Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...
 Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire
 Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...

Perioada de proba fara contract
 Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...

Adio Doi Cocosi

Atena

- - - - -
  • Please log in to reply
741 replies to this topic

grecuadrian

grecuadrian

Junior Member

• Grup: Members
Ma gIndeam ca no sa le placa topicu la moderatori  [asta e uni nu stiu sa scrie la subiec da ce vina avem noi care vrem sa fim informati taiatile la aia postu ],TEPE IN GRECIA ,am citit pe net cum sa te feresti de hoti sa-ti termini concediu cu bine da se pare nu am gasit tot sa-mi fie de folos si mie , traveling nu Inseamna doar excursi organizate In coloana mai se duce omu si pe cont propriu sa simta cu adevarat libertatea si daca am totusi ceva experinta de viata In conditi de oboseala si stres lasi garda jos acolo te lovesc bine .
Mai zicea cineva ca au Incercat sa intre peste ei In camera de hotel ,sau chiar au intrat zicea cineva ,am pus si eu trolerul Inusa noaptea ca nu puteai sa Inchui usa noaptea ,da eu am patit invers ,liftul facea figuri uneori si oprea mai jos cu un etaj ,veneai obosit si te duceai la usa care o stiai pe palier ,dupa ce am Incercat si tot nu se deschidea usa m-am uitat la numar eram normal mai jos cu un etaj daca a fost cineva Inauntru cred ca sau speriat putin .
Sa mai zicem ceva si de atena nu mi-a placu din cauza aglomeratiei si oamenilor colorati care-ti dadeau fiori , In general oameni obisnuiti sunt foarte de treaba si corecti daca stati 2.3 zile luati autobuzul cu etaj hop on-hop off are 24 de ore valabilitate biletul si In acest timp poti sa cobori sa vizitezi ceva si te sui de cIte ori vrei daca aveti ghid si mai bine o sa gasiti totul mult mai usor .

Attached Files

Edited by grecuadrian, 28 April 2010 - 17:04.

alexica08

alexica08

Active Member

View Postgrecuadrian, on 28th April 2010, 18:01, said:

Sa mai zicem ceva si de atena nu mi-a placu din cauza aglomeratiei si oamenilor colorati care-ti dadeau fiori , In general oameni obisnuiti sunt foarte de treaba si corecti daca stati 2.3 zile luati autobuzul cu etaj hop on-hop off are 24 de ore valabilitate biletul si In acest timp poti sa cobori sa vizitezi ceva si te sui de cIte ori vrei daca aveti ghid si mai bine o sa gasiti totul mult mai usor .
intradevar cu oamenii colorati e o problema...acum un an, iesisem de la o bouzoukia spre dimineata si am vrut sa luam un taxi pana la hotel (care era situat intr-o zona cu populatie foarte dubioasa si te treceau fiorii si in miezul zilei) si ne-am chinuit vreo ora pana cand un taximetrist s-a indurat de noi...raspunsul invariabil era ca nu merg in zona aceea - respectiv undeva in apropiere de omonia.
ideea e sa te informezi inainte de plecare, sa iti alegi hotelul intr-o zona mai "calma" si sa te poti bucura in voie de frumusetile arheologice pe care ti le ofera orasul.

cristeamax

cristeamax

Member

Eu am vizitat Atena in doua zile diferite in timpul unui sejur de o saptaman in Egina, Agia Marina. Ferryboat o ora si ajungi in Pireu, apoi metrou. In Egina... liniste si plaja... o masina inchiriata o zi cand am dat turul insulei de doua ori.
In privinta coloratilor Parisul e mult mai dubios decat Atena.

giovi_buru

giovi_buru

Member

View Postalexica08, on 17th April 2010, 09:57, said:

ca un sfat, nu te hazarda la hoteluri in zona omonia-karaiskaki pentru ca seara e destul de periculos desi (spre deosebire de restul atenei)exista multa politie in zona. poti alege un hotel ceva mai departe de centru si intr-o zona mai safe iar de transport nu trebuie sa iti faci probleme, reteaua de metrouri si autobuze e foarte bine pusa la punct si ajungi oriunde vrei destul de repede.
eu am stat doar de doua ori la hotel in atena, in rest pe la prieteni...prima data la hotel oscar, langa gra larissa - foarte ok hotelul si localizarea desi un pic mai departe de centru, iar a doua oara la king jason langa karaiskaki - frumos hotelul si bune conditiile insa zona ingrozitoare.

am ales tot langa Gara Larissa: Hotel Centrotel cu parcare dar fara mic dejun.

ce am scos eu ca ar fi de vazut:
-Acropole (atat cat se poate)
-templul lui Zeus
-templul lui Hefaistos
-Ancient Agora
-Roman Agora
-Turnul vanturilor
-Portul Pireu si drum cu ferry la Aegina
-Muzeul National de Arheologie
- la Palatul Parlamentului, schimbarea garzii daca ajung la timp

alexica08

alexica08

Active Member

View Postgiovi_buru, on 6th May 2010, 11:51, said:

am ales tot langa Gara Larissa: Hotel Centrotel cu parcare dar fara mic dejun.

ce am scos eu ca ar fi de vazut:
-Acropole (atat cat se poate)
-templul lui Zeus
-templul lui Hefaistos
-Ancient Agora
-Roman Agora
-Turnul vanturilor
-Portul Pireu si drum cu ferry la Aegina
-Muzeul National de Arheologie
la parlament garda se schimba parca din ora in ora asa ca ai timp sa vezi...ar mai fi de urcat pe lykavitos, de vazut gradinile amaliei, biblioteca lui hadrian, stadionul olimpic...
concediu placut

almona

almona

Member

View Postgiovi_buru, on 6th May 2010, 10:51, said:

Marea Schimbare a Garzii (pleaca unii si vin altii) la ora 06.00, 12.00, 18.00, 24.00.
Din doua in doua ore sau din ora in ora, nu mai tin minte exact, isi schimba locurile intre ei in acelasi ritual ca la Schimbarea Garzii.
Cand treci prin zona, il poti intreba pe cel care ii supravegheaza. Noi am avut noroc. In jur de 10 seara eram prin zona si l-am intrebat pe nenea ala. Ne-a spus ca in 3 minute se schimba intre ei. N-a fost spectacolul de la Marea Schimbare, dar a meritat

pedia33

pedia33

Junior Member

Cum sunt plajele din jurul Atenei?
Ce stiti de Glyfada cum este plaja?
Cazare accesibila in jurul Atenei?

alexica08

alexica08

Active Member

View Postpedia33, on 12th May 2010, 14:12, said:

in glyfada plaja este buna, cu nisip si foarte aglomerata in sezon, mai ales in timpul weekend-ului...daca te intereseaza, in glyfada gasesti o multime de hoteluri, poti cere oferte personalizate pe mail

edbica2000

edbica2000

Member

View Postalmona, on 7th May 2010, 06:19, said:

Marea Schimbare a Garzii (pleaca unii si vin altii) la ora 06.00, 12.00, 18.00, 24.00.
Din doua in doua ore sau din ora in ora, nu mai tin minte exact, isi schimba locurile intre ei in acelasi ritual ca la Schimbarea Garzii.
Cand treci prin zona, il poti intreba pe cel care ii supravegheaza. Noi am avut noroc. In jur de 10 seara eram prin zona si l-am intrebat pe nenea ala. Ne-a spus ca in 3 minute se schimba intre ei. N-a fost spectacolul de la Marea Schimbare, dar a meritat

O sa-mi permit sa corectez: Nu exista o mare sau o mica schimbare.. Schimbarea garzii (evzoni) din fata Mormantului Soldatului Necunoscut (P-ta Syntagma - P-ta Constitutiei) in fata Parlamentului se face din ora in ora (1,2,3,4,5,.....etc). Schimbarea locurilor intre ei se face la 30 min.

almona

almona

Member

View Postedbica2000, on 13th May 2010, 07:30, said:

O sa-mi permit sa corectez: Nu exista o mare sau o mica schimbare.. Schimbarea garzii (evzoni) din fata Mormantului Soldatului Necunoscut (P-ta Syntagma - P-ta Constitutiei) in fata Parlamentului se face din ora in ora (1,2,3,4,5,.....etc). Schimbarea locurilor intre ei se face la 30 min.

Multumesc mult pentru precizare :kisstogether: . Noua asa ni s-a spus si i-am crezut pe cuvant. Era in jur de 10 seara si ni s-a spus ca schimbarea garzii se face la 12 noaptea. Am stat insa sa vedem schimbarea locurilor. Acum stiu cum sta treaba si data viitoare cand voi ajunge in Atena o sa merg sa vad si schimbarea Garzii

giovi_buru

giovi_buru

Member

duminica e deschis ceva in Athena? Ma refer inclusiv la magazine, supermarketuri. Multumesc

alexica08

alexica08

Active Member

View Postgiovi_buru, on 16th May 2010, 07:38, said:

duminica e deschis ceva in Athena? Ma refer inclusiv la magazine, supermarketuri. Multumesc
magazinele si supermarket-urile nu sunt deschise...poate doar magazinele de haine ale chinezilor :D

giovi_buru

giovi_buru

Member

View Postalexica08, on 16th May 2010, 18:22, said:

magazinele si supermarket-urile nu sunt deschise...poate doar magazinele de haine ale chinezilor :D
intre timp am ajuns la Atena si m-am lamurit! Sunt deschise si cateva magazine, ici-colo, oricum a fost bine, abia m-am acomodat cu orasul !

giovi_buru

giovi_buru

Member

View Postgiovi_buru, on 16th May 2010, 22:40, said:

intre timp am ajuns la Atena si m-am lamurit! Sunt deschise si cateva magazine, ici-colo, oricum a fost bine, abia m-am acomodat cu orasul !

cateva impresii despre Atena: un oras pestrit (oameni de toate culorile) si poate la prima vedere sa fii putin dezamagit insa te obisnuiesti repede. Multi negrii care vand tot felul de chestii de calitate indoielnica. Mancare din belsug la taverne pentru 9-10euro/pers (chiar e de recomandat sa imparti portia in doua). Am folosit metroul (1 euro/calatoria) si mersul pe jos cu harta in mana. Am luat si turul orasului cu busul rosu decapotabil, dureaza 1h si costa 15 euro insa biletul este valabil 2 zile. Intrarea la locurile arheologice costa de la 4 euro in sus, si 12 euro la Acropole. Magazine cu haine de firma cam peste tot si destul de scumpe, fata de preturile din Salonic, dar in proportie de 80% se negociaza. Magazine mai ieftine sunt pe stradutele dintre piata Omonia si piata Sintagma. Am stat cazat la hotel Centrotel: curat, camere bune, parcare pt masina la subsol, personal dragut. Hotelul este la 500m de statia de metrou Victoria (urmatoarea dupa piata Omonia) deci aproape de centru, dar pe jos mergand am facut 1/2 h pana la Sintagma. Multi romani in zona Victoria si nu numai. Unii dintre ei lucreaza cinstit insa altii se cunostea ca se ocupau de lucruri dubioase. Am fost avertizati ca sunt f multi hoti de buzunare in mijloacele de transport. In general un oras care merita vazut mai ales pt iubitorii de istorie si  cumparaturi.

spikey79

spikey79

Junior Member

View Postpedia33, on 12th May 2010, 14:12, said:

In Glyfada plaja e faina dar totusi mai ajung si indieni,pakistanezi,etc...Asa ca mai bine mai mergi un pic pana in Voulas(acolo e capat de linie la tram)si gasesti plaje curate si mai putin animate.Iar daca ai pe cineva ca ghid si o masina in dotare ai sa gasesti plaje de vis pe linga Atena.Dar atentie ca in weekend la iesirile din oras traficul e infernal!Era sa uit:in fiecare sambata pe strada Alexandriou(undeva prin centru) este un targ unde fermierii isi vand produsele si nu foarte scump.

Edited by spikey79, 19 June 2010 - 09:27.

AdrianHH

AdrianHH

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postspikey79, on 19th June 2010, 10:20, said:

In Glyfada plaja e faina dar totusi mai ajung si indieni,pakistanezi,etc...Asa ca mai bine mai mergi un pic pana in Voulas(acolo e capat de linie la tram)si gasesti plaje curate si mai putin animate.Iar daca ai pe cineva ca ghid si o masina in dotare ai sa gasesti plaje de vis pe linga Atena.Dar atentie ca in weekend la iesirile din oras traficul e infernal!Era sa uit:in fiecare sambata pe strada Alexandriou(undeva prin centru) este un targ unde fermierii isi vand produsele si nu foarte scump.
Asa ni se spusese si noua ,am mers pana la capat,am dat de o zona plina de vile si iacht-uri dar nu am gasit plaja:)
Noi facusem pana la urma aproape de hotel poseidon,imediat dupa ce tramvaiul face stanga cand ajunge la soseaua ce merge paralel cu marea.

luca.matei

luca.matei

Junior Member

View Postedbica2000, on 13th May 2010, 08:30, said:

Schimbarea se face, intr-adevar, din ora in ora. Doar duminica, de la ora 11.00, e spectacolul mai mare. Schimbarea se face cu ceremonial, fanfara si defilare pe bulevardul din fata parlamentului. Daca va nimeriti duminica pe acolo merita sa mergeti, dar cu ceva timp inainte, pentru ca se aduna sute de oameni si prindeti greu un loc de unde se poate vedea bine.

chelie_d

chelie_d

Member

stie cineva ce distanta este intre Atena si Meteore ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate