Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cum montez/setez un sistem Focussat?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
petrehonest

petrehonest

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2014
Buna ziua,
Am si eu o mica intrebare privind instalarea unei antene si receptionarea programelor
Focus sat,
Am montat antena dar nu prind decat programul Focus sat info

#20
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Postpetrehonest, on 16 aprilie 2016 - 18:52, said:

Buna ziua,
Am si eu o mica intrebare privind instalarea unei antene si receptionarea programelor
Focus sat,
Am montat antena dar nu prind decat programul Focus sat info

Pe ala il vezi pt ca este la liber, necodat. ca sa ti se raspunda corect trebuie sa specifici:
- ai card de Focus (activat sau nu)?
- in ce receptor ai bagat cardul?
- receptorul respectiv are frecventele urmatoare (de AICI )in memorie ca sa poata fi scanate in Auto sau trebuie sa le introduci si sa le scanezi manual...
PS de moment ce prinzi Focus Info inseamna ca antena e reglata bine (sau aproape bine), deci problema vine de la intrebarile mele de mai sus.

#21
Tyrus

Tyrus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2017
Salut, încerc de luna sa aranjez antana pentru a prinde toate programele focus sat. Prind doar o parte din ele: focus INFO, pro tv, antena stars, animal planet, discoveri science si încă altele. Am încercat sa caut in lista transponderul 11785 Mh dar nu il am. Antena si cu LNBul nu sunt cumparate de la focus sat si ma gândesc ca LNBul nu prinde toate transponderele.

#22
zappaf

zappaf

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 09.05.2006
Ce faci????? "..încerc de luna sa aranjez antana...". De luni sau pe luna? Tu ai antana sau antenă? Si ce ai putea sa cauti pe frecventa 11785H cand acea frecventa nu are niciun canal TV?

Inainte de a posta pe forum incercati sa formulati corect o propozitie ca sa primiti ajutor. Daca nu va descurcati apelati la un prieten sau eventual poate aveti talent la desen.
Antena si lnb-ul sunt ok. Aici ai lista frecventelor de la focussat - http://www.focussat....a Focus Sat.pdf

Sa-ti traiasca ANTANA!

P.S. - sau poate esti fan Santana!

#23
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Din programele care le scrii ca le receptionezi putem deduce ca antena este bine reglata deoarece iti intra ambele polaritati (V si H) ceea ce inseamna ca aparatul nu are scanate toate frecventele deci deschide PDFul pus de zappaf copiaza datele programelor cuprinse in abonamentul tau si scaneaza-le manual (vezi in cartea de utilizare a aparatului cum se face daca nu stii sau eventual scrie tipul de receptor care-l ai si te va ajuta cineva de pe aici).

#24
Tyrus

Tyrus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2017

View Postzappaf, on 29 ianuarie 2017 - 08:36, said:

Ce faci????? "..încerc de luna sa aranjez antana...". De luni sau pe luna? Tu ai antana sau antenă? Si ce ai putea sa cauti pe frecventa 11785H cand acea frecventa nu are niciun canal TV?

Inainte de a posta pe forum incercati sa formulati corect o propozitie ca sa primiti ajutor. Daca nu va descurcati apelati la un prieten sau eventual poate aveti talent la desen.
Antena si lnb-ul sunt ok. Aici ai lista frecventelor de la focussat - http://www.focussat....a Focus Sat.pdf

Sa-ti traiasca ANTANA!

P.S. - sau poate esti fan Santana!

Hai că ai fost amuzant. E bine ca susții scrierea corect gramaticală. Eu am postat de pe telefon.

View Postantenutze, on 29 ianuarie 2017 - 19:40, said:

Din programele care le scrii ca le receptionezi putem deduce ca antena este bine reglata deoarece iti intra ambele polaritati (V si H) ceea ce inseamna ca aparatul nu are scanate toate frecventele deci deschide PDFul pus de zappaf copiaza datele programelor cuprinse in abonamentul tau si scaneaza-le manual (vezi in cartea de utilizare a aparatului cum se face daca nu stii sau eventual scrie tipul de receptor care-l ai si te va ajuta cineva de pe aici).
Multumesc pentru sfat. Am dat de mai multe ori resetare din fabrica si scanare noua. Eu locuiesc in Norvegia si folosesc antena si LNB-ul distribuit de Canal Digital, cei care detin pana la urma satelitii Thor. Mi s-a spus cand am luat decodorul Focus Sat din tara ca este posibil sa am nevoie de o antena mai mare. Desi am semnal 65% si calitate 100% pe Pro TV si pe decodorul norvegian e la fel. Nu sunt expert in antena satelit, dar prima oara, acum cativa ani, am montat antena fara aplicatii de mobil sau aparatura speciala. Pur si simplu m-am uitat la vecinul cum avea antena si am prins prin simpla ajustare 85% calitatea. Diametru antenei este de 64cm si LMB-ul este Triax Quad TQD 0006 (4 iesiri pe toate semnalul este acelasi).

Am abonament Mozaic Plus. Cand scanez pe Thor 6 (0.8W) imi gaseste 137 canale TV si unul de radio (National FM). Dupa care imi iese din meniu si intra pe primul program, Focus sat info. Semnal 72%, calitate 100%. Programul 2 este TVR 1 unde imi apare mesajul "Lipsa semnal". Programul 3 este Pro TV cu 67% semnal si 79% calitate.

LNB-ul este inclinat pe la 4 grade.

Edited by Tyrus, 29 January 2017 - 21:40.


#25
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai hai sa vedem ce calcule putem face de pe un sit satelit in materie pt locatia Norvegia si programele Focus sat (chiar daca teoria nu se dovedeste intotdeauna exacta este totusi un punct de referinta):
pai daca cautam Focus sat in Lyngsat ne arata ca transmisia este pe Thor 6 (Beam K2) si gasim harta de acoperire K2 (Ku band) ACI
te las pe tine sa gasesti adevarata dimensiune a antenei dar cred ca pricepi acum ca ai nevoie de o antena mai mare.

PS. putere/calitate semnal citite dn meniul receptorului nu sunt relevante, numai un tester adevarat poate da o masuratoare cat de cat corecta.
- pt Oslo skewul LNBului este 5.2° inspre dreapta cum stai in fata antenei

Edited by antenutze, 30 January 2017 - 13:44.


#26
Tyrus

Tyrus

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.01.2017

View Postantenutze, on 30 ianuarie 2017 - 13:36, said:

pai hai sa vedem ce calcule putem face de pe un sit satelit in materie pt locatia Norvegia si programele Focus sat (chiar daca teoria nu se dovedeste intotdeauna exacta este totusi un punct de referinta):
pai daca cautam Focus sat in Lyngsat ne arata ca transmisia este pe Thor 6 (Beam K2) si gasim harta de acoperire K2 (Ku band) ACI
te las pe tine sa gasesti adevarata dimensiune a antenei dar cred ca pricepi acum ca ai nevoie de o antena mai mare.

PS. putere/calitate semnal citite dn meniul receptorului nu sunt relevante, numai un tester adevarat poate da o masuratoare cat de cat corecta.

Eu locuiesc pe coasta de vest. Vad ca Beam K2 nu acopera acea zona. Doar K1. Deci prind cateva programe din K2. Poate asa este, siteul nu este chiar exact. Voi incerca cu o antena mai mare.

#27
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
pai cele din K2 iti trebuiesc deci pune o antena de 1.20m si mai discutam dupa aia

#28
dannyelu

dannyelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2018
Salutare, recent am cumparat un aparat SATLINK WS-6950 pentru orientarea antenelor, nu inteleg cum este cu frecventele cand caut satelit, ex: 12567-27500, asta stiu ca e la digi, sunt programe care merg pe alte frecvente, de exemplu la focus sat sau la dolce tv au alte frecvente, imi poate explica cum pot instala DIGI TV - DOLCE TV si FOCUS SAT cu o anumita frecventa la fiecare satelit in parte ce prinde toate programele ? Am gasit pe un singur forum ce spunea despre Digi TV ca are frecventa de cautare pe 12567-27500 Intelsat 10-02, insa la celelalte au alte frecvente si alti sateliti, nu stiu daca am fost destul de explicit, mai pe scurt, CE FEL DE FRECVENTA PUN CAND CAUT UN SATELIT ? Multumesc


DIGI TV - 12657 - 27500 V/H

DOLCE TV - x - x

FOCUS SAT - x - x

View Postzappaf, on 29 ianuarie 2017 - 08:36, said:

Ce faci????? "..încerc de luna sa aranjez antana...". De luni sau pe luna? Tu ai antana sau antenă? Si ce ai putea sa cauti pe frecventa 11785H cand acea frecventa nu are niciun canal TV?

Inainte de a posta pe forum incercati sa formulati corect o propozitie ca sa primiti ajutor. Daca nu va descurcati apelati la un prieten sau eventual poate aveti talent la desen.
Antena si lnb-ul sunt ok. Aici ai lista frecventelor de la focussat - http://www.focussat....a Focus Sat.pdf

Sa-ti traiasca ANTANA!

P.S. - sau poate esti fan Santana!


Salut, imi poti explica cum e treaba cu frecventele ? cand caut satelitul Thor 5/6 ce frecventa trebuie selectata pe satlink ? multumesc

Edited by dannyelu, 17 August 2018 - 19:49.


#29
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,864
  • Înscris: 09.10.2009
Pentru Thor/Intelsat poți folosii frecventa 11900 H 28000. Focus sat și Digi sunt pe aceeași sateliți.
Pentru Dolce poți folosii frecventa 12688 V 30000.

Edited by gestt, 19 August 2018 - 12:28.


#30
dannyelu

dannyelu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2018

View Postgestt, on 19 august 2018 - 12:27, said:

Pentru Thor/Intelsat poți folosii frecventa 11900 H 28000. Focus sat și Digi sunt pe aceeași sateliți.
Pentru Dolce poți folosii frecventa 12688 V 30000.

Salut gestt, am reusit pana la urma, 11919/28000h , ms

Edited by dannyelu, 19 August 2018 - 12:47.


#31
avo67

avo67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.08.2008
Salut colegi!

M-am mutat de curand in Irlanda, Dublin. In tara aveam un sistem Focus Sat functional, ma intreb daca merita sa incerc montarea lui in Dublin gandindu-ma la acoperirea satelitului in aceasta zona a Europei. As avea vreo sansa cu o antena mare, de ex. 120 cm?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns Posted Image

#32
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Harta de acoperire cu semnal arata ca pentru receptionarea programelor Focus Sat
in zona Dublin este recomandata folosirea unei antene de 90 cm , deci nu ar fi neaparat
necesara montarea unei antene mai mari , cum ar fi cea de 120cm .

Pentru captarea unui semnal cat mai bun cu o antena de 90 cm,  s-ar putea cumpara
si monta un LNB mai sensibil decit cele obisnuite , cum ar fi modelul LNB Inverto Black Ultra ,
care a fost proiectat si realizat tocmai pentru receptia in zonele periferice de acoperire ,
unde de obicei semnalul este mai slab - cum este situatia prezentata .

Daca conditiile locale permit instalarea si reglajul unei antene de minim 90 cm
echipata cu LNB-ul mentionat ( si un cablu coaxial de buna calitate ...)
eu zic ca ar merita facuta incercarea ...

Attached Files



#33
avo67

avo67

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.08.2008
Multumesc frumos pentru informatii bowpack14! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate