Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Emigrare in Caraibe

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
depechemod

depechemod

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.06.2006
Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre emigrare in rep dominicana. eventual pareri de la cei care au fost.
multumesc

#2
brigazile_martirilor

brigazile_martirilor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 09.07.2008

View Postdepechemod, on 6th September 2009, 20:22, said:

Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre emigrare in rep dominicana. eventual pareri de la cei care au fost.
multumesc


eu stiu pe cineva care a fost acolo in vacanta si a regretat banii.
saracie lucie in afara hotelului , oameni care traiesc de pe o zi pe alta...

#3
danluca

danluca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2008
In america centrala in general salarile sunt exagerat de mici....de ordinul zecilor de dolari...deci in afara de turism din care tot mai scoti ceva ceva...sansele sunt 0

#4
vily28

vily28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.03.2005

View Postdepechemod, on 6th September 2009, 20:22, said:

Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre emigrare in rep dominicana. eventual pareri de la cei care au fost.
multumesc
Salut,

Anul trecut am fost in vacanta acolo. In afara de hoteluri si plaje nu prea gasesti prea multe acolo. Si saracie cam mare acolo. Complexurile unde sunt hotelurile au garduri de 2 m.
Oricum a fost o vacanta frumoasa, plaje cu nisis alb si apa fff albastra, de Caraibe.
Oamenii de asemenea simpli si de treaba.
Merci.

#5
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

View Postdepechemod, on 06 septembrie 2009 - 19:22, said:

Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre emigrare in rep dominicana. eventual pareri de la cei care au fost.
multumesc

Ai emigrat acolo, pana la urma?Posted Image

#6
cristina123

cristina123

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.09.2006
Buna,

Eu si prietenul meu lucram in IT si am dori sa emigram in Insulele Cayman. Nu dorim sa ne stabilim definitiv acolo si sa obtinem cetatenie ci doar sa lucram acolo o perioada de 3-4 ani, deci ne-am trebui un permis de munca probabil.
Ne atrag clima, nivelul ridicat de trai si nu in ultimul rand faptul ca sunt niste insule exotice :D

Cam cat de greu este pentru romani sa isi gaseasca job-uri in IT acolo? Ne putem gasi job-uri de aici, pentru ca altfel ne-ar fi cam greu sa ne mutam acolo in speranta ca vom gasi de lucru la fata locului? Este cineva pe aici care lucreaza acolo? Cum e viata acolo?

Multumesc

#7
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014
Pregateste-te sa fii bombardata pessimist.

Felicitari pentru initiative, rar oameni care au sange sa fie diferiti.
In it reusesti oriunde este conexiune la internet, din Panama pana-n Dubai.

#8
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
In Cayman cererea de IT-isti e cu 99,9% mai mica decat in Romania, asta iti garantez. E o destinatie de vacanta, nicidecum un loc unde sa te stabilesti. Economia e axata exclusiv pe turism.

Uite niste detalii despre insula (tara nu e) : http://ro.wikipedia....nsulele_Cayman

Eu va doresc mult succes.

Edited by Daian95, 14 April 2014 - 13:13.


#9
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Sa-ti gasesti de aici cred ca ar fi la fel cum ai cumpara pielea ursului din padure. Sa mergi acolo inseamna sa fii bazat pe tine/voi, sa aveti ceva cascaval iar daca nu merge o luati ca pe-o vacanta in insule exotice si asta-i viata, sunteti tineri, aveti timp s-o luati de la capat.
Mult succes!

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,915
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcristina123, on 14 aprilie 2014 - 13:02, said:

Ne putem gasi job-uri de aici......?
Pai asta nu voi ar trebui sa stiti mai bine?
Ati inceput vreo sondare a pietei?
Nu are relevanta daca altii au reusit sau nu au reusit, ce se aplica altora nu se aplica in mod obligatoriu si voua....

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
in primul rand, ce-i ala un IT-st? (la ce te referi exact?)
in al doilea... de ce tocmai in Cayman?
in IT, cele mai multe joburi se executa din fata calculatorului... care poate fi si acasa

Edited by Nero-d, 14 April 2014 - 13:15.


#12
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Acum ce lucrati?

#13
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
O sa fiti pe niste insule misto, si o sa stati indoor sa faceti IT. Tare.

#14
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Postcristina123, on 14 aprilie 2014 - 13:02, said:

Buna,

Eu si prietenul meu lucram in IT si am dori sa emigram in Insulele Cayman. Nu dorim sa ne stabilim definitiv acolo si sa obtinem cetatenie ci doar sa lucram acolo o perioada de 3-4 ani, deci ne-am trebui un permis de munca probabil.
Ne atrag clima, nivelul ridicat de trai si nu in ultimul rand faptul ca sunt niste insule exotice Posted Image

Cam cat de greu este pentru romani sa isi gaseasca job-uri in IT acolo? Ne putem gasi job-uri de aici, pentru ca altfel ne-ar fi cam greu sa ne mutam acolo in speranta ca vom gasi de lucru la fata locului? Este cineva pe aici care lucreaza acolo? Cum e viata acolo?

Multumesc
Nu stiu daca te-ai inspirat de-aici [http://www.gandul.in...ayman-ii-278960]. Te-as sfatui sa citesti si comentariile. Nu multi reusesc sa ajunga acolo. Pentru inceput, raman plafonati in cautarea unei persoane de legatura.

Edited by DiaboliKa, 14 April 2014 - 13:25.


#15
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

View PostDiaboliKa, on 14 aprilie 2014 - 13:21, said:

Nu stiu daca te-ai inspirat de-aici [http://www.gandul.in...ayman-ii-278960]. Te-as sfatui sa citesti si comentariile. Nu multi reusesc sa ajunga acolo. Pentru inceput, raman plafonati in cautarea unei persoane de legatura.

Asta era in 2007.

Lol, atunci era inca Pentium 4.

#16
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Nu intotdeauna gasesti o imbinare ideala intre mediul de locuit si un job bun. Unde sunt nulte joburi bune, poate nu e mediul asa de atragator si invers. Oricum, asta e si o chestie de preferinte individuale.

#17
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View PostXFR, on 14 aprilie 2014 - 14:00, said:

Asta era in 2007.

Lol, atunci era inca Pentium 4.
Asa. In afara de Pentium 4, crezi ca s-a schimbat cu mult fata de prezent? Daca te uitai cu atentie, a fost postat in 2007 si apoi actualizat in 2011.

Cautarea unei persoane care sa te indrume sau gasirea unui angajator care sa te plaseze pe aceasta piata, a ramas in continuare un subiect de dezbatere. Totusi, de la un text pe internet, de la un anunt, pana a ajunge acolo, e un hop destul de mare. Asta daca nu vrei sa se transforme doar intr-o vacanta tropicala. Acela era un fel de jurnal in care era prezentat mediul, clima, comportamentul locuitorilor, comparatia preturilor, costurilor etc.

Edited by DiaboliKa, 14 April 2014 - 14:36.


#18
XFR

XFR

    Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 10.03.2014

View PostDiaboliKa, on 14 aprilie 2014 - 14:36, said:


In afara de Pentium 4, crezi ca s-a schimbat cu mult fata de prezent? in 2011.



La asemenea intrebare nu ma obosesc sa ofer un raspuns.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate