Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(cristianhaulica)Casa de lemn in regie proprie - P+M

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#19
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 10.05.2007
Pana la urma casa e din lemn sau zidarie, ca in sectiuni vad plansee de beton si grinzi, iar in planuri stalpi de beton?

#20
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postclaudiaradu, on 27th October 2009, 10:48, said:

in biroul de la etaj cum intri?
spatiu tehnic, inseamna un fel de dressing?
de ce il pui si in birou?
cum intri in acel spatiu tehnic?
de ce ai facut 1 baie la 3 dormitoare?
Probabilitatea ca 2 sa aiba nevoi in acelasi timp este cam mare.
Sparge baia in 2 si fa 2 bai, cam mare 11 mp ptr 1 singura baie.
Ai ceva living.......gusturile nu le discutam.
Spor,

Din ce-am inteles eu biroul este deschis.
Spatiul tehnic este locul unde inaltimea pana la acoperis este foarte mica pentru a fi folosita.

Pentru o casa de 263 mp este cam riscant sa faci detaliile de executie pe barba ta.
Si Astrul are dreptate plansele sunt pentru casa din zidarie nu poti executa pe baza lor o casa din lemn.

#21
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Post2Fst4U, on 27th October 2009, 12:27, said:

Din ce-am inteles eu biroul este deschis.
Spatiul tehnic este locul unde inaltimea pana la acoperis este foarte mica pentru a fi folosita.

Exact. In teorie, spatiul tehnit nu poate fi utulizat, iar arhitectul a zis ca e obligat la mansarda sa puna pereti astfel incat inaltimea camerei sa nu fie mai mica de 1.7m. Eu probabil nu o sa fac deloc peretii respectivi (o sa las tavanul inclinat sa coboare pana aproape jos).

Cat despre dresinguri (sau dulapuri), daca o sa fie, o sa aiba cu totul alta forma decat ce a desenat arhitectul acolo.

Quote

de ce ai facut 1 baie la 3 dormitoare?
Probabilitatea ca 2 sa aiba nevoi in acelasi timp este cam mare.
Sparge baia in 2 si fa 2 bai, cam mare 11 mp ptr 1 singura baie.

Baia respectiva arhitectul a desenat-o cam mare (3x4m). Probabil o s-o misorez putin (3x3m).
Cat destpre impartit in 2 bai la etaj, nu prea ma incanta ideea, ca sincer m-am cam saturat de bai minuscule (cum am acuma la bloc, de ex).
Iar daca cineva are o urgenta, poate sa coboare la baia de la parter. ;)

Quote

Ai ceva living.......gusturile nu le discutam.
Spatiu deschis de laparter nu e tot living. Ideea e ca jumatatea dinspre scara e living (cu canapea, TV...) , iar partea dinspre bucatarie - dining (cu o masa marisoara in mijloc) . Si daca mai iei in considerare si spatiul de trecere de pe mijloc, raman livingul si diningul cam de 4x4m, ceea ce nu cred sa fie deloc exagerat.

Quote

Pentru o casa de 263 mp este cam riscant sa faci detaliile de executie pe barba ta.
Si Astrul are dreptate plansele sunt pentru casa din zidarie nu poti executa pe baza lor o casa din lemn.
De ce ziceti ca plansele sunt pt zidarie?
Cum ar trebui sa arate pt o casa de lemn?
(btw, plansele sunt pt proiecul de autorizare, nu cele tehnice in detaliu)

Pana acum, arhitectul/proiectatnul a fost destul de deschis cand am discutat legat de detalii de rezistenta/structura. Pe baza a ce am discutat cu el am inceput sa fac singur planurile pt poxitionarea grinzilor (cu dimensiuni... etc).
O sa pun niste imagini cu ele si pe aici cand o sa le finalizez.
Momentan structura de lemn e "on hold", deoarece m-am apucat de facut calculele pt fundatie (materiale... alea alea) . O sa revin si pe tema asta, ca schita de la arhitect are o fundatie de 80mc cu extrem de mult fier, (tocmai ma gandeam ce/cum se poate reduce).

Edited by cristianhaulica, 01 November 2009 - 11:41.


#22
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postcristianhaulica, on 1st November 2009, 12:29, said:

Pana acum, arhitectul/proiectatnul a fost destul de deschis cand am discutat legat de detalii de rezistenta/structura. Pe baza a ce am discutat cu el am inceput sa fac singur planurile pt poxitionarea grinzilor (cu dimensiuni... etc).

Sa vedem cum o sa intersectezi grinzile la planseu.

#23
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcheta06, on 1st November 2009, 13:16, said:

Sa vedem cum o sa intersectezi grinzile la planseu.

Cu grija :). Proiectul mi se pare facut sa fie facut. Acum nu stiu daca a calculat sectiunile la grinzi pe bune sau a zis sa fie acolo, ca deh, hartia suporta orice si beneficiarul le face el rost de undeva... Doi la mana nu vad de la tine nici o observatie, zici ca lucrezi la proiect, s-ar presupune ca stii ce faci, si e mult de discutat, de aceea lumea nici nu incepe pana nu prezinti rezolvarea ta. O sa intreb un singur lucru : de ce grinzi pe 2 directii ;) ?

#24
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View Postinstinct, on 2nd November 2009, 10:29, said:

Cu grija :)...

si cu atentie , of course :D

#25
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcheta06, on 2nd November 2009, 09:52, said:

si cu atentie , of course :D

Sa vedem atentie la acoperis, in zona doliilor (sper ca am zis corect :lol:), acoperis deloc simplu de altfel...

#26
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009
te-ai infierbantat rau de dimineata ...cu ce te-au suparat doliile acoperisului de la casa asta ?   :scratchchin:

Edited by cheta06, 02 November 2009 - 10:14.


#27
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,732
  • Înscris: 03.11.2003

View Postcristianhaulica, on 1st November 2009, 11:29, said:

De ce ziceti ca plansele sunt pt zidarie?
Cum ar trebui sa arate pt o casa de lemn?
(btw, plansele sunt pt proiecul de autorizare, nu cele tehnice in detaliu)

Pana acum, arhitectul/proiectatnul a fost destul de deschis cand am discutat legat de detalii de rezistenta/structura. Pe baza a ce am discutat cu el am inceput sa fac singur planurile pt poxitionarea grinzilor (cu dimensiuni... etc).
O sa pun niste imagini cu ele si pe aici cand o sa le finalizez.
Momentan structura de lemn e "on hold", deoarece m-am apucat de facut calculele pt fundatie (materiale... alea alea) . O sa revin si pe tema asta, ca schita de la arhitect are o fundatie de 80mc cu extrem de mult fier, (tocmai ma gandeam ce/cum se poate reduce).

Am inteles ca sunt planuri de autorizatie, dar pe ele apar stalpi si grinzi ca pentru o constructie din zidarie.

Parerea mea, mai bine platesti un structurist si iti face tot ce iti trebuie. La final cand vin cei de la inspectorat si iti cer planurile sa nu ai surprize. Plus ca oricum trebuie semnate de un verificator chiar daca le faci singur.

#28
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Postinstinct, on 2nd November 2009, 10:29, said:

Cu grija :). Proiectul mi se pare facut sa fie facut. Acum nu stiu daca a calculat sectiunile la grinzi pe bune sau a zis sa fie acolo, ca deh, hartia suporta orice si beneficiarul le face el rost de undeva... Doi la mana nu vad de la tine nici o observatie, zici ca lucrezi la proiect, s-ar presupune ca stii ce faci, si e mult de discutat, de aceea lumea nici nu incepe pana nu prezinti rezolvarea ta. O sa intreb un singur lucru : de ce grinzi pe 2 directii ;) ?

:D
Ai si tu dreptatea ta. Proiectul e facut... sa fie acolo, cat sa pot lua AC.

Cat despre observatii... problema e ca la incaput nu aveam planurile pt fundatie asa ca dupa ce am muncit vre-o luna la structura (aproape ca am terminat... zic eu  ;)  ), a venit si proiectul si am sarit la calcule pt fundatie (ca oricum ea trebuie facuta prima).

Asa ca momentan, stau si ma ganesc cum sa fac fundatia, ca dupa dimensiunile din proiect imi ies peste 80mc de betoane, ceea ce e cam mult pt o casa usoara (lemn), amplasata pe teren plat.. Plus ca arhitectul a pus fundatie continua sub toate grinzile, iar eu nu prea am pereti portanti pe acolo, ca sa zic ca e nevoie sa fie asa.
Btw, dupa planuri ar trebui sa bag si o groaza de fier (etriere dreptunghiulare in talpa cu 8 bare pe lungime, elevatie cu 2 randuri de armatura.... s.a.m.d.).

O sa revin cu schitele din proiect (ca nu le am la mine acum) si cu modificarile pe care am de gand sa le fac.
Ca sa avem ce discuta.  :D

#29
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Asa arata fundatia in proiect
Attached File  Proiect_Autorizatie_038_1.jpg   110.84K   510 downloads Attached File  Proiect_Autorizatie_039_1.jpg   93.94K   570 downloadsAttached File  Proiect_Autorizatie_040_1.jpg   92.15K   387 downloads1.jpg]Attached File  Proiect_Autorizatie_041_1.jpg   63.2K   387 downloads

Si asa vreau s-o modific eu.
In rincipal am scos fundatia de unde nu sunt ziduri portante (am lasat doar grinda de sus) si am pus fundatie pt 4 stalpi in partea de sus (pentru un balcon)
Am redus si dimensiunile talpii si cantitatea de fier.
Attached File  Modificari_Fundatie.jpg   209.36K   446 downloads

Cu rosu e desenat un beci. Nu e n planul original, si nici nu sunt sigur ca o sa-l fac. Am dubii legat de panza freatica (cum terenul e plat, e imposibil sa fac vre-o scurgere... decat vre-o automatizare cu pompa :huh: ).

#30
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
La modificare nu ai specificat grosimile fierului.Ca  timp de executie s-ar putea sa castigi ceva in varianta ta dar  ca  si cost materiale sunt suspicios .Ti-ai facut un calcul la cost  fier in ambele variante ? Kg de plasa sudata este mai mare ca cel de bara .Ca rezistenta plasa din bare legate este mai buna si este mai ieftina la aceleasi dimensiuni  .

Edited by mcbos, 05 November 2009 - 10:18.


#31
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006

View Postcristianhaulica, on 5th November 2009, 00:55, said:

Cu rosu e desenat un beci. Nu e n planul original, si nici nu sunt sigur ca o sa-l fac. Am dubii legat de panza freatica (cum terenul e plat, e imposibil sa fac vre-o scurgere... decat vre-o automatizare cu pompa :huh: ).

Nu e imposibil, poti face dren -  problema e ca vei ajunge cu el destul de adanc. La capatul cel mai de jos al drenului faci un bazin de colectare (o groapa.... poate izolata) si poti folosi apa pentru udat.

#32
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
In sfarsit au iesit si avizele  :OK:  (imfine, au iesit cam acum o saptamana, dar abia acuma am reusit sa le iau de la arhitect. Oricum fata de cat trebuia sa dureze, s-au lungit extrem de mult. Noroc ca era iarna si oricum nu puteam incepe lucrarile)

Acuma sa vedem autorizatia de constructie ce taxe mai presupune si cat dureaza.
(Legat de taxe, Arhitectul a zis ca in functie de primarie, sunt hotarari locale care zic cum se calculeaza valoarea casei, asa ca pot sa am surprize (placute sau nu)  <_< )

For the Record
- 10.01.2010 - finalizare avize

PS.
Am finalizat si modificarile de fundatie, cu ajutorul unu unchi care e inginer in constructii.
O sa pun ceva schite cand ajung pe acasa.

Edited by cristianhaulica, 19 February 2010 - 14:51.


#33
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

View Postcristianhaulica, on 19th February 2010, 14:50, said:

In sfarsit au iesit si avizele  :OK:  ...

Mda.. M-am laudat prea devreme.
Se pare ca desi cei de l EON Gaz au zis ca nu e nevoie de aviz de la Aplopi&Blumen (tot pt gaz), e totusi nevoie si de el. :cursing:

Cost aviz ~54RON (raspunsul a venit intr-o saptamana)
Depus Actele pt Autorizatie pe 02.03.2010

#34
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006

View Postcristianhaulica, on 3rd November 2009, 11:59, said:

:D
Ai si tu dreptatea ta. Proiectul e facut... sa fie acolo, cat sa pot lua AC.

  eu nu inteleg, de ce sa cheltui bani pe un proiect numai „sa fie acolo”?nu mai bine faci ceva- ma rog, nu tu, arhitectul - care sa fie transpus in practica?mie asa mi se pare logic

adica de ce sa desenez baie 3/4 daca eu vreau 3/3, sau structura de beton, cand eu vreau pe lemn

mi se pare total aiurea

#35
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

View PostMyryam, on 2nd March 2010, 13:47, said:

adica de ce sa desenez baie 3/4 daca eu vreau 3/3, sau structura de beton, cand eu vreau pe lemn

bugetu'  bata-l vina  :deadtongue:

#36
Myryam

Myryam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2006
ce legatura are bugetul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate