Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Discutii despre agentiile de turism

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2771 replies to this topic

#2665
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,865
  • Înscris: 16.04.2007

 AdidanaVS, on 18 aprilie 2018 - 15:13, said:

Doresc sa imi spun oful privind agentia PREMIO TRAVEL, la care am apelat pentru a ajunge in Cappadocia. Pretul a fost unul relativ ok pentru serviciile la care apelam, respectiv 119 euro + 95 euro taxa aeroport pentru 7 nopti cazare cu mic dejun, transport avion + transport autocar din Antalya in Goreme. ....
La 119 Euro cu cazare 7 nopti inclusiv in hoteluri de 5* ( Rixos, Crystal Paraiso ) ar fi trebuit sa va ridice semne de intrebare din start.
Cred ca a fost prima voastra vacanta in Turcia, altfel nu pot sa inteleg mirarea ca vi s-a spus de salariile mici si de " disponibilitatea " angajatilor. Tip-sul e la mare rang la ei. Posted Image

#2666
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Terra Tourism a intrat in insolventa, poate este de ajutor cuiva aceasta informatie.
https://stirileprotv...ii-de-euro.html

#2667
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
Salutare!

De DirectBooking ce stiti, a avut cineva experiente cu ei (nu stiu daca s-a mai scris, sincer nu m-am uitat prin topic)? Caut cu intarziere niste oferte pentru vacanta si la ei am gasit in pret foarte bun acolo unde ma intereseaza. Din ce vad nu este o agentie propriu-zis ci mai degraba un portal gen booking.com, cu toate ca pe site ei se numesc touroperator, sunt SRL si au si sediu plus optiunea de a plati avansul direct acolo. Totusi, cum nu am auzit de ei, mi-e cam tarsa sa fac plata, mai ales ca vorbim despre o suma nu tocmai mica.

Edited by LED, 02 July 2018 - 08:38.


#2668
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Eu am mers cu ei in Grecia,per total am avut ce vroiam dar sunt oarecum enervanti,am avut o întârziere la plecare de vreo 5-6 ore ei nici nu m-au anunțat,plus ca astepti biletele de avion până în ultima clipă,ti le trimite cu 2-3 zile înainte sa pleci.Succes.

#2669
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
In cazul meu este vorba strict despr sejur, transportul il aranjam noi. Multumesc, ma interesa sa stiu daca dau banii unor fantome sau am sanse sa si plec...de fapt sa ma primeasca atunci cand ajung la destinatie. :)))

#2670
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Fantome nu sunt, merg prin ei de 5 ani si am platit de fiecare data online. Pana acum biletele luate prin ei au avut in spate o alta agentie Cocktail Holidays. Anul asta merg tot prin ei la Santorini si vad ca biletele sunt de la SC CHRISTIAN 76 TOUR SRL.  Oricum riscul este in spatele lor. Daca unul din touroperatorii de la care iau ei biletele da faliment sau nu plateste mai departe la hotel, tot noi suntem afectati.

Edited by bobocul, 02 July 2018 - 09:43.


#2671
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

 LED, on 02 iulie 2018 - 09:26, said:

In cazul meu este vorba strict despr sejur, transportul il aranjam noi. Multumesc, ma interesa sa stiu daca dau banii unor fantome sau am sanse sa si plec...de fapt sa ma primeasca atunci cand ajung la destinatie. Posted Image))

Daca tot va luati singuri transportul, nu ar fi o optiune sa va luati si cazarea tot voi? Prin airbnb sau booking sau alte site-uri de profil?
Prin agentie ati avea preturi mai bune?

#2672
LED

LED

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 10.04.2006
In cazul meu cazarea, cum zici tu, nu se poate lua "in regie proprie" in conditii avantajoase. Este resort, pe airbnb nu este cazul iar pe booking nu mai exista disponibilitate, plus pretul mult mai mare.

#2673
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016

 LED, on 02 iulie 2018 - 10:29, said:

In cazul meu cazarea, cum zici tu, nu se poate lua "in regie proprie" in conditii avantajoase. Este resort, pe airbnb nu este cazul iar pe booking nu mai exista disponibilitate, plus pretul mult mai mare.
Nici la ei nu esti sigur,iti da raspunsul dupa cateva zile daca este sau nu disponibilitate si daca nu e iti prezinta alte oferte,eu asa am pățit.

#2674
antonio38

antonio38

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.01.2007

 LED, on 02 iulie 2018 - 08:33, said:

Salutare!

De DirectBooking ce stiti, a avut cineva experiente cu ei (nu stiu daca s-a mai scris, sincer nu m-am uitat prin topic)? Caut cu intarziere niste oferte pentru vacanta si la ei am gasit in pret foarte bun acolo unde ma intereseaza. Din ce vad nu este o agentie propriu-zis ci mai degraba un portal gen booking.com, cu toate ca pe site ei se numesc touroperator, sunt SRL si au si sediu plus optiunea de a plati avansul direct acolo. Totusi, cum nu am auzit de ei, mi-e cam tarsa sa fac plata, mai ales ca vorbim despre o suma nu tocmai mica.
Eu am avut o experienta neplacuta cu Directbooking in acest an. E prima si ultima oara cand apelez la ei. Am achizitionat un sejur la Dublin pe care l-am platit cu 7 luni inainte si inca de la inceput am avut cateva neclaritati( asigurare bagaj cala, transferuri, taxe aeroport) dar TOTALA LIPSA A COMUNICARII m-a lasat perplex. Ba chiar eu eram de vina ca nu mi-am luat bagaj de cala in conditiile in care eu am intrebat cu 7 luni inainte de acest lucru iar ei nu au binevoit sa ma informeze, am aflat cand mi-au dat rezervarea la avion( cu numele gresit !!!). Deci inca ma zbat sa imi primesc biletul de avion cu numele trecut corect si cu un bagaj de cala. A trebuit sa vorbesc cu managerul sa incerc sa sting conflictul oarecum( mi-au facut discount de...30 euro din cei 70 cat costa bagajul desi fiind vina lor trebuiau sa plateasca integral bagajul-parerea mea). Din pacate au trecut 3 saptamani de la discutia cu el iar biletul de avion tot gresit este, iar agenta - dra Mihaela Zamfir refuza sa-mi raspunda la sms si emailuri(la telefon nu raspunde). Ziceau ca ei sunt specializati pe sejururi in Grecia nu pe orase europene....Poate acolo or fi mai profesionisti. oare?

#2675
BotaRudolf

BotaRudolf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 04.02.2009
Dragilor,

Doresc sa va impartasesc si eu o experiente neplacuta cu DirectBooking, care mie m-i se par "camatari" care invart banii mai ceva ca Guvernul nostru mult indragit...

Dupa o luna de zile de la plata avansului pentru rezervarea confirmata, primesc un mail dragalas cum ca rezervarea nu mai poate fi onorata din motiv de overbooking. Binenteles ca sunt acoperiti prin contract ca acest lucru este posibil si ca nu este vina lor, ci a hotelului, dar nu e vina hotelului ci vina agentiei...si asa incepe un ping-pong fara final. Toata povestea se termina prin acceptarea unei optiuni care si-o doresc ei (probabil nu se poate ocupa acea camera) sau returnarea sumei achitate.

Ce este interesant ca in acest timp pe site-ul lor apara camere disponibile la cerere..binenteles la pret mult mai mare. Oare sunt solicitari multe si te face sa renunti rezervarea ta deja confirmata si platitia pentru a revinde pachetele???

Oricum...daca doriti sa rezervati prin DirectBooking, ar fi bine sa aveti un program de lucru flexibil in a va replanifica vacanta.

Bafta tuturor

#2676
laubabau

laubabau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.08.2004
MARE ATENTIE,TEPARI ORDINARI EST TURISM SI PARADIS TOUR CONSTANTA !!!

Am achizitionat de la ei (plaja.ro prin angajata ANA ([email protected]) in data de 17.08.2018 un sejur de 5 nopti la Hotel Malibu Mamaia (2 adulti si doi copii,unul de 1 an si doua luni si celalalt de 7 ani),am platit ,am primit factura si vaucher-ul si un calduros:Vacanta Placuta"!
Dupa zece zile,pe data de 28.08.2018,primesc un telefon de la agentie prin care mi se spune ca i-au sunat de la hotel,ca au un grup mare  si ca mi-au anulat sejurul si ca alternative ma pot caza la Hotel Parc sau sa imi dea banii inapoi.
Nu mi-a venit sa cred....dupa cateva clipe de uluire i-am spus ca nu ma intereseaza nici o alta varianta si mi-a spus ca suna la hotel si revine cu un telefon.
A revenit cu telefonul si mi-a spus nonsalant si convingator ca :"GATA,AM VORBIT LA HOTEL SI RAMANE ASA ,CU SEJURUL COMANDAT" !!!!
INSPIRAT si plin de draci am sunat la Hotel Malibu unde operatoarea foarte draguta mi-a spus ca ei nu fac niciodata asa ceva,adica indiferent de situatie nu isi abandoneaza clientii si ca SURPRIZA!: PE NUMELE MEU,LA EI,EU NU FIGUREZ CU NICI UN SEJUR !!!!!
DECI SA REIAU:AGENTIA SPUNE CA E OK,HOTELUL NU!
Sun din nou la firma si deabia atunci angajata ANA imi comunica ca sejurul a fost achizitionat printr-o alta agentie de turism(????????) si ca nu poate decat sa imi dea banii inapoi............
ASA CA ADIO CONCEDIU,ADIO BILETE DE TREN ACHIZITIONATE DUS-INTORS,ADIO VACANTA UNOR COPII DE 1,2 respectiv 7 ani.
IN CONCLUZIE NU VA DORESC DECAT SA SE ALEAGA PRAFUL DE AGENTIA VOASTRA!
Pe viitor dragi oameni,dupa ce platiti un sejur,sunati neaparat la HOTEL si interesati-va daca au pe numele dumneavoastra vreo rezervare!
Mie mi-a fost invatare de minte!
APROPO cealalta firma de turism se numeste :PARADIS TOUR CONSTANTA.

#2677
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

 laubabau, on 28 august 2018 - 20:23, said:

MARE ATENTIE,TEPARI ORDINARI EST TURISM SI PARADIS TOUR CONSTANTA !!!

Am achizitionat de la ei (plaja.ro prin angajata ANA ([email protected]) in data de 17.08.2018 un sejur de 5 nopti la Hotel Malibu Mamaia (2 adulti si doi copii,unul de 1 an si doua luni si celalalt de 7 ani),am platit ,am primit factura si vaucher-ul si un calduros:Vacanta Placuta"!
Dupa zece zile,pe data de 28.08.2018,primesc un telefon de la agentie prin care mi se spune ca i-au sunat de la hotel,ca au un grup mare  si ca mi-au anulat sejurul si ca alternative ma pot caza la Hotel Parc sau sa imi dea banii inapoi.
Nu mi-a venit sa cred....dupa cateva clipe de uluire i-am spus ca nu ma intereseaza nici o alta varianta si mi-a spus ca suna la hotel si revine cu un telefon.
A revenit cu telefonul si mi-a spus nonsalant si convingator ca :"GATA,AM VORBIT LA HOTEL SI RAMANE ASA ,CU SEJURUL COMANDAT" !!!!
INSPIRAT si plin de draci am sunat la Hotel Malibu unde operatoarea foarte draguta mi-a spus ca ei nu fac niciodata asa ceva,adica indiferent de situatie nu isi abandoneaza clientii si ca SURPRIZA!: PE NUMELE MEU,LA EI,EU NU FIGUREZ CU NICI UN SEJUR !!!!!
DECI SA REIAU:AGENTIA SPUNE CA E OK,HOTELUL NU!
Sun din nou la firma si deabia atunci angajata ANA imi comunica ca sejurul a fost achizitionat printr-o alta agentie de turism(????????) si ca nu poate decat sa imi dea banii inapoi............
ASA CA ADIO CONCEDIU,ADIO BILETE DE TREN ACHIZITIONATE DUS-INTORS,ADIO VACANTA UNOR COPII DE 1,2 respectiv 7 ani.
IN CONCLUZIE NU VA DORESC DECAT SA SE ALEAGA PRAFUL DE AGENTIA VOASTRA!
Pe viitor dragi oameni,dupa ce platiti un sejur,sunati neaparat la HOTEL si interesati-va daca au pe numele dumneavoastra vreo rezervare!
Mie mi-a fost invatare de minte!
APROPO cealalta firma de turism se numeste :PARADIS TOUR CONSTANTA.
Sesizeaza ANPC si politia simultan, asta este inselaciune, dar nu renunta la plangeri, banii ii vei primi oricum. Amenda de la ANPC e vreo 5.000 lei minim, iar angajata si societatile pot primi amenzi penale. Bafta!

#2678
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

 lumea_e_un_sat_mic, on 04 decembrie 2017 - 16:31, said:

Unde NU se poate concura, la rezervarile pe cont propriu, dpdv al pretului, cu oferta agentiilor:
- city break in Europa (aici pot exista si exceptii)
- vacantele all-inclusive in Bulgaria sau Turcia, (probabil si in alte locatii, cum ar fi Egipt sau Tunisia, dar acestea au cam disparut din oferta locala)
- circuitele cu autocarul (.... mai participa cineva la astfel de maratoane?)
- sejururile transport + cazare (eventual si masa) in locatiile "exotice" (Maldive, Seychelles, Thailanda, Caraibe, etc).


De ce nu se poate concura? Eu fac concedii si citybreak de ani de zile pe cont propriu si mereu am iesit mai ieftin decat la agentii. Mereu, fara exceptie. Doar cazarea la turci, all inclusuve am luat-o de pe site-uri straine si plus avion lowcost, per total e mai ieftin. La citybreak nu mai spun. De ex plec in Salonic pe 4-7 decembrie, am dat pe avion 80 lei/pers/dus/intors.Cazare sigur gasesc pana in 200/lei noapte,  deci ies pana in 100 euro/pers/sejur. Unde sunt ase3meanea preturi la agentii?

#2679
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Compari mere cu pere.
Pentru o comparatie corecta, ia o oferta de all inclusive de la o agentie si vezi ce pret iti iese daca o cumperi pe cont propriu (bilet avion plus cazare cu all inclusive, la acelasi hotel).
Apoi mai vorbim.

Edited by lumea_e_un_sat_mic, 17 September 2018 - 17:21.


#2680
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Si eu cred ca se poate concura - macar la city-break (aici pot sa-ti dau nenumarate exemple cu preturi sub agentii si conditii mult mai bune) si la excursii exotice (asta clar) - am fost in cele 4 enumerate mai sus - Maldive, Seychelles, Thailanda, Caraibe si in toate am iesit mai bine pe cont propriu. Chiar si in Turcia la AI am fost o data (insa nu vara, ci iarna, de Craciun) cu hotel luat de la o agentie din UK si transport propriu - cam la 60% fata de ce ofereau agentiile la noi. In Egipt am fost prin agentie - si acum tot asa as merge.
In plus, cand mergi pe cont propriu le poti combina - aproape niciodata nu am mers intins pana la destinatie si inapoi - daca tot ajungi in Asia de exemplu e pacat sa mergi intr-un singur loc - mai convenabil e sa combini 2-3 destinatii.

#2681
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
T Irina, merg in afara Europei o data sau de doua ori pe an si am mers prin agentie pana acum.
Costul sigur a fost mai mare decat daca mergeam pe cont propriu dar: mi-au personalizat vacanta asa cum am vrut eu (de obicei plec de la circuitele lor standard si ma apuc sa modific :) ), am avut asigurare de calatorie inclusa, am avut siguranta calitatii cazarilor si a ghizilor, am avut numar de urgenta disponibil in permanenta, si, nu il ultimul rand, am economist mult timp.
La una dintre excursii s-a anulat zborul de plecare din Bucuresti si s-au ocupat ei de rerutare catre alta linie aeriana, pe noi doar ne-au sunat si ne-au spus ca mergem cu compania Y in loc de compania X. Similar am avut o problema cu un transfer dintr-un loc in altul in timpul unui circuit, din motive de drum blocat si greva locala (deci nimic din ce tinea de agentie). Am luat de la fata locului un alt mijloc de transport, platit pe loc de noi, si ne-au returnat banii.

#2682
SorDim

SorDim

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2018
Dorind sa vizitam Turcia, unde nu am mai fost niciodata, am ales cea mai populara si accesibila destinatie: Istanbul. Sigur ca toata lumea stie cate ceva despre Istanbul si istoria sa, chiar si numai din filmele difuzate la noi. Totusi mi-am procurat un ghid bun si avand si ajutorul internetului m-am documentat suficient de bine asupra obiectivelor de interes, costul biletelor de intrare, program si locatii. Pasul urmator a fost sa caut o agentie de turism care sa aiba o oferta rezonabila si corespunzatoare programului pe care mi-l formulasem. M-am oprit asupra agentiei Hello Holidays. Gresala mare, pentru ca am constatat ulterior ca era mai bine daca faceam acesta excursie pe cont propriu. Am evitat autocarul (si bine am facut, deoarece grupul care a  ales acesta varianta a avut probleme si neplaceri, facand 15 ore pe drum) optand pentru avion. Aici totul a fost OK, zborul fiind deosebit de placut cu Turkish Airlines. Am ajuns la Istanbul la ora 7,15 dimineata si am plecat inapoi la ora 19, casrromd practic o zi fata de varianta autocar si avand asigurat transferul de si la aeroport. Seara trebuia sa ne intalnim cu grupul venit cu autocarul si cu ghidul insotitor. Din cauza orei foarte tarzii la care s-a ajuns, intalnirea a fost a doua zi dimineta, cand am aflat ca ghidul nostru (Cosmin) va pleca inapoi la Bucuresti si va fi inlocuit de altcineva. De aici au inceput problemele pentru ca acea persoana, doar  colaborator al agentiei, a fost doar pe post de insotitor nu si de ghid. M-am lamurit repede ca nu stia sa dea nici o indrumare sau explicatie, ca sa nu mai vorbim de istoria otomana. Noroc ca agenta de paza de la hotel era romanca, stabilita de mult timp in Istanbul si cu o amabilitate deosebita ne-a furnizat toate informatiile necesare deplasarii cu mijloacele de transport ale orasului. Asa ca ne-am constituit in functie de afinitati in grupulete si ne-am facut propriul program in functie de ceea ce stia fiecare.  Am constatat cu aceasta ocazie ca pretul cerut de agentie pentru croaziera pe Bosfor de 15 EURO (105 Lire la cursul datei de 15 sept) era exagerat fata de costul real de 12-15 Lire cu acelasi vaporas, luat direct de la debarcaderul din Eminonu. Pana la urma a fost bine, pentru ca am vazut ceea ce imi propusesem, dar in loc sa ascultam explicatiile unor ghizi competenti am umblat cu cartea in mana si sigur au fost lucruri care ne-au scapat. Am ramas cu un gust amar referitor la seriozitatea agentiei si nu recomand nimanui sa apeleze la serviciile turistice ale acesteia.  Si asta pentru ca apelarea la un turoperator nu se face numai pentru transport si cazare, ci in primul rand pentru un ghidaj competent referitor la ceea ce trebuie sa vada turistul din multimea obiectivelor vizitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate