Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plomba dinti frontali

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008
Mi-am plombat o masea, si dentstul mi-a spus ca am 2 carii pe dintii frontali, de sus.  :huh:
Intr-adevar, am luat o oglinda, si mi-a aratat dentistul cariile cu pricina, desi eu nu le vazusem pana astazi, fiind pe partea interioara, nu cea exterioara care se observa cand zambesti. :D

Mi-a spus ca o sa fie si putin dureros plombarea unui dinte frontal, dar dupa extractia unei masele, ma gandesc ca nu o sa fie chiar asa grav cu durerea.
Dar i-am spus ca o sa ma mai gandesc cu privire la plombarea lor, pt ca ma gandeam ca o sa arate inestetic plomba pe dintii frontali  :huh: , mai ales cand o sa zambesc.

Are cineva plomba pe vreun dinte frontal? Nu stiu ce sa fac, poate daca ii las mai mult timp o sa fie mai grav.

#2
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

 CoCo615, on 10th September 2009, 17:58, said:

Mi-am plombat o masea, si dentstul mi-a spus ca am 2 carii pe dintii frontali, de sus.  :huh:
Intr-adevar, am luat o oglinda, si mi-a aratat dentistul cariile cu pricina, desi eu nu le vazusem pana astazi, fiind pe partea interioara, nu cea exterioara care se observa cand zambesti. :D

Mi-a spus ca o sa fie si putin dureros plombarea unui dinte frontal, dar dupa extractia unei masele, ma gandesc ca nu o sa fie chiar asa grav cu durerea.
Dar i-am spus ca o sa ma mai gandesc cu privire la plombarea lor, pt ca ma gandeam ca o sa arate inestetic plomba pe dintii frontali  :huh: , mai ales cand o sa zambesc.

Are cineva plomba pe vreun dinte frontal? Nu stiu ce sa fac, poate daca ii las mai mult timp o sa fie mai grav.
Nu mai bine îti taie din ei si îti pune alti, cred ca ai da destul de aiurea cu dinti fata plombati (cu atât mai mult daca ai peste o anumita vârsta...)

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Plombează-i, nu se vede nimic!

#4
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 13.12.2006
eu am o plomba exact la mijlocul dintilor de sus...a facut gaura, a plombat, i-a pus chestia aia de inalbeste si gata ...dintele zici ca e natural

#5
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

 ripper, on 10th September 2009, 19:34, said:

Plombează-i, nu se vede nimic!
Auzi nene cu periuta în semnatura, sa înteleg ca esti dentist de meserie (sper ca activezi, nu doar ai diploma pe perete)
*întreb pentru un amic * s-a luat la bataie cu unul (l-a terminat pe ala), dar (tot timpul trebuie sa existe un "dar") s-a ales cu jumatate din dinte spart/rupt (nu mai are jumatate respectiva (era noaptea, Bucuresti, zona rau famata, îti dai seama ca numai de cautat dinti noaptea nu avea timp), daca îsi pune o alta jumatate de dinte, cât de rezistent o sa fie, o sa poata mânca orice are chef fara frica ca îsi rupe iara gura

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Auzi, bă nene, mânca-ți-aș: îmi pare rău pt dintele prietenului tău (mai bine îi rupea mai mulți)! Ce-ar fi să meargă la un dentist și să vadă clinic cazul despre ce-i vorba? Ce crezi că-ți pot spune eu pe forum? Oricum, nu te gândi că va putea mușca din orice ca înainte după ce-i va fi protezat dintele!

#7
user_y48

user_y48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 03.09.2009

 ripper, on 10th September 2009, 20:44, said:

Auzi, bă nene, mânca-ți-aș: îmi pare rău pt dintele prietenului tău (mai bine îi rupea mai mulți)! Ce-ar fi să meargă la un dentist și să vadă clinic cazul despre ce-i vorba? Ce crezi că-ți pot spune eu pe forum? Oricum, nu te gândi că va putea mușca din orice ca înainte după ce-i va fi protezat dintele!
Mai usor cu "ba" nene, nu de alta, dar eu sunt un tip destul de calm si nu prea trebuie sa ma încordez nici aici nici în viata reala când vreau sa ma exprim
Îmi place de tine ca ai accent de baietas de cartier, eu ma refeream cât de rezistenta o sa fie proteza aia, adica poate omul sa manânce normal (fara frica) mere, mâncare, ca acuma nu se apuca sa sparga nuci si sa manânce seminte de dovleac stiind ca este cu buba

#8
CoCo615

CoCo615

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 28.08.2008

 VipeR85, on 10th September 2009, 19:41, said:

eu am o plomba exact la mijlocul dintilor de sus...a facut gaura, a plombat, i-a pus chestia aia de inalbeste si gata ...dintele zici ca e natural

Cam asa este si in cazul meu. la cei doi dinti mari frontali de sus :D.
Doar sa aiba mai multe culori pt plombe, pt ca am culoarea dintilor mai degraba un galbui putin spre alb ... iar de buget pt albirea dintilor nu prea dispun momentan :)

Edited by CoCo615, 10 September 2009 - 21:45.


#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 user_y48, on 10th September 2009, 21:25, said:

Mai usor cu "ba" nene, nu de alta, dar eu sunt un tip destul de calm si nu prea trebuie sa ma încordez nici aici nici în viata reala când vreau sa ma exprim
Îmi place de tine ca ai accent de baietas de cartier, eu ma refeream cât de rezistenta o sa fie proteza aia, adica poate omul sa manânce normal (fara frica) mere, mâncare, ca acuma nu se apuca sa sparga nuci si sa manânce seminte de dovleac stiind ca este cu buba
Ți-am răspuns pe același ton! :)
Aici se vorbește despre plombe, problema prietenului tău o dezbați, dacă vrei, pe alt topic!

#10
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 user_y48, on 10th September 2009, 21:49, said:

Auzi nene cu periuta în semnatura, sa înteleg ca esti dentist de meserie (sper ca activezi, nu doar ai diploma pe perete)
*întreb pentru un amic * s-a luat la bataie cu unul (l-a terminat pe ala), dar (tot timpul trebuie sa existe un "dar") s-a ales cu jumatate din dinte spart/rupt (nu mai are jumatate respectiva (era noaptea, Bucuresti, zona rau famata, îti dai seama ca numai de cautat dinti noaptea nu avea timp), daca îsi pune o alta jumatate de dinte, cât de rezistent o sa fie, o sa poata mânca orice are chef fara frica ca îsi rupe iara gura
eu sunt "mancatias 2" :nu activeaza ci profeseaza. probabil ca ar fi mai bine sa se ocupe de profesia lui decat sa stea sa dea sfaturi gratiute aici si sa mai fie si luat in barci. sa stii ca marea majoritate a doctorilor au diplomele pe perete si mai si lucreaza pe langa peretele ala ca e un gest de lauda sa vada lumea ca nu te-ai chinuit 6 ani prin facultati degeaba,prin rezidentiate,doctorate ,etc. in principiu "nene" e la piata ,poate si de aia raspunsul pe acelasi ton,prin cabinet nu prea cred ca se foloseste. nici in discutiile dintre 2 persoane civilizat chiar daca suntem ascunsi in spatele unor username si putem sa umflam muschii mouse-ului pe net!
P.S.: si daca nu era noapte si nu era cartierul rau famat si daca,si daca si daca isi gasea jumatatea de dinte pierduta ce crezi ca facea cu el? aaaa, putea sa-i dea o gaura si sa-l puna "pe lant frate" la gat drept talisman? :console:

#11
ella_craft

ella_craft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 14.08.2009

 m_mosu, on 17th September 2009, 01:23, said:

eu sunt "mancatias 2" :nu activeaza ci profeseaza. probabil ca ar fi mai bine sa se ocupe de profesia lui decat sa stea sa dea sfaturi gratiute aici si sa mai fie si luat in barci. sa stii ca marea majoritate a doctorilor au diplomele pe perete si mai si lucreaza pe langa peretele ala ca e un gest de lauda sa vada lumea ca nu te-ai chinuit 6 ani prin facultati degeaba,prin rezidentiate,doctorate ,etc. in principiu "nene" e la piata ,poate si de aia raspunsul pe acelasi ton,prin cabinet nu prea cred ca se foloseste. nici in discutiile dintre 2 persoane civilizat chiar daca suntem ascunsi in spatele unor username si putem sa umflam muschii mouse-ului pe net!
P.S.: si daca nu era noapte si nu era cartierul rau famat si daca,si daca si daca isi gasea jumatatea de dinte pierduta ce crezi ca facea cu el? aaaa, putea sa-i dea o gaura si sa-l puna "pe lant frate" la gat drept talisman? :console:

ce taaaare ai fost!!  :P eu cautam pe cineva care poate sa-mi dea un sfat despre achizitionarea unui irigator bucal la un pret bun. Any advice?

Edited by ella_craft, 23 September 2009 - 19:57.


#12
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Azi am pus o plomba la un dinte frontal cariat pe margine.
Am ajuns acasa si m-am uitat in oglinda la acel dinte si este putin negru intre plomba si dinte.
Ar trebui sa nu se vada negreala de la carie deloc?
Nu a polizat suficient sa indeparteze in totalitate caria ?
In cazul de fata, e posibil sa lucreze caria intre plomba si dinte ?
Oare trebe sa merg la alt medic sa dea jos plomba si sa polizeze mai mult din dinte pana nu se mai vede negreala respectiva ?

#13
shoricel

shoricel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2007

 Luchian, on 2nd November 2009, 23:35, said:

Azi am pus o plomba la un dinte frontal cariat pe margine.
Am ajuns acasa si m-am uitat in oglinda la acel dinte si este putin negru intre plomba si dinte.
Ar trebui sa nu se vada negreala de la carie deloc?
Nu a polizat suficient sa indeparteze in totalitate caria ?
In cazul de fata, e posibil sa lucreze caria intre plomba si dinte ?
Oare trebe sa merg la alt medic sa dea jos plomba si sa polizeze mai mult din dinte pana nu se mai vede negreala respectiva ?

Parerea mea este sa-l intrebi pe dentistul tau, poate este o reactie a dintelui tau la materialul plombei (desi ma indoiesc) sau a ramas acolo o parte din carie (putin probabil, pentru ca medicul are si el niste studii, o pregatire, aparatura...). In orice caz, nu ar trebui sa se cunoasca faptul ca dintele tau e plombat. Eu am doua plombe pe incisivi de ieri si nu se cunoaste absolut nimic (a "polizat"- nu stiu daca e termenul corect- cam 1-1.5mm din fiecare). Tot ce stiu este ca doctorul a folosit laser.
Asa ca mai bine il intrebi pe el. Nu de alta, dar ai dat niste bani si pe de alta parte d-aia nu ne punem plombe singuri acasa     :D

#14
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
OAU, chiar a folosit laser?  :clapping:

Teoretic n-ar mai trebui să existe nicio negreală... depinde cât de profundă a fost caria, depinde de multe! Dacă nu se vede din avion, eu zic s-o lași așa deocamdată!

#15
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Daca dentistul nimereste culoare dintilor (adica materialul folosit are aceeasi culoare) arata exact ca un dinte. Am avut un incisiv caruia i-a scos nervul si pe care l-a frezat aproape jumatate si nu se vede nimic, pare ca un dinte natural. Asa ca cei care isi fac griji din acest motiv, sa mearga linistiti la dentist

#16
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004

 ripper, on 3rd November 2009, 13:53, said:

Dacă nu se vede din avion, eu zic s-o lași așa deocamdată!

Nu se vede decat daca ma uit foarte atent la locul respectiv, insa ingrijorarea mea e ca nu cumva caria sa lucreze in continuare sub plomba si sa distruga in timp dintele


 Gady_paul, on 4th November 2009, 00:52, said:

Daca dentistul nimereste culoare dintilor (adica materialul folosit are aceeasi culoare) arata exact ca un dinte.

Culoare cu materialu folosit (plomba) este perfect.

Am pus o poza cu un fel de schita ca sa aveti idee.....

Attached Files


Edited by Luchian, 04 November 2009 - 03:13.


#17
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008
Nu ai ce sa faci oricum. Daca ai vi vrut sa nu mai ai acea culoare, ar fi trebuit sa ia un sfert de dinte, si intra in camera pulpara si ieseau alte complicatii. Si vezi ca teoretic dentistul ala ar trebui sa aiba o diploma luata prin forte proprii (desi tram in romania) si ar trebui sa stie ce ti-a facut acolo.

#18
Luchian

Luchian

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 335
  • Înscris: 19.02.2004
Este profesor universitar si destula experienta, cu tarife pe masura, dar am avut un moment de indoiala asupra lucrarii si ma gandeam sa merg la alt medic stomatolog.
O sa-l intreb cand ma duc la urmatoarea programare care e faza cu negreala respectiva (probabil ca e asa cum spui sau poate nu a insistat deoare a inceput putin durerea)

Va multumesc pentru raspunsuri !

Edited by Luchian, 04 November 2009 - 23:07.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate