Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cum sa-ti construiesti singur suport parbriz antiradar cu ventuze

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
serpe66

serpe66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2006
o sa radeti de mine dar am cumparat de la cineva un antiradar si mi l-a vandut fara ventuza (suport prindere pe parbriz)..fiind la prima achizitie de gen mi-am zis ca ce mare lucru ventuza aia...dar am observat ca fara ea se cam plimba pe bordul masinii aparatul...si am inceput sa caut pe net suport de vanzare...cand am vazut cat cost unul mi-a venit sa cad jos...de la 25-50 de lei pt o bucata de metal indoit si 2 ventuze...
Fiind inventiv din fire (ma laud acuma) am stat si m-am gandit...2 ventuze....merg alea de agatat in baie prosoapele...uraaa... bucata de fier...s-o tai eu din ceva.....NU...mi-am adus aminte ca prin magazinele care vand profile metalice pentru gips carton am vazut ceva piesa care se cheama piesa suspendare...zis si facut...iata ce a iesit...pozele mai jos...
1. piesa
2. ventuzele
3. se gaureste piesa in forma de T cu burghiu de marime aproximativa cu parte de agatare a ventuzei (acolo unde sunt plasticurile)
4. se introduc ventuzele si se ancoreaza cu partile de plastic taiate in forma de cui
5. se pileste capatul opus locului unde sunt atasate ventuzele in functie de spatiul de introducere in aparatul antiradar (la mine 1 mm pe fiecare parte)
6. se indoaie piesa in doua locuri ca in figura (aproximativ, depinde de fiecare)
7. se lipeste ventuza realizate pe parbriz
8. se pune antiradarul in suport
GATA

Attached Files



#2
danutHD

danutHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 17.06.2009
Eu as fi mai curios ce economie ai facut? Adica 25 de lei un suport, dar materialele pt al tau cat fac? <_<

#3
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,065
  • Înscris: 22.06.2004
eu am batut doua cuie in bordul masinii. mai ieftin de asta nu cunosc...

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 danutHD, on 31st August 2009, 13:14, said:

Eu as fi mai curios ce economie ai facut? Adica 25 de lei un suport, dar materialele pt al tau cat fac? <_<



Unde ai găsit la banii ăștia?
Poate doar în târg, SH, altfel nu am găsit mai ieftin de 40 lei...

#5
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Pe 6 ventuze am dat 3,29Lei, T-ul ala cat sa coste? Iesi undeva la 10 lei maxim.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
La o Dacie poate merge sa pui si o bucata de tabla in geam pt 20 lei economie !
Sunt curios ce antiradar ai pus in minunea de suport ... probabil faci referire la un detector radar !

Edited by MD, 31 August 2009 - 13:30.


#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Dacă detectorul este cel din imagine, nu cred că a costat mai mult de 150 lei! ;)

#8
serpe66

serpe66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2006
mda...comentarii interesante la subiect...unii de rau . altii din propria lor experienta...
...eu am considerat ca nu merita sa dau 25-30 lei pe un suport care dupa cum am zis e facut din 2 ventuze obosite si o bucata de fier...si nu mi-a fost greu sa-l fac pe acesta...e drept ca e primul si arata necomercial...dar se poate vopsi si arata exact ca si unul "original"..si ca sa raspund intrebarii cat m-a costat : 1 lei / ventuza X 2 buc = 2 lei si fieratania tot asa 1 leu (sa va spun drept nu m-a costat nimic pt ca mi s-au "agatat" de mana printr-un magazin mare, sa nu faceti ca mine..:) )..dar rezulta un pret de 3 lei plus max o jum de ora de munca....eu zic ca merita...restul care nu aveti o parere buna despre el puteti sa va cumparati "original"....este pe okazii.ro..plin....si inca un raspuns : detectorul l-am luat cu 80 de lei...nou e 140-150lei...din pct meu de vedere e ok...deja m-a scapat de cateva radare...fiecare cu parerea lui...va doresc distractie placuta celor care doresc si au chef sa si-l confectioneze...sigur si altii s-au gandit cum sa-l faca...sper sa ajute...

Edited by serpe66, 31 August 2009 - 22:05.


#9
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
Cam scump, la Materium erau mai ieftine ventuzele...

#10
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Omul a avut nevoie de suportul respectiv si l-a facut cu minim de resurse si bani. Nu vad de ce trebuie sa fiti atat de ironici. Puteti cumpara un suport, sau daca vreti alternativa aveti un punct de plecare.

PS Eu ventuzele le-am cumparat in cu totul alt scop, nici macar nu folosesc un detector radar, il consider o investitie stupida ptr. drumurile noastre.

Edited by Materium, 01 September 2009 - 15:21.


#11
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007
No usor, ca era doar o gluma pe o situatie de context. Una concreta, ca se putea chiar mai ieftin.
Cu diverse speculatii la adresa autorului s-au ocupat unii dintre "antevorbitorii" mei. ;)

#12
serpe66

serpe66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2006

 Materium, on 1st September 2009, 16:21, said:

Omul a avut nevoie de suportul respectiv si l-a facut cu minim de resurse si bani. Nu vad de ce trebuie sa fiti atat de ironici. Puteti cumpara un suport, sau daca vreti alternativa aveti un punct de plecare.

PS Eu ventuzele le-am cumparat in cu totul alt scop, nici macar nu folosesc un detector radar, il consider o investitie stupida ptr. drumurile noastre.

Mersi Materium.... macar cineva apreciaza...
si revin la pret...piesa suport din metal e doar 0,3 lei...oricum am iesit gratis..am zis mai sus ca mi s-au "agatat" de mana toate piesele..:)..nu faceti ca mine..

#13
car-man

car-man

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 01.07.2009
iti pui rigips in masina???  :huh:

#14
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 serpe66, on 2nd September 2009, 07:32, said:

oricum am iesit gratis..am zis mai sus ca mi s-au "agatat" de mana toate piesele..:)..nu faceti ca mine..

Cand te-ai laudat prima data cu asta am luat-o ca pe o gluma si am trecut mai departe. Acuma, daca vad ca insisti se pare ca tu chiar te mandresti cu asta. Si nu mai e amuzant.

#15
laurentziu83

laurentziu83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 31.08.2005
Eu totusi am preferat la un drum la Bucuresti sa dau 40 de lei pe alt suport, iar la suportul vechi am adaptat 2 ventuze Fackelmann din Praktiker (9 lei setul de 4), care, fiindca erau putin cam mari si se cam suprapuneau, le-am decupat cat sa vina una langa cealalta si le-am lipit cu Superglue pe parbriz. Am procedat asa deoarece parbrizul la Clio, deasupra oglinzii, are punctele negre pe care nu se tin ventuzele si trebuie "ajutate putin. Apoi am mai lipit cateva bucati de pasla in zona unde detectorul loveste parbrizul, ca sa amortizeze zgomotul, si gata, macar am facut o lucrare eleganta.
Sunt de parere ca nu-i mare lucru 40 de lei daca iti permiti sa ai o masina, cu banii astia de-abia faci 100 de km prin oras cu majoritatea masinilor de pe la noi.

#16
longlaif

longlaif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2008
felicitari pentru inventivitate.asta este domnule krokodil nu toti pot sa faca risipa de bani ca matale :greedy: .cum sa pui matale asa ceva pe A6 2008 2.0 tdi nu :smoke: ?

#17
kr0k0dilu

kr0k0dilu

    tăran ofuscat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,513
  • Înscris: 12.06.2007

 longlaif, on 7th September 2009, 00:06, said:

felicitari pentru inventivitate.asta este domnule krokodil nu toti pot sa faca risipa de bani ca matale :greedy: .cum sa pui matale asa ceva pe A6 2008 2.0 tdi nu :smoke: ?

In mod normal, astfel de speculatii personale, ieftine si tendentioase n-ar trebui sa supravietuiasca pe un forum.
Sa-nteleg ca matale esti dintre cei care incurajeaza furtul? Fiindca asta a fost tot ce i-am penalizat respectivului, si asta abia a doua oara cand s-a dat in stamba cu asa ceva.

#18
serpe66

serpe66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 28.03.2006

 kr0k0dilu, on 7th September 2009, 17:09, said:

In mod normal, astfel de speculatii personale, ieftine si tendentioase n-ar trebui sa supravietuiasca pe un forum.
Sa-nteleg ca matale esti dintre cei care incurajeaza furtul? Fiindca asta a fost tot ce i-am penalizat respectivului, si asta abia a doua oara cand s-a dat in stamba cu asa ceva.
am priceput...urmatoarele piese le-am cumparat ca sa fie toata lumea fericita...si primul suport facut (cel de pe parbriz) tocmai l-am vopsit cu spray negru mat...arata aproape nou...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate