiabila, plati -  timp irosit.
Eu doar astept pe Orange-helper sa dea o adresa de unde poate fi citit contractul. Restul sunt vorbe.

@Orange-Helper: Contractul trebuie sa fie disponibil fara sa ma rog etc de cei de la Shop. Nu spun ca asta se intampla doar la Orange.

Furnizorii de servicii ar trebui sa aiba disponibil oricand contractul-tip pentru a fi studiat de catre posibilii clienti, inainte de semnarea acestuia. Bancile il ofera -dupa ce a iesit mare scandal cu creditele si au fost obligate prin lege. Trebuie lege pentru fiecare furnizor? Intai pacaleala, apoi legea? Bunul simt unde este?

Ironic, citesc un motto de la @crislacor: "Mult mai bine-ar fi, se înțelege, bunul simț de-ar ține loc de lege - Jean de La Fontaine".

edit: corectare nume utilizator

Salut,

Aici https://www.orange.r...ni-si-conditii/ sunt disponibile contractele pe care le poti vedea oricand.

O zi buna,
Orange helper

#3595
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Sunt curios acum, v-ați făcut de lucru cu răspunsul ăsta (în sensul că urmează o avalanșă de întrebări și/sau comentarii) sau va fi liniște...?Posted Image

#3596
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
viteze "deosebite" de 2-2,5 Mbit la incarcarea unui fisier in cloud-ul Orange, din browser pe PC,

te apuca dimineata Posted Image  la un fisier mai mare,

luna trecuta tot asa mergea.

la descarcare e ok 10Mbit/100Mbit din Orange (telefon in tethering)/RDS

Attached Files


Edited by abit, 01 March 2017 - 01:15.


#3597
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010

View Postabit, on 01 martie 2017 - 01:15, said:

viteze "deosebite" de 2-2,5 Mbit la incarcarea unui fisier in cloud-ul Orange, din browser pe PC,

te apuca dimineata Posted Image  la un fisier mai mare,

luna trecuta tot asa mergea.

la descarcare e ok 10Mbit/100Mbit din Orange (telefon in tethering)/RDS
Upload-ul din ce  rețea se face?

Edited by georgeee96, 03 March 2017 - 22:38.


#3598
abit

abit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 27.07.2006
tethering prin telefon, care telefon se afla in reteaua Orange, prin RDS tot la 2Mbit este limitat

incarcarea unui fisier din aplicatia android nu are limitare,

in browser, respectiv aplicatia pentru pc au limitari la upload Posted Image

Edited by abit, 04 March 2017 - 07:41.


#3599
iulianminea2003

iulianminea2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.04.2017
Mi s-a furat sim-ul din router.Am sunat la nr de pe contract sa închid cartela și nu răspunde nimeni.Pote fi folosita intr-un mobil de cel care a furat-o sa se conecteze și sa descărce jocuri conotra cost ,de exemplu ????
Cum sa procedez?

#3600
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postiulianminea2003, on 01 aprilie 2017 - 13:35, said:

Mi s-a furat sim-ul din router.Am sunat la nr de pe contract sa închid cartela și nu răspunde nimeni.Pote fi folosita intr-un mobil de cel care a furat-o sa se conecteze și sa descărce jocuri conotra cost ,de exemplu ????
Cum sa procedez?

Salut,

Te putem ajuta noi cu suspendarea abonamentului de internet pana in momentul in care efectuezi schimbarea de SIM. Pentru aceasta, te asteptam cu numarul de telefon sau codul de abonat, in sectiunea de mesaje private.

O zi buna,
Orange Helper

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate