Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Programul Prima Casa - succese si esecuri

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View PostCorina2009, on 9th October 2009, 11:55, said:

Da....daa ..si pe mine ma streseaza proprietara ca ce acte trebuie sa aiba ea cand face contractul de vanzare cumparare si cand sa le scoata ca sa nu expire..

Asa ca sunteti bineveniti cu experienta actelor care trebuie sa vina din partea proprietarilor.


Adeverinta de la financiar expira intr-o luna.

#38
al_81

al_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2009
La noi e putin mai incurcat cu actele de la proprietar, ca iau apartamentul prin firma. Si deocamdata nu e asociatie de locatari ca numai ce s-a dat blocul in folosinta  <_<
Sa vedem cum va fi...

#39
Sylverix

Sylverix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 17.03.2009

View Postal_81, on 9th October 2009, 14:31, said:

La noi e putin mai incurcat cu actele de la proprietar, ca iau apartamentul prin firma. Si deocamdata nu e asociatie de locatari ca numai ce s-a dat blocul in folosinta  <_<
Sa vedem cum va fi...
Si firmele se califica la Prima Casa? :w00t:

#40
al_81

al_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2009

View PostSylverix, on 9th October 2009, 18:54, said:

Si firmele se califica la Prima Casa? :w00t:

Nobody's perfect... Mai gresim cu limba asta romana  :arigato:
Cumpar apartamentul de la firma, direct de la 'dezvoltator' cum le place sa spuna   ^_^

Edited by al_81, 12 October 2009 - 09:10.


#41
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009
In lista de "succesuri" ma inscriu si eu. Am semnat azi c v-c.

Pret apartament : 63000 eur
Cheltuieli asociate ~ 4500 eur
Durata: 10.08 -13.10
Nervi & stress: de nepretuit  :D

#42
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postalexmaria12, on 13th October 2009, 15:16, said:

In lista de "succesuri" ma inscriu si eu. Am semnat azi c v-c.

Pret apartament : 63000 eur
Cheltuieli asociate ~ 4500 eur
Durata: 10.08 -13.10
Nervi & stress: de nepretuit  :D

Felicitariiiii!!
Ma bucur sincer pentru tine si pentru succesul tau1
Sa o stapaniti sanatosi si fericiti!

#43
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

View PostCorina2009, on 13th October 2009, 20:01, said:

Felicitariiiii!!
Ma bucur sincer pentru tine si pentru succesul tau1
Sa o stapaniti sanatosi si fericiti!

Multumim!
Astept sa ne dai si tu vestea cea mare... :D

#44
adipink2000

adipink2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 03.04.2009

View Postalexmaria12, on 13th October 2009, 15:16, said:

In lista de "succesuri" ma inscriu si eu. Am semnat azi c v-c.

Pret apartament : 63000 eur
Cheltuieli asociate ~ 4500 eur
Durata: 10.08 -13.10
Nervi & stress: de nepretuit  :D

Felicitari! Te rog frumos daca poti detalia ce a intrat in acesti 4.500 euro.
Moi pt o valoare mai mare a apartamentului ne-am luat o marja de 2.500 euro fara comisionul agentiei.

#45
alexmaria12

alexmaria12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 01.07.2009

View Postadipink2000, on 14th October 2009, 14:00, said:

Felicitari! Te rog frumos daca poti detalia ce a intrat in acesti 4.500 euro.
Moi pt o valoare mai mare a apartamentului ne-am luat o marja de 2.500 euro fara comisionul agentiei.

Multumesc mult !
Pai...

400 RON - evaluarea
300 RON - antecontract  + 2 CF-uri
300 RON - comision FNCGIMM ptr. restul anului
100 RON - taxa ptr  inscrierea garantiei in arhiva garantiilor mobiliare
4600 RON - taxe notariale

1900 EUR comisionul agentiei...(nu prea m-am negociat, asta e :) )
100 EUR - asigurarea locuintei
660 EUR - depozitul pt cele 3 rate de dobanda
285 EUR - comisionul de acordare

600 RON - o parte din comisionul de extragere al vanzatorului..pe-asta nu-l convenisem inainte, ne-am negociat pe loc  :D

la un curs de 4.3 RON/EUR...cam 4300 EUR

#46
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Astazi am terminat si noi cu programul "Prima casa".

Sa fac un scurt istoric:
Pe 25 iunie semnam primul antecontract la notar unde dam si 1000Euro, cu promisiunea ca pana pe data de 8 iulie dam restul de avans pana la 8700Euro (15% din valoarea apartamentului), atunci vroiam sa facem un credit imobiliar la Unicredit (dobanda mai mica pentru angajatii firmei unde lucrez). Pe data de 8 Iulie samnam antecontractul cu termen de incheiere a cvc in 6 August. Intre timp a aparut "Prima casa" si mergem pe programul asta. Adunam actele necesare si pe 22 Iulie depunem dosarul la BRD, a doua zi merge un evaluator sa faca evaluarea. SOC, evaluarea la 40.000 euro, pe motiv ca apartamentul este la rosu, desi avea ferestre si usa la intrare. Mergem si scoatem dosarul de la BRD inainte sa ajunga evaluarea in banca. Incepem pregatirea dosarului pentru Alpha, facem evaluarea care a iesit OK, dupa doua saptamani, ne razgandim si incepem un nou drum cu BRD. Pana pe 20 August actualizam actele, facem un nou antecontract, pentru ca primul expirase. Trebuie refacuta evaluarea pentru ca este alt antecontract, si trebuie actualizate extrasele de CF. Pe 27 August dosarul pleaca in BO. Dupa o saptamana in care nu primesc nici un raspuns intreb prin sora unui prieten ce se intampla cu dosarul meu, stupoare, dosarul meu nu era spre analiza "Prima casa" ci in alta parte, dupa inca doua- trei saptamani in care dosarul meu nu se misca (ofiterul de credit nu stia nimic despre dosar) vorbesc din nou cu insider-ul si aflu ca dosaarul era pe biroul unei persoane care era in concediu. Da persoana respectiva un mail si in 3 ore am aprobarea creditului cu conditia sa imi transfer salariul la BRD. Fac scandal ca nu sunt de acord, ofiterul de credit spune ca asta e conditie impusa de RISC. II spun ca ma gandesc si ca a doua zi o sa ii dau un raspuns. A doua zi la prima ora ma duc la Directorul de pe retail al BRD IASI, caruia ii spun problema mea. Motivatia ei a fost ca daca am cont la ei imi pot lua mai usor bani din cont in cazul in care nu imi platesc rata. I-am spus ca nu am intarziat cu vreo rata la creditele avute anterior, si ca ma mut doar daca imi ofera un cont fara nici un fel de comision. Cand a aflat firma unde lucrez a spus ca se poate aproba si fara sa imi mut salalriul. Tin sa precizez ca lucrez la o firma mare la care nu sunt probleme cu plata salariilor. Dupa masa aveam dosarul aprobat fara nici o conditie. Am depus pentru extrasele de CF ca sa fie OK pentru fond. Dosarul a plecat la fond pe 2 octombrie si a ajuns pe 5 octombrie  dupa-masa, pe 6 a fost generat dosarul de garantare, iar pe data de 12 octombrie am fost pe liste. Pe 13 oct am astepta sa vad listele dar, nu eram, dupa cateva telefoane la Fond si la Vocalis am aflat ca dosarul era ajuns in BRD. Pe 14 dosarul era in Iasi, pe 15 am depus pentru extras de autentificare. Vineri am depus 630 de euro si 100 ron in conturi. Azi am semnat CVC, din fericire vanzatorul nu a vrut cursul BNR ci cursul licitat de BRD, deci m-a scutit de vreo 15 milioane lei vechi. Cursul Obtinut la licitatia BRD a fost de 4.26 Ron/Euro, cand cursul BNR era de 4,29.

Ca si costuri au fost:
- Antecontract 2x250= 500;
- Prelungire antecontract 120 ron;
- Evaluarea 500 ron;
- Refacerea evaluarii 200 ron;
- Extrase de CF 4x100 = 400 ron;
- Autentif. Conventie 120 ron;
- Autentif. CVC   2499 ron;
- Autentif. declaratie  262 Ron;
- Legalizari acte 201 ron;
- Extrase autentificare 160 ron;
- Intabulare 373 Ron;
- Depozitul Colateral  446 Euro * 4,29 =1913 Ron;
- Comision Fond 183Euro* 4,29= 785 Ron;
- Asigurare Apartament 78,3Euro *4,29 = 336Ron;
- Inscrierea in arhiva electronica 70Ron.

TOTAL = 8439RON.

Calculele au fost facute pentru au apartament nou in valoare de 58.000 Euro.

Ca si timp, a durat exact 2 luni de cand am depus a doua oara dosarul, sau aproape 4 luni de la primii bani dati constructorului.

Speram sa ne tina D-zeu sa putem plati ratele, sa nu lasam la nepoti.

Bafta la toata lumea.

Edited by vali3_08, 20 October 2009 - 19:09.


#47
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
De ieri ma incadrez si eu la categoria Succesuri Succese  :thumbup:
Am inceput sa caut locuinta in iunie, pe 3 august am semnat antecontractul iar contractul de vanzare cumpărare l-am semnat marti 20 octombrie la 5 zile după expirarea termenului din antecontract.

Povestea este destul de lungă si am postat-o pe blogul personal: http://vlutic.blogsp...episodul-5.html

Un sfat pentru cei care vor sa-si  cumpere casă: având în vedere costurile creditării în acest moment acest program este foarte convenabil. Dar ... dacă vreți să aplicați vă trebuie nervi tari și foarte multă răbdare (cu sau fără tutun).

#48
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Ma aflu in momentul de dupa semnarea antecontractului. Iau apartament de la un dezvoltator imobiliar (Cartierul Prima -Oradea) care cred ca mi-a tras o teapa de ~2000Euro: in antecontract au scris ca plata creditului pe care-l fac eu la Alpha Bank ~53.000euro se va face in lei la cursul de vanzare al euro de la banca lor (Piraeus bank) argumentand acest lucru prin faptul ca in Romania nu se pot face plati decat in lei. Din diferenta de curs de la cele doua banci rezulta o pierdere pt mine de 7.800LEI. S-a mai confruntat cineva cu asta? De ce daca creditul il am in euro sa nu fie platit tot in euro?

#49
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006

View PostDRAKo, on 24th October 2009, 10:01, said:

Ma aflu in momentul de dupa semnarea antecontractului. Iau apartament de la un dezvoltator imobiliar (Cartierul Prima -Oradea) care cred ca mi-a tras o teapa de ~2000Euro: in antecontract au scris ca plata creditului pe care-l fac eu la Alpha Bank ~53.000euro se va face in lei la cursul de vanzare al euro de la banca lor (Piraeus bank) argumentand acest lucru prin faptul ca in Romania nu se pot face plati decat in lei. Din diferenta de curs de la cele doua banci rezulta o pierdere pt mine de 7.800LEI. S-a mai confruntat cineva cu asta? De ce daca creditul il am in euro sa nu fie platit tot in euro?

Firmele de constructii nu a voie sa emita facturi in Euro. Si la mine a fost la fel, dar am trecut in cvc ca plata sa se faca la cursul licitat de BRD (banca unde am luat creditul).

#50
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006
Inseamna ca am "muscat-o" o sa incerc sa vad daca pot sa modific in contractul final.

#51
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006
Pentru sume mai mari de 20.000 euro se face "licitatie", adica obtii un curs mai bun fata de cel afisat la casa de schimb a bancii. Noi am obtinut un curs cu 300 lei vechi mai mic decat BNR.
Mai scutesti niste bani.

#52
DRAKo

DRAKo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 12.04.2006

View Postvali3_08, on 25th October 2009, 08:44, said:

Pentru sume mai mari de 20.000 euro se face "licitatie", adica obtii un curs mai bun fata de cel afisat la casa de schimb a bancii. Noi am obtinut un curs cu 300 lei vechi mai mic decat BNR.
Mai scutesti niste bani.


Multumesc! M-ai mai linistit putin! Cert este ca pentru o diferenta un 1 SINGUR BAN (0.01LEI)  castig sau pier 500Lei

#53
vali3_08

vali3_08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 25.11.2006

View PostDRAKo, on 24th October 2009, 12:46, said:

Inseamna ca am "muscat-o" o sa incerc sa vad daca pot sa modific in contractul final.

La noi in antecontract scria ca plata se va face la cursul BNR, dar in cvc, au trecut la cursul licitat de BRD. Asa au facut cu toti care au luat in blocul respectiv.

#54
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View PostSylverix, on 12th September 2009, 21:59, said:

Chiar nimeni?


Stiu despre Corina ca a abandonat (deci o putem incadra la esecuri).


Spre dezamagirea ta...eu am reusit.
Am casa mea...am un credit obtinut cu greu dar am satisfactia lucrului bine facut .

Iar pesimismul tau doar m-a incurajat.
Sper sa ai si tu oportunitatea sa iti iei casa ta!


Asadar Corina si-a luat prima casa....3 luni care s-au terminat azi, 3 luni care au un rezultat pozitiv.

Edited by Corina2009, 30 October 2009 - 12:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate