Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Viteza de download la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * - - 3 votes
  • Please log in to reply
18898 replies to this topic

#18145
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Toate sunt corecte...throughput-ul nu este FIX, el fluctueaza din n cauze.


#18146
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Viteza variaaza in functie de incarcarea retelei, incarcarea serverelor de test, etc. Vitezele maxime se prind cel mai bine noaptea.. Posted Image

#18147
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,539
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi se pare ca.reteaua era al naibii de ocupata..
[ https://66.media.tumblr.com/279fae9cd2372876869c15b6e08badd2/6cfbc0e13586f6e2-fd/s1280x1920/005dc2dc46002561ba412457209b42a7785f846c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18148
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,783
  • Înscris: 14.10.2008
Tu nu vezi ce semnal slab Wi-Fi ai? Testeaza in camera cu routerul, daca PC nu mai ai.

#18149
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Recent trecut la fiberlink 1000 am urmatoarea viteza probat cu un galaxy tab A si samsung s8 pana in 92mb/sec,inainte am avut cca.72mb/sec.Astea in conditiile in care routerul de la tplink ac900 dual band este conectat la 5Gh,la 2,4Gh este max 70mb/sec.fiind fata-n-fata cu routerul.De la modem sau gpon ce o fi pana la router in dormitor este un cablu de retea de cca.15ml.Acum va intreb daca e normal aceasta viteza,inainte avand abonament de 300.Am un laptop asus dar din 2010 si nu am incercat prin cablu dar avand in vedere ca este generatie veche nu prinde mare viteeza.

#18150
trump123

trump123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 10.04.2019

View PostPhonyx, on 27 iulie 2019 - 12:00, said:

Recent trecut la fiberlink 1000 am urmatoarea viteza probat cu un galaxy tab A si samsung s8 pana in 92mb/sec,inainte am avut cca.72mb/sec.Astea in conditiile in care routerul de la tplink ac900 dual band este conectat la 5Gh,la 2,4Gh este max 70mb/sec.fiind fata-n-fata cu routerul.De la modem sau gpon ce o fi pana la router in dormitor este un cablu de retea de cca.15ml.Acum va intreb daca e normal aceasta viteza,inainte avand abonament de 300.Am un laptop asus dar din 2010 si nu am incercat prin cablu dar avand in vedere ca este generatie veche nu prinde mare viteeza.
Și pt ce ți-ai mai făcut ab la 1000mbps dacă nu ai echipamente compatibile?😂

#18151
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Poi teoretic pe tableta ar trebui sa mearga mai mult,luni imi soseste tab s5e sa vad cum merge pe el.Acuma nu stau in 10lei cat e diferenta dar repet nu cred ca echipamentele nu duc mai mult.

#18152
cyrusct82

cyrusct82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 18.08.2011

View PostPhonyx, on 27 iulie 2019 - 14:18, said:

Poi teoretic pe tableta ar trebui sa mearga mai mult,luni imi soseste tab s5e sa vad cum merge pe el.Acuma nu stau in 10lei cat e diferenta dar repet nu cred ca echipamentele nu duc mai mult.
La router-ul pe care îl ai nu o sa prinzi niciodată viteze prea mari. Îți va trebui un router cu MU-MIMO și aparatură care suporta asta.
Eu am un router Asus Ac1300 și prind in camera cu router-ul ~300Mbps pe 5Ghz cu un smartphone Nokia 8.

#18153
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009

View PostPhonyx, on 27 iulie 2019 - 12:00, said:

Recent trecut la fiberlink 1000 am urmatoarea viteza probat cu un galaxy tab A si samsung s8 pana in 92mb/sec,inainte am avut cca.72mb/sec.Astea in conditiile in care routerul de la tplink ac900 dual band este conectat la 5Gh,la 2,4Gh este max 70mb/sec.fiind fata-n-fata cu routerul.De la modem sau gpon ce o fi pana la router in dormitor este un cablu de retea de cca.15ml.Acum va intreb daca e normal aceasta viteza,inainte avand abonament de 300.Am un laptop asus dar din 2010 si nu am incercat prin cablu dar avand in vedere ca este generatie veche nu prinde mare viteeza.

In primul rand incearca si test cu laptop-ul pe cablu (presupunand ca are placa de retea gigabit); chiar daca e model mai vechi ar trebui sa-ti confirme (rezultate sigur peste 100 Mb/s) daca legatura intre routerul TP-Link si GPON-ul RDS este gigabit sau FastEthernet (100 Mb/s din cauza cablului care nu e sertizat corect pt. link-uri gigabit pe toate cele 4 perechi ) . Ai putea la fel de bine simplu sa vezi asta doar verificand link speed-ul care se negociaza intre router-ul TP-Link si calculator (scoate cablul din GPON si pune laptop-ul daca are placa eth gigabit in locul acestuia).
Daca link-ul intre router si GPON e 1000 Mb/s atunci probabil nu ai setat corect partea radio a acestuia ; la reteaua de 5 GHz ai grija sa selectezi optiunea de canale de 80 MHz iar la cea de 2,4 GHz canale de 40 MHz . Dupa actiunea asta S8-le ar trebui sa raporteze un link speed pe wireless de 433 Mb/s pe 5Ghz in apropierea router-ului (e client AC 2x2 deci sigur e capabil de 867 Mb/s daca si router0ul tau ar fi 2x2 macar ; intri in sectiunea Wifi din settings si selectezi reteaua ta >> "Network Speed" e parametrul care te intereseaza). Pe reteaua de 2,4 GHz link-ul ar trebui sa se negocieze la 300 Mb/s . Aceste viteze 433 Mb/s si 300 Mb/s sunt pe Wifi care e half-duplex >> viteza efectiva la care te poti astepta e de ~60% din aceste valori .
Daca in schimb descoperi ca link-ul intre router si GPON e doar fast ethernet (100 Mb/s) atunci ti-ai descoperit cauza si ori iti resertizezi mufele cablului corect ori cumperi un patch cord din magazin deja terminat corect ; de asemenea in functie de modelul GPON-ului s-ar putea sa fi folosit portul gresit (erau modele mai vechi care aveau port marcat GE>> gigabit ethernet si FE >> fast ethernet)

Edited by me_iauras, 27 July 2019 - 17:46.


#18154
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Deci ms de ajutor,am facut cateva teste si am setat frecventa cum ai spus in router doar chanel este auto.Pe 5ghz langa router la viteza imimarata 433mb/s,daca esti mai departe unpic scade la 323.La 2,4ghz e cum ai spus,am cautat specificatiile laptop si este un Asus kj52 i5 cu placa de retea de gigabit,cand este conectat la wifi la properties imi arata viteza de 150mb dar pe cablu indiferent ca este bagat in router sau in gpon arata 100mb.Si indiferent cu ce fac test de viteza nu trece de 91mb/s cai tableta ori telefon sau laptop pe cablu sau wifi.In gpon am doar un singur port de retea activat in rest am iesire pt telefon tv.Acuma chiar nu mai stiu de unde vine problema avand scule ce duc mai mult,sau asa ar fi ok.Atasez poze.

Attached Files



#18155
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
Posibil sa nu vad eu bine (nu e prea clar in poza) dar LED-ul aprins aferent portului in care este conectat router-ul tau este cumva FE1 ? Daca da atunci de aici e sigur una din limitari (posibil ca si cablul sa nu fie chiar in regula la cum arata ) . Poti confirma portul in care este conectat router-ul tau (in principiu daca nu este portul GE nu ai cum sa beneficiezi de mai mult de 100 Mb/s pt. ca atat pot porturile FE1-3)?
Daca doar portul FE1 este activ asa cum susti ca doar un port e activ atunci pune mana pe telefon si suna la RDS ca ti-au vandut un serviciu de care nu porti beneficia in conditiile date ; pt a depasi 100 Mb/s (care intr-adevar in realiate se traduce in 90+ Mb/s in teste din cauza overhead-ului) e imperativ sa fie activ portul GE al GPON-ului.
Daca in schimb ma insel eu si esti insa conectat in portul GE (capabilitati de 1000 Mb/s ) atunci testeaza te rog cu patch-cord-ul (cablul UTP) care e venit in cutia router-ului ; acesta e sigur sertizat corect si ar trebui sa te apropii (cu laptop-ul pe cablu direct in GPON) de abonamentul FL500 pe care il ai ( 3-400 Mb/s ar trebui sigur sa fie capabil pe cablu ; pe wifi din ce vad e standard N150 Mb/s >> in realitate cam 90-100 Mb/s max ).
Ca un sfat daca esti in stare sa configurezi o conexiune PPPoE pe router-ul tau ( in manualla pag 13) ti-as sugera sa suni oricum la RDS sa le spui sa-ti treaca GPON-ul in mod transparent/bridge sa nu mai depinzi de el la nivelul conexiunii deloc (el sa faca doar conversia semnal optic>semnal electric), atatat timp cat poti folosi portul GE .

#18156
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
HG865 nu e CPE in primul rand. In al doilea rand se specifica ca link-ul ONT laptop e de 100Mbps deci e cam clara problema. Sa muta sarma in portul Gbit si asta e tot.

#18157
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 08.01.2009
@Kagaroth userul Phonyx a specificat ca acel port in care e conectat e singurul activ pe ONT (si in thread-uri mai vechi alti clienti pareau sa se afle in aceeasi situatie in care un singur port era activ si din pacate era unul din porturile FE) deci simpla conectare in GE nu va avea nici un efect fara suportul RDS .

#18158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Stiu cum sunt configurate ONT-urile RDS. La trecerea la noul serviciu se configureaza portul Ge1 (remote) in cazul unui HG865 si clientul are de facut doar mutarea din FeX in Ge1.

#18159
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Va multumesc de ajutor,am conectat cablul in GE si surpriza a fost activ,am facut cateva teste mai putin cu laptop direct in modem caci fetita dormea,cu S8 286mb/s,cu tableta 216mb/s,si cu laptop conectat prin cablu in router 115mb/s.S-a inbunatatit situatia dar nu inteleg dece prin port gigabit al routerului tot nu vine mai mult net.Cablu de retea vine prin sapa nu am cum schimba dar mufarea e corecta,am facut cablari de mii de metrii la servici,deci exclus.Posibil mufele sa fie uzate dar altceva nu cred.Maine incerc direct in modem cu laptop.

Attached Files



#18160
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,580
  • Înscris: 11.07.2006
Un lucru ciudat de cand am trecut cablu in GE in router pe 2,4ghz imi arata conexiune 72mb/sec si nu trece de 63mb,inainte arata 144mb si urca pana la 90.Pe 5ghz e ok.Naiba mai stie ce sa ii fac,macar pe 5gh merge ok.

#18161
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,783
  • Înscris: 14.10.2008
No, Merhaba din Turcia, zona Kemer.

https://www.speedtes.../8478452511.png

#18162
Al_3lea_ochi

Al_3lea_ochi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.05.2009
Buna ziua,

Va solicit parerile pentru urmatoarea situatie:

Anterior : Fiberlink 100 de  peste 6 - 7 ani cu  TP-Link TL-WR841N 300Mbps Wireless-N Router care trimitea catre o placa wireless externa TP-Link TL-WN722N

Solicit schimbare in fiberlink 300 si wirelessnetview  https://www.nirsoft....twork_view.html indica la maximum download 300 Mbps pe banda de 2,4, WI-FI

Dupa un timp, vine echipa si instaleaza fibra optica prin ONT Huawei HG8245H pe care o receptionez WI-FI acum printr-un D-Link DWA 131 cu driver-ul la zi.

Acelasi program acum arata 144 mbps.
Netograf, speed test rcs si speed test  nu urca mai mult de aprox. 60 Mbps download pe WI-FI, de asemenea test facut printr-un telefon mobil cu aplicatie de testare indica la fel. Distanta intre router si placa externa maxim 4 metri si un perete standard placa de beton bloc.

Am confirmat telefonic de la Digi ca sunt atasat unui abonament 300. Bucuresti Titan.

Care credeti ca ar fi la detaliile mai sus mentionate viteza minima pe WI-FI si cum pot verifica daca fizic echipa de instalare a facut conexiunea corecta ?

Multumesc

Edited by Al_3lea_ochi, 09 August 2019 - 16:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate