Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

The Godfather (1972)

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
Nu cred ca mai are nevoie de nici o descriere :D

[ http://www.mrrl.org/blogs/wordpress/readerseye/wp-content/uploads/2009/02/the-godfather-posters.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
cel mai tare film din istorie alaturi de Scarface.

#3
Finnerty

Finnerty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 05.04.2009

View Posttonny77, on 2nd September 2009, 16:19, said:

Nu cred ca mai are nevoie de nici o descriere :D

Eu cred că nu ești în stare să-i faci o descriere.

Miercuri, 16 septembrie, Prima difuzează prima parte.

Edited by Finnerty, 09 September 2009 - 12:27.


#4
ccfan_chris

ccfan_chris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.09.2008
Tare! Atunci il mai vad o data la TV!

#5
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006

View PostFinnerty, on 9th September 2009, 13:20, said:

Eu cred că nu ești în stare să-i faci o descriere.
:fyou:

este un film prea tare si prea cunoscut ca sa ii mai fac eu descriere

#6
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
The Godfather, așa cum mulți știți, a fost la început titlul unei faimoase lucrări a lui Mario Puzo publicată în 1969 . Principalul motiv pentru care Mario a publicat această lucrare și restul lucrărilor a fost lipsa de bani. Printre lucrările lui Puzo enumerăm : "Sicilianul" , "Ultimul Don" , "Omerta" (publicată post-mortem). Filmul The Godfather este o adaptare după opera lui Puzo în regia lui Francis Ford Coppola. Este cel mai bun film din istoria cinematografiei. Pentru mine nici Scarface , nici Shawshank Redemption nu se poate compara cu The Godfather, chiar daca ultimul enumerat nu are legutară cu subiectele celorlalte două. Distribuția este excepțională , actori de generații diferite își joacă rolul ca la carte. Marlon Brando , veteranul întregii distribuții , colosul personajelor oferă clasă prin rolul pe care îl interpretează.Al Pacino (Alfredo James Pacino) este juniorul care învață în timpul filmărilor ceea ce este el de fapt , cel mai talentat actor și își pune talentul în valoare progresiv.James Caan interpretează rolul lui Sonny deși credeam că i s-ar fi potrivit mai bine lui De Niro am realizat pe parcurs contrariul . De la început putem observa că în film este vorba despre respect, onoare, familie și răzbunare apoi derivate. Cadrele nu sunt puternic luminate ca și expresiile faciale, tonul galben se potrivește cu perioada anilor 40-45 în care se petrece acțiunea, peisajele, vestimentatiile sunt unice si de bun gust. Muzica lui Nino Rota este perfectă și îi duce pe cei mai implicati spectatori în mijlocul atmosferei.

Am să revin cu alte "vorbe" când voi simți nevoia.

P.S. : Îmi pare rău că nu puteți spune mai mult despre acest film.

Edited by jazzu, 15 September 2009 - 14:15.


#7
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

View PostFinnerty, on 9th September 2009, 13:20, said:

Eu cred că nu ești în stare să-i faci o descriere.

Miercuri, 16 septembrie, Prima difuzează prima parte.
Auziti,voi chiar aveti de gand  sa asistati la masacrarea unui asemenea film prin pauzele publicitare?Eu de exemplu,inca nu l-am vazut niciodata dar decat in asemenea conditii mai bine niciodata.

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Îmi pare rău că nu puteți spune mai mult despre acest film.
poti sa-ti spun ca e "cel mai bun film din istoria cinematografiei" pentru tine poate

#9
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View PostMosotti, on 17th September 2009, 12:53, said:

poti sa-ti spun ca e "cel mai bun film din istoria cinematografiei" pentru tine poate
Cel puțin pentru mine, monsieur le modérateur :)

Edited by jazzu, 17 September 2009 - 15:06.


#10
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Batranul Corleone avea totusi principii, ca dovada ca nu a vrut sa se implice in afaceri cu drogurile, ceea ce le-a spus capilor celor 5 familii la intrunirea dupa moartea lui Sonny. Insa Michael nu avea principii si nu s-a sfiit sa-si omoare chiar fratele mai mare (Fredo) pentru a ramane el cu fraiele puterii. Nu dadea socoteala nimanui cat timp era tanar, insa in partea a treia a trilogiei il vedem batran si bolnav, fara puterea de altadata.
O chestie interesanta: doi dintre actori au murit la scurt timp dupa film, amandoi de infarct (Solozzo si Barzini) la varste timpurii. De asemenea si actorul lui Luca Brasi a murit de infarct, dar si cel al lui Clemenza si chiar Fredo, de cancer osos.
Cel mai in varsta actor al primei parti in viata e Abe Vigoda, (Tessio), 88 de ani.

#11
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009

View Postduculeana, on 17th September 2009, 16:20, said:

Batranul Corleone avea totusi principii, ca dovada ca nu a vrut sa se implice in afaceri cu drogurile, ceea ce le-a spus capilor celor 5 familii la intrunirea dupa moartea lui Sonny. Insa Michael nu avea principii si nu s-a sfiit sa-si omoare chiar fratele mai mare (Fredo) pentru a ramane el cu fraiele puterii.
Atenție !

Este vorba de The Godfather (1972) dacă te uiți atent la titlul topicului. Cat despre moartea lui Fredo...nu este vorba de putere. Fredo , în The Godfather partea a II-a (1974), colabora cu Johnny Ola pe ascuns fără ca Michael să știe însă la petrecerea de Revelion din Havana , Michael și Fredo împreună cu senatorul Geary și alte personaje merg la un spectacol. La un momentdat senatorul Geary îl întreabă pe Fredo cum a găsit locul acela deoarce era încantat de ce vedea, în acel moment Fredo, puternic sub influența băuturilor alcoolice răspunde:"Johnny Ola m-a adus aici.". Michael abia atunci și-a dat seama cât de mult îi pune în pericol viața fratele lui. Johnny Ola și Hyman Roth au fost personajele principale ale atentatului asupra vieții nașului (Michael Corleone). Momentul este foarte bine jucat de Al Pacino, se vede că este derutat , înfuriat și mai gata să leșine. Uite o secvență în care Michael îi spune lui Fredo că i-a frânt inima unde iar Al Pacino își joacă rolul foarte frumos.

Desigur nici eu nu am fost împacat cu ideea că Fredo va muri și nu era omenesc să-și omoare fratele dar repet : nu pentru putere a făcut-o ci pentru că se simțea vulnerabil alături de Fredo care nu prea gândea mult și pica în plasă repede.

Francis Ford Coppola a dorit inițial ca Fredo să fie ucis înaite ca mama lui să moară dar Mario Puzo nu a fost de acord deoarece se temea de eventuala ură a fanilor operei sale.

Edited by jazzu, 17 September 2009 - 16:56.


#12
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In aceasta seara de la orele 23:00 la Prima TV, "The Godfather: Part II" (1974), un film pe care multi il considera cel mai bun al seriei, poate si din cauza ca a castigat 6 premii Oscar spre deosebire de prima parte. Voi ce credeti, care din cele doua parti a fost mai buna?

#13
tonny77

tonny77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 18.07.2006
eu zic ca prima :D

#14
stpancras

stpancras

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.09.2009
Prima

#15
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
in a 2-a parte mi-a placut alternarea aia de scene intre prezentul lu' Michael si tineretea lu' Vito. De Niro isi joaca exceptional rolu', iar povestea maririi lui este extrem de interesanta si bine construita, focalizand doar momentele cheie ale vietii lui.

#16
Nightm4re

Nightm4re

    Dealux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,285
  • Înscris: 23.09.2009
Mi-a placut amandoua partile egal.

Edited by Nightm4re, 29 October 2009 - 20:20.


#17
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008
Revazut weekendul asta primele doua parti si vizionat in premiera pe cea de-a treia la cinemateca.
Plicits acut la asta din urma. A doua e de nota 10, desi nu prea mi-a placut cum a fost integrata perioada tineretii lui Don Vito si mi s-a parut cam rece faptul ca mafia in sine a cam luat fata umanului. Prima parte nu e de nicio nota, e inclasificabila, e doar ARTA pura si perfecta. "The Godfather" nu e un portret al crimei oragnizate ci al unei familii si a unei relatii tata-fiu de o profunzime nemaiatinsa.

#18
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009
recent am citit si cartea si pot spune ca e peste film. Avantaju' cartii este ca in cele peste 500 de pagini, actiunea e mult mai detaliata, dandu-ti senzatia ca filmu' e facut oarecum la repezeala, inghesuindu-se o suma de actiuni prezentate mult mai profund in carte. Singurele avantaje ale filmului fata de carte sunt acting-u' si coloana sonora care completeaza perfect povestea redata destul de fidel din carte (cu mici exceptii). In carte apar si pasajele din 2 cu Vito tanar, insa si acel capitol e mult mai detaliat.

Cea mai mare diferenta perceputa de mine e cea referitoare la Michael. In film mi se pare un personaj extrem de malefic, in timp ce cartea il prezinta ceva mai uman. Iar ce face el in partea a 2-a (ca isi omoara fratele) nu face decat sa imi intareasca convingerile referitoare la personaju' ecranizat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate