Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Sfarsitul lumii vine ACUM

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#1
greyhound

greyhound

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 23.12.2004
Acest topic se doreste un joc al mintii (poate un pic si al inimii ?) si poate si ceva mai mult. Dar hai sa zicem un joc al mintii, plecand de la o ipoteza pe care, de dragul jocului, va rog frumos sa o acceptati.

Preliminarii : nu doresc un topic generator de flame si o disputa pe marginea existentei lui Dumnezeu nu isi va avea locul aici.

Ipoteza : presupunem urmatoarele : indiferent daca sunteti credincios crestin, de alta religie, sau ateu, vedeti ca se intampla niste lucruri in lumea exterioara vizibila si palpabila care va dau certitudinea sfarsitului iminent al lumii asa cum o cunoastem, dar nu in orice fel, ci prin confirmarea evenimentelor descrise in Apocalipsa din Biblia crestina. Deci, se intampla niste evenimente care va dau aceasta convingere : stiu si eu, vedeti literalmente crucea pe cer, cele sapte trambite, sau pe Iisus venind, etc. ... Mai pe romaneste, indiferent cum s-o intampla, ajungeti la certitudinea ca lumea se va sfarsi, apocaliptic, si nu ca idee filosofica, ci foarte palpabil, ACUM, in cateva ore sau zile.

Subiectul : Cum ati reactiona? ce ati face si ce ati gandi in aceste circumstante? ... indiferent de ce ati gandit si facut inainte in viata voastra, credincios sincer, "caldicel" sau ateu ....

Pentru atei si nu numai : sunt constient ca raspunsul imediat ar fi "dar n-o sa se intample, deci topicul nu are sens". Cred ca asa ceva ar fi neconstructiv. Acceptati macar ca joc ipoteza de care am vorbit si incercati sa dati un raspuns, daca nu puteti s-o acceptati, va rog nu postati.

De asemenea, stiu ca exista tentatia unui raspuns de genul "beau, chefuiesc si ma ... etc ... pana la sfarsit", dar ma indoiesc sincer ca daca vei vedea la modul serios distrugerea lumii si Judecata de Apoi langa tine iti va arde de asa ceva.

Astept niste raspunsuri in care sper ca sinceritatea s-o ia inaintea misto-ului.

#2
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
M-as aseza mai confortabil :))

#3
trejo67

trejo67

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 430
  • Înscris: 30.04.2009
cum,nu mai apuca BASESCU s-o vada presedinte pe madam UDREA? :lol:

Edited by trejo67, 02 September 2009 - 15:37.


#4
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
m-as gindi usurat ca am scapat de parveniti si minoritati discriminate

#5
Chicxulub

Chicxulub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 16.08.2009
M-as apuca de fumat.

#6
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,172
  • Înscris: 02.04.2007
"Cum ati reactiona? ce ati face si ce ati gandi in aceste circumstante? "

M-as gandi ca am cacat batul si probabil as bea pana as muri inecat in alcool cu regrete ca nu va apuca si copilul meu sa se bucure de viata prea mult. Altceva ce as putea face? A, poate o partida rapida inainte sa dau coltul.

PS: Stiu, sunt foarte profund in gandire.  -_-

#7
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
M-as calugari! Mint, de fapt mi-as mai lua o bere si as cauta un loc de unde sa vad actiunea mai bine

#8
AndutzU_DarKRage

AndutzU_DarKRage

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 20.10.2005
Astept dvdrip.

#9
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Sfarsitul lumii este un concept gandit de o minte ingusta. Eu privesc evenimentul ca o rearanjare a atomilor in univers.

#10
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 SPF, on 2nd September 2009, 17:09, said:

Sfarsitul lumii este un concept gandit de o minte ingusta. Eu privesc evenimentul ca o rearanjare a atomilor in univers.
are un singur mic inconvenient prin faptul ca reatranjeaza si redistribuie si atomii din mintea ta larga :))

#11
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Neinteresant ce se intampla cu mine in univers. Raportat la univers ca si numar de atomi si durata de viata, eu nu am existat niciodata. Atat de putin am existat in univers incat se poate considera cantitate neglijabila. Inclusiv planeta asta cu toti oamenii de pe ea se poate considera cantitate neglijabila.

De ce va stresati? Sau alta intrebare: de ce va considerati atat de importanti incat odata cu distrugerea voastra proclamati sfarsitul lumii? Lumea nu se sfarseste cu specia umana sau planeta terra. Va exista mult si bine dupa disparitia noastra.

#12
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

 SPF, on 3rd September 2009, 14:13, said:

Neinteresant ce se intampla cu mine in univers. Raportat la univers ca si numar de atomi si durata de viata, eu nu am existat niciodata. Atat de putin am existat in univers incat se poate considera cantitate neglijabila. Inclusiv planeta asta cu toti oamenii de pe ea se poate considera cantitate neglijabila.

De ce va stresati? Sau alta intrebare: de ce va considerati atat de importanti incat odata cu distrugerea voastra proclamati sfarsitul lumii? Lumea nu se sfarseste cu specia umana sau planeta terra. Va exista mult si bine dupa disparitia noastra.

Imi place extinderea din orizontul tau :rolleyes:
Daca traiesti cum gandesti ai putea sa ai o viata intensa si implinita, dar potential scurta. Na ca te-am si psihanalizat, gratis! :lol:

Edited by Cipsu, 03 September 2009 - 13:26.


#13
geedukri

geedukri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 09.09.2008

 SPF, on 3rd September 2009, 14:13, said:

Neinteresant ce se intampla cu mine in univers. Raportat la univers ca si numar de atomi si durata de viata, eu nu am existat niciodata. Atat de putin am existat in univers incat se poate considera cantitate neglijabila. Inclusiv planeta asta cu toti oamenii de pe ea se poate considera cantitate neglijabila.

De ce va stresati? Sau alta intrebare: de ce va considerati atat de importanti incat odata cu distrugerea voastra proclamati sfarsitul lumii? Lumea nu se sfarseste cu specia umana sau planeta terra. Va exista mult si bine dupa disparitia noastra.

Tu gandesti in termeni cantitativi.  Te-ai molipsit de la nea Stephen Hawking cum ca viata nu e decat o spuma organica  pe o pietricica ce se invarte in jurul unui licurici.
:lol:  incredibil de pueril

Sa inteleg ca tu neexistand nu ai nici o greata nici un stress. Bine ar fi. Sa vezi  cand vine un nene sa-ti ia viata pentru atomii din portofel,  sa vezi atunci cum toti atomii tai sar de c*r in sus.

#14
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Ce as face? As sterge toate topicele tampite din Softpedia...

#15
SPF

SPF

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 21.12.2008
Daca vine cineva sa imi ia atomii din portofel ii dau fara nicio remuscare. Nu imi risc viata pentru nimic material. Pentru un caz particular care ar duce la pieirea mea, m-as agita foarte tare ca sa nu se intample. Dar pentru un caz general in care crapa toata specia umana, nici un deget n-as misca. Oricum nu conteaza. Oricum nu conteaza daca iti suni toate fostele sa le spui cat le-ai iubit. Oricum nu mai conteaza daca dai toti banii din banca sa vezi Japonia inainte sa crapi. Nu cred ca japonezii ar mai fi interesati sa te aiba ca turist in imediata apropiere a sfarsitului lumii.

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009

 greyhound, on 2nd September 2009, 16:14, said:


Cred ca in zilele noastre de astazi un astfel de fenomen ca si sfarsitul lumii precum si altele este tratat ca o gluma,de la goana dupa senzational s-a ajuns la astfel de tratament din partea oamenilor indiferent de fenomen si moment,asa ca l-as trata si eu la fel pana la un anumit punct.Un raspuns cat se poate de sincer ar fi ca pur si simplu nu as face nimic pana nu m-ar afecta ceva in mod DIRECT,daca ar aparea o cruce pe cer sau daca Iisus ar cobori din cer in prima faza as crede ca e o gluma la nivel global sau national depinde unde se petrece evenimentul,in a 2-a faza probabil as vedea ce face si restul populatiei si m-as conforma situatiei,probabil as urma calea "turmei".

#17
geedukri

geedukri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 09.09.2008

 SPF, on 3rd September 2009, 16:43, said:

Dar pentru un caz general in care crapa toata specia umana, nici un deget n-as misca.

Aha. Am prins nuanta.  ;)

#18
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Eu as face cel mai mare credit posibil si l-as sparge pana la data cataclismului; problema e ca trebuie ca acest cataclism sa fie garantat  :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate