Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Orange România - 90 de canale H.D. Nou din 19.12.a.c.: Discovery HD, AP HD, ID HD, TLC HD, HGTV HD, Eurosport 1 HD și Eurosport 2 HD.

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
18706 replies to this topic

#1
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,752
  • Înscris: 07.04.2006

Romtelecom concediază 500 de angajați și lansează serviciul I.P.TV.

Oficialii Romtelecom, cel mai mare operator de telefonie fixă de pe piața locală, intenționează să concedieze 500 de angajați și să lanseze un serviciu de televiziune prin Internet  (I.P.TV),  până la sfârșitul acestui an.
  • „În anul 2008, numărul salariaților a fost redus cu circa 2.000 de poziții, iar în acest an planul prevede disponibilizarea altor 500 de angajați, adică aproximativ 5% din total, a declarat  Yorgos Ioannidis, șeful Romtelecom. La finele lunii iunie, operatorul avea 10.230 de salariați.
  • Yorgos Ioannidis a adăugat că, în cadrul negocierilor cu sindicatele din Romtelecom pentru contractul colectiv de muncă perioada 2009-2010, s-a agreat să nu se aplice majorări salariale în următoarele 12 luni.
  • Altfel, Romtelecom se pregătește să lanseze, cel mai probabil până la finele anului, serviciul de televiziune prin Internet (I.P.TV), care va fi disponibil în orașele unde există condițiile tehnice optime pentru livrarea acestuia.
  • Ioannidis a evitat să dea amănunte despre oferta comercială, dar a menționat că tariful serviciului I.P.TV va fi superior celui practicat pentru Dolce, serviciul de televiziune prin satelit. De asemenea, șeful Romtelecom a spus că operatorul va fi prezent pe piața serviciilor de televiziune de înaltă definiție (H.D.) în următoarele 12 luni, oferta comercială urmând să includă 8-10 canale TV.
SURSA: "Mediafax".

Edited by megafanro, 29 August 2009 - 00:44.


#2
xhermesx

xhermesx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 14.03.2007

Quote

De asemenea, șeful Romtelecom a spus că operatorul va fi prezent pe piața serviciilor de televiziune de înaltă definiție (H.D.) în următoarele 12 luni
  :blink:
Fara comentarii! Sau poate doar, vrabia (abonatii) malai viseaza si criza merge mai departe...

#3
cretacic

cretacic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 04.02.2006
mitomania din romtelecom e inca neintrecuta in domeniu

#4
dreambox8000

dreambox8000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 19.05.2009
deci adio HD la DOLCE

am inteles ca UPC DIRECT e gata sa ii dea drumul in constanta si tulcea cu 8 canale HD ... norocul vostru ..............

pe IPTV e vreo sansa cu canale HD ?? ........... ar fii super sa nu mai punem o antena ........

care e mai exact sistemul?  de la fibra lor optica se conecteaza un receiver ca la DVB-C si avem si HD si SD'?

Asta ar fii interesant si atunci as trece la romtelecom si la internet ........... e singurul lucru care ma tine legat de cablu la digi ......... nu poti avea net fara cablu .........


pe cablu pot baga ca aia din bucuresti mai multe canale HD?? ... ar fi o bomba oricum pe satelit au renuntat din moment ce a dat 12 luni termen adio anu asta si primele 3-4 luni din anul viitor .......

De asta au avut nevoie cei de la INES sa ofere prin IP TV acces la canale HD ..........

    *  upgradarea retelei de fibra optica pana la o capacitate de 10 Gbps, pentru a putea face fata noilor cerinte de banda impuse de catre noile stream-uri HD
    * implementarea middleware-ului pentru noul Set Top Box cu capabilitati H264
    * obtinerea licentelor de retransmisie pentru canalele HD - oferta aproape inexistenta pe piata romaneasca in momentul inceperii proiectului.



Si astea is detaliile receiverului:

Receptor High-Definition (STB HD)

    * Calitate 100% digitala a imaginii si a sunetului
    * Design compact si elegant
    * MPEG-4 AVC/H264, rezolutie 1080i
    * Iesire digitala HD via HDMI
    * Iesire analogica HD via component - 1080i
    * Iesire flexibila audio-video:
          o Composite, Component, RGB
          o Stereo Audio si Dolby 5.1 surround viaS/P DIF optic
          o modulator RF
          o format 16:9 si 4:3
    * Interfata 10/100 BaseT Ethernet
    * Multicast (IGMP)
si alte detalii

http://www.inesiptv....ceptul-de-IPTV/

Edited by dreambox8000, 30 August 2009 - 15:54.


#5
Seriously

Seriously

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006
Daca nici CEO-ul Romtelecom nu stie ca IPTV nu este televiziune prin internet, eu ma mut in Congo.
Sper ca acolo o sa apuc sa imi pun si eu IPTV mai ieftin de 100 de Euroi ... Poate ajung Presedinte
si o sa il am gratis ... Astia de la Romtelecom vorbeste gura fara ei, au avit IPTV functional in 2005
pe vremea vechii echipe de management dar i-au dat afara si au aruncat banii de retea pe satelit.
Si-au canibalizat piata cu Dolce si acuma spera sa se scoata cu IPTV-ul. De fapt, interesul lor e sa
mai fure niste bani. Mr. Ioannidis sa-si vada de procesul de coruptie din OTE si sa mai trimita acasa
vreo 10 greci salvand cei 500 de angajati pe care vrea sa-i dea afara. Daca tot il platim cu juma' de
salariu din banii nostri sa aiba decenta sa stea ascuns acolo in birou, nu sa bata campii prin media ...
Din "surse" aud ca nu-i merge IPTV-ul la el in birou, ce sa mai cred ca o sa ajunga vreodata la mine.
Conditiile "optime" sa dea IPTV nu le are nici in Palatul Telefoanelor, ce sa mai vorbim de reteaua DSL.

Edited by Seriously, 03 September 2009 - 22:53.


#6
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Lasa-i pe strainii astia ca habar n-au vad ce vor romanii. Cu declaratii prin presa de genul:
"Practic, sa fiu sincer, cand am venit in Romania si cei de aici mi-au zis ca romanii vor Internet atat de rapid, am zis ca e o gluma proasta. "
Din acelasi motiv o companie cu inceput gen "retea de cartier" se agata de primul loc pe piata :lol: Gandirea de sus e valabila si pentru ceilalti "granzi".

#7
Seriously

Seriously

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006
Blackhawk, mare adevar spui ...

#8
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
can au avut cea mai moderna retea de catv din bucuresti au vandut-o si s-au apucat de inDolceit lucrurile

#9
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007
Eu am auzit ca la testele pentru IPTV le-a iesit cel mai bun zapping time. In fine, vom vedea.

View PostAcidMan, on 4th September 2009, 16:36, said:

can au avut cea mai moderna retea de catv din bucuresti au vandut-o si s-au apucat de inDolceit lucrurile

ehhhe asta cu vandutu' s-a intamplat acu' vreo 8-10 ani, cred.

#10
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005
Romtelecomul nu sint in stare sa asigure serviciul adsl sa mearga bine si mai viseaza la IPTV.Daca o sa mearga ca adsl-ul e clar.

#11
flash gordon

flash gordon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 22.06.2007

View Postgymy, on 4th September 2009, 18:12, said:

Romtelecomul nu sint in stare sa asigure serviciul adsl sa mearga bine si mai viseaza la IPTV.Daca o sa mearga ca adsl-ul e clar.

pe principiul "nu stiu altii cum sunt", eu vin si zic ca-s multumit de cum merge ADSLul meu si ca abia astept sa lanseze IPTV, nu cred ca voi avea probleme :P. da' fiecare cu pataniile lui, poate tu esti printre ghinionisti...

#12
Seriously

Seriously

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 31.07.2006
"Eu am auzit ca la testele pentru IPTV le-a iesit cel mai bun zapping time. In fine, vom vedea"

Zapping time in comparatie cu ce sau cu cine? Poate cu IPTV-ul din Congo ...
Pentru cunoscatori IPTV-ul lui Romtelecom va fi H264. Din start structura GOP
implicita livreaza cate un I-frame la secunda fata de 2 pe secunda la MPEG2.
Asadar zapping time-ul creste cu o jumatate de secunda fata de DTH-uri.
iNES de exemplu livreaza MPEG2, zapping-ul este 0.7-0.8 secunde si calitatea
e maxima fara vreo re-procesare a semnalului asa cum implica H264-ul Romtelecom
care pe langa degradarea calitatii, mai intarzie si cu 2 secunde semnalul.
Si asa, nu zapping time-ul este caracteristica esentiala a unui IPTV. Mai sunt
multe lucruri care fac diferenta. Asa cum spui si tu: Vom vedea ... sa fim sanatosi ...

Edited by Seriously, 05 September 2009 - 13:35.


#13
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostSeriously, on 4th September 2009, 14:20, said:

Blackhawk, mare adevar spui ...
din pacate ... chiar are dreptate.la noi  salariul inca reflecta studiile si nu capabilitatile :huh:

#14
Ghepardi

Ghepardi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 23.02.2009
Romtelecom, cel mai mare furnizor de telefonie fixa de pe piata locala, ar putea oferi servicii de televiziune prin internet (IPTV) inclusiv pentru clientii care au conexiuni cu viteze de download de doar 2 Mbps daca operatorul va folosi solutia tehnica utilizata deja de grupul OTE, actionarul sau principal, in Grecia.

Viteza minima necesara pentru serviciile IPTV are o importanta majora, intrucat cu cat este mai redusa viteza, si tarifele pentru serviciile internet sunt mai mici, iar astfel Romtelecom are acces la o baza mult mai mare de potentiali utilizatori.

Mai multe aici.

#15
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Deci clientul RTC plateste mai mult pentru serviciile de internet decat plateste un grec al carui salariu mediu este dublu fata de noi.
Foarte buna politica de preturi a RTC.

Quote

Prin comparatie, un grec primeste intr-un an o remuneratie egala cu numai 54% din PIB-ul pe cap de locuitor, desi salariul mediu in Grecia atinge totusi 750 de euro pe luna
http://www.standard-...r...g=ro&id=365

Inseamna ca si tarifele la IPTV vor fi pe masura tarifelor la internet, bineinteles cu reduceri de 50% fata de tariful de lista ca macar sa arate ca, desi au cele mai mari tarife, au facut totusi o reducere. Multi o vad numai pe asta, nu cat scot efectiv din buzunar.

Attached Files



#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003

View PostGhepardi, on 13th October 2009, 09:27, said:

Romtelecom, cel mai mare furnizor de telefonie fixa de pe piata locala, ar putea oferi servicii de televiziune prin internet (IPTV) inclusiv pentru clientii care au conexiuni cu viteze de download de doar 2 Mbps daca operatorul va folosi solutia tehnica utilizata deja de grupul OTE, actionarul sau principal, in Grecia.

Viteza minima necesara pentru serviciile IPTV are o importanta majora, intrucat cu cat este mai redusa viteza, si tarifele pentru serviciile internet sunt mai mici, iar astfel Romtelecom are acces la o baza mult mai mare de potentiali utilizatori.

Mai multe aici.

Si in Germania se testeaza ceva...

http://www.teltarif....news/36142.html

http://forum.softped...howtopic=599357

#17
gymy

gymy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 29.11.2005

View Postflash gordon, on 4th September 2009, 21:39, said:

pe principiul "nu stiu altii cum sunt", eu vin si zic ca-s multumit de cum merge ADSLul meu si ca abia astept sa lanseze IPTV, nu cred ca voi avea probleme :P. da' fiecare cu pataniile lui, poate tu esti printre ghinionisti...
Dupa zeci de deconectari pe zi si zeci de reclamatii au gasit solutia=va micsoram banda de la 2 mega la 512K.Astia sint timpiti.Oare a-mi dau si IPTV acum? :lol: :lol:  
Eu ai salut din mers si trec la concurenta.Renunt la tot:telefon ,adsl si dolce.

#18
alexrullz

alexrullz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.10.2009

In curand, I.P.TV de la Romtelecom la mai putin de 10 EURO/luna.


  • Cel mai mare operator de telefonie fixa din Romania, Romtelecom, va lansa in mai putin de o luna serviciile de televiziune prin Internet (I.P.TV), fiind prima companie din tara care va oferi acest serviciu la scara larga, utilizatorului casnic.
  • “Nu se stie inca structura clara a abonamentelor care vor fi disponibile insa preturile vor fi foarte accesibile. Clientii vor beneficia de televiziune prin Internet chiar si la preturi sub 10 EURO/luna”, a explicat pentru "Mobile News" un agent de vanzari Romtelecom care a dorit sa ramana anonim. Acesta a spus ca data la care se vor lansa serviciile I.P.TV insa pana la data de15 noiembrie ele ar trebui sa fie disponibile clientilor din municipiul Bucuresti si alte cateva orase mari din tara.
  • Lansarea serviciilor I.P.TV de la Romtelecom vine la numai cateva luni dupa ce compania a lansat doua noi abonamente ClickNet cu viteze de 20Mbps si 30Mbps, transferul datelor facandu-se prin tehnologia V.D.S.L., care permite viteze mai mari decat cea folosita pana in prezent de Romtelecom. Analistii estimeaza ca in urmatorii ani Romtelecom va plusa pe dezvoltarea tehnologiei V.D.S.L., in paralele cu cea de fibra optica, urmand ca marile orase sa beneficieze de viteze foarte mari prin fibra, in timp ce zonele rurale sa beneficieze de servicii V.D.S.L. sau C.D.M.A. (internet mobil, acolo unde dezvoltarea unei retele de cablu ar fi prea costisitoare).
  • Viteza de download a utilizatorului este cea de care depinde cel mai mult serviciul de I.P.TV. Calitatea audio-video a serviciilor I.P.TV este dependenta de viteza de transfer a datelor, un program cu sunet de inalta definitie si sunet Dolby Digital neputand fi accesat, spre exemplu,  printr-o conexiune prin telefonul fix, ci printr-o conexiune prin fibra optica sau alte tehnologii "broadband".
Avantaje fata de televiziuneaprin cablu
  • Televiziunea I.P. permite vizualizarea unui numar mai mare de canale TV decat cele receptionate prin cablu TV (C.A.TV) sau antene satelit (D.T.H.), o calitate a imaginii si a sunetului superioare si accesarea unor functii precum vizualizarea in reluare a programelor TV din ultimele 24 de ore, ghid electronic al programelor, posibilitatea de a accesa jocuri online sau de a comanda vizualizarea unor anumite filme sau emisiuni TV contra unei taxe (Video on Demand).
  • Romtelecom are in momentul de fata aproape 1 milion de clienti Clicknet, multi dintre acestia fiind potentiali clienti pentru noile servicii I.P.TV pe care le va lansa Romtelecom.

    Preturi mult mai accesibile
  • Romtelecom nu este primul operator român care va lansa servicii de I.P.TV, ele fiind deja disponibile prin firma INES. Insa, o persoana fizica care doreste sa se aboneze la I.P.TV prin aceasta companie va plati un abonament lunar de 100 de EURO (de aproximativ 10 ori mai mare decat in cazul viitoarelor abonamente I.P.TV ale Romtelecom). La acesti bani, initial, se mai adauga si taxa de instalare a serviciului (150 de EURO), plus taxele pentru echipamentele necesare.
  • Desi, momentan nu se cunosc detalii referitoare la taxele aditionale pe care le-ar presupune activarea serviciului I.P.TV de la Romtelecom, acestea vor fi destul de mici, compania incercand sa atraga cat mai multi utilizatori.
  • In Grecia, O.T.E (compania care detine pachetul majoritar la Romtelecom) ofera abonamentul I.P.TV la un pret de 15 EURO/luna.

    Sursa: http://www.mobile-ne...e_10_euro_luna/
-------------------------------------------------------------------------

Se pare ca mai avem putin de asteptat...ma intreb oare ce se intampla cu cei care au Dolce??...ma numar si eu... hmm


Edited by megafanro, 21 October 2009 - 02:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate