Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

SLA scleroza laterala amiotrofica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Buna ziua!
Am si eu nevoie de ceva ajutor.
Mama sufera de scleroza laterala amiotrofica + spondilodiscartroza cervicala c5-c6 (cred ca asa se zice..scris de doctor.sorry)
A facut analize la nervi musculari, a fost la spitalul Colentina pentru teste si reumatologie.
Din ce a zis ultimul doctor dupa aflarea analizelor, ar rezulta ca mai are de trait 2-3 ani.
Nu se afla intr-o stare extrem de grava. Are doar probleme la piciorul drept.Se chinuie sa mearga cu el si o doare.Parca cedeaza piciorul.
Mi se pare ciudat ca mai are 2-3 ani in stare buna fata de altii.Adica acuma poate merge fara ajutor.
Am scanat toate analizele care le-a facut. Unde pot sa merg, intreb, aflu orice tratement, orice care sa ii prelungeasca viata macar?
Doctori cu email, sa trimit analizele, orice?
A tinut un tratament cu Rilutek 4 luni consecutiv + 1 inainte.
Sa reia tratamanetul cu Rilutek + stemxcell de care se vorbeste si colostrum + sedinte de biorezonanta?
Pur si simplu am nevoie de ajutor. Am 21 de ani si nu sunt medic. Am nevoie de ajutor.Pot publica undeva rezultatele si sa fiu ajutat?
Stiu ca nu e boala tratabila si ca nu apuca 100 de ani, dar nu vreau nici sa raman fara mama in 2 ani de zile.Va rog.
Multumesc

#2
HBOT

HBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 11.08.2009
SLA este o afectiune grava, chiar mai grava decit SM prin evolutia pe care o poate avea. Primul lucru in aceasta afectiune v-asi recomanda un diagnostic diferentiat cu SM si neuroborelioza, desi personal nu stiu care dintre cele trei afectiuni ar fi mai de dorit, chiar daca a treia este tratabila iar a doua poate fi masiv incetinita in evolutie sau chiar stopata!

Pentru diagnostic diferential v-asi recomanda-o pe Dna Dr. Tatiana Rosca neurochirurg si neurooftalmolog de la spitalul Sf. Pantelimon. Daca ramane SLA, internetul si americanii. Din cite stiu s-a inceput un studiu si cu HBOT, dar sint mult prea putine cazuri in tratament, spre deosebire de SM si neuroborelioza, ca sa putem spune macar o directie de tratament. In citiva ani, poate. Personal am un singur caz in tratament cu tulburari de vorbire si deglutitie.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion

#3
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Am atasat toate analizele si rezultatele care le-a facut.
A facut si analize la nervi musculari.
Poate va ajuta sa intelege-ti mai bine ce are si poate cineva stie sau ma poate ajuta cumva.
(sunt in perioada de strangerea informatiilor.nu cunosc toti termeni, etc.)

Multumesc pentru ajutor. Sa vad ce mai spune lumea si o sa incep sa ma duc cu mama prin spitale.

Attached Files



#4
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Astazi am mai fost la un spital. Are SLA sigur. O sa postez rezultatul analizelor maine.

#5
Crysty Gye

Crysty Gye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 05.11.2005
Stie cineva de unde pot cumpara Revia (Low dose naltrexone) ?
Sau un doctor care mi-ar putea oferii reteta pentru acest medicament?

#6
CosminTM

CosminTM

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2010
Puteți găsi mai multe despre SLA pe site-ul http://sla.x10.mx/, unde am pus toate informațiile adunate de noi de aproximativ un an pentru un membru al familiei, și el pacient cu SLA, întrucât și noi am întâmpinat aceeași lipsă de informare ca și ceilalți a căror viață este dată complet peste cap de această boală.
Speram sa găsiti informații utile acolo. Multa sănătate!

Edited by CosminTM, 25 April 2010 - 10:24.


#7
e-a-a

e-a-a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2012

 HBOT, on 8th September 2009, 00:32, said:

SLA este o afectiune grava, chiar mai grava decit SM prin evolutia pe care o poate avea. Primul lucru in aceasta afectiune v-asi recomanda un diagnostic diferentiat cu SM si neuroborelioza, desi personal nu stiu care dintre cele trei afectiuni ar fi mai de dorit, chiar daca a treia este tratabila iar a doua poate fi masiv incetinita in evolutie sau chiar stopata!

Pentru diagnostic diferential v-asi recomanda-o pe Dna Dr. Tatiana Rosca neurochirurg si neurooftalmolog de la spitalul Sf. Pantelimon. Daca ramane SLA, internetul si americanii. Din cite stiu s-a inceput un studiu si cu HBOT, dar sint mult prea putine cazuri in tratament, spre deosebire de SM si neuroborelioza, ca sa putem spune macar o directie de tratament. In citiva ani, poate. Personal am un singur caz in tratament cu tulburari de vorbire si deglutitie.

Cu stima,
Dr. Bogdan Cristian Ion
buna,
incerc sa vorbesc cu cineva despre aceasta boala. Fratele meu a fost diagnosticat ieri cu sla, este in tratament de ieri dar incerc sa gasesc si ceva de afara gen IPLEX prodos de ISMED din SUA.Ma poate ajuta cineva cum pot sa-l obtin ? L-a folosit cineva?
Fratele meu este foarte tanar si deja boala se simte f. mult. Daca stie cineva ceva, serios ....va rog sa ma ajutati

#8
ildikobrs

ildikobrs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.02.2014
Buna seara !

As vrea sa stiu cum se simte mama ta. Din pacate si eu sunt bolnava la 42 de ani

#9
ovi76man

ovi76man

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2011

 CosminTM, on 25 aprilie 2010 - 10:00, said:

Puteți găsi mai multe despre SLA pe site-ul http://sla.x10.mx/, unde am pus toate informațiile adunate de noi de aproximativ un an pentru un membru al familiei, și el pacient cu SLA, întrucât și noi am întâmpinat aceeași lipsă de informare ca și ceilalți a căror viață este dată complet peste cap de această boală.
Speram sa găsiti informații utile acolo. Multa sănătate!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate