Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

PFA web design - cod CAEN ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stracer

stracer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.01.2007
Salut !

Vreau sa infiintez un PFA cu activitate in web design. Cautam codurile CAEN care trebuie trecute in acte,
si am gasit:

6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 - Activitati ale portalurilor web


Poate confirma cineva care are PFA sau II in domeniul web design ca sunt codurile corecte ?

Sau si mai bine, cei care au PFA sau II pe domeniul de web design, puteti sa scrieti aici ce coduri ati trecut in acte ?


Multumesc !

#2
hercalin

hercalin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 27.04.2006

View Poststracer, on 1st September 2009, 15:18, said:

Salut !

Vreau sa infiintez un PFA cu activitate in web design. Cautam codurile CAEN care trebuie trecute in acte,
si am gasit:

6201 - Activitati de realizare a soft-ului la comanda (software orientat client)
6311 - Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
6312 - Activitati ale portalurilor web


Poate confirma cineva care are PFA sau II in domeniul web design ca sunt codurile corecte ?

Sau si mai bine, cei care au PFA sau II pe domeniul de web design, puteti sa scrieti aici ce coduri ati trecut in acte ?


Multumesc !

6201

#3
stracer

stracer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 03.01.2007
Multumesc.

#4
mig10k

mig10k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 24.07.2005
6201 nu e pentru web design, este sectiune speciala web design si development
6311 e mai potrivit, mai ales daca lucrezi cu cms-uri si faci design/programare si administrarea lor.

lasati 6201 pentru firme de soft precum bitdefender, ciel etc.

#5
bela

bela

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,313
  • Înscris: 28.04.2006
Intereseaza-te inainte daca la CT 6311 e acceptat la norma de venit ca sa nu ai nicio surpriza.(asta daca vrei sa faci cu norma)

#6
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011
Buna seara,


Stiu ca acest topic este deschis deja de ceva vreme, dar am nevoie de un sfat. Sunt in curs de infiintare PFA, norma fixa de venit, si m-am oprit asupra codului 6311. Doresc sa stiu daca se preteaza si pentru crearea de site-uri, baze de date site, newsletter site, crearea de continut pentru site, actualizare, etc, CRM...practic tot ceea ce tine de un site. Orice sfat este bine venit...

In descriere lucrurile par destul de restrictive:

Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si activitati conexe
"aceasta clasa include asigurarea infrastructurii pentru serviciile de gazduire a paginilor web, de prelucrare a datelor si activitatilor conexe. Sunt incluse activitati specializate de gazduire cum ar fi gazduirea paginilor web, servicii de streaming, sau gazduire de aplicatii. Activitatile de prelucrare a datelor includ prelucrarea completa si elaborarea de rapoarte specializate pe baza datelor furnizate de catre clienti, sau asigurarea prelucrarii automate a datelor si servicii de introducere a datelor, inclusiv activitati de rulare a bazelor de date (executare functiuni).


O varianta ar mai fi codul 6312, ce presupune "operarea altor site-uri web care actioneaza ca portaluri pentru internet, cum sunt site-urile media, cu continut actualizat periodic, sau codul 6202: aceasta clasa include clasificare si proiectarea sistemelor de calculatoare ce integreaza hardware, software si tehnologii de comunicatii. Servicile de consultanta pot include si activitatea de pregatire a utilizatorilor


Va multumesc,
Andrei

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Dar nu esti limitat la un singur cod. Poti pune mai multe.

#8
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27th January 2011, 23:12, said:

Dar nu esti limitat la un singur cod. Poti pune mai multe.


salut,


da, poti mai multe. Dar s-a schimbat legea in 2011. daca ai mai multe coduri caen, se cumuleaza normele de venit:(

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Da-mi un link.
Eu stiu doar in cazul in care ai coduri ce reprezinta domenii diferite de activitate. In lista cu servicii informatice sunt toate la un loc (5821 5829 6201 6202 6203 6209 6311 6312).

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2011 - 23:31.


#10
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27th January 2011, 23:27, said:

Da-mi un link.
Eu stiu doar in cazul in care ai coduri ce reprezinta domenii diferite de activitate. Eu am 62 cat si 63 dar o singura norma. Pe lista cu servicii informatice sunt toate la un loc.



Salut,


Mi-a aratat astazi avocatul care imi infiinteaza PFA-ul acea lege. Din pacate nu mi-a dat o copie, dar pot sa o cer maine. Oricum...am vazut cu ochii mei, asa scrie...din pacate.

Eu doresc sa gasesc o modalitate de a factura simpla, pe servicii informatica...si am vazut ca m-as incadra in toate cele trei coduri CAEN enumerate. Doar ca...sunt foarte foarte restrictive. Adica...daca implementez un forum, sau newsletter pe un site, sau creez eu continut pentru un site...pot sa scriu pe factura asta si sa am codul CAEN 6311?

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
http://static.anaf.r...m#_Toc244063471
ART. 49
Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit

(5) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe activități care generează venituri comerciale, venitul net din aceste activități se stabilește prin însumarea nivelului normelor de venit corespunzătoare fiecărei activități.


5821 5829 6201 6202 6203 6209 6311 6312 - Servicii de informatica
Aici e o singura activitate.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2011 - 23:48.


#12
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27th January 2011, 23:39, said:

Chiar te rog sa ne dai un nr. de lege unde ai vazut tu cele spuse !! Din ce am citit pana acum nu am vazut asa ceva.


salut,


sigur, fac rost maine si postez. daca ai un sfat pentru mine, feel free:).


In alta ordine de idei....daca ai idee...stiu ca daca am carte de munca cu 8 ore si PFA, se reduce norma fixa la jumatate daca fac o cerere...nu stiu cand trebuie facuta acea cerere. Inainte? Sau dupa infiintarea PFA-ului.

Seara buna si multumesc pentru ajutor.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa infiintare te duci la Finante si acolo ai treaba cu impozitarea.
Vezi raspunsul meu de mai sus.

Edited by neagu_laurentiu, 27 January 2011 - 23:51.


#14
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011

View Postneagu_laurentiu, on 27th January 2011, 23:50, said:

Dupa infiintare te duci la Finante si acolo ai treaba cu impozitarea.
Vezi raspunsul meu de mai sus.


Imi scapase, merci. maine verific cu avocatul si postez raspunsul si documentul scanat.


Seara faina,
Andrei


View Postbnx, on 27th January 2011, 23:55, said:

Imi scapase, merci. maine verific cu avocatul si postez raspunsul si documentul scanat.


Seara faina,
Andrei



P.S. Daca ar fi asa, le-as lua pe toate, sa fiu acoperit.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbnx, on 27th January 2011, 23:56, said:

Daca ar fi asa, le-as lua pe toate, sa fiu acoperit.
http://static.anaf.r...e_venit2011.htm

#16
gemil

gemil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 13.12.2001

View Postneagu_laurentiu, on 28th January 2011, 00:39, said:

http://static.anaf.r...m#_Toc244063471
ART. 49
Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit

(5) Dacă un contribuabil desfășoară două sau mai multe activități care generează venituri comerciale, venitul net din aceste activități se stabilește prin însumarea nivelului normelor de venit corespunzătoare fiecărei activități.


5821 5829 6201 6202 6203 6209 6311 6312 - Servicii de informatica
Aici e o singura activitate.

bnx are dreptate. Nici mie nu mi-a venit sa cred ca mi-ar putea impune norma cumulata pentru fiecare cod CAEN, dar mi-au confirmat cei de la DGFP Mures acest lucru, si am inteles ca la fel sta situatia si in alte judete, unde nu a fost inca eliminata norma de venit pentru "104 - servicii de informatica".

Este adevarat ca in nomenclatorul de activitati apar toate aceste coduri CAEN intr-o singura grupa numita "Servicii de informatica", dar luand in considerare art. 49 din Codul Fiscal citat mai sus impreuna cu actele de la Reg. Comertului de constituire a PFA-ului, unde apare fiecare cod CAEN ca fiind "activitate principala" respectiv "activitate secundara", am convingerea ca au baza legala pentru a aplica legea in acest mod, chiar daca aplicarea este evident una abuziva (de parca am putea lucra simultan pe fiecare cod CAEN).

Mai mult de atat, daca la sfarsitul lunii ianuarie 2011 vreau sa renunt la codurile CAEN secundare si sa raman doar cu activitatea principala, norma de venit aferenta anului 2011 imi va fi stabilita considerand ca in luna ianuarie am avut mai multe activitati. Si eu eram sceptic in privinta asta dar mi-au confirmat cei de la Finante.

Exemplu: am 6 coduri CAEN in total , vreau sa renunt la activitatile secundare la sf. lui ianuarie; presupunem ca as obtine modificarea la Reg. Comertului in aceeasi zi (31 ian.); norma de venit care imi va fi impusa pe 2011 va fi

pentru luna ianuarie: 6 * ( norma_anuala / 12 ) = norma_anuala / 2
pentru feb. - dec. : 11 * norma_anuala / 12

total: norma_anuala/2 + 11 * norma_anuala / 12 = norma_anuala * 17/12 ~= norma_anuala * 1.41

Asadar pentru intregul an 2011 mi-ar fi impus o norma mult mai mare, chiar daca renuntam la codurile CAEN secundare. Tinand cont ca norma ptr informatica in jud. Mures este si-asa destul de mare ( 31262 RON ) , daca imi mai aplicau o majorare de 1.41 cum am demonstrat mai sus, chiar nu mai renta sa raman la norma de venit.

Atentie, calculul de mai sus nu este unul ipotetic. Cand i-am intrebat pe cei de la DGFP cum mi-ar cacula norma de venit daca as renunta incepand din februarie la codurile CAEN secundare, mi-au confirmat ca acesta va fi modul de calcul.

Eu unul am preferat sa trec in sistem real (chiar daca e bataie de cap in plus din cauza contabilitatii) decat sa am tot felul de suprize din cauza normei de venit.

In 2010 de exemplu, pe "baza" OUG 58/2010 in care se mentiona ca norma de venit nu poate fi mai mica decat 5 salarii medii brute, cei de la DGFP Mures au vazut ca norma cea mai mica ar trebui marita cu 40% ca sa corespunda cerintelor din OUG si au hotarat sa aplice marirea de 40% la toate normele ! Desigur ca m-am trezit cu o norma marita consistent ptr semestrul II 2010, iar notificarea mi-ai trimis-o abia prin octombrie, avand de platit retroactiv. Degeaba am facut contestatie ca au aplicat abuziv OUG si ca in Codul Fiscal se prevede ca normele de venit se anunta inca din trim. IV al anului anterior, nicidecum retroactiv. Nici dupa mai bine de 3 luni nu mi-au raspuns la contestatie, "din lipsa de personal".

Evident, ptr 2011 au rotunjit procentul de inflatie si au mai aplicat o majorare cu 10% la norma de venit. Din punctul meu de vedere, impozitarea la norma de venit a devenit atat de instabila incat ar trebui sa pierd mult timp prin instanta ptr a-mi apara drepturile.

Asadar, atentie cei care aveti mai multe coduri CAEN. Nu inseamna neaparat ca in toate judetele sa stea la fel situatia, dar din moment ce si cei de la Finante confirma ca vor cumula normele de venit ptr fiecare cod CAEN in decizia de impozitare, este bine sa verificati la DGFP cum veti fi impozitati. Chiar daca aceste zvonuri pareau absurde, se pare ca nu au nici cea mai mica decenta / respect față de contribuabil atunci cand vine vorba de colectat taxe.

Edited by gemil, 31 January 2011 - 09:57.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postgemil, on 31st January 2011, 09:53, said:

norma cumulata pentru fiecare cod CAEN, dar mi-au confirmat cei de la DGFP Mures
Eu am confirmarea de la Finantele Iasi ca insumarea se face pe meseriile definine in norme si nu in cadrul unei merseii pe codurile CAEN.

#18
bnx

bnx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.01.2011
Salut,

Am reusit sa imi deschid PFA-ul. Vroiam sa va mai spun, in cazul in care nu stiati, ca norma se poate injumatati daca sunteti si angajat cu norma intreaga la o companie. Daca sunteti angajat, va duceti la ANAF cu o foaie semnata si stampilata de aministratorul acelei firme, in care se stipuleaza ca sunteti angajat. Aceasta cerere trebuie dusa la fiecare inceput de an.

Plus: in cazul in care aveti probleme in a va deschide PFA-ul la Registrul Comertului, cereti intrevedere cu directorul institutiei. La mine a functionat:).


In alta ordine de idei. Aveti idee, in afara de foaia de plata primita de la ANAF, cu cine mai trebuie sa inchei contracte? Am auzit de: CAS+ pensie + somaj.

Daca acestea sunt toate, unde le gasesc in Bucuresti?


Va multumesc,
Andrei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate