Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Corcodusul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
petru_br

petru_br

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.09.2009
In ce perioada trebuie plantati samburii pentru a rasarii portaltoi de corcodus? va rog un sfat care sunteti priceputi. Multumesc mult!

#2
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu am facut-o in mod organizat, da in jurul corcodusilor socrilor mei sint o multime de lastari pe care ii tot taiem. asa ca as zice ca se pot pune simburii toamna. da nu te costa nimic sa faci o rasadnita intr-un colt de curte, unde sa pui acum 20-30 de simburi si sa pastrezi alti 20-30 pina la primavara si sa ii plantezi si pe aceia. si la toamna vezi ce si cum. da eu as zice ca e mai rapid prin butasire, ca probabil poti gasi un corcodus de la care sa tai o creanga din care sa faci butasi. cistigi cel putin un an.

#3
almeu

almeu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 20.04.2008
Samburii poti sa-i plantezi si toamna, oricum ei peste iarna dorm in pamint. Unii spun ca asa se castiga in vigoarea port altoiului. Si se face mai gros si mai usor de altoit.. Oricum eu am altoit si planta mai subtire decat tigara si sa prins.

#4
diddl

diddl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 26.04.2007
As vrea sa stiu cum pot sa plantez un corcodus. Am un corcodus batran si as dorii sa plantez unul nou tanar in gradina. Am inteles ca corcodusul se prinde foarte repede insa ,,, cum. Astept sfaturi. Multumesc

#5
antonyakz

antonyakz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.02.2010

View Postdiddl, on 27th December 2009, 09:56, said:

As vrea sa stiu cum pot sa plantez un corcodus. Am un corcodus batran si as dorii sa plantez unul nou tanar in gradina. Am inteles ca corcodusul se prinde foarte repede insa ,,, cum. Astept sfaturi. Multumesc

tu vrei un corcodus tanar din cel batran? nimic mai simplu: cu siguranta ai observat la tulpina corcodusului o gramada de lastari (drajoni se numesc) ce cresc din radacina, pe langa trunchi. Iei unu-doi de acolo cu radacina si il plantezi altundeva. Dar corcodusul nu e bun de consum, adica doar daca vrei asa ca te-ai obisnuit cu el, insa fructele lui nu sunt deosebite, pulpa adera la sambure, etc.
De obicei se foloseste corcodusul ca portaltoi pt prun.

#6
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
poate il foloseste pt tzuica sau ciorba....

dar mai bine faci ca mine: te duci in piata rahova la primavara si spui ca vrei sa cumperi pruni, ii cumperi, ii plantezi si dupa 2 ani obseri ca ai in curte o mandrete de corcodusi, avizi amatorilor, de atunci mi-am jurat in barba sa nu mai cumpar decat pomi fructiferi din pepiniere

#7
B0B1B2B3

B0B1B2B3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.02.2009

View Postpupu_depadure, on 15th February 2010, 12:49, said:

poate il foloseste pt tzuica sau ciorba....

dar mai bine faci ca mine: te duci in piata rahova la primavara si spui ca vrei sa cumperi pruni, ii cumperi, ii plantezi si dupa 2 ani obseri ca ai in curte o mandrete de corcodusi, avizi amatorilor, de atunci mi-am jurat in barba sa nu mai cumpar decat pomi fructiferi din pepiniere


foarte adevarat. ai mei au cumparat cu ceva timp in urma nista pomi de pus in gradina (peri,pruni,meri), din piata (veneau unii cu o masina si spuneau ca sunt altoiti). dupa ce ca au intrat pe rod foarte tarziu 5-6 ani au dat si niste mere tari ca piatra si acre de nu poti sa le mananci. parul care are cel putin 6 ani i-am aratat drujba in primavara ,iar in toamna a facut 5-6 pere - primele. in primavara lui 2008 am cumparat de la statiunea voinesti 20 meri florina si 20 pruni stanley. prunii au mers mai greu dar merii sunt o frumusete. nu se compara cu panaramele din piata.

#8
eureur

eureur

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 600
  • Înscris: 15.07.2009

View PostB0B1B2B3, on 15th February 2010, 16:46, said:

i-am aratat drujba in primavara ,iar in toamna a facut 5-6 pere - primele.
Ha! Si la tine a mers? E o superstitie misto!
Si eu am un mar varatec, l-am luat de la un vecin din curte si l-am transplantat la mine, cand l-am transplantat era cam de 7-8 cm grosimea trunchiului (estimez ca avea cel putin 5 ani) s-a prins, dar vreo 4 ani n-a vrut sa faca nimic, nici macar flori, dar cu crengile trebuie sa ma lupt ca la Rovine in fiecare primavara, asa de viguros lastareste. Primavara trecuta de 1 martie m-am dus la el, i-am aratat toporul si i-am promis ca il tai, asa ca s-a speriat si mi-a facut vreo 10 mere.
Initial, in primii ani, am crezut ca nu il tai eu corect, dar acum dupa ce a facut fructe, mi-am dat seama ca era de la el nu de la mine. L-am taiat corect, fructifica pe nuiele lungi, ca jonathanul, nu spur ca goldenul, si ii lasasem destule ramuri de rod... chiar prea multe, la primavara trebuie sa mai raresc din ele ca iar n-am loc in coroana de lastaris.

#9
masterd6ib6

masterd6ib6

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteureur, on 15th February 2010, 17:15, said:

Ha! Si la tine a mers? E o superstitie misto!
Si eu am un mar varatec, l-am luat de la un vecin din curte si l-am transplantat la mine, cand l-am transplantat era cam de 7-8 cm grosimea trunchiului (estimez ca avea cel putin 5 ani) s-a prins, dar vreo 4 ani n-a vrut sa faca nimic, nici macar flori, dar cu crengile trebuie sa ma lupt ca la Rovine in fiecare primavara, asa de viguros lastareste. Primavara trecuta de 1 martie m-am dus la el, i-am aratat toporul si i-am promis ca il tai, asa ca s-a speriat si mi-a facut vreo 10 mere.
Initial, in primii ani, am crezut ca nu il tai eu corect, dar acum dupa ce a facut fructe, mi-am dat seama ca era de la el nu de la mine. L-am taiat corect, fructifica pe nuiele lungi, ca jonathanul, nu spur ca goldenul, si ii lasasem destule ramuri de rod... chiar prea multe, la primavara trebuie sa mai raresc din ele ca iar n-am loc in coroana de lastaris.

Eu am patit chestia asta cu un trandafir catarator italienesc pe care am dat o roaba de bani. Era groasa tulpina cam de 2 cm cand l-am luat ... intr-o toamna acu vre-o 5-6 ani, era ultimul din neamu' lui si era cam amarat. In primul an a crescut ca nebunu da' flori ioc. In anul 2 si 3 la fel ... in anul 4 in primavara, m-am dus cu fierastraul la el si i-am soptit la ureche ... ca-l i-a mama lu' proces verbal daca nu infloreste (eram curios sa vad si eu macar o floare). Si a avut efect ... a facut doua flori o nebunie ... galben cald catifelat cu parfum puternic si de dimensiunile unui trandafir nobil. Anul trecut s-a umplut de flori cum nu am vazut decat la trandafirii nobili de tip tufa ... flori cat pumnul de mari. Face niste nuiele de cate 3-4 metri si anul urmator astea se umplu de flori. A ajuns sa-mi acopere un chiosc hexagonal cu latura de 2,5 metri. Anul asta intentionez sa altoiesc cu el niste tufe de maces pe care le am pe la Valeni ... da' trebuie sa gasesc un mester la asa ceva.

#10
adiboju

adiboju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 25.03.2010

View Postpetru_br, on 8th September 2009, 11:43, said:

In ce perioada trebuie plantati samburii pentru a rasarii portaltoi de corcodus? va rog un sfat care sunteti priceputi. Multumesc mult!
anul acesta,dupa ce se coc corcodusele,le culegi si le lasi intr-un vas cateva zile pina se inmoaie pulpa.pe urma le zdrobesti si le framanti sub jet de apa si le speli pana se indeparteaza toata pulpa de pe samburi.apoi le pui la uscat pe o sita ,la umbra cateva zile. ce trebuie facut de aici incolo este foarte important pt ca samburii sa germineze.dupa svantare urmeaza stratificarea in nisip umed dupa cum urmeaza:intr-o ladita se aseaza un strat de nisip umed gros de 5 cm, peste care se pun samburii,iar pe urma inca un strat de nisip umed. ladita astfel pregatita se poate tine intr-un beci rece sau ingropata in pamant pina primavara urmatoare cand vor fi semanati.eu, azi,26.03 2010,am dezgropat ladita si ...spre bucuria mea 30-40% din samburi sunt incoltiti.maine ii seaman! imi doresc spor la treaba! :thumbup:

#11
nickey1234

nickey1234

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 18.02.2007
Am un corcoduș de vreo 5 ani, înalt de peste 3 metri care primăvara e plin de flori însă după aceea nu face un fruct. Care ar putea fi cauza și remediul?

#12
Rads

Rads

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2021
Buna ziua!
Locuiesc in state si am adus cativa samburi de corcodușe din România in ideea de a le planta aici. Pot obține corcoduș cu fructe prin plantarea de samburi? Si daca da, cum? Multumesc anticipat

#13
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Presupunand ca e clima ca in Romania, poti pur si simplu sa pui samburii pe pamant, acoperi cu 2-3cm nisip de constructie si gata. pui cate 2-3 samburi sa fii sigur ca iese macar unu. Nisipu se pune sa blocheze iarba cateva luni si ca sa tina umiditate. Depinde mult de clima.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate