Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Randari Profesioniste - AutoCAD

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
ady.preda

ady.preda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 11.02.2007
De aici am invatat V ray

Edited by ady.preda, 02 March 2010 - 16:17.


#20
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
M-am gandit sa deschid subiectul acesta in ideea de a da posibilitatea oamenilor ce se ocupa de acest domeniu sa se adune, sa arate ce fac si sa schimbe idei.
Nu vreau sa limitez subiectul la design artistic; proiectele complexe de design mecanic, care implica si calcule ingineresti, sunt binevenite, dar as vrea ca accentul sa se puna pe rendering, imagine artistica, prezentare comerciala si toate lucrurile legate de acestea: softuri, tehnologii, abordari, idei, etc.
Softuri artistice stil Blender, 3DS, Rhinoceros si altele de acest gen sunt binevenite, dar iarasi, accentul as vrea sa se puna pe softuri CAD stil CATIA, SolidWorks, Inventor, SolidEdge, AutoCAD 3D, etc. pentru a scoate in evidenta latura artisitca/comericala (de marketing) a acestora.

In mod ideal, cititorii intereasti de rendering, isi vor gasi raspunsuri la intrebarile/nelamuririle lor printre randurile acestui thread. Softuri folosite, compatibilitati de format de fisier, pluginuri, librarii de materiale, setari de materiale, camere si setari de camere virtuale, timpi de renderizare, cele mai bune abordari, etc. Toate acestea sper sa prinda viata si sa arate si o latura mai putin cunoscuta a programelor de CAD, dar din ce in ce mai folosita de departamentele de marketing in campaniile comerciale ale marilor corporatii dar si al micilor firme. Ideea de baza este abordarea inginereasca in sensul ca produsele renderizate sa fie manufacturabile si vandabile, sa fie necesara o abordare inginereasca pentru a putea fi aduse la viata, dar accentul sa se puna pe imagine, design si prezentare comerciala. Ganditi-va ca vreti sa aduceti un produs nou pe piata si ca il prezentati clientilor potentiali :) vreti sa il faceti sa arate cat mai bine posibil, sa convingeti oamenii sa si-l doreasca  :) Pentru viitorii intreprinzatori, acest topic ar trebui sa le ofere metode si instrumente de marketing din perspectiva CAD.

PS: Daca se poate, pozele postate sa fie minim full HD si insotite de tipul si configuratia calculatorului folosit, precum si de softurile cu setarile folosite.

OK, bun venit si enjoy everybody! Sper ca topicul sa aibe sa aibe fani, viata lunga si succes!


_______________________________


Suficienta si explicita introducerea, sa trecem la demonstratii acuma :) O sa incep prin a pune renderinguri din domeniul in care activez eu: design interior.

Renderignurile de mai jos sunt facute pe un desktop x58 cu i7 960 @ 3.2 Ghz, 12GB RAM, cu nVidia GTX 480.

Softurile folosite: SolidWorks pt geometrie si Bunkspeed SHOT pentru rendering (cu plugin de SolidWorks). Deoarece abia am ajuns sa folosesc softul asta (inca este in perioada de teste) imaginea de mai jos este doar un test, nu tocmai reprezentativa pentru topic, dar ca sample cred ca merge. Timpul de rendering a fost de ~5 minute.

Pentru bucatarie am folosit in schimb PhotoView360 in loc de Bunkspeed, in rest aceeasi configuratie. Timpul de rendering ~10 minute.

Attached Files



#21
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Doua renderinguri facute in Bunkspeed Shot.
O baterie de chiuveta, imagine de ansamblu si apoi o poza macro.

Fiecare a durat in medie 10 minute. Materialele folosite: crom si vopsea. Environement: o imagine HDR.

Attached Files



#22
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011
Vin si eu cu o imagine, dar n-as putea sa spun artistica inca...din pacate calculatorul meu nu ma prea ajuta la renderiguri.
O sa vin si cu produsul final indata ce-l termin

Attached Files

  • Attached File  02.rar   604.26K   31 downloads

Edited by Svedy, 11 August 2011 - 06:44.


#23
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View PostSvedy, on 11th August 2011, 00:41, said:

Vin si eu cu o imagine, dar n-as putea sa spun artistica inca...din pacate calculatorul meu nu ma prea ajuta la renderiguri.
O sa vin si cu produsul final indata ce-l termin

Salutare Svedy,

Interesant proiectul tau. Este un ansamblu facut in SW?
Tot m-a tentat sa fac si eu o casa de la A-Z si o s-o fac pana la urma. Vad ca mi-ai luat-o inainte :)
Astept sa vad rezultatul final.

BTW: in ce ai facut renderingul? Daca ai o placa video cat de cat, de la nVidia, poti folosi un soft de rendering ce sa ia avantaj de procesoarele paralele din ea. Chiar si o placa mai veche din seria 9xx poate produce rezultate mai bune decat un procesor nou din seria i7.

#24
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Rendering la un pahar de vin.

Modelul este facut in SW11 iar renderingul in Bunkspeed Shot.

Timp de rendering: 15 minute full GPU only. Placa video ce o am acuma este una mai slabuta, un GT 430 Fermi, 1GB VRAM, 96 CUDA cores. Este mult mai slabuta decat precedenta GTX 480, dar se pare ca s-a descurcat binisor pentru calitatea realizata in 15 minute.

Attached Files



#25
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
Sticla cu vin rosu pentru paharul de vin :)

Sofurile si parametrii de renderig similari cu cei de la pahar cu diferenta ca acuma am folosit abordare hibrida: CPU+GPU hybrid rendering.

Attached Files



#26
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011

View PostHDremus, on 13th August 2011, 05:54, said:

Salutare Svedy,

Interesant proiectul tau. Este un ansamblu facut in SW?
Tot m-a tentat sa fac si eu o casa de la A-Z si o s-o fac pana la urma. Vad ca mi-ai luat-o inainte :)
Astept sa vad rezultatul final.

BTW: in ce ai facut renderingul? Daca ai o placa video cat de cat, de la nVidia, poti folosi un soft de rendering ce sa ia avantaj de procesoarele paralele din ea. Chiar si o placa mai veche din seria 9xx poate produce rezultate mai bune decat un procesor nou din seria i7.

Ansamblu e facut in Autocad si renderingul de asemena.
Cat despre placa video n-as vedea problema acolo...cred ca mai degraba mergi pe un procesor mai bun decat placa video la renderinguri, pentru ca imaginea este creata static, pixel cu pixel practic, si la creare procesoru este cel care face treaba grea,
placa video doar ''priveste'' ca sa spun asa.
Si in cazul meu vorbim de un sarman intel single core de 3 Ghz.

#27
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011

View PostSvedy, on 15th August 2011, 01:28, said:

Ansamblu e facut in Autocad si renderingul de asemena.
Cat despre placa video n-as vedea problema acolo...cred ca mai degraba mergi pe un procesor mai bun decat placa video la renderinguri, pentru ca imaginea este creata static, pixel cu pixel practic, si la creare procesoru este cel care face treaba grea,
placa video doar ''priveste'' ca sa spun asa.
Si in cazul meu vorbim de un sarman intel single core de 3 Ghz.


N-am mai pus mana demult pe AutoCAD :) am vazut acuma ca a incercat o abordare parametrica prin introducerea unor functii parametrice. Greu de tercut de la paramatric la non-parametric; altfel softul incepe sa arate contemporan (cel putin versiunea 2011).

In ceea ce priveste placa video, depinde de ce soft folosesti la rendering. Sunt softuri GPGPU care iti folosesc placa video la maxim. Din aceasta categorie face parte de exemplu Octane Renderer, iRay, Arion sau Bunkspeed. Si mai sunt celelalte softuri care folosesc numai CPU. Din aceasta categorie pot aminti PhotoView, Maxwell, V-Ray, etc.

Mai mult, in softurile avansate ai mai multe optiuni: rendering strict pe CPU, rendering strict pe GPU, rendering hibrid, rendering in retea, etc. Deci nu numai ca iti foloseste toate resursele din PC dar foloseste si alte calculatoare conectate in retea.

#28
HDremus

HDremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 15.03.2011
iPhone 4 modelat in SolidWorks si renderizat in PhotoView 360.
Timp de rendering 2 minute.
Aceeasi configuratie hardware ca si precedenta.

Attached Files



#29
Svedy

Svedy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.06.2011
Apar din nou cu proiectul 50% terminat...(mai am de lucru la interioare...poate le termin pana in primavara daca nu da inghetul;))
Rendering cu AutoCad Arhitecture (n-ati vrea sa stiti cat timp ia luat procesorului meu cu treaba asta:d, da daca, chiar sunteti curiosi PM)
L-am atasat arhiva pentru ca nu stiu cum sa inserez imaginea direct si m-am gandit ca poate cu aceasta ocazie imi explica si mie cineva cum sa incarc  imaginea direct.

Attached Files


Edited by Svedy, 11 October 2011 - 16:20.


#30
dragosh_x

dragosh_x

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 30.08.2006
Salutare tuturor! Sunt incepator in SolidWorks, si am realizat cateva proiecte simple, renderizate in PhotoView 360:

Attached Files



#31
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postdragosh_x, on 27th October 2011, 13:18, said:

Salutare tuturor! Sunt incepator in SolidWorks, si am realizat cateva proiecte simple, renderizate in PhotoView 360:
Nu e rau, ca sa-ti faci mana, treci la lucruri mai serioase, ia-ti un model complex in 2D si trecel in 3D. Sunt destule pe net.

#32
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
eu folosesc sketchup si bunkspeed hiper move dar ce am observat e ca daca rotunjesc colturi principale iese textura frumoasa cu reflectii dar daca rotunjesc toate colturile dispar reflectile iar obiectul randat iese mat si urat.

in solidworks si alte softuri e la fel ??

#33
top-foto

top-foto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2016

View Postjameslg, on 08 septembrie 2009 - 23:58, said:

Vreau sa deschid un subiect nou legat de randari, dupa ce am vizitat un site de la rusi cu imagini impresionante din punctul meu de vedere.
Poate si printre noi se numara genii, care pot lasa o parere sau o imagine adevarata randata.

Siteul rusilor este: www.render.ru,
Randarea cu biserica este facuta in 3DStudioMax



iar imaginile despre care va vorbeam sunt pe:
http://www.render.ru...lery/?gal_rub=2

Genial e Avis care a lucrat la pozele unei biserici, aveti linkul mai jos:
http://www.render.ru..._add=award#work


#34
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Nu inteleg de ce ai citat pe cineva, fara sa spui nimic...intrebarea mea e, sa sterg sau sa nu sterg postul tau....hmm.

#35
top-foto

top-foto

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.03.2016

View Postcatalinuptm, on 30 aprilie 2016 - 14:55, said:

Nu inteleg de ce ai citat pe cineva, fara sa spui nimic...intrebarea mea e, sa sterg sau sa nu sterg postul tau....hmm.

am citat dar am facut-o de pe telefon si ce este in plus apare in textul citat (de ce ? nu stiu)

"Randarea cu biserica este facuta in 3DStudioMax" - asta este in plus fata de textul citat.... :(

#36
SorinGT

SorinGT

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,270
  • Înscris: 23.07.2014
Pun si eu una din  capitolul hobby. Bucataria mea (partial completa). Facuta in ACAD 2010 si randata cu PW 360 (2006)

[ https://s11.postimg.org/lk851x9v7/Bucatarie_8_1_SW.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si inca una cu un ceas pe care l-am pastrat, avandu-l inca din anii tarzii din liceu, pentru ca inca mai functioneaza

tot cu acelasi AutoCAD, dar randat cu showcase

[ https://s27.postimg.org/l30d8q0vn/Watch_10_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by SorinGT, 10 May 2017 - 10:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate