Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Munca in strainatate - firme de recrutare

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
din nefericire, in Germany exista un lobby puternic impotriva salariului minim pe economie. asta avantajeaza vanzatorii de sclavi (i.e. firmele de "inchiriere" de personal).
din salariul ala adeasea e imposibil de trait, deci va trebui cerut si ajutor social de la stat. mi se pare inadmisibil pe toate planurile, ca sa nu fie posibil sa poti trai din munca de 8 ore. bransele astea, care in continuu argumenteaza ca la salarii mai mari ar da faliment, oricum n-au nici un fel de drept de existenta, daca un angajat trebuie sa ceara ajutor social pe langa salar ca sa poata supravietui. bineinteles ca o data introdus, salariul minim pe economie ar falimenta o serie de firme din astea, dar nu-i pacat de niciuna.
ca angajat in sectorul security, catering, gastronomie sau in general la "inchirieri de personal", ai pus-o artistic. mai naspa de atat is numa' aia din call-centere.
de fapt, in gastronomie mai e cum e, daca asta-i job secundar. am un birtas la care merg des. ala isi plateste personalul (cand are) cu 7,50/ora si 50% din ciubuc. numai ca ala nu-i full time job. de fapt are nevoie doar vineri si sambata si uneori nici atunci. intr-o seara buna, chelnerita pleaca cu un 60-100 EUR iar daca pe luna nu face din jobu' asta mai mult de 400, e si neimpozabil. dar sa traiesti exclusiv din asta, nu merge.

Edited by Pengoon, 27 June 2010 - 15:10.


#38
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 Pengoon, on 27th June 2010, 23:08, said:

din nefericire, in Germany exista un lobby puternic impotriva salariului minim pe economie. asta avantajeaza vanzatorii de sclavi (i.e. firmele de "inchiriere" de personal).
Pai exact asta e problema, modelul de business se adapteaza legislatiei. Daca s-ar reglementa cumva treaba asta s-ar rezolva si mizeriile astea de salarii.

#39
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
mdea .... am revenit si eu ca am fost pe la tara sa incerc sa repar ce am stricat ... mi-am luat.o cu o firma de asta de recrutare .... totul parea in regula, m-am interesat de firma una alta dar a fost in zadar ... acum am ajuns mai rau decat am crezut ca voi fi vreodata ... niste sugestii ceva aveti ... as mai incerca inca o data sa fac tot posibilul sa plec de aici ... sunt serios nu fac probleme ... tot ce caut este o mica sansa sa reusesc sa fac ceva in viata asta .... daca ma poate ajuta cineva cu orice cu un sfat, cu o indrumare .... spre orice tara unde sa pot munci si sa fac un ban cinstit ...

Edited by rob3r7o, 15 July 2010 - 12:57.


#40
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
ce-ar...fi...sa...nu...folosesti...inflationar...puncte...de...suspensie...ca...sur
rogat ...pentru...semne...normale...de...ortografie...?...

Edited by Pengoon, 15 July 2010 - 13:26.


#41
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 rob3r7o, on 15th July 2010, 13:44, said:

daca ma poate ajuta cineva cu orice cu un sfat, cu o indrumare .... spre orice tara unde sa pot munci si sa fac un ban cinstit ...
Cam greu, fara nicio meserie.
Orienteaza-te spre o tara unde te-ai descurca cu limba...

#42
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007

 Bogdan R, on 15th July 2010, 14:28, said:

Cam greu, fara nicio meserie.
Orienteaza-te spre o tara unde te-ai descurca cu limba...
Pai da, dar asa primesc si aici refuzuri pe motiv ca nu am experienta. Pai imi spune intr-un loc asa, in doua, etc si eu experienta cum o capat ? daca nimeni nu ma ia sa invat? nu e normal ca la inceput sa nu am experienta ?

Scuze pt punctele de suspensie :)

#43
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 rob3r7o, on 15th July 2010, 14:46, said:

Nu stiu ce sa zic, eu in locul tau nu as pleca asa, cu capul inainte.
As incerca prima data sa-mi fac o calificare, ceva cautat: electrician, sofer profesionist, mecanic/tinichigiu auto etc etc
Ce vrei sa faci fara nicio meserie? Munci agricole prost platite?

#44
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
Pai sincer nu prea ajuta foarte mult o calificare. Am o diploma de tehnician in turism care nu ma ajuta foarte mult. Hai sa zicem ca fac un curs de ospatar, dar iar se ajunge la experienta si la ce am mentionat mai sus ... si la o adica nu m-ar deranja sa fac o astfel de munca, asta e decat sa stau aici si sa nu fac nimic, mai bine incep de undeva

#45
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

 rob3r7o, on 15th July 2010, 23:52, said:

Pai sincer nu prea ajuta foarte mult o calificare. Am o diploma de tehnician in turism care nu ma ajuta foarte mult.
Ba e exact invers, o calificare te ajuta *cel mai mult*! Meserii extraordinar de cautate, de la asistent medical la instalator, te ajuta foarte mult oriunde in lumea asta. Mie personal calificarea de tehnician in turism nu-mi spune nimic, nu inteleg ce face un tehnician in turism.
Apuca-te de instalatii sau interioare (zugrav, decoratiuni) si daca esti bun si serios iti gasesti de lucru oriunde. Avantajul e ca nu iti trebuie calup de diplome pentru asta si poti castiga bani in timp ce faci ucenicia.

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 rob3r7o, on 15th July 2010, 16:52, said:

Am o diploma de tehnician in turism care nu ma ajuta foarte mult. Hai sa zicem ca fac un curs de ospatar, dar iar se ajunge la experienta si la ce am mentionat mai sus ...

Practic ce inseamna tehnician in turism? Receptioner, agent, chestii din alea?
Eu zic, ca si beastie, ca ar fi mai bine sa te califici in ceva cautat, o meserie practica, asa cum erau cele date ca exemplu: instalator, mecanic/tinichigiu auto, sofer profesionist, electrician, eventual depanator de aparatura casnica etc




 Pengoon, on 27th June 2010, 16:08, said:

isi plateste personalul (cand are) cu 7,50/ora
Cam atata sunt si aici salariile in catering, cleaning etc.
Adevarul e ca pentru cineva care se chinuie in Romania cu un salariu de 1000 lei (sau mai putin), suma poate parea tentanta.

#47
petrique

petrique

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2010
salut
robert incerca sa explice faptul ca nimeni nu il angajeaza fara experienta... degeaba am nshpemii de cursuri de calificare, alea nu im dau experienta, ci decat calificare, majoritatea angajatorilor cer la angajare experienta obligatorie, indiferent calificat/necalificat
acum sa revin
avem firme de recrutare europene?? care nu percep comision candidatilor? stiti vreo asfel de firma? daca da, dati si un exemplu, macar pe private, banuiesc ca nu face nimeni niciun rau chiar daca e si pe main... cred ca ar fi d folos multor persoane
de ce toti va rezumati decat la anglia??? or avea ei salariile alea mari, dar puneti in calcul si acea viata scumpa?
mai exista si alte tari unde stiu ca masele de oameni care au plecat sa lucreze (si ma refer strict sa lucreze) sunt destul de mari (stiu din mass-media) ex.: spania, italia, cipru....
despre aceste tari nu are nimeni pareri, bune/ rele poate si ceva ponturi?

#48
valRyan

valRyan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.10.2010

 Pengoon, on 27th June 2010, 16:08, said:

din nefericire, in Germany exista un lobby puternic impotriva salariului minim pe economie. asta avantajeaza vanzatorii de sclavi (i.e. firmele de "inchiriere" de personal).

Bine zis vanzatori de sclavi...
Niste sclavi moderni, fara lanturi, fara bici. Sa le multumim hotilor care-au facut ce-au vrut din tara asta.

#49
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
in the other news, se pare ca in viitorul apropiat ne putem astepta la o lege a salariului minim in germania. nu universal, ci pe branse, in focus fiind taman sectorul "de intermedieri de personal".
naspa de firme.

#50
rob3r7o

rob3r7o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 27.12.2007
salutare .... cine mai e pe aici prin spania ajutati-ma si pe mine daca puteti cu ceva informatii, ponturi orice se poate ... ca e jale .... in cateva zile voi colinda strazile din Zaragoza din lipsa de bani, munca si orice altceva ... am dat pana acum de niste ¨¨romanasi¨¨ tare binevoitori si acuma asta e situatia ... in Romania e mai mult decat rau ... aici in Spania la fel .... stiti pe unde se mai gaseste pe munca .... mai am sanse aici in Spania .... sau trebuia sa ma orientez spre alta tara ? situatia e disperata ..... pentru orice eventualitate numarul meu este 634368481 daca imi puteti oferi ceva informatii va multumesc sau e-mail [email protected]

#51
bogdanstanculescu

bogdanstanculescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.07.2009
A facut cineva cursuri NVQ in Londra?
Am cautat pe net si am gasit o gramada de colegii dar conditiile de admitere si preturile de scolarizare difera foarte mult de la unul la altul, din aceasta cauza as dori raspunsuri numai de la cei care au absolvit acest gen de cursuri.
Va multumesc  anticipat

#52
nika_florin

nika_florin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2011
Am trimis si eu cv-ul meu la vreo 15-16 anunturi de pe net dar nu a raspuns nimeni..

#53
sanduvdumitru

sanduvdumitru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.11.2012
Doar 15 - 16 si te astepti deja sa ai un raspuns? Trebuie sa aplici la cateva sute poate si pe mai multe site-uri eventual, depinde daca vrei sa pleci in afara sau nu. Evita d'astea de aduna anunturi de peste tot si care nu ofera nici o garantie, pentru ca nu sunt ale lor. Gen infomunca, findjob, folderjob sau balaur, ca si cele strainesti de felul jooble si indeed. Astia nu iti ofera nici o granatie si nu ai de unde sa ii iei daca ti se intampla ceva. Ei aduna de peste tot, nu verifica pe nimeni si nu sunt in nici un caz nici acreditati, nici licentiati, nici nimic. Ca vand gogosi sau joburi pentru ei e la fel.

Cele mai bune site-uri cu oferte de munca pentru strainatate din Romania sunt:
Tjobs: www.tjobs.ro
si
JobsAlert: www.jobsalert.ro

Restul sunt apa de ploaie.

Daca vrei un loc de munca in Romania, cel mai bun site este BestJobs: www.bestjobs.ro

Evita de asemenea ziare si site-uri prostesti de anunturi gratuite ca o sa iti iei teapa. In afara site-urilor astora nu as recomanda niciodata nimic nimanui. E ca si cum te doare maseaua si te duci la abator si in loc sa iti plombeze maseaua ti-o iei in barba. O zi buna!

#54
Niente23

Niente23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.09.2012
Salut stie cineva despre Sc Kleimss Global Agenture Srl,Sibiu cu recrutari in Anglia ca ingrijitori varstnici? is seriosi ? nu au cerut bani/comisioane innainte de a ma vedea cu angajatorul si de a da interviul si abia apoi daca sunt acceptat la semnarea contractului se achita taxa.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate