Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2683
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

 SorDim, on 20 septembrie 2018 - 18:03, said:

apelarea la un turoperator nu se face numai pentru transport si cazare, ci in primul rand pentru un ghidaj competent referitor la ceea ce trebuie sa vada turistul din multimea obiectivelor vizitate.

Va garantez ca veti afla muuuuuuuult mai mult despre orice destinatie apeland la o carte de genul Loney Planet, RoughGuides sau, particular pentru Istanbul, Rick Steeves, mai mult decat v-ar recita papagaliceste orice insotitor roman de grup. Iar online exista Wikitravel.
Cu ghidul local e alta poveste...

Ce nu poate insa sa faca o astfel de carte este sa rezolve diferitele situatii neplacute ale grupului, de genul celei in care v-ati aflat.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 20 September 2018 - 18:20.


#2684
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Ptr SorDim
La ce hotel ati avut cazarea ?

#2685
SorDim

SorDim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2018
Pentru andrusk
Cazarea am avut-o la KAYA OTEL chiar in statia de tramvai Findikzade, (la 7 statii  de P-ta Sultanahmed si 4 de Marele Bazar). Hotelul este acceptabil. Pentru cei nepretentiosi este OK. Pentru altii s-ar puntea obiecta ca micul dejun este standard si acelasi in fiecare zi, capacitatea lifturilor este mica si defectiunile sunt frecvente, starea obiectelor sanitare din bai si calitatea prosoapelor cam lasa de dorit, geamurile camerelor din partea din spate a hotelului nu au mai fost spalate de mult....si altele. Insa pentru cateva nopti, cand vii frant dupa ce ai colindat orasul nu vrei decat sa dormi.......si paturile sunt curate si foarte confortabile, iar curatenie, schimbarea prosoapelor si ridicarea gunoiului se face zilnic. Si in plus, agenta de paza, d-na Ionela este romanca si e o dulceata de femeie, care tot timpul este dispusa sa-ti ofere sfaturi si sa rezolve micile probleme care mai apar la receptia hotelului.

#2686
andrusk

andrusk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 10.01.2007
Am fost si eu acum cativa ani cu aceasta agentie si la inceput au anuntat un hotel bun,asezat aproape de tramvai si bazar si cand am ajuns in Istanbul ne-am treziit in alt hotel(Grand Ant,parca se numea),asezat mult mai departe si intr-o zona cu multi imigranti si mizerie.M-am enervat atunci f rau si  am zis ca nu voi mai merge cu ei niciodata,ceea ce nu am mai facut de atunci.
Am impresia ca hotelul vostru a fost mai departe.Ei aleg hoteluri tot mai indepartate si maresc mereu pretul excursiei.

Edited by andrusk, 22 September 2018 - 10:47.


#2687
SorDim

SorDim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2018
Sunt de acord cu cele postate sub titlul lumea_e_un_sat_mic. Eu din fericire sunt unul dintre aceia care am citit lucrarile "Loney Planet, RoughGuides sau, particular pentru Istanbul, Rick Steeves", precum si ce mai exista pe la noi, si de asemenea ma descurc bine in cateva limbi straine, dar intr-un grup de turisti venti din diferite locuri, prin o agentie X oarecare, sunt destui care nu au auzit de Istanbul decat din programul agentiei, de la prieteni, din serialele TV si poate de la scoala, iar de vorbit limbi straine... La acestia m-am referit atunci cand am spus ca  agentiile de turism ar trebui sa aiba ghizi calificati pe destinatia respectiva, care nu numai sa rezolve problemele administrative si eventualele situatii neplacute aparute, dar sa poate oferi toate explicatiile si indrumarile necesare si sa dubleze competent ghizii locali (nu ma refer evident la turuiala unui text invatat pe dinafara si care nu are nici o valoare). In cazul grupului nostru, de la aceste deziderate si pana la faptul ca am avut un asa zis "ghid" trimis acolo ca sa fie cineva daca se iveste vre-o situatie de rezolvat....e cale lunga.

#2688
SorDim

SorDim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2018
Pentru andrusk
Intr-adevar, la hotelul de care vorbesti, la Aksaray (intersectia suprapusa si o moschee mare in colt) sunt multi migranti, dar asta este in tot Istabulul. Noi am fost mai departe, dar am avut avantajul ca din hotel traversam direct la statia de tramvai/autobuz, iar in vecinatate erau multe cafenele, locante si diverse magazine, printre care un mini Carrefour si alte doua minimarketuri cu de toate. Puteai sa iesi seara pe bulevard fara nici o problema. Cat priveste practica agentiei, nu am stiut unde vom fi cazati decat cu 2 zile inainte de plecare, cand ne-au fost date voucherele de transfer  aeroport-hotel. Cei care au venit cu autocarul cred ca au aflat pe drum unde este hotelul.

#2689
arwen_jovigirl

arwen_jovigirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2008
Buna! A calatorit cineva cu Ognivia Travel? Ce stiti despre ei? Multumesc!

#2690
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
A călătorit cineva cu Captain Travel?vreau să rezerv un revelion cu ei.

#2691
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Amana Travel a intrat de vreo 15 zile in insolventa. Daca aveti rezervate sejururi cu ei, se cheama paguba, nervi...

#2692
biancaadriana

biancaadriana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2018
Buna tuturor,
Scriu acest review, pentru a informa toti romanii ce vor sa calatoreasca la locurile sfinte, la ce sa se astepte.
In primul rand aveti grija de la agentie cumparati excursia.
In primul rand evitati: KARPATEN TURISM si BAVARIA TOUR.
Asadar, am achizionat o excursie in Israel de 5 nopti in perioada 20-25 nov 2018.  de la Bavaria Tour care lucreza cu tur operatorul Karpaten turism.
1. cu cateva zile inainte am fost anuntati ca se pleaca la ora 20, deci ziua a fost pierduta
2. ajunsa la Tel aviv am fost oprita de securitate  pentru verificari suplimentare in aeroport (adica am stat pe hol si am asteptat cca 2 ore sa ma cheme si sa mi puna niste intrebari, dupa care mi s-a dat pasaportul si permisul de sedere)
3. netrebnica de ghida a dat drumul celorlalti turisti sa plece la hotel fara sa ma astepte si m-a pus sa platesc taxi 100 euro
4. si asta nu e tot. cazare aveam in Bethleem deci taxi ne a dus pana la zona de frontiera cu Palestina. Acolo la 2 noaptea am trecut pe jos prin catacombe , insalubre si urat mirositoare si am luat alt taxi, dupa ce am asteptat 10 min in pustietate
5. ghida, romanca din oradea, si-a ratat cariera. Pe langa faptul ca explicatiile erau memorate dintr-o carte pe care ulterior am cumparat-o de acolo (calatorie in tara sfanta) ne a tratat ca pe niste copii tampiti (sa tacem cand vorbeste ea, sa stam in picioare daca vrem explicatii, daca nu venim la timp la autocar, sa luam taxiul, o lua inainte tot timpul intr-o viteza nebuna -zici ca eram la maraton , nu veniti sa ne rugam la loc sfant)
6. suveniruri : ne a dus unde avea ea comision si cand am intrebat- o daca in alta parte e mai ieftin, a zis ca o facem pe cont propriu in alta parte
7. masa la fel: trebuia sa mancam unde avea ea gratis si evident era mai scump.
8. la intoarcere catre aeroport, in autocar a stiut sa ne informeze de intrebarile care ni se vor pune, procedura imbarcarii etc
Si multe altele
deci, informati-va inainte de a cumpara
Eu am plecat in Israel cu scop de reculegere, liniste, rugaciune, si nu am avut parte deloc. A fost mai mult o alergatura de 5 zile cu o ghida groaznica.
Este diferenta intre pelerinaj si circuit (cand am luat excursia nu m-a informat nimeni - am aflat pe pielea mea.
Trebuia sa ma informeze agentia ce se intampla in aeroport, ce te intreaba, sa fii pregatit. Mie nu mi-a spus nimic si cam asta a fost excursia mult visata.

Asta este opinia mai multor persoane din grup. S-a certat de nenumarate ori cu ea pentru atitudinea pe care a avut-o si ulterior vom face sesizare la agentie contra acestei ghide tupeiste.

#2693
polard

polard

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.01.2019
Dezamagire cu Interra Travel.  Cei de la Interra sunt cea mai buna solutie pentru un circuit cu autocarul in Europa. Au autocare bune, hoteluriule sunt ok, iar ghizii si soferii isi fac treaba. Am 3 circuite cu ei in ultimii ani. Pana acum am fost multumit de ei, dar la ultima iesire au fost cateva probleme cam mari. Circuitul s-a numit "Franta marele tur", octombrie-noiembrie 2018.
1. Cu 2 zile inainte de plecare am primit informarea si am aflat ca s-a schimbat orasul din Italia in care trebuia sa dormim in noaptea a doua.
2. Dupa ce am trecut de Nadlac, ghidul ne-a comunicat ca in ziua a doua nu mai mergem prin Slovenia spre Italia, urmand sa facem acest lucru prin Austria. Turul de oras din Ljubljana a fost inlocuit cu unul in Viena, iar drumul s-a marit cu mai mult de 100 de km.
3. Tot drumul au fost certuri intre ghid si soferi, motivul fiind acela ca ghidul nu era genul "ciubucar". Cei care au fost in acest gen de circuite stiu ca ghidul si soferii propun tot felul de excursii separate de cele din program ca sa castige cativa euro, iar mesele se iau in zone unde nu ai alternativa si unde cei trei sunt rasplatiti pentru aducerea unui important numar de clienti. Acest ghid, desi avea "pasarelele" lui, nu a facut asa ceva in nici o zi.
4. Totul a explodat la Munchen, unde dupa o noua serie de contre. unuia dintre soferi i s-a facut rau. A fost chemata Salvarea si a fost dus la Spital. Am facut ultimele doua zile, Munchen-Budapesta si Budapesta-Brasov (la Brasov a asteptat un sofer de schimb), cu un singur sofer.
5. Din cauza ca am venit mult mai incet decat era normal, s-a ajuns la Budapesta tarziu, iar o excursie optionala (Croaziera pe Dunare) a fost anulata.
Cam multe pentru un singur circuit...
Am de gand sa mai folosesc serviciile acestei agentii si sper sa fie doar o exceptie aceasta dezamagire.

#2694
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009
O parere despre agenția de turism BJR-Vacante?

Va multumesc

#2695
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

 RhadooR, on 21 ianuarie 2019 - 18:04, said:

O parere despre agenția de turism BJR-Vacante?

Va multumesc


Salut,
Poti sa ne spui ce oferta au ei si nu au agentiile mari? Pe baza ofertei lor, de ce nu-ti faci tu rezervarile singur? Iti faci si o asigurare...si cred ca iesi mai ieftin fata de oferta agentiei...
Bafta...si fara surprize neplacute...

#2696
RhadooR

RhadooR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 01.10.2009

 lls869, on 21 ianuarie 2019 - 20:18, said:




Salut,
Poti sa ne spui ce oferta au ei si nu au agentiile mari? Pe baza ofertei lor, de ce nu-ti faci tu rezervarile singur? Iti faci si o asigurare...si cred ca iesi mai ieftin fata de oferta agentiei...
Bafta...si fara surprize neplacute...

Salut,

Este vorba despre o oferta pentru un sejur in Turcia, pe care l-am gasit cel mai ieftin la ei...Din cauza asta întrebam dacă aveți detalii despre aceasta agenție.

#2697
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011
Daca nu a raspuns nimeni, inseamna ca agentia de care vorbesti e prezenta doar pe plan local. Incearca sa o verifici pe siteul ANAT/Ministerul Turismului...
Bafta!!!

#2698
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 02.11.2009
Modificari obligatorii pt agentiile online
https://m.digi24.ro/...-vizati-1077553

#2699
Mira_miriam

Mira_miriam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2019
A calatorit cineva cu Nicola Clasic Tur (sau Nicoleximtravel)? Au circuite in strainatate la preturi convenabile, dar imi e teama ca nu sunt de incredere. In general, firmelor si agentiilor din Romania le mai trebuie multi ani sa invete ce inseamna sa-si respecte clientii.
Multumesc.







#2700
Mira_miriam

Mira_miriam

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.02.2019
Vad ca nu stie nimeni de Nicola clasic tour. Au impartit pliante la targul de turism.
Am mai vazut un circuit in orasele exact pe care le vreau eu la J'INFO TOURS.Parca nu-mi vine sa cred ce am mai citit pe forumuri despre ei,ca soferii n-ar cunoaste traseul pe unde sa mearga si nici ghizii, nu. Are cineva vreo experienta cu ei in ultimii ani?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate