Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Viteza de download la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
18898 replies to this topic

#37
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003

IP-XENTRIC, on May 10 2005, 00:53, said:

cu exceptia timisoara/oradea si alte cateva orase din vest,marea majoritate patesc la fel...

<{POST_SNAPBACK}>


De 2 ori am prins 256kbps la 6 dimineata! :( pe RDS in rest 128kbps!

Nu prea cred in viteze atat de mari cand nu pot sa dea nici 256kbps! RDS se lauda dar degeaba! :( pot zice si 15Gbps ca oricum sub va fi aceea steluta la subsolul paginii unde va scris ff mic nu garantam! so ..... degeaba!  :angry:

Edited by Arpi, 10 May 2005 - 13:54.


#38
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
mie mi-a mers tot timpul constant cam la 256 kbps

#39
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
http://www.rdslink.r..._abonamente.htm


S-a marit traficul si pentru clientii existenti sau doar pt cei noi?

#40
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

ZapperBH, on May 10 2005, 16:31, said:

http://www.rdslink.r..._abonamente.htm
S-a marit traficul si pentru clientii existenti sau doar pt cei noi?

<{POST_SNAPBACK}>


Pt toti clientii s-a marit.
Referitor la viteza nu stiu ce se intampla cu rds in alte orase,si sincer ma intereseaza mai putin,pt ca nu ma prea afecteaza.Viteza in Oradea,la toata lumea indiferet de ora este de 256kbps,decat daca depasesti traficul inclus atunci nu mai sare de 128kbps nici pe metro macar.
Hai sa nu mai discutam chestii de genul 'cum vor da ei 768kbps cand nici 256kbps nu dau' ca nu ajungem la  nici o concluzie.Poate vor lansa teava de 1 Mbps si unora tot 128kbps le vor da,nu am ce sa zic despre asta.

#41
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
must agree about the bandwidth. Nu e ca si prin EVDO, in medie e o treime chiar, dar raportul calitate/pret e bun.

#42
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

ZapperBH, on May 10 2005, 16:55, said:

must agree about the bandwidth. Nu e ca si prin EVDO, in medie e o treime chiar, dar raportul calitate/pret e bun.

<{POST_SNAPBACK}>


Media la EVDO nu stiu daca e 2,4Mbps...dar oricum,nu se compara.EVDO e altceva,se taxeaza la minut,costa mult mai mut ,cu cable link nu pot sa ies din casa ...etc.Nu se prea compara.

#43
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004

holmes, on May 10 2005, 17:36, said:

Viteza in Oradea,la toata lumea indiferet de ora este de 256kbps,decat daca depasesti traficul inclus atunci nu mai sare de 128kbps nici pe metro macar.

<{POST_SNAPBACK}>


himm... deci difera de la oras la oras ? ca in iasi mie ziua imi merge cam cu 128 kbps si seara cu 256 kbps, insa daca depasesc traficul inclus, se limiteaza la 128 kbps doar pe extern (inca pot sa dld de la abonati astral din bucuresti -de exemplu- cu 256 kbps).

#44
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

dani85, on May 10 2005, 18:18, said:

himm... deci difera de la oras la oras ?

<{POST_SNAPBACK}>


Asta tot incerc sa spun....  :D

#45
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Se asteapta si o crestere a astralului la 384 sau nu am inteles eu bine?

#46
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

holmes, on May 10 2005, 17:04, said:

Media la EVDO nu stiu daca e 2,4Mbps...dar oricum,nu se compara.EVDO e altceva,se taxeaza la minut,costa mult mai mut ,cu cable link nu pot sa ies din casa ...etc.Nu se prea compara.

<{POST_SNAPBACK}>



50-80KBps average.

#47
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

ole, on May 10 2005, 12:41, said:

Si ce ar trebui sa fie ca "sa rulez" ? FTTH? Este deja (vezi Timisoara, Oradea, Bucuresti partial). Sa nu-mi spui ca preferi asincronul ADSL-ului?

<{POST_SNAPBACK}>


Ma bucur ca lumea prin DSL intelege doar ADSL.

FYI exista mai multe tehnologii DSL, poate ceea ce se intampla in Franta rings a bell.

Ideea e ca oricum am privi-o, CATV-ul e depasit. Reteaua nu merge prost pt ca echipamentele sunt proaste sau firele trec prin balti, merge atat de prost pt ca sunt prea multi pe ea. Desincronizari, variatii, etc, etc.

Spor si bucurie mare in continuare.

P.S. dupa cum insistam si-n alte posturi: in Romania serviciile sunt in majoritate de cacao pt ca nici clientul n-are absolut nici o pretentie.

#48
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

ZapperBH, on May 10 2005, 17:44, said:

50-80KBps average.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai si atunci cum e cu treimea? 80KBps=640kbps... ultima data cand am verificat asta era mai putzin de 768kbps.

#49
Amine

Amine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.06.2004
La mine in Brasov, in cartierul Astra, merge cu o medie de 15 KB/s ziua pe extern (noaptea n-am incercat), iar pe metropolitan cu 30 KB/s. Asa le merge la 4 prieteni situati in zone diferite din cartier. Cui ii merge cu 30-32 KB/s pe extern, inseamna ca e un norocos.
Intrebarea mea e: cei care au abonament de 29 $ vor fi trecuti automat la cel de 19 $, daca beneficiaza si de oferta cu reducere de 50% pe 1 an, vor plati doar jumate, adica 9,5 $ ?
Mi-a asa mi s-ar parea corect, imi pare rau insa dupa cele 400 de minute cu romtelecomu'. Da'-s bune si 200.
Astept sa vad cei 96 de KB pe metro.

#50
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004

cmidp, on May 10 2005, 17:57, said:

Spor si bucurie mare in continuare.

P.S. dupa cum insistam si-n alte posturi: in Romania serviciile sunt in majoritate de cacao pt ca nici clientul n-are absolut nici o pretentie.

<{POST_SNAPBACK}>


Ai dreptate,adsl e bun in Franta.Da,e pacat ca la noi nu exista asa ceva.Dar de ce sa discutam despre adsl-ul lor in topicul despre marirea de banda de la rds?
Sa nu uitam ca nu te obliga nimeni sa iti tragi net prin cablu.Exista adsl in .ro,dupa parerea mea preturi monstruoase,fata de ce-mi ofera cable link.Mi-ar place sa stiu ca nu mai exista desincronizari,dar avand in vedere ca rar se intampla sa nu am net,si nu depind de acele 5 min max cat mi-a picat netu' aleg varianta misto,adica cea ieftina!

#51
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

ebola23, on May 10 2005, 07:50, said:

Hm.Nu stiu daca era neaparat necesar sa ii faci fraieri pe Rds-isti("inca 1000  de fraieri).

<{POST_SNAPBACK}>



holmes, on May 10 2005, 10:20, said:

Comentariile de genu' 'sunteti fraieri daca credeti ca o sa aveti 768kbps' sunt inutile.Nu ai de unde sa stii ce viteze voi avea,asa cum nici eu inca,pt ca nu s-a lansat oferta.Vom vedea lunea viitoare.
Nu suntem fraieri,doar cunoastem firma la care suntem abonati.Are ea lacunele ei,dar la viteza nu a mintit niciodata.
Nu garanteaza nimeni ca va merge la max tot timpul,dar nu mai carcotiti. Oferta este buna si este un pas in fata(si inca unul mare fata de concurenta!).

<{POST_SNAPBACK}>


ok, cateva precizari...

din punctul meu de vedere, un om care plateste pentru un serviciu de care nu beneficiaza, este un mare FRAIER.

am de unde sa stiu ce viteza "veti" avea...am fost abonat RDS si intamplator, mai am de-a face cu RDS-ul, doar ca s-a schimbat...sistemul de referinta, sa zicem :)

iar eu ti-am spus simplu...DACA ar da viteza respectiva (e absurd, dar sa luam in calcul varianta asta), asa cum am spus, la 1000 de useri, ar umple relativ rapid 5 STMuri.

iar daca-i vreun prost in tara asta care are impresia ca vei acoperi costurile respective din cei 19 dolari x 1000 de useri...nici macar nu merita sa-l scuip.

din punctul meu de vedere, cei de la RDS sunt chiar prosti la faza asta (m-am gandit mai bine). eu, daca eram in locul lor si aveam de-a face cu fraierii romani, ziceam "pana la 10 Mbps". ca si 64Kbps cat vor prinde fraierii respectiv, tot PANA la 10 Mbps inseamna. si atunci chiar ca faceam praf concurenta...(si vorba unuia de-aici, atata timp cat zonele sunt impartite si nu gasesti intr-un cartier decat un provider, nici nu exista concurenta)

eu va cred ca va visati peste vreo 50 de ani si credeti c-o sa prindeti vreodata aia 768Kbps (mai ales extern, haha), da' poate ar fi cazu' sa va intrebati...daca ar fi asa, ar costa un canal GARANTAT de 64, tot la RDS, mai mult? :)

succes si banda din plin.

#52
holmes

holmes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 21.04.2004
Bine Manowar,stii tu ca esti pila de-a sefului rds....lasa textele ca pana acum vorbesti doar teorii si vorbesti si urat!.Nu stiu cine te crezi sa ne iei de sus pe aici,dar ma rog.
In primul rand nu a zis nimeni ca avem 768kbps garantat.Am banuit ca vom prinde viteze mari pt ca pana acum ce ni s-a promis ni s-a dat de la mult hulitul provider.Ma bucur ca ai avut de-a face cu rds,si ca inca ai de-a face,stiu si eu ca sunt tampiti la multe faze.Dar nu exagera.Repet,pana acum au promis 256 si atat ne-au dat,asa ca si acum daca promit 512/768 eu ii cred,pana la proba contrarie.

Edited by holmes, 10 May 2005 - 19:18.


#53
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004

mtest, on May 10 2005, 18:07, said:

Pai si atunci cum e cu treimea? 80KBps=640kbps... ultima data cand am verificat asta era mai putzin de 768kbps.

<{POST_SNAPBACK}>



Maxim am tras cu 2.3 Mbps pe evdo cu un client de p2p.

De la servere serioase ex adobe, f-secure... downloadul e intre 130-160 KBps.

#54
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002

ZapperBH, on May 10 2005, 20:06, said:

Maxim am tras cu 2.3 Mbps pe evdo cu un client de p2p.

De la servere serioase ex adobe, f-secure... downloadul e intre 130-160 KBps.

<{POST_SNAPBACK}>


ai postat gresit !  :death:  :cursing:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate