Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

Moon (2009)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
narcis_epm

narcis_epm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 642
  • Înscris: 28.04.2004
Moon (2009)

Am aflat de curand de la un coleg ca a aparut un film "bun" SF de care eu nu am auzit. Si cand ma uit pe imdb.... aflu ca nu e bun, ci foarte bun. Nota e foarte mare si comentariile zic de bine. De-abia astept sa apara, atat asta cat si District 9.

#2
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006
Ohh daaaa.
De cand astept filmul asta insa nu cred ca va avea lansare in cinematografe la noi. Pacat.
Este un film independent extrem de bun realizat cu un buget de doar 5 milioane de dolari.

#3
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Interesant.

Daca tot sunteti pasionati de SF aruncati un ochi la District 9 ;) (pe imdb)

#4
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006

View PostStapanul_clonelelor, on 28th August 2009, 09:56, said:

Interesant.

Daca tot sunteti pasionati de SF aruncati un ochi la District 9 ;) (pe imdb)
Este aruncat ochiul pe el cu mult timp inainte sa fie lansat :P. Cel putin din partea mea. Inca putin si isi face lansarea si la noi insa pentru District 9 avem un thread separat.
Scuze de offtopic.

#5
derick

derick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 28.11.2007
Unde pot gasi acest film, l-am cautat peste tot dar nu l-am gasit nicaieri!

#6
Darth_Vader

Darth_Vader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,554
  • Înscris: 12.11.2006

View Postderick, on 7th September 2009, 21:37, said:

Unde pot gasi acest film, l-am cautat peste tot dar nu l-am gasit nicaieri!
Nu l-ai gasit pentru ca nu este...

#7
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View PostDarth_Vader, on 9th September 2009, 16:29, said:

Nu l-ai gasit pentru ca nu este...
A aparut dar nu exista deocamdata subtitrare.

#8
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
L-am vazut la IIFF cand a fost in perioada 25 sept - 3 oct...dupa vizionare am ramas cu o parere foarte buna despre el. O poveste interesanta, o privire in viitor foarte intunecata si probabila, un rol incredibil din parte lui Rockwell si o regie perfecta, cu referinte la mai marile filme SF din trecut printre care il numar ca principal 2001: A Space Odyssey, Duncan Jones face un film memorabil, puternic, superb. Cel mai bun film S.F. al anului, depasind orice District 9 si posibil si Avatarul. Sper. Dupa a doua vizionare, la acelasi festival, a devenit unul din filmele mele preferate din ultimii ani, la capitolul S.F.

#9
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Se vede puternica influenta 2001: A Space Odyssey ,as putea spune ca Monn este un omagiu in memoria lui Kubrick. Aceleasi interioare albe si reci ,foarte realistice de altfel ( mai degraba asa ar arata viitorul decat stargheturi,farschepuri ,etc) , acelasi robot cu ochi clipitor si voce impersonala ca Hal 9000,dar nu chiar asa de scary ( e mai haios Kevin Spacey) dar care de data asta e baiat bun...chiar ,oare de ce la ajutat cu parola, ma asteptam sa-i toarne un frumos '' I?m sorry Dave, I?m afraid I can?t do that'' .  Iar Sam Bell  e leit Dave Bowman,amanadoi au halucinatii vizuale,parca ar fi gemeni ;)
Una pesta alta e un film aproape genial care este cu mult deasupra ofertei actuale ,m-a tinut in priza de la inceput pana la sfarsit ,mult mai tare decat terminatori,batmani,transformersi,etc. Alaturi de District 9 e un film care merita sa-l cumperi in original.

#10
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postcristian_sen, on 26th October 2009, 08:22, said:

...chiar ,oare de ce la ajutat cu parola, ma asteptam sa-i toarne un frumos '' I?m sorry Dave, I?m afraid I can?t do that'' .
L-a ajutat pentru ca GERTY a fost programat sa-l ajute pe Sam Bell, oricare ar fi el. Fiind programat pentru sarcina asta nu are putere de decizie decat daca i se spune opusul. Plus, GERTY nu a fost corupt de nicio entitate neagra misterioasa, la fel ca Hal 9000.

#11
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Gerty il cam lucra pe Sam oricare ar fi fost el, dovada ca vorbeste live cu Terra si apoi face pe prostu' cand este intrebat. Iar la un moment dat apare o entitate neag...bruneta cu parul lung care,pun pariu, daca-si punea mintea corupea orice fier, oricat ar fi fost el de Gerty ;)

Edited by cristian_sen, 26 October 2009 - 19:27.


#12
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
un film aiurea, din punct de vedere legaturilor implicate

- zeci de clone in subsol, fiecare clona 3 ani dar in timp real, Eve avea 16 ani adica trecusera doar vreo 14 ani de la original
- statia nu avea legatura directa cu pamantul pentru ca cei care o construisera, facusera undeva la periferie si 3 statii de bruiaj dar care erau inutile cand robotul dadea raportul ca atunci se putea
- nu mai vorbesc ca fugeau pe luna cu gratie sau "combinele" alea aruncau roci asa agale desi probabil si atunci f gravitationala e la fel de mica ca si acum
- chiar si atunci cand comunicatia exista, pe distanta dintre pamant si luna n-are cum sa fie instant

#13
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Lumina parcurge distanta Pamant-Luna in exact 1,282 sec deci se poate avea loc un dialog aproape in timp real ...clonele din subsol erau de rezerva,pentru viitor,cele 'consumate' erau prajite :)
Gerty putea avea acces la comunicatii,stia cum sa opreasca bruiajul pentru a raporta ce si cum.Daca te uiti pe yutube la roverele lunare cand fac viraje se vede ca arunca praful  la fel ca si pe Pamant,ca si efect vorbind. Numai ca pe Pamant distanta ar fi mai mica,aici rocile aruncate de combinele alea ar cadea direct jos,acolo sunt aruncate  ''agale '' in spate. :)
Altele ar fi intrebarile din film,ca de exemplu cum mergea Sam prin statie doar in papuci de casa fara sa-l deranjeze gravitatia scazuta ,cum cadea fasolea frumos in farfurie la fel ca pe Pamant,si mai ales ce-i cu bruneta aia...sa fi avut halucinatii de la fasole??? :)))

Edited by cristian_sen, 26 October 2009 - 20:59.


#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View Postcristian_sen, on 26th October 2009, 20:43, said:

Lumina parcurge distanta Pamant-Luna in exact 1,282 sec deci se poate avea loc un dialog aproape in timp real ...clonele din subsol erau de rezerva,pentru viitor,cele 'consumate' erau prajite :)
Gerty putea avea acces la comunicatii,stia cum sa opreasca bruiajul pentru a raporta ce si cum.Daca te uiti pe yutube la roverele lunare cand fac viraje se vede ca arunca praful  la fel ca si pe Pamant,ca si efect vorbind. Numai ca pe Pamant distanta ar fi mai mica,aici rocile aruncate de combinele alea ar cadea direct jos,acolo sunt aruncate  ''agale '' in spate. :)
Altele ar fi intrebarile din film,ca de exemplu cum mergea Sam prin statie doar in papuci de casa fara sa-l deranjeze gravitatia scazuta ,cum cadea fasolea frumos in farfurie la fel ca pe Pamant,si mai ales ce-i cu bruneta aia...sa fi avut halucinatii de la fasole??? :)))
din punct de vedere Sam era 1.282+1.282=2.564 lag la raspuns, deci f vizibil, nu?

anyway, am cautat acum pe imdb si am gasit listate si erorile astea si alte cateva, gen maseaua care picase era de jos dar cea recuperata avea 3 radacini, radacini care apar numai la maselele de sus

#15
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View PostCelest, on 26th October 2009, 20:57, said:

un film aiurea, din punct de vedere legaturilor implicate

- zeci de clone in subsol, fiecare clona 3 ani dar in timp real, Eve avea 16 ani adica trecusera doar vreo 14 ani de la original
Asta ti-a aratat ca o astfel de neregula a naturii nu poate sa tina mult din cauza ca si clonele alea au o inteligenta identica cu a originalului.
Plus, regizorul a vrut sa iti arate ca daca ar exista asa ceva in realitate nu ar tine mult, ar fi prea multe proteste pe Pamant...bineinteles, doar daca se afla.

cristian_sen said:

Altele ar fi intrebarile din film,ca de exemplu cum mergea Sam prin statie doar in papuci de casa fara sa-l deranjeze gravitatia scazuta ,cum cadea fasolea frumos in farfurie la fel ca pe Pamant,si mai ales ce-i cu bruneta aia...sa fi avut halucinatii de la fasole???
Halucinatii se intamplau numai vechiului Sam Bell. Acesta era la sfarsitul vietii sale...creierul nu functiona in cele mai bune conditii, era pe moarte. Halucinatiile sunt, cred eu, un lucru normal atunci cand iti vine sfarsitul. Eu nu cred ca conteaza (cacofonie) cu adevarat cine era bruneta si de ce a fost arata ea si nu sotia lui...probabil a facut parte din amintirile originalului Sam Bell, o amintire ascunsa.

Greselile sunt putine si minore. Faza cu gravitatia poate fi explicata datorita unei tehnologii avansate, o gravitatie artificiala poate fi produsa, evident, nu stiu cum si nici nu se spune...dar de asta e S.F.

#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Attached File  image_175051.gif   2.26K   3 downloads  Asa este,vechiul Sam era cam degradat la sfarsitul celor 3 ani ,probabil ca atat avea garantie.
Si poate asta era scopul brunetei,sa se intrebe lumea pe forumuri ce e cu ea!

#17
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005

View Postcristian_sen, on 26th October 2009, 23:34, said:

Attachment image_175051.gif  Asa este,vechiul Sam era cam degradat la sfarsitul celor 3 ani ,probabil ca atat avea garantie.
Si poate asta era scopul brunetei,sa se intrebe lumea pe forumuri ce e cu ea!
Pai da, desi au reusit sa creeze clone, acestea nu traiesc prea mult. Plus ca acest termen de 3 e suportabil (aproape) din punctul de vedere al unui om normal, nu clona...
Bruneta era o halucinatie...nu conta cine e bruneta pentru ca au vrut sa iti arate ca e doar o halucinatie si ca vine sfarsitul lui Sam Bell.

Edited by M0n0, 26 October 2009 - 22:47.


#18
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
In ciuda micilor greseli,intentionate sau nu ,filmul este foarte bun. O intrebare de la consoarta mea,care nu are nici o treaba cu scifi'ul : De ce nu s-au mai facut filme de genul acesta daca sunt asa de apreciate? In definitv tehnnologia este disponibila din '68.  Deci?

Edited by cristian_sen, 26 October 2009 - 23:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate