Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Milano

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
S-ar pune problema sa ma mut acum in cateva luni in Milano pentru cativa ani buni. Am cateva retineri...

Cum e orasul? Am auzit ca e mai murdar ca Bucurestiul.
Cum mai sta razboiul italian-roman? O sa fiu discriminat acolo pt ca sunt roman? (nu ma duc la furat si imi mentin un ten alb-programator din cauza de statul in casa :rolleyes: )
Impresii generale?

#2
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004

View PostTrumo, on 8th September 2009, 15:02, said:

Cum e orasul? Am auzit ca e mai murdar ca Bucurestiul.
nu e neaparat mai murdar, dar nici vreo minunatie nu e...

View PostTrumo, on 8th September 2009, 15:02, said:

Cum mai sta razboiul italian-roman? O sa fiu discriminat acolo pt ca sunt roman? (nu ma duc la furat si imi mentin un ten alb-programator din cauza de statul in casa :rolleyes: )
nu, incidentele de discriminare sunt limitate si nu tin de vreo zona a tarii... majoritatea italienilor sunt destul de constienti ca mass media a exagerat mult cu faptele romanilor... sigur, mai sunt destui care nu au cea mai grozava parere despre romani, insa in general nu discrimineaza si nici nu te fac sa te simti prost
in milano sunt mai putini romani ca in alte zone (cum ar fi roma), insa au avut grija unii sa ne faca de ciocolata (in unele statii de metrou au fost puse instructiuni de folosire exclusiv in limba romana, pt. ca si-au facut unii [presupus romani] treburile in bideuri :D)

View PostTrumo, on 8th September 2009, 15:02, said:

Impresii generale?
in milano nu am stat prea mult, dar ... ca idee:
- este EXTREM de aglomerat (bucurestiul e mic copil), iar pt. zona centrala masinile sub un anumit nivel de poluare platesc o taxa de acces (transportul public e totusi dezvoltat si te poti descurca bine si cu asta - de multe ori mai bine decat cu masina)
- temperaturile variaza cam mult: vara e cald (cam ca in bucuresti) iar iarna ninge de se prinde zapada binisor
- criminalitatea serioasa nu e nu stiu ce, insa hotii de buzunar si alti infractori marunti abunda (inclusiv conationali de-ai nostri)
- in afara de vreo doua cladiri intersante, in rest e cam cenusiu si plictisitor (desi daca ai bani iti sare plictiseala instant)
- e raiul cumparatorilor si petrecaretilor: tone de magazine cu tot ce vrei si ce nu vrei, expozitii peste expozitii, lansari si prezentari de te miri ce, crasme de toate felurile, discoteci si cluburi de noapte de te plictisesti (poate suna ca un cliseu pt. un oras mare, dar aici chiar gasesti multe chestii pe care nu le gasesti in alta parte)
-chestii romanesti:
magazine(nu stiu daca mai sunt deschise, ca astea ba sunt, ba nu sunt):
La Bunica : http://maps.google.c...,182.83,,1,1.82
Minimarket Italo Rumeno : http://maps.google.c...,271.53,,1,4.88
Carmangeria Maramuresul (hi hi, asta e langa un sex shop :D) : http://maps.google.c...160.81,,1,-0.17
si unul usor in afara de milano, dar nu foarte departe (negozio di mihai) : http://maps.google.c...,176.35,,2,1.11
discoteca: kef de kef (la vreo 10 km de centrul din milano, in sesto san giovani - cam manelizata :D, dar mai vin si cantareti nemanelisti sa sustina concerte) : http://maps.google.c...11,3.07,,0,3.89

cam asta mi-a venit in minte pe moment...

Edited by gtk, 18 September 2009 - 01:15.


#3
Trumo

Trumo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 17.10.2008
Multumesc mult pentru informatii. Intre timp am redus timpul de mutare in Milano la cateva luni. Super ghid  :OK:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate