Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

problema marime font in css

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
CipryXXX

CipryXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 09.12.2006
am pus in fisierul meu style.css marimea fontului 9pt,aceasta se afla in body
body {
font-size:9pt;
color:#FFF;
font-family:Arial;
}
daca modific fontul si culoarea totul se schimba conform modificarilor,insa daca modific marimea aceasta ramane aceeasi.indiferent daca put 1px sau 200px ramane la fel.din ce cauza?cum as putea rezolva?multumesc.

#2
unu

unu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 05.11.2005
pai marimea fontului la ce element vrei s-o schimbi? asigura-te ca acel element nu are si el o clasa sau id cu alt font-size...

#3
bassfreak

bassfreak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 28.01.2006
Verifica sa nu ai mai jos in fisierul CSS o alta definire pentru font-size, pentru ca ultima definire este cea care are efect. Incearca si in alt browser pentru ca se poate sa ai in browser o anumita tema impusa. Daca nu ii dai de cap, foloseste Firefox cu Firebug plugin si iti va arata pentru fiecare element ce elemente din CSS sunt in efect.

#4
CipryXXX

CipryXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 09.12.2006
pentru toate elementele vreau sa fie aceiasi marime de font.
tabelul unde se afla textul resepectiv a carui marime nu se schimba are si el o clasa,dar nu am definit in ea fontul,doar un background-color,atat,dar si in celalte div-uri si tabele cu clase nu se schimba fontul,la fel nu am niciunde definit fontul doar in body,toate clasele au proprietati ca background-color,background-url,color,height,weidth,border cam atat.

#5
Jumping Jack

Jumping Jack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 12.09.2007

 CipryXXX, on 11th September 2009, 13:55, said:

pentru toate elementele vreau sa fie aceiasi marime de font.
tabelul unde se afla textul resepectiv a carui marime nu se schimba are si el o clasa,dar nu am definit in ea fontul,doar un background-color,atat,dar si in celalte div-uri si tabele cu clase nu se schimba fontul,la fel nu am niciunde definit fontul doar in body,toate clasele au proprietati ca background-color,background-url,color,height,weidth,border cam atat.
Daca continutul tau se afla intr-un tabel este posibil sa fie necesar sa definesti inca odata marimea fontului si pentru elementele de tabel.

td, th {font-size:9pt}


Altceva: dimensiunea fontului in pt? pt este pentru tipar. Nu o sa ai niciodata consistenta daca foloseti pt. Foloseste px.
Poti folosi pt pentru print, daca ai css separat pentru asta.

#6
CipryXXX

CipryXXX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 09.12.2006
k,mersi de ajutor

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate