Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5260 replies to this topic

Poll: Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2009-2014 (66 member(s) have cast votes)

Care din cele 2 asociatii considerati ca are dreptate in demersurile sale?

  1. http://ascdbn.ro/ (Asociatia Salvati Cartierele Damaroaia si Bucurestii Noi) (54 votes [81.82%] - View)

    Percentage of vote: 81.82%

  2. http://www.administratorimobileubm.ro (Asociaþia Constructorilor din Damaroaia) (12 votes [18.18%] - View)

    Percentage of vote: 18.18%

Vote

#19
Rhadooo

Rhadooo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.12.2005
Salut,

La fel caut si eu in zona, m-ar fi interesat mai degraba in blocurile tip vila din cartierul Pajura (blocuri vechi dar spatioase apartamentele) dar din pacate tot se vinde cu circuit inchis si daca nu ai vreo ruda prin blocurile respective nu gasesti.
Am gasit in Damaroaia la 65 000 E 2 camere dar nu am incredere in dezvoltatorii din zona, este la vanzare un apartament pe str. limpejoarei, in spatele cofetariei din statia 331.
Stie cineva ceva despre dezvoltatorii de acolo? ciudat este ca blocurile de vis-a-vis sunt la un pret mult mai mare decat cele din damaroaia.

#20
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Salut. Si eu caut un apartament in aceasta zona. Am fost duminica sa ma plimb prin cartiere sa vad care e atmosfera. Am ramas uimit de cat de liniste poate fi, la prima vedere as spune ca este in general curat. Cat despre tigani... erau cativa prin parc si pe strazi, iar in fata unei case era stransa satra la o tabla :) Nu era insa o darapanatura. Oricum media lor in zona, n-as zice ca depaseste semnificativ media Bucurestiului si este un cartier care nici macar nu se compara cu Ferentari. Tind sa cred ca sunt tigani cu bani, ceva mai romanizati. Bucuria a mea a fost ca nu am auzit manele bubuind de nicaieri. Imi place zona pentru ca e linistita si are exact aspectul de suburbie. N-as suporta sa stau intr-un complex cu sute de apartamente. E ca si cum ti-ar pierde identitatea.

Cunosc pe cineva care s-a mutat intr-o vila pe str. fortunei la intrarea de langa parc. Spunea ca lui i se pare ca ar fi o constructie buna, in schimb vecinul de deasupra se plangea de faptul ca la ploaie s-a umezit peretele pe interior pe langa pragul gemului de la bucatarie. Astea oricum sunt lucruri pe care le afli abia dupa ce ai cumparat, pentru ca niciun dezvoltator/agent imobiliar nu le va cunoaste si chiar daca ar sti, probabil tot nu le-ar face cunoscute.

Ce nu prea mi-a placut, era faptul ca peretii interiori erau din rigips. Recunosc ca nu ma pricep foarte bine la constructii, insa peretii din rigips nu prea imi inspira incredere. De, asemenea, holul era parca prea mare (mai mare decat bucataria cu care s-ar fi putut face un open-space). Dormitorul avea aceeasi dimensiune ca si sufrageria.

Edited by antidote, 29 August 2011 - 14:57.


#21
tottenham_1882

tottenham_1882

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 26.09.2007

 Rhadooo, on 26th August 2011, 15:33, said:

Salut,

La fel caut si eu in zona, m-ar fi interesat mai degraba in blocurile tip vila din cartierul Pajura (blocuri vechi dar spatioase apartamentele) dar din pacate tot se vinde cu circuit inchis si daca nu ai vreo ruda prin blocurile respective nu gasesti.
Am gasit in Damaroaia la 65 000 E 2 camere dar nu am incredere in dezvoltatorii din zona, este la vanzare un apartament pe str. limpejoarei, in spatele cofetariei din statia 331.
Stie cineva ceva despre dezvoltatorii de acolo? ciudat este ca blocurile de vis-a-vis sunt la un pret mult mai mare decat cele din damaroaia.

Cunosc zona, in afara de blocurile de pe partea stanga, cum vii dinspre casa presei, care sunt ok, restul sunt facute de tigani.
Am vazut multe in zona, eu unul nu m-as risca sa cumpar in ele.
Nu e vb neaparat ca iti cade tavanul in cap, dar am vazut bloc facut de ciori pe dobrogeanu gherea, din 2008, care zici ca era din 1970. In numai 3 ani arata oribil.
Sunt pro blocuri noi, am stat din 2007 in bloc nou si m-am mutat recent tot in bloc nou dar in nord. Dupa ce stai in bloc nou, efectiv nu mai poti sa stai in vechi.

Edited by tottenham_1882, 30 August 2011 - 20:43.


#22
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005

 tottenham_1882, on 30th August 2011, 21:42, said:

Cunosc zona, in afara de blocurile de pe partea stanga, cum vii dinspre casa presei, care sunt ok, restul sunt facute de tigani.
Am vazut multe in zona, eu unul nu m-as risca sa cumpar in ele.
Nu e vb neaparat ca iti cade tavanul in cap, dar am vazut bloc facut de ciori pe dobrogeanu gherea, din 2008, care zici ca era din 1970. In numai 3 ani arata oribil.
Sunt pro blocuri noi, am stat din 2007 in bloc nou si m-am mutat recent tot in bloc nou dar in nord. Dupa ce stai in bloc nou, efectiv nu mai poti sa stai in vechi.

Te referi la Damaroaia?

#23
Rhadooo

Rhadooo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.12.2005

 antidote, on 31st August 2011, 17:20, said:

Te referi la Damaroaia?


La Damaroaia se refera, dar la zona Bd Jiului, nu in centrul Damaroaiei unde chiar cred ca 100% blocurile sunt facute de clanul Onoriu.
Cele de pe partea stanga cum vii dinspre Casa Presei(in spatele scolii178) nu sunt construite de tiganii din zona dar evident sunt foarte scumpe.

#24
sorinpreotescu

sorinpreotescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.11.2007
rog pe cei care afirma ca blocurile sunt prost construite si ca vor cadea la cutremur sa isi sustina afirmatia cu detalii.
consider ca zona e ok, tinand cont ca:
iti poti parca masina la max 100m de locuinta,
nu ai 15 wc-uri deasupra ta;
te afli la max 15 min de mers pe jos de metrou, si nu esti legat de masina cand sunt 45grC sau ploua sau e viscol si zapada de 1m;
ai piata si supermarket-uri in proximitate;
cu ceva efort iti poti gasi un apartament cu bucatarie inchisa, ceea ce nu vezi la niciun bloc nou;
de regula ai vecini de scara oameni din aceeasi societate ca tine, si nu ti se va opri apa calda/caldura din cauza restantelor la intretinere;
soselele principale ale zonei nu creaza ambuteiaje;
etc.

#25
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Vrei argumente?
Majoritatea nu au subsol, iar fundatiile au sub 1 metru. Intrebati vecinii cat s-a sapat la fundatii, daca s-a turnat betonul iarna pe ger, si o sa va puna pe ganduri.
Au luat autorizatii pentru P+2+M si au facut P+3+M sau P+3+M1+M2. Deci sunt suprainaltate. Evident, fara autorizatie, fara diriginti de santier, fara nimeni care sa -i controleze si sa raspunda pentru ce fac aia acolo. Si daca credeti ca toti au facut Facultatea de Constructii, sunteti naivi. De fapt se vede pe ei ca nu au prea dat pe la scoala. Asta ca sa vedeti pe mana cui mergeti.
Bafta la urmatorul cutremur! :thumbup:

#26
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
salutare!
ma intereseaza, sincer, zona Bucurestii Noi... doresc sa imi cumpar in zona - am vazut vreo 4, 5 apartamente pana acuma si imi par OK
ma refer aici ca si zone: de la intersectia Jiului cu Gloriei in sus pe Bucurestii Noi, atat pe partea stanga cat si pe partea dreapta (a bulevardului Bucurestii Noi) pana in Episcopul Vulcan si Bd. Laminorului (deci nu Damaroaia, nu Jiului, nu Pajura)
apartamentele vazute au fost atat de 2 cat si de 3 camere. sincer facute cu bun simt
ce ma deranjeaza este in special faza cu avioanele: intr-un weekend am fost surprins neplacut de cate avioane au trecut pe deasupra zonei, si vreau sa spun ca se aud foarte bine, nu bine - e un zgomot mama mamaa!! chiar asa e zilnic, sau cum e?
daca aveti mai multe detalii despre zonele date de mine ... ar fi super
pana atunci multa bafta
multumesc frumos ;)

#27
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Nu stiu cum se aude din casa, dar am fost la niste vizionari in weekend si la un moment dat a trecut un avion. Vreau sa spun ca nu ma mai auzeam cu persoana de langa mine. Dar sincer e o chestie de cateva secunde. Nu cred ca e chiar atat de grav.

#28
sorinpreotescu

sorinpreotescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.11.2007
da, sunt foarte putine cele care nu respecta puz-ul. sincer dintre toate am remarcat numai unul. Referitor la constructie, majoritatea sunt facute cu firma de constructii si diriginte de santier, pentru ca vor sa le vanda prin credit ca e la moda acum, si banca nu-si asuma raspunderea daca actele nu sunt in regula; exista ciment special care se toarna si la cald, si la -x grade, si sub apa, etc, deci se poate turna si iarna, iar ca beton se pare ca e bine turnat, a, vazut multe alte constructii mult mai rau, stalpi din 2 turnari, beton neamestecat, etc. La P+2+M nu e necesar subsolul din cate stiu eu, vezi cate vile sunt construite fara subsol.
La partea cu avioanele, e deranjant, zgomotul e mare, iar avioanele trec zilnic si destul de des pe deasupra.
Mare insistenta la negocieri, pentru ca limitele difera foarte mult de la caz la caz

#29
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010
Daca tu crezi ca tiganii astia iti toarna tie betoane speciale, te inseli amarnic. Ei fac economie la sange la betoane si fier, in ce baga banii sunt finisajele sa ia ochii la fraieri. Cat despre dirigintii de santier, gasesc cate unul cu parafa care semneaza ca prostu' la sfarsit, fara sa fi dat pe acolo,  pentru 1000 euro, mai gasesc unul corupt in primarie, in rest - sef de comisie bulibasa, membrii - piranda si puradeii. Cum sa aiba diriginte de santier cand ei nu au contracte cu firme de constructii. Daca va uitati pe panourile afisate, toate sunt facute in regie proprie. Autorizatiile sunt luate cu o luna inainte de receptie :naughty: Deci, despre ce vorbim?

#30
bettykeko

bettykeko

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2011
Fugiti cumparatori de blocurile noi din zona Bucurestii noi!!!Sunt facute din chirpici.Cu stalpi de 5 cm, fier cat creionul, deschizi geamul si il vezi  pe vecinul la un metru de tine si ai impresia ca v-ati mutat impreuna .Am vazut cum la prima vijelie a zburat tot acoperisul  unui bloc aflat in constructie,..Te muti si te gandesti cum sa supravietuiesti unui cutremur avand in vedere ca suntem o tara cutreierata de cutremure.Acesti dezvoltatori imobiliari nu se gandesc la siguranta noastra a cumparatorilor ci doar la buzunarul lor.Concluzie: daca vreti un acoperis deasupra capului ganditi-va bine daca chiar il veti avea .

#31
thetraveler

thetraveler

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.04.2007
Salut
Eu unu ce-am vazut au fost in zonele urmatoare:
- Str. Barlogeni colt cu Str. Munteniei, langa P-ta 16 Februarie (este pe partea dreapta a Bd. Bucurestii Noi) si
- alte zone: Str. Duetului, Str. Berveni, Str. Durau, Str. Mitropolit Varlaam (sunt vreo ceva blocuri pe strazile astea)
Si ce am vazut in zona P-tei 16 Februarie chiar a fost OK: blocul respectiv e unul de 4 etaje, cu apartamente de 2 si 3 camere (cele de 3 camere au vreo 70 mp utili). Peretii din caramida si cu izolatie de 5 cm, parca.
Ce nu mi-a placut la apartamente au fost: baile - cam mici si plus de asta aerisirea se face printr-un geam care da intr-un zid (deci practic baia nu are un gemulet care sa dea in curtea blocului, in afara de tot). Apoi balcoanele sunt micute.
Se intra in apartament direct in living (fara nici-un pic de hol), living care e unit cu bucataria - asta ar mai fi un lucru care nu mi-a placut. Iar living'ul face legatura cu celelalte 2 camere.
Pretul este unul accesibil (zic eu): 1140 EUR mp util (la 70 mp utili vine 80000 EUR).
Restul de blocuri de apartamente din zonele Duetului, Berveni s.a.m.d. le-am vazut doar de afara si nu dinauntru. As vrea sa le vad si din interior.
Multumesc frumos pentru postari. :)
O zi cat mai buna! :)

#32
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
Observ ca nimeni care sta in Bucurestii Noi nu zice ceva de rau. Doar persoane din afara. Nu iau apararea ci chiar as vrea sa vad ca cineva care chiar locuieste aici intr-un bloc nou, ne poate spune cate ceva, fie de rau, fie de bine.

Eu sunt unul dintre cei care e tentat sa se mute in acest cartier intr-un bloc nou. Am sa vin cu o ruda inginer constructor care va evalua constructie si actele inainte de a cumpara. Referitor la acoperisul care a zburat de pe blocul in constructie, cred ca motivul se afla chiar in problema, daca se poate spune asa. Faptul ca era in constructie inseamna ca nu era finalizat si cel mai probabil nu era fixat bine. Remarc si eu aceleasi probleme ca si thetraveler: balcoane micute, bai mici fara aerisire naturala si intrarea direct in living. Multe sunt impartite total aiurea, cu livinguri in zig zag, unde efectiv nu ai unde sa pui un televizor si o canapea.

Fiecare face un compromis acolo unde vrea. Eu as renunta la spatiu mare si baie aerisita natural pentru un apartament nou, bine compartimentat si aproape de metrou.

#33
Kickazz

Kickazz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 28.03.2007
zona e relativ ok, cam colorata, dar na... la banii astia gasesti doar in vest-sud-est
oricum au mari probleme cu actele, cadastre luate pe spagi si modificate, cunosc personal 2 cazuri, fiti atenti la alegerea notarului!

#34
antwerp

antwerp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 23.08.2006
Buna seara,
am cautat 3 weekend-uri un apartament de 3 cam in Bucurestii Noi, zona Parc Basilescu. Am intalnit dezvoltatori, exclusiv "negrii" - incearca sa se exprime civilizat, sunt politicosi insa ar fi dpmdv o mare eroare sa tranactionez cu unul dintre ei, mai ales cind e vorba de o suma in jur de 1100 euro/mpc. Am facut "sapaturi" si absolut toate dintre blocurile facute in acea zona sunt construite de catre ei - pe cele mai multe le puteti identifica dupa usa de fier cu blazon din cupru - cine a fost prin zona, stie despre ce vorbesc.
Mentionez ca am fost foarte motivat sa cumpar ceva in acesta zona pt motivele expuse de antevorbitori (zona linistita, metrou la cel mult 1 km, absenta blocurilor comuniste etc), insa avand in vedere pe cei care le-au construit, felul in care obisnuiesc ei sa faca bussines nu imi pot asuma riscul sa achit o asemenea suma - de fapt nu as achita nici jumtate din cit se cere pe asa ceva. Pur si simplu, nu merita sa iti asumi riscul sa cumperi un bun imobil de la genul asta de dezvoltator-vanzator.
Multa bafta tuturor.

Edited by antwerp, 22 October 2011 - 19:23.


#35
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Mda, sunt amabili/politiciosi cu tine pana semnezi, dupa... Doamne fereste sa ai vreo problema si sa apelezi la garantie sau sa ai nevoie de ei...

Subscriu complet la tot ce a spus colegul de mai sus: +1. Nu cred ca mai e nimic de adaugat. Si eu am fost tentat (si incantat), dar mi-a trecut repede... La urma urmei insa, aici fiecare isi spune parerea/un pct de vedere, discutam, dar, de actionat, fiecare e liber sa face ce si cum crede de cuviinta cu bani lui si asa cum si il indeamna constiinta si inima.

#36
antidote

antidote

    V

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 29.07.2005
colombo, ai semnat? Ai avut probleme cu ei?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate