Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

(cristianhaulica)Casa de lemn in regie proprie - P+M

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
951 replies to this topic

#1
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Dupa indelungi planuri si calcule, am demarat demersurile pentru constructie unei case P+M pe structura de lemn (sandwitch).

Detalii casa:
P+M pe structura de lemn (sandwitch).
Aprox 10X13m la sol (130mp) care include garajul si terasa + balconul din fata.
Suprafata locuibila, undeva spre 200mp. (calcule mai exacte dupa ce termina arhitectul proiectul)
Parter - Spatiu deschis ce cuprinde Living, Dining si bucatarie, + baie si garaj
Mansarda - 3 dormitoare + birou (deschis spre hol)

Locatie:
Valea Adanca (la marginea Iasului), deoarece acolo au socrii mei un teren liber din care sunt dispusi sa ne doneze jumatate (cealalta jumatate ramanand pt cumnata mea).
Din punctul meu de vedere, locul nu e chiar ideal deoarece: terenul e plat (mie-mi place muntele, padurea  ^_^ ), in jur sunt doar case, nu este canalizare, drumul e doar pietruit (se zice ca urmeaza sa fie asfaltat... candva), iar terenul e destul de ingust (jumatate din el inseamna mai putin de 14m deschidere la strada).
DAR... marele avantaj e ca e gratis. In plus, exista fantana, gaz si curent electric in curte, si spatii de depozitare.

Ce am facut pana acum:
Contract cu un arhitect/proiectant (sau ce o mai fi si ala), la un pret destul de bun (2000RON pt proiect casa, fosa, gard...), si el se ocupa de umblat dupa toate avizele (bineinteles o sa trebuiasca sa adaug taxele aferente).
Arhitectul ne-a facut deja o schita preliminara (sa vedem cum o sa arate casa) si se lauda ca proiectul pt autorizare e 90% gata (inca nu l-am vazut)

Pe de alta parte, am demarat cu socru meu impartirea terenului ... care din pacate o sa dureze mai mult decat as fi vrut eu (ca topograful e ocupat cu niste lucrari la munte). Sper sa termine in 3 saptamani (adica in una si jumatate deacum incolo)

Intre timp, ne-am interesat de lemn si am gasit la 270RON/mc busteni vechi de 1 an si ceva (coincidenta, tot la arhitectul nostru), adusi in Iasi. Gaterul  o sa coste 70RON/mc (negociabil), iar un uscator ajunge la 150RON/mc+TVA (din cate am citit, la uscare naturala lemnul are nevoie de 1 an pt fiecare 2.5cm grosime, deci probabil bustenii nu sunt tocmai uscati, mai ales ca nu au fist protejati de ploaie deloc  :angry: ). Oricum, totalul de 518 RON/mc + ceva cheltuieli de transport, lemn uscat pare ok (in targul de cherestea mi sau dat preturi de ordinul 800RON/mc daca-l vreau uscat la uscator  :cursing: )

Ce urmeaza:
Sambata asta o sa ma intalnesc cu arhitectul sa-mi dea ce a mai facut, sa pot sa-mi fac si eu niste calcule de cat lemn am nevoie.
Mai departe,  programarea la gater, la uscator.... pana ma vad cu el in depozit (am unde sa-l tin ferit de ploi)
Intre timp, sper sa se finalizeze impartirea terenului si donatia, ca sa poata continua arhitectul cu actele pt autorizatie.
Sper sa am actele gata inainte de a da frigul, ca sa pot turna fundatia anul asta, si sa continui pe urma usor-usor cu lemnaria.
A... de fundatie n-am zis nimic. Sapatul probabil ca o sa fie manual (eu, taica-meu, socru-meu), de fier tot eu o sa ma ocup, ... iar de beton,  am ochit o statie de betoane la 500m de gradina (o sa ma interesez de pret mai incolo un pic).

Si.. ceva imagini de la arhitect:
(Fata e in partea de jos a  schitelor)
Attached File  08___Casa_Lemn_V2.1___01.jpg   101.4K   1506 downloadsAttached File  08___Casa_Lemn_V2.1___02.jpg   93.09K   1220 downloads2.jpg]Attached File  08___Casa_Lemn_V2.2___03.jpg   29.39K   878 downloads
Vedere din fata, respectiv spate.
Attached File  08___Casa_Lemn_V2.2___04.jpg   52.9K   1105 downloadsAttached File  08___Casa_Lemn_V2.2___05.jpg   33.53K   953 downloads5.jpg]

PS. Etapele prin care a trecut proiectul pot fi vazute la: 2009 - Jurnal Casa, unde voi adauga poxe pe masura ce lucrarea va avansa.

#2
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009
bine ati venit domnule haulica.
eu va urez succes si vin si cu criticile neindoios!

#3
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
La fier poti incerca si sa il cumperi gata fasonat daca va fi graba din cauza vremii.

Eu asa am luat si a fost ok, cred ca ar fi durat 2-3 zile toti etrierii daca trebuiau facuti la mana.

Faptul ca terenul e plat este foarte bun, vei vedea cand vei face calculul la betonul pentru fundatie :).

Beton am luat de la Combeton, dar cam toti au acum preturile apropiate - vezi sa aiba si vibrator...

Un sfat: fa studiu geo, pe mine m-a costat 1000 ron, dar macar stiu pe ce construiesc.
In functie de studiul geo poti sa te alegi cu o fundatie mai ieftina sau mai scumpa, cu dren/fara dren, dar macar stii ca fundatia este adaptata terenului, nu facuta orbeste.

Poti gasi diverse preturi si pe topicul deschis de mine, in ultimele pagini gasesti informatii legate de turnarea fundatiei:
http://forum.softped...howtopic=433655

#4
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Ce mai e nou...

Se pare ca acel lemn ieftin de care vorbeam, nu mai e chiar asa de ieftin. Gaterul brusc a urcat la 100 si ceva pe mc, iar daca e sa tin seama si de pierderi, cred ca ies mai avantajos daca iau lemn din iarmaroc (nu foarte uscat).

Abia acum mi-am dat si eu seama ce cuprinde contractul cu arhitectul meu. Adica doar proiectul pt autorizare. Proiectul tehnic de executie (in detaliu) cica ar fi costat in jur de 8000 RON si ar fi durat mai mult sa fie facut. Deci... detaliile de execuie o sa fie pe barba mea <_< . (scuze da nu am retinut cum se cheama proiectele astea, PAC, POC, PUF, ....).

PS: For the record:
Proiectul l-am inceput pe la inceputul lui august (nu am contractul la mine sa vad exact).
Dezmembrarea terenului a inceput pe 29 august.

#5
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 cristianhaulica, on 14th September 2009, 09:34, said:

Ce mai e nou...
Dezmembrarea terenului a inceput pe 29 august.
cu dosarelul (propunerea de dezmembrare) semnat si stampiulizat la oficiul de cadastru, se merge fugutza, fugutza la notar, si se face actul de dezmembrare, care costa si ala.
don't forget sa-ti ridici, dupa ceva saptamani, de la acelasi notar, incheierea de intabulare!
pentru ca fara ea nu-i cercul complet rotunjit, si ti-o mai cere cate unul (incheierea).
si apoi, cine a intabulat primul o proprietate ala ramane, juridic, proprietarul. restul e tacere, si judecatorii (nu e cazul aici), vezi cazuri cu vanzari la mai multi guvizi deodata.

Edited by casuta_papusilor, 14 September 2009 - 09:17.


#6
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 cristianhaulica, on 14th September 2009, 09:34, said:

Ce mai e nou...

Se pare ca acel lemn ieftin de care vorbeam, nu mai e chiar asa de ieftin. Gaterul brusc a urcat la 100 si ceva pe mc, iar daca e sa tin seama si de pierderi, cred ca ies mai avantajos daca iau lemn din iarmaroc (nu foarte uscat).

Abia acum mi-am dat si eu seama ce cuprinde contractul cu arhitectul meu. Adica doar proiectul pt autorizare. Proiectul tehnic de executie (in detaliu) cica ar fi costat in jur de 8000 RON si ar fi durat mai mult sa fie facut. Deci... detaliile de execuie o sa fie pe barba mea <_< . (scuze da nu am retinut cum se cheama proiectele astea, PAC, POC, PUF, ....).

PS: For the record:
Proiectul l-am inceput pe la inceputul lui august (nu am contractul la mine sa vad exact).
Dezmembrarea terenului a inceput pe 29 august.


Niciodata, cand te apuci sa construiesti de capul tau, adica fara sa cunosti foarte bine fenomenul, ori fara un contract cu o firma serioasa, socoteala de acasa nu se va potrivi cu cea din targ.

Abia ai inceput.

#7
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 cristianhaulica, on 14th September 2009, 09:34, said:

Se pare ca acel lemn ieftin de care vorbeam, nu mai e chiar asa de ieftin. Gaterul brusc a urcat la 100 si ceva pe mc, iar daca e sa tin seama si de pierderi, cred ca ies mai avantajos daca iau lemn din iarmaroc (nu foarte uscat).

Abia acum mi-am dat si eu seama ce cuprinde contractul cu arhitectul meu. Adica doar proiectul pt autorizare. Proiectul tehnic de executie (in detaliu) cica ar fi costat in jur de 8000 RON si ar fi durat mai mult sa fie facut. Deci... detaliile de execuie o sa fie pe barba mea <_< . (scuze da nu am retinut cum se cheama proiectele astea, PAC, POC, PUF, ....).

Indicat e sa cumperi lemn pe dimensiuni(ecarisat),  in functie de necesarul dat de proiectul tehnic si de calculele de rezistenta. Sa fie cat de cat uscat lemnul, apoi il mai usuci stivuit pana termini fundatia si cu autorizatia.

DTAC se cheama ce iti realizeaza arhitectul , iar  PTH-ul se pare ca ti se cere un scor cam mare pentru simplitatea de casa pe care o vrei tu.

Pentru mansarda , ti-as sugera sa ridici macar la un 0.90-1.0 m peretii laterali pentru a putea folosi si dressing-urile de la dormitoare.

#8
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

 cheta06, on 14th September 2009, 12:02, said:

Pentru mansarda , ti-as sugera sa ridici macar la un 0.90-1.0 m peretii laterali pentru a putea folosi si dressing-urile de la dormitoare.

Am vazut ca multa lume face asa, dar asa cum apare in imaginile atasate, mai fac economie la materiale, iar suprafata casei este, zic eu suficient de mare (pentru 2 persoane + eventual 1-2 copii in viitor). Si apoi imi place tare cum arata asa, cu acoperisul pana pe parter (... am zis de la inceput ca-mi place muntele... si inclusiv cabanele specifice zonei montane).

Cat despre lemn, o sa vedem. Poate-l usuc la uscator (150RON/mc) daca nu e uscat bine, ca n-am chef sa mi se strabme dupa ce fac casa.

PS. Intre timp, m-am apucat sa-mi desenez singur structura de barne intr-un program specializat. (o sa pun poze cand e gata).

#9
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,155
  • Înscris: 16.06.2009

 cristianhaulica, on 15th September 2009, 09:46, said:

PS. Intre timp, m-am apucat sa-mi desenez singur structura de barne intr-un program specializat. (o sa pun poze cand e gata).
Computer Science Engineer inseamna ca te pricepi si la calculatoare, nu?  ;)

Edited by casuta_papusilor, 15 September 2009 - 08:50.


#10
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006

 cristianhaulica, on 15th September 2009, 09:46, said:

Am vazut ca multa lume face asa, dar asa cum apare in imaginile atasate, mai fac economie la materiale, iar suprafata casei este, zic eu suficient de mare (pentru 2 persoane + eventual 1-2 copii in viitor). Si apoi imi place tare cum arata asa, cu acoperisul pana pe parter (... am zis de la inceput ca-mi place muntele... si inclusiv cabanele specifice zonei montane).

Cat despre lemn, o sa vedem. Poate-l usuc la uscator (150RON/mc) daca nu e uscat bine, ca n-am chef sa mi se strabme dupa ce fac casa.

PS. Intre timp, m-am apucat sa-mi desenez singur structura de barne intr-un program specializat. (o sa pun poze cand e gata).


Daca vrei sa nu ai probleme faci in felul urmator

1. Tai lemnul cu 1 cm mai mare decat ai nevoie pe ambele laturi
2. il usuci pana la 14%, maxim
3. Il prelucrezi pe toate patru laturile in asa fel incat sa il indrepti
4. il feresti de soare pe cat posibil
5 il feresti de ploaie pe cat posibil

oricare dintre cele 5 puncte daca nu le respecti vei avea probleme de dimensiuni.

#11
cheta06

cheta06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 05.07.2009

 cristianhaulica, on 15th September 2009, 08:46, said:

Am vazut ca multa lume face asa, dar asa cum apare in imaginile atasate, mai fac economie la materiale, iar suprafata casei este, zic eu suficient de mare (pentru 2 persoane + eventual 1-2 copii in viitor). Si apoi imi place tare cum arata asa, cu acoperisul pana pe parter (... am zis de la inceput ca-mi place muntele... si inclusiv cabanele specifice zonei montane).

Bine man , dar mare economie nu stiu cam cat ai face . O sa vezi cand o sa te muti cand ti se aduna o gramada de-a lucruri prin casa si nu stiu pe unde sa le mai arunci ...asa ca dressingurile alea sunt de foarte ajutor.
Iar cu placutul casutelor montane , apai frate numai de munte nu arata acoperisul ala al tau.Daca iti arat niste modele de casute(case) de munte , apai sigur ti-ai lua la bataie arhitectul:) .In fine , e gustul tau.
Bafta !

#12
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

 casuta_papusilor, on 15th September 2009, 09:49, said:

Computer Science Engineer inseamna ca te pricepi si la calculatoare, nu?  ;)

Sa zicem ca IT-ul e specializarea me de baza (si meseria pe care o practic pt bani).
In general vorbind insa, i-mi place sa-mi fac ce am nevoie cu mana mea. (tamplarie (lemn/pal), zidarie , electronica, ceva croitorie, lacatuserie..., design/arta (pe PC sau manual)... etc)  :OK:

 cheta06, on 15th September 2009, 15:20, said:

Bine man , dar mare economie nu stiu cam cat ai face . O sa vezi cand o sa te muti cand ti se aduna o gramada de-a lucruri prin casa si nu stiu pe unde sa le mai arunci ...asa ca dressingurile alea sunt de foarte ajutor.
Iar cu placutul casutelor montane , apai frate numai de munte nu arata acoperisul ala al tau.Daca iti arat niste modele de casute(case) de munte , apai sigur ti-ai lua la bataie arhitectul:) .In fine , e gustul tau.
Bafta !

Separeurile care apar pe lateral la mansarda nu sunt dresinguri, ci "spatiu tehnic", intrucat au inaltimea dub 1m.
Probabil ca nu o sa fac dresinguri deloc, ci dulapuri la comanda, care sa se incadreze sub partea tesita a tavanului.

Cat despre spatiu, de remarcat ca pentru diverse maruntisuri, voi constru rafturi sub scara (cu deschiderea in garaj). Si apoi mai e si podul, care o sa fie destul de inalt.

#13
etre

etre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.10.2007

 cristianhaulica, on 9th September 2009, 12:49, said:

Pe de alta parte, am demarat cu socru meu impartirea terenului ... care din pacate o sa dureze mai mult decat as fi vrut eu (ca topograful e ocupat cu niste lucrari la munte). Sper sa termine in 3 saptamani (adica in una si jumatate deacum incolo)


Conform Ordin 68/2007 termenele pentru prestarea serviciilor furnizate de Agentia Nationala de Cadastru si Publicitate Imobiliara sunt:

- prima inregistrare a imobilelor in cadastru si carte funciara : 21 zile lucratoare,  7 la urgenta
- dezmembrare : 9 zile lucratoare, 3 la urgenta. (obs: pt mai mult de 2 loturi, intravilan,  ai nevoie de certificat de urbanism)


Aprobarea documentatiei "PAC" la ANCPI dureaza tot 21 de zile lucratoare.

Mai adauga si perioada necesara topografului pentru realizarea lucrarilor si ajungi la mai mult de 3 luni de zile in cazul in care terenul nu este deja intabulat.

 cristianhaulica, on 15th September 2009, 09:46, said:

Am vazut ca multa lume face asa, dar asa cum apare in imaginile atasate, mai fac economie la materiale, iar suprafata casei este, zic eu suficient de mare (pentru 2 persoane + eventual 1-2 copii in viitor). Si apoi imi place tare cum arata asa, cu acoperisul pana pe parter (... am zis de la inceput ca-mi place muntele... si inclusiv cabanele specifice zonei montane).

Cat despre lemn, o sa vedem. Poate-l usuc la uscator (150RON/mc) daca nu e uscat bine, ca n-am chef sa mi se strabme dupa ce fac casa.

PS. Intre timp, m-am apucat sa-mi desenez singur structura de barne intr-un program specializat. (o sa pun poze cand e gata).

Daca vrei sa faci economie , ai putea realiza mai tarziu un sopron ieftin pt masina , si sa salvezi spatiul pentru garaj.
Da te rog un pm cu numele programelului, m-ai facut curios.

 cheta06, on 15th September 2009, 15:20, said:

Daca iti arat niste modele de casute(case) de munte , apai sigur ti-ai lua la bataie arhitectul:) .In fine , e gustul tau.
Bafta !

Dar chiar te rugam :)

Edited by etre, 19 September 2009 - 13:14.


#14
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005

 etre, on 19th September 2009, 14:02, said:

Daca vrei sa faci economie , ai putea realiza mai tarziu un sopron ieftin pt masina , si sa salvezi spatiul pentru garaj.
Initial asa vroian si eu... casa si alaturi de casa garajul, eventual facut mai tarziu. Dar din pacate terenul e cam ingust (cam 14m), iar vecinii de pe o parte vor musai 2 m de la gard.
14-2-3.5(minim pt garaj)=8.5m.
Ieseau camerele de la parter (living/dining) cam de 3m (ca mai e si o parte de trecere pe mijloc), ceea ce era cam putin.
De asta am optat sa bagam garajul in casa. (nici sa duc casa in spatele curtii ca sa las loc de garaj in fata nu-mi convine).

PS. Ti-am trimis pe PM numele programelor folosite. Sa-mi zici daca nu ai primit ca mie nu-mi apare nimic in sent (nu stiu de ce) :habarnam:

Edited by cristianhaulica, 20 September 2009 - 10:16.


#15
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
For the record:

24.09.2009
- Finalizat acte topograf pentru dezmembrare.
- Initiat acte la Notar (dezmenmbrare + donatie)

28.09.2009
- Semnare acte la notar

Sa vedem cat o sa mai stea actele si la notar dupa semnare.

#16
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
For the record:

05.10.2009
- Obtinut certificat de urbanism (~30RON)

08.10.2009
- Inceput avize(2300RON - include ridicarea topo si comisionul arhitectului ca sa umble dupa ele)

Saptamana viitoare o sa se finalizele si Donatia (la notar), si poate si Proiectul.
[/quote]

#17
cristianhaulica

cristianhaulica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 04.08.2005
Ultimele schite (oficiale)

Attached File  09___Casa_lemn_V2.2____06.jpg   69.77K   824 downloadsAttached File  09___Casa_lemn_V2.2____07.jpg   147.37K   1073 downloads7.jpg]Attached File  09___Casa_lemn_V2.2____08.jpg   150.02K   1000 downloadsAttached File  09___Casa_lemn_V2.2____09.jpg   189.53K   649 downloads____09.jpg]Attached File  09___Casa_lemn_V2.2____10.jpg   101.25K   787 downloads

For the record:
17.10.2009 - Finalizat proiect (2000RON total)
20.10.2009 - Semnat acord cu vecinii pt construrea la mai putin de 3 m de gard (30RON)

#18
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008
in biroul de la etaj cum intri?
spatiu tehnic, inseamna un fel de dressing?
de ce il pui si in birou?
cum intri in acel spatiu tehnic?
de ce ai facut 1 baie la 3 dormitoare?
Probabilitatea ca 2 sa aiba nevoi in acelasi timp este cam mare.
Sparge baia in 2 si fa 2 bai, cam mare 11 mp ptr 1 singura baie.
Ai ceva living.......gusturile nu le discutam.
Spor,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate