Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ucraina in tren

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
kiser

kiser

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2009
Salut tuturor!

Pe 2 o sa plec la un schimb de experienta in Kiev si alte 2 orase din Ucraina, respectiv, Zhytomyr si Kirovohrad.

Voi lua trenul din Bucuresti, dar pana acolo fac 28 de ore si as vrea sa stiu cat de mare este spatiul in compartiment (mentionez k am 1.90 si 105 kg) si daca exista vagon restaurant. De asemenea m-ar interesa securitatea bagajelor si daca gasesc cumva o priza de 220V sa-mi incarc laptop-ul.

Cat de primitori sunt oamenii in Ucraina si ce sanse am sa ma inteleg cu ei in engleza sau franceza?

La vama este nevoie sa "uit" 5 euro in pasaport ca sa nu mi se desfaca bagajele (nu ca as face trafic, dar e indiscret)?

Multumesc mult anticipat!

#2
capodecina

capodecina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 15.03.2009

View Postkiser, on 26th August 2009, 16:27, said:

Salut tuturor!

Pe 2 o sa plec la un schimb de experienta in Kiev si alte 2 orase din Ucraina, respectiv, Zhytomyr si Kirovohrad.

Voi lua trenul din Bucuresti, dar pana acolo fac 28 de ore si as vrea sa stiu cat de mare este spatiul in compartiment (mentionez k am 1.90 si 105 kg) si daca exista vagon restaurant. De asemenea m-ar interesa securitatea bagajelor si daca gasesc cumva o priza de 220V sa-mi incarc laptop-ul.

Cat de primitori sunt oamenii in Ucraina si ce sanse am sa ma inteleg cu ei in engleza sau franceza?

La vama este nevoie sa "uit" 5 euro in pasaport ca sa nu mi se desfaca bagajele (nu ca as face trafic, dar e indiscret)?

Multumesc mult anticipat!

pai, referitor la vagonul restaurant... ar trebui sa te interesezi la caile ferate. despre priza... in cate trenuri au fost (au fost cateva) erau dotate cu asa ceva.

#3
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
salutare...
inca sunt in dubii daca sa merg intr-o calatorie cu trenul prin Ucraina la sfarsitul lunii mai, de unul singur...m-am gandit cam asa- Suceava-Kiev-Lvov-Debrecen-Oradea...cu o oprire de 2 nopti la Kiev, intr-un hostel...inca sunt in cautare de pareri si informatii...voi v-ati incumeta la o astfel de "expeditie"?cunosc alfabetul chirilic dar numai daca citesc litera cu litera...despre citit cuvant intreg sau vorbit nu are rost , ca sunt praf  :blush:

niste sfaturi de la cei care au fost in aceasta tara sunt binevenite...

Edited by ghioane007, 09 April 2010 - 13:33.


#4
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghioane007, on 9th April 2010, 13:31, said:

salutare...
inca sunt in dubii daca sa merg intr-o calatorie cu trenul prin Ucraina la sfarsitul lunii mai, de unul singur...m-am gandit cam asa- Suceava-Kiev-Lvov-Debrecen-Oradea...cu o oprire de 2 nopti la Kiev, intr-un hostel...inca sunt in cautare de pareri si informatii...voi v-ati incumeta la o astfel de "expeditie"?cunosc alfabetul chirilic dar numai daca citesc litera cu litera...despre citit cuvant intreg sau vorbit nu are rost , ca sunt praf  :blush:

niste sfaturi de la cei care au fost in aceasta tara sunt binevenite...
Da, m-as baga, dar eu citesc repede in chirilice si chiar stiu ceva rusa (nu foarte multa, dar mai pricep ceva ceva).
As zice sa vizitezi si Cernautiul, nu numai Lvov si Kiev, poate si Hotinul (e drept, nu e tren la Hotin, dar sunt mashrutki).

E o tara frumoasa si interesanta cu multe locuri de vazut. ce te-ar interesa in mod special. Daca sunt la Kiev, poti sa stai la mine (ma duc din cand in cand la Kiev si am apt inchiriat), dar la sf de mai s-ar putea sa fiu in Kiev, dar nu stiu exact datele inca.

#5
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
Kiev-ul ma intereseaza cel mai tare...spune-mi te rog Imperator cum e lumea acolo, ca am citit diverse pareri si nu au fost tocmai bune( ca sunt oameni dubiosi pe acolo, ca sunt reticenti la straini, etc)...sunt sanse sa ma inteleg cu ei in engleza?preturile cum sunt?ma gandeam ca 200 euro sunt deajuns sa ma intretin un weekend...tinand cont ca merg cu trenul, am inteles ca trebuie sa dai o declaratie vamala cu ce ai de valoare, etc etc...
multumesc de oferta, dar cred ca ma voi intalni cu o poloneza care zboara de la Katowice, inca nu mi-a spus exact ce si cum, ramane ca in 2 maxim 3 saptamani sa stiu exact...abia atunci pot spune cu exactitate daca merg singur...inc azul in care nu va mai veni, merg si singur ca trebuie sa ajung neaparat la stadionul lui DInamo sa-mi cumpar una-alta  :first:

#6
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghioane007, on 10th April 2010, 08:08, said:

Kiev-ul ma intereseaza cel mai tare...spune-mi te rog Imperator cum e lumea acolo, ca am citit diverse pareri si nu au fost tocmai bune( ca sunt oameni dubiosi pe acolo, ca sunt reticenti la straini, etc)...sunt sanse sa ma inteleg cu ei in engleza?preturile cum sunt?ma gandeam ca 200 euro sunt deajuns sa ma intretin un weekend...tinand cont ca merg cu trenul, am inteles ca trebuie sa dai o declaratie vamala cu ce ai de valoare, etc etc...
multumesc de oferta, dar cred ca ma voi intalni cu o poloneza care zboara de la Katowice, inca nu mi-a spus exact ce si cum, ramane ca in 2 maxim 3 saptamani sa stiu exact...abia atunci pot spune cu exactitate daca merg singur...inc azul in care nu va mai veni, merg si singur ca trebuie sa ajung neaparat la stadionul lui DInamo sa-mi cumpar una-alta  :first:
Nu prea mi s-a parut... sunt intr-adevar mai reci si mai distanti, dar nu mi s-au parut dubiosi (exceptand daca intri prin vreun club sau te duci la bazarurile de peste fluviul Nipru, dar in zona aia nu prea ai de ce sa te duci). Preturile la cazare sunt cam mari si raportul calitate pret e slab, dar in rest preturile sunt rezonabile (cam ca la noi, pe alocuri, sub, dar nu mult - exceptand tigari si bauturi alcoolice care sunt mult mai ieftine). Foarte putini vorbesc engleza, nu am gasit decat pe cei care vindeau suveniruri la biserica Sf. Andrei, in rest, rusa e de baza (nici macar ucraineeana). Eu am intrat de 4 ori in ultimele 2 luni in Ucraina (3 ori venind din Romania, 1 data din Rusia), dar de fiecare data cu avionul la aeroportul Kiev Borispol. Nu mi-a cerut nimeni sa completez nici o declaratia vamala (din cate stiu, tb completata daca ai prea multi bani sau mai stiu eu ce - aparat foto sau videocamera nu e nevoie de declarat, desi s-ar putea ca la trecerile de frontiera terestre sa fie mai "duri"), in schimb se completeaza o hartie inutila cu cateva date personale, o parte o iau cu ei, o alta parte o stampileaza si ti-o dau inapoi, sa n-o pierzi, trebuie sa le-o dai la iesirea din tara !
La stadionul Lobanovski nu am vazut nici o miscare deosebita, e drept, n-am fost in zi de meci. Fulare si alte lucruri cu Dinamo Kiev, dar si cu Ucraina sau Sahtar gasesti in piata centrala - Maidan Nezalejnosti

#7
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
asta inseamna ca va fi un impediment destul e mare, limba...sper sa ma descurc tinand cont ca stiu alfabetul chirilic, chiar daca scriu incorect...deci foaie si pix obligatoriu :)) am inteles ca pe la hosteluri si hoteluri am ceva sanse sa vb engleza...campionatul se termina inainte sa ajung acolo, deci meci niet...ce anume ar fi de evitat?locuri, intervale orare, chestii de astea...orice sfat e binevenit, mai ales ca voi fi singurel si nu voi avea cu cine sa ma sfatuiesc (desi asta face vacanta mai frumoasa)...


Multumesc pentru tot

ahh, inca o intrebare...in cazul rezervarii online a unui hostel, trebuie sa primesc ceva pe mail, sau o confirmare?intreb pentru ca am auzit ca la vama ar trebui sa spui unde vei sta pe timpul sederii in Ucraina :blush:

#8
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghioane007, on 10th April 2010, 12:19, said:

asta inseamna ca va fi un impediment destul e mare, limba...sper sa ma descurc tinand cont ca stiu alfabetul chirilic, chiar daca scriu incorect...deci foaie si pix obligatoriu :)) am inteles ca pe la hosteluri si hoteluri am ceva sanse sa vb engleza...campionatul se termina inainte sa ajung acolo, deci meci niet...ce anume ar fi de evitat?locuri, intervale orare, chestii de astea...orice sfat e binevenit, mai ales ca voi fi singurel si nu voi avea cu cine sa ma sfatuiesc (desi asta face vacanta mai frumoasa)...


Multumesc pentru tot

ahh, inca o intrebare...in cazul rezervarii online a unui hostel, trebuie sa primesc ceva pe mail, sau o confirmare?intreb pentru ca am auzit ca la vama ar trebui sa spui unde vei sta pe timpul sederii in Ucraina :blush:
Prin hoteluri / hosteluri in principiu se vorbeste engleza. iar la vama, sigur vor vorbi romana. De evitat ? atat timp cat esti in centru, nu mi s-a parut nici o zona de evitat, mi s-a parut super safe. Relativ la chirilice, spre deosebire de Moscova unde totul inclusiv McDonald's e scris cu chirilice, in Kiev, mai gasesti lucruri scrise cu litere latine - dar nu, transportul (in metro, toate indicatoarele sunt in litere chirilice). Calatoreste linistit cu metro-ul, e foarte eficient si ajunge in multe locuri - costa 1,70 hrivne un jeton (adica o calatorie cu tot cu transferuri in caz ca mergi pe alta linie).
A si inca ceva, intra pe site-ul ghidului In Your Pocket si download gratuit ghidul de Kiev (parca au si Lvov, dar nu mai imi aduc aminte precis)

#9
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
iti multumesc din suflet! daca mai am vreo intrebare, apelez tot la tine :D

#10
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
l-as ruga pe autorul acestui topic sa descrie putin atat experienta cu trenul cat si atmosfera din el...

#11
ghioane007

ghioane007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.03.2009
Imperator, se intampla sa stii vreo agentie de turism din Kiev care sa ofere bilete de tren pe relatii internationale?si daca as putea sa la platesc online si sa le ridic din Kiev?

#12
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006
Eu am fost in w-e la Lvov ( L'viv scriu ei) pentru meci si turism. Am stat la un hostel in "downtown". Preturi intre 3.5 si 7 euro pers/noapte.

Orasul e foarte frumos, terase deschise non-stop, lume buna, abordabila, amabila pe strazi si in localuri. Sincer, mi-a placut mai mult centrul vechi decat cel din Cracovia (si decat oricare oras din Romania). La populatie sunt cam la fel (800mii). Dar te scoti de 2-3 ori la preturi.

Ceva poze aici

Edited by areal51, 04 June 2010 - 00:39.


#13
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postghioane007, on 12th April 2010, 17:06, said:

Imperator, se intampla sa stii vreo agentie de turism din Kiev care sa ofere bilete de tren pe relatii internationale?si daca as putea sa la platesc online si sa le ridic din Kiev?
Sorry, acum vad mesajul... nu stiu, am cumparat de la gara direct.

#14
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008

View Postareal51, on 4th June 2010, 01:38, said:

Am stat la un hostel in "downtown". Preturi intre 3.5 si 7 euro pers/noapte.

Cum a fost hostelul? Pe net am citit păreri diferite, unii ziceau că e ok, alții ziceau că sunt condiții destul de proaste. Ție cum ți s-a părut?

#15
areal51

areal51

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 08.09.2006

View Postpeterbald, on 2nd July 2010, 12:55, said:

Cum a fost hostelul? Pe net am citit păreri diferite, unii ziceau că e ok, al?ii ziceau că sunt condi?ii destul de proaste. ?ie cum ?i s-a părut?

pozitia e remarcabila, oricum e curat, micul dejun e sarac , pe geam n-ai ce vedea, tipul de la receptie sarb  e ok, ai wi-fi, erau atunci in hostel asiatici, englez(i), mexican(i), un american.... raportul calitate/pret e ideal . sa-ti faci rezervare ca s-ar putea sa fie plin. Spre ex. hostelul din cernauti e de 3-4 ori mai scump.. La urma urmei cu 5 euro/noapte cu pat, cada, apa calda(proprie!) baie (cred ca era numai a noastra), atmosfera buna jos in hol la receptie. Poate cladirea veche ii va dezamagi pe unii...

Mie care nu-s pretentios mi-a placut CLAR! in fata e un parculet plin de tipe si o terasa spre stanga micuta, ieftina si non-stop

Edited by areal51, 02 July 2010 - 14:12.


#16
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Mulțumesc pentru detalii. :) Mă interesa să fie curat. Și eu vreau să vizitez Lvovul cât de curând.

#17
infobg

infobg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.07.2010
cum erau fetele? mie mi s-au parut extrem de frumoase, de aceea am si fost de 4 ori pana acum
in Ucraina si am sa ma intorc cu prima ocazie.

Odessa, Cernauti, Lvov si Kiev sunt extraordinare.

Wizzair si Carpatair  zboara direct la Kiev, deci super convenabil

#18
malv77

malv77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.07.2008

View Postinfobg, on 29th July 2010, 16:28, said:

cum erau fetele? mie mi s-au parut extrem de frumoase, de aceea am si fost de 4 ori pana acum
in Ucraina si am sa ma intorc cu prima ocazie.

Odessa, Cernauti, Lvov si Kiev sunt extraordinare.

Wizzair si Carpatair  zboara direct la Kiev, deci super convenabil

unde ai gasit zboruri directe la kiev cu wizzair si carpatair????

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate