Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Banca Transilvania Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
586 replies to this topic

#37
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009
La ora asta cum sa mai spun?Buna seara!!Sau noapte buna???Am depus si eu dosarul la banca pe 13.01 si pe 16-17.01 cica ar fi ajuns la Fond.Am sunat pe 03.02 si o doamn mi-a spus ca nici nu a ajuns dosarul de la banca,dar ciudat este ca stia nr. de la dosar.Acum nici nu stiu ce sa mai cred.Astept in continuare raspunsul sa vedem ce o mai fi.Ideea e  ca mare stres programul asta


#38
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009
a mai primit cineva raspuns de la fond?

#39
Kiki_Riki

Kiki_Riki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 20.08.2013
La noi a ajuns dosarul al Fond in 22 Jan si a plecat de la ei spre banca aprobat in 30 Jan. Daca dosarul tau a ajuns in 16-17 ar trebui sa fie deja gata. Insista!!!

#40
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009
am sunat la fond pe 3 februarie si mi-a spus o doamna ca dosarul nu a ajuns la fond,dar ciudat e ca stia nr de dosar.cei de la banca sustin ca dosarul e la fond.mai incerc cu un telefon astazi.ma cam scoate din sarite situatia asa

am aunat iar la fond si la banca.la fond cica nu a ajuns,banca cica e dosarul la fond :((( Banca cica e dosarul la fond si in plus au mai cerut un extras de informare


#41
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010

 ionutwsb, on 06 februarie 2014 - 10:21, said:

am sunat la fond pe 3 februarie si mi-a spus o doamna ca dosarul nu a ajuns la fond,dar ciudat e ca stia nr de dosar.cei de la banca sustin ca dosarul e la fond.mai incerc cu un telefon astazi.ma cam scoate din sarite situatia asa

am aunat iar la fond si la banca.la fond cica nu a ajuns,banca cica e dosarul la fond Posted Image(( Banca cica e dosarul la fond si in plus au mai cerut un extras de informare


daca au cerut extrasul de informare inseamna ca dupa ce il duci iti trimit dosarul la fond... sau poate dosarul e la fond si mai tb extrasul (banca trebuia sa il ceara inainte de a trimite dosarul la fond, ca stia ca e expirat)... ideea e ca dupa ce duci extrasul ai raspunsul.... bafta!

#42
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009
multumesc mult

extrasul maine la 14.00 o sa fie pe masa consilierului bancii.sa speram ca nu o sa mai dureze mult

#43
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009
a mai primit cineva raspuns de la fond?cand ati depus dosarele?

#44
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009

 Elena09, on 06 februarie 2014 - 10:24, said:




daca au cerut extrasul de informare inseamna ca dupa ce il duci iti trimit dosarul la fond... sau poate dosarul e la fond si mai tb extrasul (banca trebuia sa il ceara inainte de a trimite dosarul la fond, ca stia ca e expirat)... ideea e ca dupa ce duci extrasul ai raspunsul.... bafta!

a trecut 1 saptamana de cand am dus noul extras si inca nici un raspuns.nici nu stiu ce sa mai zic,ce sa mai fac.ideea e ca nu mai pot de nervi.sincer,nu as mai recomanda si la altcineva banca transilvania.

#45
Elena09

Elena09

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 01.03.2010
ionut, eu dupa ce am dus al doilea extras am sunat la banca cam dupa o saptamana si jumatate. stiu cam am dus extrasul intr-o miercuri si am sunat lunea cealalta. aia de la banca a verificat pe site-ul lor si a zis ca apare aprobat dosarul (in aplicatia celor de la fond). din cate mi-a zis ea, banca trimite dosarul online, nu prin curier sau ceva de genul... ai rabdare, in vreo 3, 4 zile ai si tu raspunsul... sau suna la banca, roaga-i sa se uite online in aplicatia lor... parerea mea e ca si tu vei primi raspuns zilele astea...

#46
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009

 Elena09, on 14 februarie 2014 - 11:17, said:

ionut, eu dupa ce am dus al doilea extras am sunat la banca cam dupa o saptamana si jumatate. stiu cam am dus extrasul intr-o miercuri si am sunat lunea cealalta. aia de la banca a verificat pe site-ul lor si a zis ca apare aprobat dosarul (in aplicatia celor de la fond). din cate mi-a zis ea, banca trimite dosarul online, nu prin curier sau ceva de genul... ai rabdare, in vreo 3, 4 zile ai si tu raspunsul... sau suna la banca, roaga-i sa se uite online in aplicatia lor... parerea mea e ca si tu vei primi raspuns zilele astea...

faza e ca in comparatie cu alte banci sunt jalnici,se misca foarte incet.la cec a depus cineva pe 22-23 ianuarie si pe 9 febr a primit dosarul de la fond.

#47
ionutwsb

ionutwsb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.02.2009

 ionutwsb, on 14 februarie 2014 - 11:42, said:



faza e ca in comparatie cu alte banci sunt jalnici,se misca foarte incet.la cec a depus cineva pe 22-23 ianuarie si pe 9 febr a primit dosarul de la fond.

 ionutwsb, on 14 februarie 2014 - 11:42, said:



faza e ca in comparatie cu alte banci sunt jalnici,se misca foarte incet.la cec a depus cineva pe 22-23 ianuarie si pe 9 febr a primit dosarul de la fond.

 Elena09, on 14 februarie 2014 - 11:17, said:

ionut, eu dupa ce am dus al doilea extras am sunat la banca cam dupa o saptamana si jumatate. stiu cam am dus extrasul intr-o miercuri si am sunat lunea cealalta. aia de la banca a verificat pe site-ul lor si a zis ca apare aprobat dosarul (in aplicatia celor de la fond). din cate mi-a zis ea, banca trimite dosarul online, nu prin curier sau ceva de genul... ai rabdare, in vreo 3, 4 zile ai si tu raspunsul... sau suna la banca, roaga-i sa se uite online in aplicatia lor... parerea mea e ca si tu vei primi raspuns zilele astea...

am primit raspuns ca a plecat dosarul de la fond.ideea e ca am primit raspunsul de la agentie,ca banca nu are nici o treaba.dupa ce am vorbit cu agentul imobiliar am sunat la banca si mi-a confirmat.inca o bila neagra pentru ei

#48
whyalwaysme

whyalwaysme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2014
buna
am aplicat si eu pt programul prima casa in lei de la banca transilvania si pot spune in nici 2 saptamani de la demararea programului ca sunt foarte nemultumit si in acelasi timp imi pare foarte rau ca nu am apelat la serviciile altei banci.
discutia cu agentul de la banca a inceput undeva pe la jumatatea lui ianuarie , in data de 3 februarie am adus tot ce inseamna documentatia apartamentului plus ceea ce trebuie la financiar, iar azi, in data de 17 suntem in acelasi stadiu. astept evaluarea. evaluatorul a venit la apartament acum o saptamana. la voi cat a durat evaluarea, pt ca sunt amanat cu cate 2 zile de fiecare data.
trebuie finalizat totul pana la ineputul lui aprilie si sincer cred ca sunt in mare intarziere, cu toate ca toata lumea de la banca imi tot repeta ca suntem in grafic, insa mi-am cam pierdut rabdarea

#49
adv_nutrition

adv_nutrition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
Nu vreau să-ți stric entuziasmul, dar ai ales o banca de rahat. Eu fac 4 luni pe 25 februarie! Când o sa mai ai câteva zile pana iți expira ante-contractul, o să-ți zică ca sa aprobat creditul dar evaluarea nu acoperă toată suma, și ca trebuie sa mai faci un credit (tot la ei) de nevoi personale. Daca accepți sa faci creditul o sa se miște rapid, dacă le zici ca dispui și de restul de bani o sa te mai amâne 2-3 luni, în timpul asta la 2-3 zile iți mai cer cate o hârtie, te va aduce în stadiul de ați retrage singur dosarul. Asta am pățit, am refuzat creditul de nevoi personale și de atunci îmi tot cer cate ceva, probabil ca așteaptă sa renunț.

Evitați Banca Transilvania, au cele mai proaste servicii

#50
whyalwaysme

whyalwaysme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2014

 adv_nutrition, on 17 februarie 2014 - 21:34, said:

Nu vreau să-ți stric entuziasmul, dar ai ales o banca de rahat. Eu fac 4 luni pe 25 februarie! Când o sa mai ai câteva zile pana iți expira ante-contractul, o să-ți zică ca sa aprobat creditul dar evaluarea nu acoperă toată suma, și ca trebuie sa mai faci un credit (tot la ei) de nevoi personale. Daca accepți sa faci creditul o sa se miște rapid, dacă le zici ca dispui și de restul de bani o sa te mai amâne 2-3 luni, în timpul asta la 2-3 zile iți mai cer cate o hârtie, te va aduce în stadiul de ați retrage singur dosarul. Asta am pățit, am refuzat creditul de nevoi personale și de atunci îmi tot cer cate ceva, probabil ca așteaptă sa renunț.

Evitați Banca Transilvania, au cele mai proaste servicii

am observat si eu ca nu merge cum trebuie treaba, insa daca se intampla lucruri de genul eu ii dau in judecata si merg cu televiziunea peste ei. am toate conversatiile salvate in mail, de dosar se ocupa un director de agentie care o poate incurca rau daca are de gand sa recurga la practici de genul. plus ca mai e si agentul implicat in toata povestea, agent  pe care il cunosc destul de bine.
nu pot sa cred ca se intampla asa ceva. vorbesti din proprie experienta? raspusul dat de evaluator e unul irevocabil, nu mai poate fi modificat dupa ce dosarul ajunge la fond.
plus ca nu te asteapta nici un proprietar 4 luni, toti fixeaza un termen care odata depasit ai pierdut avansul

Edited by whyalwaysme, 17 February 2014 - 21:59.


#51
adv_nutrition

adv_nutrition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012

 whyalwaysme, on 17 februarie 2014 - 21:58, said:

am observat si eu ca nu merge cum trebuie treaba, insa daca se intampla lucruri de genul eu ii dau in judecata si merg cu televiziunea peste ei. am toate conversatiile salvate in mail, de dosar se ocupa un director de agentie care o poate incurca rau daca are de gand sa recurga la practici de genul. plus ca mai e si agentul implicat in toata povestea, agent  pe care il cunosc destul de bine.
nu pot sa cred ca se intampla asa ceva. vorbesti din proprie experienta? raspusul dat de evaluator e unul irevocabil, nu mai poate fi modificat dupa ce dosarul ajunge la fond.
plus ca nu te asteapta nici un proprietar 4 luni, toti fixeaza un termen care odata depasit ai pierdut avansul

evaluatorul băncii a scos suma mai mica, dar acum sincer tu crezi ca evaluatorul e străin de practica băncii ? am făcut evaluare separata și a ieșit 54 mii euro, dar banca Transilvania nu accepta decât evaluator intern care a scos apartamentul la 45 mii, nu ai cum sa le zici ceva, ei decid cat valorează apartamentul , mai sunt comentarii pe forum cu problema sub-evaluărilor to la banca Transilvania, și tot aceeași soluție li sa oferit, credit de nevoi personale.

proprietarul mi-a recomandat banca, asa ca de fiecare data când e nevoie prelungim ante-contractul, pana acum am prelungit de 3 ori, ultima data am trecut 3 luni sa nu am surprize, dar cine știe...

uite aici, a mai scris cineva:

#9
Eagles
Publicat: 17 septembrie 2009 - 08:58

Ulterior vanzatorii au vorbit cu un director de la bt de la alta sucurasala care le-a zis ca banca nu agreaza programul prima casa, ca special subevalueaza toate imobilele ca sa te faca sa te duci sa faci un credit ipotecar standard sau sa mai faci si un credit de nevoi personale. S-au inscris in programul asta doar pentru reclama si pentru ca nu isi puteau permite ca o banca de nivelul lor sa ramana pe dinafara.

#52
whyalwaysme

whyalwaysme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2014

 adv_nutrition, on 17 februarie 2014 - 23:27, said:

evaluatorul băncii a scos suma mai mica, dar acum sincer tu crezi ca evaluatorul e străin de practica băncii ? am făcut evaluare separata și a ieșit 54 mii euro, dar banca Transilvania nu accepta decât evaluator intern care a scos apartamentul la 45 mii, nu ai cum sa le zici ceva, ei decid cat valorează apartamentul , mai sunt comentarii pe forum cu problema sub-evaluărilor to la banca Transilvania, și tot aceeași soluție li sa oferit, credit de nevoi personale.

proprietarul mi-a recomandat banca, asa ca de fiecare data când e nevoie prelungim ante-contractul, pana acum am prelungit de 3 ori, ultima data am trecut 3 luni sa nu am surprize, dar cine știe...

uite aici, a mai scris cineva:

#9
Eagles
Publicat: 17 septembrie 2009 - 08:58

Ulterior vanzatorii au vorbit cu un director de la bt de la alta sucurasala care le-a zis ca banca nu agreaza programul prima casa, ca special subevalueaza toate imobilele ca sa te faca sa te duci sa faci un credit ipotecar standard sau sa mai faci si un credit de nevoi personale. S-au inscris in programul asta doar pentru reclama si pentru ca nu isi puteau permite ca o banca de nivelul lor sa ramana pe dinafara.



asta e totusi un post din 2009. s-au schimbat cateva lucruri de atunci.
cat despre situatia ta...te-ai gandit eventual ca proprietarul care iti va vinde apartamentul e inteles cu cei de la banca? ti-a recomandat si sucursala sau doar banca?

#53
adv_nutrition

adv_nutrition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 06.09.2012
pentru ce sa se înțeleagă?  pentru 1000 euro? dacă era o înțelegere la mijloc nu mai dorea prelungirea contractului de prima data

#54
whyalwaysme

whyalwaysme

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.02.2014
a mai rezolvat cineva ceva ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate