Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inglourious Basterds (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 GNR, on 27th January 2010, 19:29, said:

Confirma-mi ca este o gluma astfel ma retrag de la orice conversatie despre film cu tine.

Trecand peste incredibilul prost gust al frazei de mai sus, tin sa-ti spun ca m-ai lamurit in ceea ce priveste problema ta fata de "I.B." . Daca tu ai aceleasi asteptari ca de la filmele pe care le-ai mentionat mai devreme atunci totul se explica. Pentru ca Tarantino e un poet iar ultimul sau film nu suporta comparatii cu filme de factura celor amintite de tine, sau alte blasfemii precum " film de razboi" , "film despre nazism" .

#92
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 GNR, on 27th January 2010, 19:29, said:

4. Poate ca este subiectiv, insa subiectivismul meu poate fi mult mai aproape de realitate decat obiectivismul tau. Din momentul in care i-am vazut fruntea incruntata si accentul fortat si comic al lui Brad mi-a spulberat orice speranta legata de film.
De ce e un accent forta...ce te face pe tine un expert in cunoasterea unui accent fortat sau bun...Pitt a mai aratat ca stie sa joace si Tarantino nu l-ar fi lasat sa se faca de ras...accentul lui sudic e exact asa cum trebuie sa fie. Bineinteles, o zic din experienta celorlalte filme care aveau actiunea in acea zona. Pitt trebuia sa arate ingamfare si superioritate...doar cam tot filmul a vorbit fie soldatilor ori inamicilor. O frunta incruntata inseamna pentru tine un joc prost?

La fel ca si dacoroman l-as pune si eu pe Pitt pe lista de nominalizati...

#93
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010

 dacoroman2310, on 27th January 2010, 21:05, said:

Trecand peste incredibilul prost gust al frazei de mai sus, tin sa-ti spun ca m-ai lamurit in ceea ce priveste problema ta fata de "I.B." . Daca tu ai aceleasi asteptari ca de la filmele pe care le-ai mentionat mai devreme atunci totul se explica. Pentru ca Tarantino e un poet iar ultimul sau film nu suporta comparatii cu filme de factura celor amintite de tine, sau alte blasfemii precum " film de razboi" , "film despre nazism" .
Nu inteleg noima interpretarilor tale. Mi-ai cerut niste exemple de filme in care este prezent suspansul. Ti-am dat 3 exemple care fac parte din categoriile action-war, din care face parte si IB. Apoi ti-am dat un model de personaj la rangul caruia trebuia sa ajunga Pitt, pt ca acest actor sa poata accede catre Oscar si sa faca un rol exceptional in acest film.
Eu nu aduc blasfemii, blasfemii aduce Tarantino istoriei, deoarece s-a folosit de ea intr-un mod impardonabil, distorsionand-o in asemenea hal incat s-a ajuns la o parodie. Cum poti sa faci un film despre cum moare Hitler intr-un cinematograf? Dar cine era Hitler asta, un vanzator de ziare de la colt?
Actiunea filmului se desfasoara in timpul WW2, are ca scop uciderea unor nazisti de catre niste soldati americani si totusi filmul nu este unul de razboi sau despre nazism? Este o poezie? O poezie a lui Tarantino, zeul suprem caruia ii aduceti ofrande datorita faptului ca e nebun si arunca cu cateva scalpuri intr-un film? Ah si pt ca e altfel...
Sunt satul de comentarii de astea!

 M0n0, on 27th January 2010, 21:35, said:

De ce e un accent forta...ce te face pe tine un expert in cunoasterea unui accent fortat sau bun...Pitt a mai aratat ca stie sa joace si Tarantino nu l-ar fi lasat sa se faca de ras...accentul lui sudic e exact asa cum trebuie sa fie. Bineinteles, o zic din experienta celorlalte filme care aveau actiunea in acea zona. Pitt trebuia sa arate ingamfare si superioritate...doar cam tot filmul a vorbit fie soldatilor ori inamicilor. O frunta incruntata inseamna pentru tine un joc prost?

La fel ca si dacoroman l-as pune si eu pe Pitt pe lista de nominalizati...
Un actor interpreteaza cu succes un rol in momentul in care intra cat mai adanc in pielea personajului respectiv. Brad Pitt nu este tipul de actor dur, mai degraba carismatic. In acest film nu s-a adaptat deloc bine rolului exagerandu-si abilitatile care ii lipsesc cu desavarsire. Daca voi intindeti coarda pana la ai acorda un Oscar, atunci eu prefer sa parasesc penibilismul, caci in actuala ipostaza nu va pot schimba opiniile.  
In acest caz doresc ca postul meu sa ramana o simpla parere personala.

PS: Sa nu uitati sa ii dati si lui Tarantino un Oscar sa nu se supere!

Edited by GNR, 27 January 2010 - 22:19.


#94
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 GNR, on 27th January 2010, 22:09, said:

Un actor interpreteaza cu succes un rol in momentul in care intra cat mai adanc in pielea personajului respectiv. Brad Pitt nu este tipul de actor dur, mai degraba carismatic. In acest film nu s-a adaptat deloc bine rolului exagerandu-si abilitatile care ii lipsesc cu desavarsire. Daca voi intindeti coarda pana la ai acorda un Oscar, atunci eu prefer sa parasesc penibilismul, caci in actuala ipostaza nu va pot schimba opiniile.  
In acest caz doresc ca postul meu sa ramana o simpla parere personala.

PS: Sa nu uitati sa ii dati si lui Tarantino un Oscar sa nu se supere!
Exagerezi din cauza ca tu ti-ai imaginat personajul lui Pitt ca fiind o varianta a celor pe care le-ai dat exemplu mai sus. Nimic mai fals. S-a vazut ca aici era mult mai prietenos cu soldatii, fiind si putini, trebuia sa aiba o relatie cat mai amicala cu ei. Apoi, da, a fost un lider carismatic...cred ca de asta si l-a luat Tarantino in gasca Bastarzilor. Ai vrut sa vezi pe altcineva in personajul lui Aldo Raine din cauza ca ai impresia ca in armata sunt numai un gen de lider dur.

E un personaj complet diferit. Nu s-a vrut unul dur, nu s-a vrut unul neplacut. De ce ai tu impresia ca in scenariu ar fi fost altceva, nu stiu. Tarantino asa l-a scris. Fiind un regizor bun stie sa-si motiveze actorii sa interpreteze cum vrea...de unde si personajele diferite si interesante. De unde si interpretarea bestiala a lui Waltz. De ce suntem noi penibili cand tu nici macar nu vezi jocul facut pentru acest tip de personaj??? Tu ai vrut sa vezi altceva si ai fost dezamagit.

Ii dau. Nu ma deranjeaza. E un Oscar, nu inseamna nimic in ochii mei.

#95
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010

 M0n0, on 27th January 2010, 22:32, said:

Exagerezi din cauza ca tu ti-ai imaginat personajul lui Pitt ca fiind o varianta a celor pe care le-ai dat exemplu mai sus. Nimic mai fals. S-a vazut ca aici era mult mai prietenos cu soldatii, fiind si putini, trebuia sa aiba o relatie cat mai amicala cu ei. Apoi, da, a fost un lider carismatic...cred ca de asta si l-a luat Tarantino in gasca Bastarzilor. Ai vrut sa vezi pe altcineva in personajul lui Aldo Raine din cauza ca ai impresia ca in armata sunt numai un gen de lider dur.

E un personaj complet diferit. Nu s-a vrut unul dur, nu s-a vrut unul neplacut. De ce ai tu impresia ca in scenariu ar fi fost altceva, nu stiu. Tarantino asa l-a scris. Fiind un regizor bun stie sa-si motiveze actorii sa interpreteze cum vrea...de unde si personajele diferite si interesante. De unde si interpretarea bestiala a lui Waltz. De ce suntem noi penibili cand tu nici macar nu vezi jocul facut pentru acest tip de personaj??? Tu ai vrut sa vezi altceva si ai fost dezamagit.

Ii dau. Nu ma deranjeaza. E un Oscar, nu inseamna nimic in ochii mei.
Nu! Acest Brad Pitt a vrut sa para dur, superior, exigent - calitatile unui comandant adevarat. Pe de alta parte asta si implica armata: duritate, strictete, respect, executarea ordinelor etc. Un gest ca si cel de incruntare al fruntii reflecta aceste trasaturi pe care le-am enumerat mai sus, numai ca Pitt nu este persoana potrivita pt a emana un astfel de caracter.
Waltz, intr-adevar a reprezentat o gura de oxigen pe durata filmului si nu ii contest prestatia.

PS: Penibila am considerat doar faza cu Oscarul, nimic altceva. Stiu sa respect gusturile altora indiferent daca acestea nu se intersecteaza cu ale mele.

#96
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 GNR, on 27th January 2010, 22:09, said:

Nu inteleg noima interpretarilor tale. Mi-ai cerut niste exemple de filme in care este prezent suspansul. Ti-am dat 3 exemple care fac parte din categoriile action-war, din care face parte si IB. Apoi ti-am dat un model de personaj la rangul caruia trebuia sa ajunga Pitt, pt ca acest actor sa poata accede catre Oscar si sa faca un rol exceptional in acest film.
Eu nu aduc blasfemii, blasfemii aduce Tarantino istoriei, deoarece s-a folosit de ea intr-un mod impardonabil, distorsionand-o in asemenea hal incat s-a ajuns la o parodie. Cum poti sa faci un film despre cum moare Hitler intr-un cinematograf? Dar cine era Hitler asta, un vanzator de ziare de la colt?
Actiunea filmului se desfasoara in timpul WW2, are ca scop uciderea unor nazisti de catre niste soldati americani si totusi filmul nu este unul de razboi sau despre nazism? Este o poezie? O poezie a lui Tarantino, zeul suprem caruia ii aduceti ofrande datorita faptului ca e nebun si arunca cu cateva scalpuri intr-un film? Ah si pt ca e altfel...
Sunt satul de comentarii de astea!

* M-am bazat pe faptul ca ai mers mai departe si ai mai adus inca un aspect -personajele- in comparatiile dintre "I.B." si acele filme. A fost o concluzie mai mult intuitiva.
* Tarantino nu aduce niciun fel de blasfemie pentru ca el nu se angajeaza sa aduca vreun fel de lumina noua asupra adevarului istoric. Iar 'off the record' , macar de era vorba de vreun sfant, ca sa te supere asa de tare deformarea trecutului, dar cand vine vorba de unchiul Adolf... Sper ca nu e ceva mai personal la mijloc.  :naughty: (oricum, nici nu se compara cu ce i-a facut Chaplin in "The Great Dictator" ) .
* Nu il venereaza nimeni pe Tarantino. Exagerezi.

Quote

Nu! Acest Brad Pitt a vrut sa para dur, superior, exigent - calitatile unui comandant adevarat. Pe de alta parte asta si implica armata: duritate, strictete, respect, executarea ordinelor etc. Un gest ca si cel de incruntare al fruntii reflecta aceste trasaturi pe care le-am enumerat mai sus, numai ca Pitt nu este persoana potrivita pt a emana un astfel de caracter.
Waltz, intr-adevar a reprezentat o gura de oxigen pe durata filmului si nu ii contest prestatia

Uite, aici gresesti. Aldo Raine nu trebuia si nici nu s-a vrut a fi altfel decat este. Sau macar nu ne putem permite noi, spectatorii sa facem astfel de presupuneri. Dar chiar si asa, cum poti sa spui ca personajul lui Pitt trebuia sa fie "dur, superior, exigent - calitatile unui comandant adevarat" ? Ai in vedere tipul misiunii pe care o conducea, faptul ca isi spuneau " the basterds" , ca se drogau; scalparile, crestarile zvasticilor si alte obiceiuri specifice grupului vroiai sa fie executate cu sobrietate si nu cu ranjetul ala de un sadism bolnav de pe fetele tuturor dar mai ales a lui Pitt ?


PS: Despre Oscar vorbesti de parca ar fi simbolul perfectiunii si inmanat direct de Dumnezeu. Pentru mine ar fi doar o recunoastere a unor aparitii 'proaspete' si originale in planul cinematografic al acestui an.

#97
GNR

GNR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 13.01.2010

 dacoroman2310, on 27th January 2010, 23:46, said:

* M-am bazat pe faptul ca ai mers mai departe si ai mai adus inca un aspect -personajele- in comparatiile dintre "I.B." si acele filme. A fost o concluzie mai mult intuitiva.
* Tarantino nu aduce niciun fel de blasfemie pentru ca el nu se angajeaza sa aduca vreun fel de lumina noua asupra adevarului istoric. Iar 'off the record' , macar de era vorba de vreun sfant, ca sa te supere asa de tare deformarea trecutului, dar cand vine vorba de unchiul Adolf... Sper ca nu e ceva mai personal la mijloc.  :naughty: (oricum, nici nu se compara cu ce i-a facut Chaplin in "The Great Dictator" ) .
* Nu il venereaza nimeni pe Tarantino. Exagerezi.



Uite, aici gresesti. Aldo Raine nu trebuia si nici nu s-a vrut a fi altfel decat este. Sau macar nu ne putem permite noi, spectatorii sa facem astfel de presupuneri. Dar chiar si asa, cum poti sa spui ca personajul lui Pitt trebuia sa fie "dur, superior, exigent - calitatile unui comandant adevarat" ? Ai in vedere tipul misiunii pe care o conducea, faptul ca isi spuneau " the basterds" , ca se drogau; scalparile, crestarile zvasticilor si alte obiceiuri specifice grupului vroiai sa fie executate cu sobrietate si nu cu ranjetul ala de un sadism bolnav de pe fetele tuturor dar mai ales a lui Pitt ?


PS: Despre Oscar vorbesti de parca ar fi simbolul perfectiunii si inmanat direct de Dumnezeu. Pentru mine ar fi doar o recunoastere a unor aparitii 'proaspete' si originale in planul cinematografic al acestui an.
The Great Dictator a fost comedie. Chaplin putea face ce il taie capul, inclusiv sa-l parodieze pe Hitler impreuna cu tot sistemul nazist. Nu sufar din cauza lui Adolf, eventual el sa se rasuceasca in mormant.
Nu stiu ce a prescris scenariul si nici nu m-am legat de asta, ci doar am evidentiat ce a vrut Pitt sa faca si nu a iesit. Dealtfel intreaga ierarhie din cadrul armatei se bazeaza pe duritate - lucru prezent in toate filmele pe care le-am vizionat. Mi s-ar parea iesita din comun blandetea in cadrul unei astfel de institutii. In fine, parerea mea - sa zicem ca sunt prea subiectiv.
Oscarul nu-l consider simbolul perfectiunii, mai ales in ziua de azi, cand industria cinematografica a decazut in ultimul hal, insa totusi putin respect pt cea mai importanta distinctie acordata unui actor. Tot din respect poate nici n-ar mai trebui acordat la ce panarame de actori frecventeaza filmele dn ziua de azi.

#98
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Bun film. L-am revazut azi. M-a amuzat faptul ca, Col. Hans Landa stia trei limbi(inafara de cea nativa): engleza, franceza si italiana.

#99
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Nightm4re, on 10th March 2010, 21:56, said:

Bun film. L-am revazut azi. M-a amuzat faptul ca, Col. Hans Landa stia trei limbi(inafara de cea nativa): engleza, franceza si italiana.
Bonjorno!

Christian Waltz merita oscarul,a fost clar cel mai bun actor in film.

#100
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009

 kosty91, on 10th March 2010, 22:08, said:

Christian Waltz merita oscarul,a fost clar cel mai bun actor in film.
Hell yes! :thumbup:

#101
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
nu inteleg de ce n-a fost oscar pentru actor principal

#102
DmnY

DmnY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 22.06.2008

 Nightm4re, on 11th March 2010, 12:48, said:

Hell yes! :thumbup:
L-am vazut mai mult pentru Q. Tarantino, Brad Pitt si pentru tema filmului, dar Cristopher Waltz m-a impresionat foarte placut. Excelent. Filmul mi-a lasat un gust placut, doar ca as fi preferat ceva mai multa inspiratie din istorie, mai putina fictiune. Dar e un film care merita vazut, macar pentru rolul lui Waltz.

Cat despre Brad Pitt, mi-a placut la nebunie monologul prezent si in trailer, de la inceputul filmului, cand le vorbeste "ticalosilor".

Edited by DmnY, 15 March 2010 - 16:51.


#103
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

 Mosotti, on 15th March 2010, 11:01, said:

nu inteleg de ce n-a fost oscar pentru actor principal
De obicei un actor intr-un rol principal joaca in fiecare scena a filmului, aici nefiind cazul. Apoi un rol principal implica si o poveste care se invarte in jurul personajului pe cand aici se invarte in jurul a mai multe personaje.

#104
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 M0n0, on 15th March 2010, 17:03, said:

De obicei un actor intr-un rol principal joaca in fiecare scena a filmului, aici nefiind cazul.
Nu chiar in fiecare dar in majoritatea.

 M0n0, on 15th March 2010, 17:03, said:

Apoi un rol principal implica si o poveste care se invarte in jurul personajului pe cand aici se invarte in jurul a mai multe personaje.
Mai ales de aceea, as zice.

Dar daca era rolul lui Depp, Clooney, Bridges etc. il dadeau cu siguranta pentru "principal" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate