Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Trilulilu dat în judecată pentru drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Am anticipat de mult aceasta miscare, ramane de vazut cum se va termina ...

Quote

Asociatia Industriei Muzicale din Romania (AIMR) actioneaza in judecata SC Trilulilu SA si SC Hostway Romania SRL si situl realizat de acestia.

AIMR a deschis două procese, care au obiecte primul, emiterea unei ordonanțe prezidențiale, prin care situl Trilulilu să fie blocat, și al doilea, reprezentând procesul pe fond, în care se cere constatarea faptului că situl respectiv încalcă drepturile de autor și drepturile conexe.
http://www.evz.ro/ar...epturi-de-autor

Edited by Jaguar Paw, 26 August 2009 - 17:46.


#2
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
Daca Trilulilu a fost dat in judecata ... atunci YouTube ce mai asteapta?

Hai sa fim seriosi, nu stiu ce contract o fi semnat Google cu AIMR, este clar ca aceasta casa de discuri sau ce o fi ea se poate lua doar de Trilu` ca e romanesc, de YouTube nu se va atinge niciodata!

Nu am nimic cu site-urile de video & music share, insa mi se pare o porcarie ceea ce vor cei de la AIMR. Oricum industria muzicala din Romania este o porcarie totala. In afara de Holograf, Compact, Iris, Angela Similea, Fuego, Ovidiu Komornyk si inca cativa care canta din suflet si de dragul de a canta muzica buna (sa-mi fie scuzat faptul ca nu am nominalizat toate figurile cu adevarat BUNE ale muzicii romanesti, am dat doar 1 exemplu), industria muzicala este la pamant. Mai bine i-ar lua pe Morandi si l-ar impusca (imi aduc cum la un Bal al Bobocilor la o facultate din Bucuresti toata lumea striga in gura mare "PLAYBACK", iar cand m-am intalnit cu el in drumul spre baie, mi-a aratat "OBRAZU`") ... cand l-am vazut in vara asta la Zilele Tulcei ca isi dorea sa cante LIVE, pot sa zic ca mi s-a facut pielea maciuca si m-a luat cu o greata de cateva kg.

Restul de clipuri sunt filmari realizate chiar de useri ... s.a.m.d.

Nu tin partea absolut nimanui, doar ca, in locul celor ce concep muzica asta de 2 LEI m-as duce sa ma mai cultiv si as pune spre vanzare Mozart, Schubert, Modern Talking, Kenny Logins, Celine Dion si altii ... asta e muzica, nu torpilele noastre de muzicieni de comert, melodii ce le pot face intr-o noapte in programe speciale de muzica.

Numai bine!

#3
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostFabian, on 26th August 2009, 19:01, said:

Daca Trilulilu a fost dat in judecata ... atunci YouTube ce mai asteapta?

Asteapta foarte bine...Google o sa se **** pe procesul lor intentat.

Trilulilu e site romanesc si de aia au tupeu...

#4
Bukum

Bukum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 14.10.2008
Mda... S-au luat de Trilu' ca e romanesc. Si in plus ii mai sperie si pe ceilalti cu siteuri de muzica, dar... "în România, legea incriminează doar share-ul, nu și download-ul" (fragment extras de pe evz), deci nu ar fi nicio problema.

"utilizator de DCC++" ??? :)

"„Se cam termină toată joaca asta. Cei de la Trilulilu nu au nicio înțelegere cu nimeni. Ei ar fi trebuit să meargă la casele de discuri, să negocieze contractele și să stabilească sumele plătite”, a declarat pentru evz.ro Alina Ovesea, PR-ul AIMR, care reamintește că „*You Tube este aproape intrat în legalitate, merge pe drumul legal”, iar recent **un mare site de acest gen, The Pirate Bay, a fost interzis de justiție. "

*  "You Tube este aproape intrat în legalitate".  <_<  Asta e spusa pur si simplu pentru a intimida.
**  Care e legatura dintre un site de video/music sharing si un tracker ????
Mare ti-e gradina Doamne.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oricat va c*c*ti pe voi, treaba cu trilulilu era cam prea de tot. Era ceva previzibil. Se gasesc piese noi, piese vechi, videoclipuri noi/vechi de-a valma. Nu exista plati catre artistii respectivi ci doar piratare si atat. Romanul are impresia ca prestatia artistica de orice fel nu mai trebuie remunerata in vreun fel. Cauti piesa pe care o vrei pe trilulilu si gata! Nu e chiar asa. Ma rog, nu ma fac eu aici protectorul artistilor romani, dar asa ceva nu este legal nici corect.

Iar Youtube e alta treaba. Daca detinatorul unor drepturi de autor sesizeaza Google ca i-au fost incalcate acestea pe anumite clipuri, acele clipuri sunt ori date jos cu totul ori se taie partea audio (in cazul in care doar acesta incalca copyrightul)

#6
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
youtube-ul are colaborari cu marile case de discuri internationale si iau foarte in serios atunci cand cineva le cere sa stearga materialul

#7
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006
http://forum.softped...howtopic=581873

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate