Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Moldova si Ardealul

- - - - -
  • Please log in to reply
798 replies to this topic

#19
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
Este un obicei, nu știu exact de unde dar aici în vest ca la priveghi să se joace cărți și să se bea pălincă. Nu credeam că văd ziua când zic moldovenii de ardeleni că-s bețivi dar mai știi, așa o fi.
Avem și un lucru în comun, la noi la țară, ca și la voi, e plin de moldoveni :)
Am sentimentul că voi vă enervați altfel, adică repede și durabil.
Adevărăciune?

#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Eu pot să mă pronunț, sunt obiectiv, am stat în ambele zone și sunt din sud :D

Deci, e muuuuuuult de vorbit pe tema asta, fiecare zonă/oameni are calitățile/defectele ei! N-o să spun cutare e mai bun decât celălalalt, o să scriu calități și defecte pentru fiecare zonă/oameni!

Ardeal/ardeleni - de rău
- plini de ei, cei mai tari, îngâmfați, se cred buricul țării și nu-i deloc așa...
- răi, nu știu cum să te țepuiască, jecmănească mai repede
- totul este extrem de scump... că doar ei sunt fruntea, dar... au salarii de tot rahatul, zonă extrem de săracă a țării
- plin de agramați, plin de oameni care în afară de ardeal habar n-au nimic ce-i prin restul țării
- cultură ciuciu, oameni de seamă zero, religie praf - plin de pocăiți și protestanți și toate națiile
Cam atât... ar mai fi o grămadă!
de bine
- cât de cât civilizați, orașe curate
- unități de învățământ superior foarte bune
- doctori foarte buni

Moldova/moldoveni
de bine
- oameni modești, plăcuți
- o zonă cu o însemnătate culturală extrem de mare, zonă cu o credință și spiritualitate mare
- o grămadă de oameni de seamă ai țării începând de la scriitori/poeți până la conducători, chiar și personalități contemporane
- zona Bucovinei unul dintre cele mai frumoase locuri din țară
- oameni extrem de primitori

de rău
- nu prea sunt dezvoltați... sunt un pic în urma restului țării, dar vin rapid
- în afară de Iași, restul orașelor sunt cam în paragină, urâțele
- contrabandă mare

Cam astea îmi vin în minte acum... ar mai fi o grămadă de spus! Și ca să vă împac, ăștia din Sud au tot ce-i mai rău și de la ardeleni și de la moldoveni :) iar bun, prea puțin! În concluzie, suntem o țară de rahat!

#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Piatra Neamt e cel mai verde oras :D
Roman-ul e in reconstructie (era acum 3 luni inainte sa plec din tara)
dap... deci nu sunt ciudat cand ma cert cu toti ardelenii (inclusiv anumite rude... :( ;dar asta e! merg inainte. mai rau nu poate fi :D )
cu Sud-ul n-am nimic, uneori chiar ma refugiam la Bucuresti numai sa nu stau in Sibiu.
@Anjin: credema, am trait cu diferiti ardeleni in casa, toti is la fel. le stiu programul pe de rost!
da, si moldivenii beau. dar cu folos! adica, la o bucurie/tristete, reintalnire; pe cand , ardelenii tuica o tin in loc de apa.
sa nu mai vorbesc de alte obicee de-ale lor :(

Edited by lex404, 01 September 2009 - 15:46.


#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Am uitat :D
Ardelenii conduc extrem, incredibil de prost!

#23
NLC

NLC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 12.01.2007

View PostOvy123456789, on 1st September 2009, 16:15, said:

Eu m-am nascut/crescut in Baia Mare.Un oras linistit cu oameni cumsecade,fara smecheri de Bucuresti,injuraturi in trafic sau la fiecare container cate 10-11 caini vagabonzi.E drept ca nu e un oras perfect dar e frumos si ma mandresc cu asta.
Moldova si Ardealul sunt cele mai frumoase parti ale tarii.Mari diferente intre ele nu sunt.

Parerea mea ca era mai interesant un topic Ardealul sau Moldova vs zona Sud.
asta e aberant.... cum treci muntii si ajungi in ardeal (din moldova) parca ai ajuns in alta tara.... nu zic neaparat ca e mai bine...dar fara sa fi locuit in ambele zonele nu vezi diferenta... Eu m-am nascut in Ardeal....am copilarit prin moldova si m-am intors iar in ardeal...(bine, acum sunt in Banat [Timisoara]) si pot spune ca e mare diferenta intre ardeal si moldova... foarte mare!

#24
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
dar spune care is diferentele..

#25
Anjin`

Anjin`

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,160
  • Înscris: 10.05.2005
hai că nu mă pot abține
@ripper tu știi că protestanții ăia erau acolo de când lumea și pământul?
La fel e și cu ungurii.
Ăsta-i un avantaj de a crește aici , mai cunoști și indivizi care nu cred ce crezi tu,mai  auzi și altă limbă.
În fine eu sunt din Arad. Noi chiar suntem fruntea.

#26
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007

View PostMyrmidon, on 1st September 2009, 15:57, said:

Oare chiar va asteptati ca un moldovean/ardelean sa zica ca in Ardeal/Moldova e mai bine ?

...sigur :) , io-s sucevean si am votat Ardealul :lol:

#27
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006
Evident fiecare isi va lauda zona din care provine sper  pentru ca o cunoaste cel mai bine si nu pentru a-i jigni pe cei care vin din alte zone ale tarii. Dar titlul topicului e specific romanesc si anume contine un versus care din start te prinde in animozitati. Aceste doua regiuni fac parte din aceeasi tara nu vad de ce ar fi en garde.

Cel mai tare m-a distrat la ripper faptul ca atunci cand a spus de Ardeal a mentionat prima data relele si cand a spus de moldoveni a inceput cu binele. Evident la ardeleni binele e destul de slab reprezentat. Si cea mai misto chestie a fost cea cu jecmaneala ardelenilor. M-am prapadit de ras gandindu-ma la alte zone ale tarii. :lol:

Moldova: nu cunosc atat de bine zona pe cat cunosc moldoveni. Sunt sufletisti si foarte saritori. La minusuri as pune neglijenta.
Ardealul: curatenie, bun simt si simt gospodaresc dezvoltat ar fi pe plus. La minus as introduce rigiditatea de la care pleaca si altele.

Totusi trebuie sa avem in vedere un sumum de trasaturi care sunt proprii unei zone. Oamenii sunt insa de-un fel sau de-un altul oriunde in lumea asta.

#28
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View PostAnjin`, on 1st September 2009, 17:53, said:

În fine eu sunt din Arad. Noi chiar suntem fruntea.


voi chiar sunteti modesti tare... :w00t:

eu in moldova ma simt ca acasa...nu stiu cati inteleg asta..cand vin din concedii si intru prin roman/bacau/vatra dornei parca deja sunt in pat, cu popcorn si ma uit la film...

#29
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007
Si eu sunt moldovean.Nu prea am iesit din raza moldovei asa ca nu pot face o diferenta insa am cunoscut oameni din Ardeal.
Mie unul imi place la Moldoveni ca pot fi foarte deschisi si nu au fitze.Stiu ce e ala greu si nu cred ca sunt lenesi.E mai dificil cu igiena, ce e adevarat si faptul ca sunt cam din topor uneori, depinde acum de zone.Si da, suntem slab dezvoltati economic dar incetul cu incetul mai progresam.

#30
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008
stiti expresia aia: saraci dar curati! :w00t:

#31
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Well, sa vedem de unde incepem....
Am fost in Moldova, stau in Ardeal. In cazul in care noi nu ne alegem cu Banatul, atunci nici la voi nu se pune Bucovina.
Din punct de vedere al bogatiei, Ardealul e fruntea, podisul Transilvaniei e bogat in gaze, iar muntii de Vest, se stie, sunt plini de aur. Populatia din pacate nu mai e autohtona, e plini de moldoveni, olteni, etc. In consecinta, nu mai putem judeca obiectiv, insa proful de istorie imi povestea ca pe vremuri, la noi in Ardeal nici nu se punea problema de furt, iti lasai roadele pamantului si 2 zile fara supraveghere si nu ti le lua nimeni, de asemenea curatenia era un punct forte. Acum daca ies din casa, pe drum pana la cel mai apropiat magazin dau de cel putin 3 moldoveni.... A, ca uitam, in clasa la mine o gramada de colegi sunt jumatate moldoveni.... Jumatate unguri, ce combinatie....
Din pacate respectul aici nu e ca si-n Moldova. Am plecat la niste prieteni in Suceava, buna ziua la fiecare intalnire. Noi preferam porti de fier si la urmatoarea intalnire nu ne cunoastem....
Ar mai fi dar e destul.

#32
alex_5kg

alex_5kg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 07.07.2007
Uite ca mi-am amintit o chestei Revanger....in moldova oamenii sunt respectuosi.Chestia ta cu buna ziua e valabila.

#33
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008
Ca in Brasov nu-i nicaieri !  :wub:

#34
stifflerr

stifflerr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,368
  • Înscris: 16.07.2008

View PostLiviuBv, on 1st September 2009, 19:11, said:

Ca in Brasov nu-i nicaieri ! :wub:


ziceti si DE CE?

#35
annubis

annubis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 21.01.2007
pentru ca e plin de moldoveni :D ... evident :lol:

Edited by annubis, 01 September 2009 - 18:37.


#36
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tipic ardelenesc :lol: numa` ardealu-i fruntea am citit p-aci! Care frunte, frate? Clujul, da, Clujul, cel mai tare din Transilvania e abia pe locul 6-7 ca aport la PIB! Prahova, spre exemplu e de ani buni pe primul loc... da, e tare ardealul, are gaze și aur :D și Nokia :lol:

Hai că deja sunt rău... sunt de acord cu roua, în privința faptului că fiecare își laudă zona de unde e, însă nimeni n-o face într-un mod mai dizgrațios decât ardelenii! Și ca deobicei ai făcut o analiză minuțioasă a postului meu, foarte obiectiv de altfel, unde am înșirat argumente atât bune cât și rele despre ambele zone, spre deosebire de tine care ne spui că ardelenii-s gospodari...

Și da, dacă mi-aș dori să trăiesc într-un alt oraș din țară în Brașov aș vrea să stau, cu toți moldovenii lui!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate