Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

BCR Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
7193 replies to this topic

#7111
alya884

alya884

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.04.2017
@VioletaV multumesc mult de informatii! Incerc sa le pun cap la cap. Treaba e ca la mine creditul a fost tras pe 31 mai dar a urmat liberul acela de 1 iunie si actele le-am semnat efectiv pe 2 iunie deci implica 2 luni si tind sa cred ca Robor-ul luat in calcul a fost cel de pe 28/04.

M-ar ajuta sa stiu daca sunt persoane care nu au primit ieri pe 1/11 mesajul de schimbare al ratei, pentru ca asta inseamna ca fiecare primeste la 3 luni "personale" adica de cand s-a tras creditul, cum incercam sa banuim noi. Daca l-am prins pe cel din 31/10 sunt "super norocoasa" 1.87 fata de 1.58 pe 29.09.

O sa merg intr-un sediu BCR sa ma lamuresc si indata ce am raspunsul postez aici Posted Image

#7112
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017

View Postalya884, on 02 noiembrie 2017 - 11:29, said:

@VioletaV multumesc mult de informatii! Incerc sa le pun cap la cap. Treaba e ca la mine creditul a fost tras pe 31 mai dar a urmat liberul acela de 1 iunie si actele le-am semnat efectiv pe 2 iunie deci implica 2 luni si tind sa cred ca Robor-ul luat in calcul a fost cel de pe 28/04.

M-ar ajuta sa stiu daca sunt persoane care nu au primit ieri pe 1/11 mesajul de schimbare al ratei, pentru ca asta inseamna ca fiecare primeste la 3 luni "personale" adica de cand s-a tras creditul, cum incercam sa banuim noi. Daca l-am prins pe cel din 31/10 sunt "super norocoasa" 1.87 fata de 1.58 pe 29.09.

O sa merg intr-un sediu BCR sa ma lamuresc si indata ce am raspunsul postez aici Posted Image

Hm, s-a luat in considerare 28.04. Sigur contractul tau e intocmit cu o data anterioara celei semnarii din 02.06. Eu nu am primit ieri nimic, ci in octombrie, tragerea fiind din iulie.

Uita te si pe primul grafic de rambursare unde iti apare dobanda si vezi care robor s a luat in considerare, cel de la sf lui aprilie sau cel din mai.

Bafta! :)

Edited by VioletaV, 02 November 2017 - 12:08.


#7113
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Dar cand a fost ultima data cand ti s a modificat dobanda? In septembrie? Ca nu inteleg de ce ai primit mesaj cu modificare incepand din ianuarie.

Edited by VioletaV, 02 November 2017 - 12:20.


#7114
alya884

alya884

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.04.2017

View PostVioletaV, on 02 noiembrie 2017 - 12:17, said:

Dar cand a fost ultima data cand ti s a modificat dobanda? In septembrie? Ca nu inteleg de ce ai primit mesaj cu modificare incepand din ianuarie.

Uff, pai asta ma baga si mai mult in ceata. Eu am avut prima rata in iunie (mai mica decat tb pt ca erau doar 20 zile intre data acordarii creditului si data de prelevare) si da, cred ca s-a luat indicele de pe 28/04 in considerare, cum si spus si tu, sigur contractul a fost pregatit in mai. Apoi, cred ca 'rata' asta nu a fost luata in calcul la cele 3 luni nefiind completa apoi am avut 3 luni complete cu aceiasi rata : iulie, august, sept pt care cred ca tot ROBOR din 28/04 a fost luat in calcul pt ca sunt datele din graficul de rambursare de la banca.

Apoi, am o rata cu 2 lei mai mica pt oct, noiembrie si dec. Mesajul de modificare ROBOR l-am primit pe 01/08 prima data si acum pe 1/11. Deci le primesc cu 2 luni inainte de inceperea prelevarii noii sume a ratei.Posted Image Cred ca doar la banca o sa imi explice ce si cum.

#7115
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Pff, e clar ca nu inteleg eu ceva, m ai bagat si pe mine in ceata :)) sa ma lamuresti cand afli de la banca :))

#7116
alya884

alya884

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.04.2017
Hello! In continuare ceata in prelevarile ratelor mele. Am scris la BCR pt. ca din pacate sunt aglomerata in perioada asta la job iar majoritatea sediilor BCR au minunatul program 9-17.00. Ar mai trebui sa se adapteze si ei cu programului celor ce le platesc creditele. Sau macar ici colo sa mai fie si sedii deschise pana la 19.00 - din cate stie eu nu sunt asa de multe.

In fine, desi eu am cerut sa imi spuna ce ROBOR s-a luat in considerare la toate cele 3 modificari ale ratei - dna care mi-a raspuns la mail a considerat ca e prea mult si o depaseste, asa ca mi-a trantit ca pt SMS de modificare al ratei din 01/11 s-a luat in considerare ROBOR din ultima zi lucratoare a lui octombrie si atat. E posibil sa fie o 'nebuloasa' la mine pt. ca actele au fost pregatite in mai dar in acea luna nu s-a prelevat nici o rata. M-am gandit ca s-ar putea ca toti sa avem ca si luni trimestriale cu aceiasi valoare a ratei - aceleasi clasice : ian, feb, martie // apr, mai, iun // iul, aug, sept // oct, noi, dec // insa valoarea ratei se modifica in decursul celor 3 luni in functie de data la care ai contractat creditul. In cazul meu a fost ultima zi din aprilie pt semi rata din iunie, iulie, aug si sept, ultima zi din iulie pt oct, noi si dec si ultima zi din octombrie pt ian 2018. feb si martie.

Vestea buna e ca mi-au zis ca au luat in considerare propunerea de a mentiona pe viitor in SMS valoarea Robor care s-a luat in calcul la modificarea ratei. Ramane sa vedem daca vreodata vor da in SMS astfel de detalii. Nu imi fac sperante prea mari.

#7117
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
Buna,

Nu inteleg si nici nu mi se pare in ordine ca ai primit un sms de modificare a ratei tocmai pt ianuarie. Chiar ma depaseste :)) si nu cred ca e normal. Daca intervalul de 3 luni ar trebui sa iti modifice rata in ianuarie, roborul luat im calcul nu ar trebui sa fie cel din decembrie? Imi scapa mie ceva?

Eu am primit pe 1 oct mesaj ca rata mea se mdifica incepand cu 20.11 pt ca in data de 20 o platesc. Insa, de fapt, robor ul mi s a modificat incepand cu 18.10 pt ca atunci incepea un nou interval de 3 luni, la mine fiind din 17.07 pana in 17.10 rate cu acelasi robor, din 18.10-20.10 calculat la noul robor din septembrie. Adica luna trecuta pt ultimele 2/3 zile au luat in considerare noul robor cum era normal (si implicit, o dobanda si o rata putin mai mare pe oct).
La tine mi se pare ceva in neregula.
Stiu ca parca la victoriei au pana la 18 prorgram, mai bine vorbesti cu un consilier face to face.
Multumesc de informatii, oricum!

Edited by VioletaV, 13 November 2017 - 16:46.


#7118
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
Buna seara,

Daca duc toate actele pentru evaluare la banca pe 13 decembrie din experienta voastra credeti ca e timp sa vina evaluatorul anul asta?

#7119
Ioana1110s

Ioana1110s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2017
Noi am depus toate actele pe 17.10 si evaluatorul a venit pe 24.11...asta dupa ce am facut o multime de cereri de urgentari si plimbari la banca.. ieri am primit si raspunsul, ap subevaluat :)))
Poate tu esti mai norocos totusi:)

#7120
Magdala2009

Magdala2009

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 26.10.2017
Data Starea Se află la
15.11.2017 16:19 Solicitare în completare la banca BANCA
16.11.2017 12:56 Solicitare în analiza la banca BANCA
17.11.2017 09:53 Solicitare returnata pentru date incomplete BANCA
17.11.2017 17:27 Solicitare în analiza la banca BANCA
20.11.2017 09:15 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM



Si de pe 20 nici un raspuns.... asteptarea asta e cumplita.

#7121
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View PostIoana1110s, on 08 decembrie 2017 - 03:32, said:

Noi am depus toate actele pe 17.10 si evaluatorul a venit pe 24.11...asta dupa ce am facut o multime de cereri de urgentari si plimbari la banca.. ieri am primit si raspunsul, ap subevaluat Posted Image))
Poate tu esti mai norocos totusi:)
De ce considerati ca a fost subevaluat ?

#7122
Ioana1110s

Ioana1110s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.12.2017
Eu nu consider nimic, acesta a fost raspunsul bancii... creditul de care am nevoie e 275000 lei, evaluatorul a evaluat ap la 288000 lei, dar banca a zis ca nu.i suficient, trebuia sa fie 290000..

#7123
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,547
  • Înscris: 06.02.2006
Banca iti acorda imprumutul cu formula: pret evaluare-5% (avans). Diferenta pana la pretul de vanzare trebui s-o achiti tu.

#7124
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View PostIoana1110s, on 10 decembrie 2017 - 12:46, said:

Eu nu consider nimic, acesta a fost raspunsul bancii... creditul de care am nevoie e 275000 lei, evaluatorul a evaluat ap la 288000 lei, dar banca a zis ca nu.i suficient, trebuia sa fie 290000..
Conteaza cat e pretul pietei- oferte/ tranzactii ( vanzari/ chirii/ costuri ).  Nu cat are nevoie clientul/ banca. Daca e peste pretul pietei, este supraevaluat, de fapt ( chiar daca e sub cat are nevoie clientul/ banca ). Evaluarea imobiliara nu are in vedere mobilarea, utilarea imobilului ( cum isi inchipuie sau cum vor unii; acestea pot face obiectul unei evaluari separate- bunuri mobile ). Restul sunt povesti, dorinte, eventuale intelegeri intre vanzator, agent si cumparator ( pentru a acoperi avansul, mobilarea, utilarea, comisionul agentiei etc. ).

Edited by vacantamijlocie, 10 December 2017 - 13:21.


#7125
alya884

alya884

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 13.04.2017

View PostVioletaV, on 13 noiembrie 2017 - 16:43, said:

Buna,

Nu inteleg si nici nu mi se pare in ordine ca ai primit un sms de modificare a ratei tocmai pt ianuarie. Chiar ma depaseste Posted Image) si nu cred ca e normal. Daca intervalul de 3 luni ar trebui sa iti modifice rata in ianuarie, roborul luat im calcul nu ar trebui sa fie cel din decembrie? Imi scapa mie ceva?

Eu am primit pe 1 oct mesaj ca rata mea se mdifica incepand cu 20.11 pt ca in data de 20 o platesc. Insa, de fapt, robor ul mi s a modificat incepand cu 18.10 pt ca atunci incepea un nou interval de 3 luni, la mine fiind din 17.07 pana in 17.10 rate cu acelasi robor, din 18.10-20.10 calculat la noul robor din septembrie. Adica luna trecuta pt ultimele 2/3 zile au luat in considerare noul robor cum era normal (si implicit, o dobanda si o rata putin mai mare pe oct).
La tine mi se pare ceva in neregula.
Stiu ca parca la victoriei au pana la 18 prorgram, mai bine vorbesti cu un consilier face to face.
Multumesc de informatii, oricum!

Hello! Intr-un final am ajunsa sa vorbesc si cu cineva la un sediu de banca dar pareau complet depasiti, se uitau pe grafic.....si blank total.....au luat numarul meu de telefon si au spus ca revin ei cu mai multe detalii; de 2 saptamani inca astept Posted Image

Pareau insa sa fie de acord cu explicatiile pe care le-am dedus singura. Decalajul a aparut pt ca am creditul tras in ultima zi a lui mai cu Robor luat din ultima zi a lui aprilie si incasare prima rata in iunie.....s-au lungit cat China....Partea buna e ca m-am ales cu informare de schimbare Robor cu 2 luni inainte sa se aplice noua valoare. Partea proasta........greu sa dai peste o persoana bine informata!Posted Image Fereasca Sfantu sa avem intrebari dupa acordarea creditului..........

#7126
VioletaV

VioletaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2017
E bine ca ai obtinut macar chestia cu roborul.
Multumesc ca ne ai tinut la curent, succes pe mai departe! :)

#7127
ghineabogdan07

ghineabogdan07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 21.11.2007
salutare,

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu o informatie?

Dupa ce a venit contractul de garantare la banca e vreun timp limita sa semnezi?

Dupa ce semnezi dupa cat timp incepi sa platesti rata?

#7128
cerbucristi

cerbucristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.04.2017
Salut. Stie cineva cum e procedura cu evaluatorul? Sunt toate actele, rezervarea este facuta dar nu se poate trimite la fond fara evaluare. S-a blocat suma pentru evaluator de o saptamana dar nu se stie nimic. Ce trebuie facut in cazul asta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate