Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

In ce zodie sunteti de fapt?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009
Dupa cum probabil stiti, de la an la an se modifica pozitia constelatiilor privite de pe Pamant, datorita miscarii de precesie a Pamantului.
Zodiacul asa cum il cunoastem noi acum e destul de vechi, din cate stiu eu are in jur de 2400 ani vechime.
In acest timp, constelatiile au ajuns sa nu mai corespunda cu datele.

O miscare completa de precesie dureaza aproximativ 26000 ani, adica la fiecare 26000 ani se vad in aceeasi pozitie constelatiile, privite de pe Pamant.
Asta inseamna ca majoritatea oamenilor nu sunt in zodia in care cred ca sunt.

Eu, spre exemplu, sunt teoretic in zodia sagetator, data de nastere fiind la inceputul lunii decembrie.
Punandu-mi data nasterii intr-un program de astronomie, am aflat ca Soarele era de fapt in constelatia Ofiucus, care nu face parte din zodiac, desi unii considera ca e a 13-a zodie.

Programul se cheama Stellarium si e gratuit, puteti sa-l luati de aici: http://www.stellarium.org/

Cine nu vrea programul, poate sa-mi spuna data nasterii si le pun imaginea cu pozitia Soarelui in raport cu constelatiile la acea data.

P.S. Eu nu cred in zodiac. :)

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   193.15K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   361.5K   45 downloads


#2
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Zimi si mie in ce zodie sunt te rog.... 14.07.1993

#3
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

View PostPS2RO, on 13th September 2009, 12:27, said:

Zimi si mie in ce zodie sunt te rog.... 14.07.1993
In gemeni, poti sa vezi data in partea de jos a imaginii.

Attached Files

  • Attached File  3.jpg   168.24K   65 downloads
  • Attached File  4.jpg   380.93K   80 downloads

Edited by Chicxulub, 13 September 2009 - 11:34.


#4
***MIHAI***

***MIHAI***

    Pot totul în Hristos care mă întărește

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 24.02.2007
daca nu crezi in zodiac la ce mai amintesti de asta ?

#5
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

View Post***MIHAI***, on 13th September 2009, 12:35, said:

daca nu crezi in zodiac la ce mai amintesti de asta ?
Ca sa arat o conceptie gresita.
Gandeste-te ca daca cineva a crezut ca zodiacul i se potriveste pentru o zodie si afla ca e in alta zodie, isi va da seama ca totul e psihologie.

#6
fairymarjalis

fairymarjalis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 07.02.2008
Deci eu daca-s capricorn, is sagetator sau varsator? :blink:

#7
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009
Ca sa fie mai usor, am facut un tabel cu informatii gasite pe wikipedia, adica aici: http://en.wikipedia....Sidereal_zodiac

[ http://i881.photobucket.com/albums/ac19/x36t1/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O parte din luni sunt in engleza dar sunt foarte usor de inteles, mi-a fost lene sa le traduc. :)

Datele cele mai corecte sunt cele de la "Soarele in constelatii".

Edited by Chicxulub, 13 September 2009 - 12:17.


#8
fairymarjalis

fairymarjalis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 07.02.2008
Ii bun, tot capricorn am ramas. Mi-am luat de-o grija. -_-

#9
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008

View PostChicxulub, on 13th September 2009, 11:15, said:

Ca sa fie mai usor, am facut un tabel cu informatii gasite pe wikipedia, adica aici: http://en.wikipedia....Sidereal_zodiac

[ http://i881.photobucket.com/albums/ac19/x36t1/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O parte din luni sunt in engleza dar sunt foarte usor de inteles, mi-a fost lene sa le traduc. :)

Datele cele mai corecte sunt cele de la "Soarele in constelatii".

Ce păcat dar chestia asta nu e general valabilă... Nu am nicio trăsătură a zodiei Gemeni. Sunt Rac veritabil și îmi pare foarte bine. Mă simt foarte bine, fiind în zodia Racului.

#10
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostChicxulub, on 13th September 2009, 11:40, said:

P.S. Eu nu cred in zodiac. :)
mare scofală, da în vrăjelile lu dawkins crezi -_-

#11
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009

View Postgigel de hohențolărn, on 13th September 2009, 17:02, said:

mare scofală, da în vrăjelile lu dawkins crezi -_-
Nu-i vorba de ceea ce spune Dawkins.
Teoria evolutiei e sustinuta de numeroase dovezi si eu o acceptam cu mult inainte sa fi auzit de Dawkins.

Dawkins a adus contributii importante in domeniu si are un mod foarte coerent si inteligibil de a scrie.
La fel de coerent si inteligibil prezinta dovezile pentru evolutie in noua lui carte. :D

Totusi, sa lasam offtopicul. Exista topicuri pe tema asta.

Edited by Chicxulub, 13 September 2009 - 16:19.


#12
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View PostChicxulub, on 13th September 2009, 17:16, said:

Nu-i vorba de ceea ce spune Dawkins.
Teoria evolutiei e sustinuta de numeroase dovezi si eu o acceptam cu mult inainte sa fi auzit de Dawkins.

Dawkins a adus contributii importante in domeniu si are un mod foarte coerent si inteligibil de a scrie.
La fel de coerent si inteligibil prezinta dovezile pentru evolutie in noua lui carte. :D

Totusi, sa lasam offtopicul. Exista topicuri pe tema asta.
decât dawkins, care-i un neica nimeni, mai degrabă un pauli :lol:
ce oftopic bre? unde-l vezi tu să-l kilăresc nu alta.
dă o raită pe zoida săgetătorului, vezi acolea oftopic :D

#13
Dari@

Dari@

    Hoașcă pur si simplu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 18.06.2007

View PostChicxulub, on 13th September 2009, 11:40, said:

Zodiacul asa cum il cunoastem noi acum e destul de vechi, din cate stiu eu are in jur de 2400 ani vechime.
In acest timp, constelatiile au ajuns sa nu mai corespunda cu datele.

Eu, spre exemplu, sunt teoretic in zodia sagetator, data de nastere fiind la inceputul lunii decembrie.
Punandu-mi data nasterii intr-un program de astronomie, am aflat ca Soarele era de fapt in constelatia Ofiucus, care nu face parte din zodiac, desi unii considera ca e a 13-a zodie.

Da, insa zodiacul nu este acelasi lucru cu cerul instelat. Astrologia nu este egala cu astronomia.

Sunt si astrologi care folosesc zodiacul sideral, adica acela care foloseste pozitiile planetelor de acum, nu de atunci cand s-a inventat astrologia.

de exemplu in zodiacul tropical sunt Varsator, dar in cel sideral, Capricorn. :)

#14
Valerys

Valerys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 12.06.2007
Eu am folosit acest program si sunt in afara oricarei constelatii, la distanta egala de Capricorn si Sagetator, prin urmare nu am zodie :lol:
Totusi, cu putina isterie, as zice ca sunt mai degraba apropiat de Sagetator :lol:

Edited by Valerys, 26 September 2009 - 19:40.


#15
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
daca is nascut pe 14.06.1989, ce zodie is eu de fapt?

#16
julia_kitty

julia_kitty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 07.02.2008
După data tropicală ( sau zodiacul normal) ești Gemeni, după data siderală ( sau zodiacul cu 13 zodii) ești Taur.

#17
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View Postjulia_kitty, on 13th September 2009, 14:07, said:

Ce păcat dar chestia asta nu e general valabilă... Nu am nicio trăsătură a zodiei Gemeni. Sunt Rac veritabil și îmi pare foarte bine. Mă simt foarte bine, fiind în zodia Racului.


Eu pe stil vechi is rac, desi never ever nu mi s-a legat ceva de la zodia racului... mereu am dat vina pe ascendent, amuzandu-ma sa gasesc o asemanare intre balivernele din zodiac si persoana mea. Ce misticism, ce inclinare spre trecut.. ce legaturi stranse cu mama/bunica samd... bullshit.
Daca stau bine si ma gandesc citind la gemeni, incepe sa aduca ceva ceva la lumina... :lol:

#18
_raz_

_raz_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 18.10.2009
sincer nu stiu in ce zodie sunt...deoarece zodiile sunt inegale,o zodie nu este egala cu o luna...asa cum ni se spune...am urmarit in sfarsit un documentar interesant ....unde erau prezenti si astronomi,care ne prezentau frumos modul in care televiziunea a creat zodiile in forma actuala si le promoveaza la pachet ca o campanie de marketing :D

din documentar reiesea faptul ca zodiile reprezinta de fapt timpul in care soarele trece printr-o constelatie zodiacala.....in scorpon soarele sta timp de 7 zile ,iar ca sa iasa din fecioara,soarele are nevoie de 44 de zile....deci intr-adevar....zodiile sunt o mare manipulare in forma in care sunt prezentate in momentul de fata ,publicului larg....iar in ceea ce priveste horoscopul.....daca citesti 100 de ziare...toate vor avea propriul horoscop.....si in plus e absurd ca in acceasi zi sa se intample acelasi lucru la cateva zeci de milioane de oameni......si de unde stiu cei care se ocupa de horoscop si zodii ce se va intampla si cui? sunt cumva paranormali? sunt prezicatori? de cand au devenit acestia asa de credibili? de cand horoscopul si zodiile au intrat asa adanc in mentalul colectiv,ca se crede orice zice in horoscop sau la trasaturile zodiei? care zodii? ca sunt toate inegale.....nimeni nu e in zodia care crede ca e......deci totul e doar o alta abureala media.....ca sa iti mai spele putin mintile...spalate de celelalte evenimente manipulatoare ale societatii. superb nu? absolut superb....ce sa mai zic....de cand traiesc pe lumea asta.....absolut nimik nu ma mai surprinde......:D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate