Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Programul Prima Casa - succese si esecuri

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
primcasuist

primcasuist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 07.09.2009
In condica succeselor semnez si eu...

#20
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009
.. si eu! La succese!
In sfarsit, dup-atata chin si vaiet!

Edited by SaraHaytham, 25 September 2009 - 14:34.


#21
xzvs

xzvs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.11.2004
Succes si la mine, dupa 2 luni!

#22
marshall_balance

marshall_balance

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 11.08.2008
Semnez si eu la succesuri. Am terminat si eu calvarul. Dupa 86 de zile de stres si nesomn am scapat. Azi am semnat contractul de v/c, si sapt viitoare cica ii intra banii in cont dezvoltatorului. Le multumesc tuturor de pe aici pentru sfaturi, sugestii, comunicare, ajutor, si as vrea sa terminati toti odata!!!

#23
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postmarshall_balance, on 29th September 2009, 15:52, said:

Semnez si eu la succesuri. Am terminat si eu calvarul. Dupa 86 de zile de stres si nesomn am scapat. Azi am semnat contractul de v/c, si sapt viitoare cica ii intra banii in cont dezvoltatorului. Le multumesc tuturor de pe aici pentru sfaturi, sugestii, comunicare, ajutor, si as vrea sa terminati toti odata!!!

Sa o stapaniti sanatosi! Casa!
Eu tocmai am reintrat pe forum sa va intreb daca voi ati platit acea declaratie notariala pe care trebuie sa o dea vanzatorul , pentru banca, cum ca si-a primit banii. Sau daca ati fost pusi in tema ca ar trebui sa o platiti.
Eu trebuie sa merg maine la notariat, sa ridic ipoteca, si vor sa le mai dau 120ron si pt. aceasta declaratie!!

Uff, nu se mai termina !!!

#24
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View PostSaraHaytham, on 29th September 2009, 16:00, said:

Sa o stapaniti sanatosi! Casa!
Eu tocmai am reintrat pe forum sa va intreb daca voi ati platit acea declaratie notariala pe care trebuie sa o dea vanzatorul , pentru banca, cum ca si-a primit banii. Sau daca ati fost pusi in tema ca ar trebui sa o platiti.
Eu trebuie sa merg maine la notariat, sa ridic ipoteca, si vor sa le mai dau 120ron si pt. aceasta declaratie!!

Uff, nu se mai termina !!!

Da se pare ca se plateste si declaratia aia.Eu trebuie sa fac una si propietarul alta ..asa ca fiecare o plateste pe a lui.

#25
SaraHaytham

SaraHaytham

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.09.2009

View Postdoru_manda, on 29th September 2009, 16:29, said:

Da se pare ca se plateste si declaratia aia.Eu trebuie sa fac una si propietarul alta ..asa ca fiecare o plateste pe a lui.

Noi le platim pe-amandoua, se pare...

#26
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View PostSaraHaytham, on 29th September 2009, 16:40, said:

Noi le platim pe-amandoua, se pare...

La mine una este din cauza ca eu imi iau avansul inapoi si celalta este ca vanzatorul isi primeste banii pe ap.Tu de ce ai 2 declaratii?

#27
Eagles

Eagles

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 10.10.2007
cum adica iti iei avansul inapoi?

#28
Kanoknual

Kanoknual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.02.2007
Salut,

am ajuns si noi la final cu dosarul...vom semna contractul VC sapt viitoare. Intrebare ptr toti cei ce'au terminat : la ce suma s'a ridicat diferenta de curs pentru transferul banilor in contul vanzatorului ?

Ca sa explic : vanzatorul este, in cazul nostru, persoana juridica, deci , poate primii banii ( 57000E) doar in lei la BCR unde are cont. In precontract a stipulat ca doreste la cursul BNR +1%, ceea ce ma ruineaza in cazul in care nu primesc un curs bun la vanzarea euroilor.
Daca ati trecut prin situatia asta as vrea sa aflu  care a fost suma in cazul vostru..

Multumesc,
K.

Edited by Kanoknual, 02 October 2009 - 07:58.


#29
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Bifez si eu lista de "succesuri" insa nu fara urmatoarea introducere:
Daca esti prea linistit, si nestresat, daca te plictisesti acasa, la serviciu sau oriunde in alta parte, daca ai un somn enervant de linistit, daca vrei sa ai o culoarea mai alba la par, atunci solutia nu este decat una singura: PRIMA CASA   :D :lol: :D  


Banca - Alpha Bank, s-au miscat incredibil de repede, m-au tinut tot timpul la curent, nu m-a dus nimeni cu vorba, fff prompti, sunt foarte multumit de ei, si nu fac reclama si nici nu lucrez la ei!

13.07.2009 - duc la banca toate actele posibile pentru a obtine acordul financiar
Undeva in jur de 4-5.08.2009   am toate acordurile posibile legate de suma ceruta
21.08.2009(Vineri) - semnat antecontract cu data limita 1 octombrie si dus toate actele casei la banca
25.08.2009(marti) -raspunsul juridic favorabil
26.09.2009 (Miercuri) - a venit evaluatorul a evaluat locuinta
27.09.2009(Joi) - am primit evaluarea si am dus-o la banca(evaluarea a fost facuta cu 200eur mai putin decat pretul din antecontract :D)
28.08.2009(vineri) - primesc de la banca OK-ul pt evaluare
31.08.2009(Luni)- primesc OK-ul pentru tot dosarul
01.09.2009(marti) - trebuie sa refac declaratia pentru ca cea pe care o aveam nu era ok, deoarece aparea ceva legat de sotie si nu sunt casatorit
02.09.2009(Miercuri) - pleaca dosarul la fond
15.09.2009, de dimineata vine raspunsul de la fond, si dupa amiaza dosarul complet impreuna cu Contractul de Garantare + factura(298RON, cam mult totusi pt cate luni mai sunt pana la sf anului). Din pacate contractul de garantare este gresit(doar mie putea sa mi se intample asta :D)
24.09.2009(joi) ajunge intr-un final dupa multe incurcaturi si contractul de garantare corectat
25.09.2009(vineri) Semnarea contractului de VC
30.09.2009(miercuri) Iese incheierea de intabulare pe numele meu, cu: ipoteca de rang I pt statul roman, si interdictie de vanzare 5 ani
01.10.2009(Joi) Fac tragerea creditului, si pana in pranz vanzatorul are toti banii



Ca taxe, la mine au fost asa:

Comision FNG - ~300
Asigurare Locuinta - 57 EUR
Depozit colateral, cu noua valoare Euribor - 680EUR
Taxa la arhiva nu stiu care - 67 RON

Taxe notariale, pentru o valoare a apartamentului in grila de 120 000, si un credit de 57 000:

Contract VC (onorariu)  3165 RON
Tarif Carte Funciara  527 ROn
Contract credit onorariu 1439
Total: 5131 RON

Comision Agentie: 1500EUR :death:  


Fondul de garantare nu va refuza niciodata un dosar pe motive financiare, pentru simplul fapt ca la fond nu ajung astfel de documente! Deci daca primiti astfel de raspunsuri, banca inventeaza si da vina pe fond.

Multa bafta tuturor, spor si mai ales bani la amenajari!

Edited by MATRIXU, 02 October 2009 - 13:31.


#30
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View PostEagles, on 1st October 2009, 13:06, said:

cum adica iti iei avansul inapoi?

Imi iau avansul inapoi pentru ca asa am convenit cu propietarul.Noi am dat un avans mult mai mare pt credit si nu am vrut sa  il dam tot propietarului sau sa dam o parte lui si restul sa ii depunem la banca(prea multa bataie de cap),asa ca avansul pt credit l-am depus direct in banca si cel pe care l-am dat prop il luam inapoi la semnarea CV.

#31
icitim

icitim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 12.01.2009

View Postdomnesti-sa-traiesti, on 16th September 2009, 15:10, said:

Buna,

Stie cineva daca la Prima Casa se accepta finantare de casa fara utilitati (gaze, curent) ?

Multumesc.

eu am patit-o din cauza acestor utilitati: am avut dosarul la U.C.T. dar la aprobarea finala mi-au zis ca au respins dosarul din cauza lipsei utilitatilor: gaze si canalizare. Energie electrica avea.
Pai fratilor innebunesccc, sunt idioti? poate eu nu vreau sa imi fac incalzirea termica cu gaze, poate vreau electric; poate eu nu vreau sa platesc canalizarea si vreausa-mi fac un sistem pt apele menaere mult mai destept si ecologic; ce treab au ei; si am inteles ca e valabil lucrul asta la toate bancile (am mai sunat la P sa intreb) dar NIMENI NU ITI SPUNE ACEST LUCU DE LA INCEPUT DACA NU INTREBI IN MOD EXPRES ACEST LUCRU; si afli pe banii si timpul tau ....  :death: :death:    :death:  .... asa ca veti grija cei vreti o casa sinu un nenorocit de apartament.

#32
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008
Gataaaaaaaaaaaaaaaa.Am semnat contr de VC intr-un final.

#33
al_81

al_81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 30.03.2009
Buna tuturor

Si eu fac parte dintre cei cu par alb deja de cand astept dupa Prima Casa.
Noi am depus actele la banca la mijlocul lui august si, intr-un final  :thumbup: am vazut ca suntem pe listele publicate acum pe site-ul lor, mai exact pe cele din 06.10 afisate la fond (cu ocazia asta MULTUMIRI celor ce fac poze la liste!).
Intrebarea mea este - pt cei ce au semnat totul deja - cam cat o sa mai dureze pana semnam v-c?. Din ce am inteles, fondul trimite acum toate actele la banca si semnezi totul intr-o singura zi... Si apoi mai dureaza cateva zile pana pune banca banii in contul vanzatorului.

Multumesc anticipat!

#34
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Trimite el fondul toate actele dar dupa cum am citit pe aici actele ajung intai in sediul central si apoi sunt trimise la sucursala unde esti tu...a durat si 5 zile trimiterea asta....

Ia-ti o marja de 2 saptamani, parerea mea, sa fii sigur...

Edited by Corina2009, 08 October 2009 - 16:38.


#35
doru_manda

doru_manda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 01.09.2008

View Postal_81, on 8th October 2009, 17:03, said:

Buna tuturor

Si eu fac parte dintre cei cu par alb deja de cand astept dupa Prima Casa.
Noi am depus actele la banca la mijlocul lui august si, intr-un final  :thumbup: am vazut ca suntem pe listele publicate acum pe site-ul lor, mai exact pe cele din 06.10 afisate la fond (cu ocazia asta MULTUMIRI celor ce fac poze la liste!).
Intrebarea mea este - pt cei ce au semnat totul deja - cam cat o sa mai dureze pana semnam v-c?. Din ce am inteles, fondul trimite acum toate actele la banca si semnezi totul intr-o singura zi... Si apoi mai dureaza cateva zile pana pune banca banii in contul vanzatorului.

Multumesc anticipat!
Cam 5 zile dureaza dupa care inca 3 sa iei extrasul de autentificare si apoi semnezi.
Vb cu propietarii sa aiba toate actele in regula:adeverinta de la financiar,de la asociatie,buletine valabile (eu am asteptat dupa unul din buletine),facturi platite la zi,daca au facut de curand renovari pe scara (zugraveli,izolatie ext,,acoperis,etc) sa plateasca toata manopera.Iti spun astea fiindca sunt destui care nu mai platesc stiind ca o sa vanda.
Eu am asteptat 2 saptamani pana sa semnez pt ca fondul a gresit contractele de garantare (in 3 zile au reparat eroarea) si apoi prop nu era gata cu toate adev , buletinul expirat.

Edited by doru_manda, 09 October 2009 - 10:53.


#36
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Da....daa ..si pe mine ma streseaza proprietara ca ce acte trebuie sa aiba ea cand face contractul de vanzare cumparare si cand sa le scoata ca sa nu expire..

Asa ca sunteti bineveniti cu experienta actelor care trebuie sa vina din partea proprietarilor.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate