Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
laptop acer nu merge tastatura

De ce ca Freelancer caștigi ...

La mulți ani @hvz!

La mulți ani @cotzi!
 Capac culbutori fisurat

Solutii pentru backup date person...

Difuzor bas Q Acoustic 3050

Bolojan la presedintie?
 Huawei band 8

Statii de benzina DHR

AT Duster 80 asfalt 20 forestier

fisura/crapatura perete exterior ...
 Windows XP Volume License

Noul degresant universal

Imaginea nu poate fi redata - Ero...

"Mafiotii" revin in forta...

Atena

- - - - -
  • Please log in to reply
741 replies to this topic

ecologistul

ecologistul

Member

• Grup: Members
Eu am fost in februarie (20 si ceva de grade afara)cand era greva si eram cazat linga piata omonia, chiar in zilele evenimentelor.Norocul a fost ca am plecat ziua urmatoare dupa greva.La ei sunt solidari toti la greve.Nu au fost probleme.
Zona seara e populata de niste pakistanezi care se drogau, politie de patrulare, cam toata fauna.Cine a mai fost in italia prin 2000 e cam la fel cu fauna de atunci din Roma Termini.
Am fost cu Aegen, super companie, dupa mine clar mai tare decat KLM, avion cu piele, aterizare pe otopeni pe timp de ploaie si ceata afara, mai lina decat cu alte avioane, ce mai super.
In zona Plaka parca sunt taverne dar e o industri a tavernelor adica mancare e  traditionala dar tip fast food (facuta anterior congelata si apoi  pregatita rapid) dar asta e industria turismului.
La anul de Paste vreau sa ma duc dar nu am gasit o companie lowcost care sa mearga pe Atena.E un loc plin de istorie.

giovi_buru

giovi_buru

Member

ecologistul, on 13th April 2010, 22:36, said:

Eu am fost in februarie (20 si ceva de grade afara)cand era greva si eram cazat linga piata omonia, chiar in zilele evenimentelor.Norocul a fost ca am plecat ziua urmatoare dupa greva.La ei sunt solidari toti la greve.Nu au fost probleme.
Zona seara e populata de niste pakistanezi care se drogau, politie de patrulare, cam toata fauna.Cine a mai fost in italia prin 2000 e cam la fel cu fauna de atunci din Roma Termini.
Am fost cu Aegen, super companie, dupa mine clar mai tare decat KLM, avion cu piele, aterizare pe otopeni pe timp de ploaie si ceata afara, mai lina decat cu alte avioane, ce mai super.
In zona Plaka parca sunt taverne dar e o industri a tavernelor adica mancare e  traditionala dar tip fast food (facuta anterior congelata si apoi  pregatita rapid) dar asta e industria turismului.
La anul de Paste vreau sa ma duc dar nu am gasit o companie lowcost care sa mearga pe Atena.E un loc plin de istorie.
pt luna mai am si eu programat un drum la Atena. Pt cumparaturi ceva zone cu magazine, preturi avantajoase?(fac comparatie cu Thesalonicul unde sunt cateva strazi pline de magazine). Si cam ce timp ar trebui sa aloc excursiei la Sf Nectarie? Multumesc!

alexica08

alexica08

Active Member

giovi_buru, on 14th April 2010, 21:09, said:

pt luna mai am si eu programat un drum la Atena. Pt cumparaturi ceva zone cu magazine, preturi avantajoase?(fac comparatie cu Thesalonicul unde sunt cateva strazi pline de magazine). Si cam ce timp ar trebui sa aloc excursiei la Sf Nectarie? Multumesc!
pentru cumparaturi, strada ermou e cea mai cunoscuta, apoi mai e bazarul turcesc (unde lucrurile sunt de o calitate indoielnica) iar intre omonia si syntagma gasesti magazine cate vrei, pe fiecare straduta.

ecologistul

ecologistul

Member

Da  shopingul e la mare moda in athena, mai ales pe langa statia Monastiri, practic intre Omonia si Acropole. Pentru mancare la Omonia este un Carefour super ieftin, cu produse marca Carefour bestiale (un borcan de dulceta acolo e 5 lei).
Nu am cumparat toale de acolo ca mi sau parut scumpe unele, iar suveniruri era plina zona.Mie imi place mult sapunul cu ulei de masline in el, dar nu am incredere in cel de la magazinele de suveniruri, prefer sa cumpar de la Carefour cu 60 de centi un sapun Palmolive care este mult mai bun decat Palmolivul de la noi care e facut in Turcia.

giovi_buru

giovi_buru

Member

si ceva hoteluri pe unde ati stat? Eu am ales Acropolis Hotel, inca nu am facut rezervare, mai astept sfaturi! multumesc

Biankita

Biankita

Junior Member

Giovi buru,

Acropolis a fost excelent- noi am stat in decembrie, de revelion. F F bine pozitionat, la jumatate de statie de Acropolis (drum pe jos), care la randul lui este la o statie de metrou de Syndagma de unde totul e usor de atins pe jos sau cu metroul.  Statie de metrou la cativa pasi. Noi cu copil de 8 ani ne-am descurcat f bine.

Micul dejun foarte bun, personal vorbitor de lb engleza si f amabil.  acum depinde si la ce tarif pe noapte mergi, noi am prins o oferta speciala pe booking, cred ca 65 euro/dubla in regim de tripla.

Nu au parcare,  am gasit loc pe strada din fata hotelului.

Editez sa spun ca numele complet e Acropolis Select- sper ca vorbim de acelasi.

Edited by Biankita, 16 April 2010 - 21:48.

alexica08

alexica08

Active Member

giovi_buru, on 16th April 2010, 21:22, said:

si ceva hoteluri pe unde ati stat? Eu am ales Acropolis Hotel, inca nu am facut rezervare, mai astept sfaturi! multumesc
ca un sfat, nu te hazarda la hoteluri in zona omonia-karaiskaki pentru ca seara e destul de periculos desi (spre deosebire de restul atenei)exista multa politie in zona. poti alege un hotel ceva mai departe de centru si intr-o zona mai safe iar de transport nu trebuie sa iti faci probleme, reteaua de metrouri si autobuze e foarte bine pusa la punct si ajungi oriunde vrei destul de repede.
eu am stat doar de doua ori la hotel in atena, in rest pe la prieteni...prima data la hotel oscar, langa gra larissa - foarte ok hotelul si localizarea desi un pic mai departe de centru, iar a doua oara la king jason langa karaiskaki - frumos hotelul si bune conditiile insa zona ingrozitoare.

giovi_buru

giovi_buru

Member

alexica08, on 17th April 2010, 09:57, said:

ca un sfat, nu te hazarda la hoteluri in zona omonia-karaiskaki pentru ca seara e destul de periculos desi (spre deosebire de restul atenei)exista multa politie in zona. poti alege un hotel ceva mai departe de centru si intr-o zona mai safe iar de transport nu trebuie sa iti faci probleme, reteaua de metrouri si autobuze e foarte bine pusa la punct si ajungi oriunde vrei destul de repede.
eu am stat doar de doua ori la hotel in atena, in rest pe la prieteni...prima data la hotel oscar, langa gra larissa - foarte ok hotelul si localizarea desi un pic mai departe de centru, iar a doua oara la king jason langa karaiskaki - frumos hotelul si bune conditiile insa zona ingrozitoare.

am gasit si hotel centrotel, care vad ca are si parcare auto. Da, am auzit de zone cu probleme seara, insa care sunt? sa inteleg ca e vorba de centrul orasului.! multumesc pt sugestii!
cred ca 4-5 zile sunt suficiente pt vizitat si cumparaturi

alexica08

alexica08

Active Member

giovi_buru, on 17th April 2010, 11:00, said:

am gasit si hotel centrotel, care vad ca are si parcare auto. Da, am auzit de zone cu probleme seara, insa care sunt? sa inteleg ca e vorba de centrul orasului.! multumesc pt sugestii!
cred ca 4-5 zile sunt suficiente pt vizitat si cumparaturi
da, zonele cu probleme sunt in centrul atenei, pietele omonia si karaiskaki...seara sunt populate de indivizi dubiosi, drogati, prostituate...e cam urat.
de hotelul centrotel am auzit lucruri bune insa nu am idee pe unde e situat.
pentru vizitat iti ajung zilele propuse...ziua poti vedea muzeele, vestigiile si gradinile nationale, iar seara poti urca pe colina lykavittos de unde ai o priveliste de vis, parcul de distractii (eu il stiu doar pe cel din paliro faliro insa sunt convinsa ca sunt mai multe), tavernele din plaka unde ai o atmosfera superba sau cele din pireas.
la acropole, daca reusesti sa ajungi pe la 8 dimineata, vei gasi grupuri de romani cu ghid grec vorbitor de limba romana si poti sta pe langa ei sa asculti explicatiile..biletul costa 12 euro si include si siturile auxiliare.
iar daca vrei o seara frumoasa iti poti face rezervare la o buzoukia...vara asta este de mers la ACRO (cred ca se cheama) si o sa vezi un superb spectacol...poti cauta pe youtube imagini de la premiera.
vacanta frumoasa!

giovi_buru

giovi_buru

Member

alexica08, on 17th April 2010, 11:41, said:

da, zonele cu probleme sunt in centrul atenei, pietele omonia si karaiskaki...seara sunt populate de indivizi dubiosi, drogati, prostituate...e cam urat.
de hotelul centrotel am auzit lucruri bune insa nu am idee pe unde e situat.
pentru vizitat iti ajung zilele propuse...ziua poti vedea muzeele, vestigiile si gradinile nationale, iar seara poti urca pe colina lykavittos de unde ai o priveliste de vis, parcul de distractii (eu il stiu doar pe cel din paliro faliro insa sunt convinsa ca sunt mai multe), tavernele din plaka unde ai o atmosfera superba sau cele din pireas.
la acropole, daca reusesti sa ajungi pe la 8 dimineata, vei gasi grupuri de romani cu ghid grec vorbitor de limba romana si poti sta pe langa ei sa asculti explicatiile..biletul costa 12 euro si include si siturile auxiliare.
iar daca vrei o seara frumoasa iti poti face rezervare la o buzoukia...vara asta este de mers la ACRO (cred ca se cheama) si o sa vezi un superb spectacol...poti cauta pe youtube imagini de la premiera.
vacanta frumoasa!
si pt insula eghina unde ma interesez, vreau sa ajung la Sf Nectarie!

alexica08

alexica08

Active Member

giovi_buru, on 18th April 2010, 17:52, said:

nu am fost asa ca amanunte nu stiu, insa banuiesc ca exista un ferry ceva din pireas

elbriga

elbriga

Member

giovi_buru, on 18th April 2010, 17:52, said:

Pleaca de la poarta 8 cam din 30 in 30 de minute .Eu am luat bilet de la o Agentie din Pireas dar asa am depins de ora de pe bilet insa mai bine mergi direct .Un prieten a venit ieri si zicea ca a prins oferta la ferry cu 18 euro ca era o promatie.Recomant traversarea cu masina desi din Eghina circula un bus spre Manastire dar pt citiva euro merita sa ai parte de libertate de miscare.Daca mai ai si alte intrebari cu placere...!

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

vad ca nimeni nu spune nimic de pensiuni. exista asa ceva in atena? ma gandesc ca ar fi mai ieftin la o pensiune, eventual chiar si mai departe de centrul orasului.

alexica08

alexica08

Active Member

GTFMIOFE, on 20th April 2010, 13:11, said:

vad ca nimeni nu spune nimic de pensiuni. exista asa ceva in atena? ma gandesc ca ar fi mai ieftin la o pensiune, eventual chiar si mai departe de centrul orasului.
sa fiu sincera pensiuni nu am vazut, cel putin nu in acceptiunea celor de la noi...nici macar in zona cu plaja din glyfada...poate in suburbiile foarte indepartate dar pentru cativa euro in plus nu stiu daca se merita pentru un turist sa piarda ore pe transport.

giovi_buru

giovi_buru

Member

elbriga, on 19th April 2010, 19:25, said:

Pleaca de la poarta 8 cam din 30 in 30 de minute .Eu am luat bilet de la o Agentie din Pireas dar asa am depins de ora de pe bilet insa mai bine mergi direct .Un prieten a venit ieri si zicea ca a prins oferta la ferry cu 18 euro ca era o promatie.Recomant traversarea cu masina desi din Eghina circula un bus spre Manastire dar pt citiva euro merita sa ai parte de libertate de miscare.Daca mai ai si alte intrebari cu placere...!
ma gandeam sa las masina la hotel si sa folosesc mijloacele de transport in comun. Pe mine ma interesa excursia la 3 insule printre care si Eghina, dar pana la urma ma voi orienta la fata locului.

pt cei care ati fost si in Atena si in Salonic, cum este la preturi la cumparaturi Atena fata de Salonic?

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

alexica08, on 21st April 2010, 07:13, said:

sa fiu sincera pensiuni nu am vazut, cel putin nu in acceptiunea celor de la noi...nici macar in zona cu plaja din glyfada...poate in suburbiile foarte indepartate dar pentru cativa euro in plus nu stiu daca se merita pentru un turist sa piarda ore pe transport.

da, mi-a placut confortul oferit de pensiunile la care am stat pe insule.
cam cate zile sa aloc pentru vizitare insulei egina?

alexica08

alexica08

Active Member

GTFMIOFE, on 21st April 2010, 12:56, said:

din pacate, cu insula aegina nu te pot ajuta pentru ca nu am reusit sa ajung

elbriga

elbriga

Member

giovi_buru, on 21st April 2010, 09:56, said:

ma gandeam sa las masina la hotel si sa folosesc mijloacele de transport in comun. Pe mine ma interesa excursia la 3 insule printre care si Eghina, dar pana la urma ma voi orienta la fata locului.

pt cei care ati fost si in Atena si in Salonic, cum este la preturi la cumparaturi Atena fata de Salonic?

GTFMIOFE, on 21st April 2010, 12:56, said:

Se poate  trece si fara masina -se  economisesc  citiva euro insa depinzi de orele de plecare  bus si ferry.Egina ca atractii principale are portul Egina propriu zis si Aghia Marina -statiunea turistica situata in partea opusa a insulei iar la mijlocul distantei se afla Manastirea Sfintul Nectarie.Pentru a parcurge atit portul Egina cit si statiunea cred ca e nevoie de un pic mai mult de jumatate de zi iar manastirea daca doar vrei s-o vizitezi te incadrezi in perioada amintita.Eu am stat la Hotel Delfini situat in Aghia Marina -gresit pozitionata pe Booking.com in apropiere de manastire.E un hotel relativ nou curat cu preturi accesibile iar personalul deosebit de amabil.Am cumparat fistic (Eghina mai este denumita si insula fisticului) din mai multe locuri dar cel mai bun mi s-a parut cel de linga debarcaderul de ferry.Am vazut o piata de peste care fiind sarbatoarea de Paste era inchisa insa daca mai revin sper sa o ''vizitez''...
Despre comparatia de preturi nu pot spune mare lucru pentru ca din Salonicde regula cumpar anumite lucruri iar in Atena am fost pe o strada Ermou parca se numea -un fel de Lipscani -ma rog asa cum arata mai demult ca nu m-am mai oprit de  multi ani prin Bucuresti.Pentru shoping recomand zona respectiva

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate